• BIST 98.466
  • Altın 223,167
  • Dolar 5,7050
  • Euro 6,6085
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C

Küçükyalı Arkeoloji Parkı tanıtıldı

Küçükyalı Arkeoloji Parkı tanıtıldı
Orta Bizans dönemi manastırının yer aldığı arkeolojik alan İstanbul 2010 Projesi çerçevesinde arkeolojik park olarak İstanbul'a kazandırılacak.

İSTANBUL- Maltepe Küçükyalı'daki 9. yüzyıldan kalma Orta Bizans dönemi manastırının da üzerinde yer aldığı arkeolojik alan İstanbul 2010 Projesi çerçevesinde arkeolojik park olarak İstanbul'a kazandırılacak. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Mimarlar Odası Türkiye Mimarlık Ödülü'ne layık görülen Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi Sepetçiler Kasrı'nda tanıtıldı.
İstanbul'da, Orta Bizans döneminin tek manastır kalıntısının da içinde yer aldığı Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi'ni geliştiren uzmanlar adına konuşan Koç Üniversitesi Anadolu Uygarlıkları Araştırma Merkezi Direktörü Arkeolog Alessandra Ricci, 1995'te, Küçükyalı Çınar Camisi Mahallesi'nde yer alan arkeolojik park alanında yüzey araştırmalarına başladığını, 2007'den itibaren burada İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile ortak bir kazı projesine giriştiklerini anlattı.
Orta Bizans dönemine ait sarnıç ile manastırı içinde barındıran arkeolojik alanın 150 yıl önce Alman araştırmacılarca tespit edildiğini ifade eden Ricci, bölgede 1980'li yıllarda başlayan şehirleşme süreciyle çeşitli yapıların oluştuğunu kaydetti.
Alan üzerinde 1988'de Çınar Camisi'nin inşa edildiğini söyleyen Ricci, çalışmalarında buradan bir kilise kalıntısı çıkardıklarını, bu kilisenin 860-877 yılları arasında yapıldığının belirlendiğini bildirdi.
Bu yapının mimari açıdan son derece önemli olduğuna dikkati çeken Ricci, 2002 yılında bulduklarında içinde sekiz gencin yaşadığı sarnıcı mahalle sakinleriyle iletişim kurarak rehabilite çalışmalarına başladıklarını anlattı.
Maltepe Belediyesi'nce 2001'de yeşil alan olarak ilan edilen alandaki sarnıcı belediye yardımıyla temizlediklerini anlatan Ricci, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle de demir kapılar yaparak yapıyı koruma altına aldıklarını, çevresine kaldırım inşa ettirdiklerini kaydetti.
Çalışmaların sürdüğü kazı alanını mahalle sakinlerine açarak kültürel faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyleyen Ricci, kazılarda çıkan bulguları da sergilerle çevre halkıyla paylaştıklarına işaret etti.
Ricci, tarihi ve mimari açıdan büyük öneme sahip bu alan için gerçekleştirdikleri çalışmaları yeterli görmeyerek söz konusu alanı arkeolojik park olarak tasarladıklarını açıkladı.
Arkeolojik alanın çevresinin yeşil alanlarla yumuşak bir koruma bandı şeklinde korunacağını söyleyen Ricci, arkeoloji parkı projesi çerçevesinde sarnıç içinde bir kültürel etkinlik alanı ile çevrede bir kültür merkezi, satış ve sergi alanları, atölye ve çeşme gibi yapıların planlandığını bildirdi.
Şimdiye kadar manastırı ortaya çıkararak manastır kulesini kazmaya başladıklarını ifade eden Ricci “Gelecek yaz, umarım kuleyi ortaya çıkarabiliriz,” dedi.
Ricci, 1988'de üzerine Çınar Camisi'nin yapıldığı alanın Arkeolojik Parka dönüştürülmesi için, Türkiye'de benzer bir arkeolojik park bulunmamasından kaynaklanan prosedür belirsizliği nedeniyle bazı aksamalar olduğunu kaydetti.
Ricci, Hazine ile Maliye Bakanlığı'na ait arkeolojik SİT alanının çevresindeki iki arazinin de Türkiye İş Bankası'na ait olduğunu bildirdi ve tarafların bundan sonra arkeolojik park projesinin gerçekleştirilmesi için, İstanbul 2010 Ajansı'na birlikte başvurmaları gerektiğini söyledi.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Direktörü Korhan Gümüş de Küçükyalı Arkeolojik Alanı Projesi ile bölgedeki arkeolojik alanın koruma altına alınacağını belirterek, tarihe ışık tutacak bu projenin sonunda rehberli turlar ve güncel sanat etkinliklerinin yapılmasının da mümkün olacağını kaydetti.

KÜÇÜKYALI ARKEOLOJİK ALANI
Küçükyalı'daki arkeolojik alanı İmparator Theofilos'un inşa ettirdiği Bizans Sarayı olabileceğine dair bilgilerin ileri sürüldüğü belirtildi.
Yakın dönemde, 2001-2004 yıllarında gerçekleştirilen çalışmalarda ise kalıntıların Patrik İgnatios (860-877)'un yaptırdığı Satyros Manastırı'na ait olduğuna işaret edildi.
Üzerinde kubbeli kilisenin yer aldığı belirlenen ve bir tepe oluşturan büyük sarnıç ile su kanalı döneminin ender rastlanan örneklerinden sayılıyor.
Yapıldığı tarihlerde denizden ve adalardan görülen büyük bina olarak dikkat çekici bir görünüme sahip olduğu düşünülüyor.
Arkeolojik Park 3 bin 600 metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.