• BIST 103.310
  • Altın 230,312
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Küçük Oteller Derneği tanıtıldı

Küçük Oteller Derneği tanıtıldı
Türkiye’deki küçük otellerin değerini yükseltmek için kurulan ve 83 üyeye ulaşan Küçük Oteller Derneği geçici yönetim kurulu tarafından tanıtıldı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
- Türkiye’deki küçük otelleri bir çatı altında toplamak için kurulan ve 83 üyeye ulaşan Küçük Oteller Derneği Armada Oteli’nde yapılan toplantıda geçici yönetim kurulu tarafından tanıtıldı.

kucuk-oteller-armada-11a.jpg

Türkiye’de küçük otel alışkanlığını ortaya çıkarmak ve turizm pazarlamasında güçlü şekilde yer almasını sağlamayı amaçladıklarını belirten Küçük Oteller Derneği yöneticileri “Farklı bir bakış geliştirerek ‘Turkish Hospitality’ şeklinde modeli yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Aslında tüm bu çalışmalarla Türkiye’deki küçük otellerin marka değeri ve fiyatlandırmasını yükselterek Türkiye’ye önemli bir katma değer kazandırmaya çalışıyoruz. Türkiye ucuza satılmasın istiyoruz” dediler.

kucuk-oteller-armada-yavuz-dilmen.jpg

Küçük Oteller Derneği Koordinatörü Yavuz Dilmen açılış konuşmasında “Kişiye özel hizmet hedefimizdir” diyerek konuklara özel yaşam şekli sunacaklarını belirtti.

kucuk-oteller-armada-11.jpg

Toplantıya derneğin kurucu yönetim kurulunu oluşturan Başkan İzim Bozalan (Küçük Oteller Sitesi Editörü), Başkan Yardımcısı Faruk Boyacı (Sirkeci Grup Başkanı), Genel Sekreter Adnan Mordeniz , Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Bozalan (Bodrum Glis Hotel) katıldı.

kucuk-oteller-armada-yasemin-tutal.jpg

YAŞAMAYA VE KULLANMAYA GELENLER

Yasemin Tutal konuşmasında Küçük Oteller Derneği’nin ihtiyaçtan doğduğunu belirterek “Türkiye’ye gelen misafirler Türkiye’de küçük otellere yaşamaya, büyük otelleri ise kullanmaya geliyor” dedi.
Hiyerarşik bir düzen kurmadan fikirlerini açık ortamda paylaşarak ortak akıl ürettiklerini belirten Yasemin Tutal “Sonuçlara ulaşıp Türkiye’deki küçük otellere yeni bir bakış açısı geliştirmeye çalışıyoruz. Küçük otelde insanınızın yaşam biçiminizi ortaya koyuyorsunuz. Küçük otel sahipleri hayata bakışlarını ve ruhlarını ortaya koyuyorlar. Kendilerinden bir parçayı otellerine yansıtıyorlar”dedi.

kucuk-oteller-armada-faruk-boyaci.jpg

‘TURKİSH HOSPİTALİTY’ MODELİNİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

Faruk Boyacı, otellerde misafirlerin Türk insanın sosyoljisi ve özelliklerine göre nasıl ağırlanacağı konusunda farklı bir bakış geliştirerek ‘Turkish Hospitality’ şeklinde modeli yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.
“Bu gibi projeleri geliştirmek için delilere ihtiyacımız var” diyen Faruk Boyacı Sirkeci, Ahırkapı ve Alaçatı’da yatarım yapan küçük otellerin sahiplerinin aralarında olduğunu söyledi.

HERKES KENDİ BÖLGESİNİ SAHİPLENMEYE ÇALIŞIYOR
Faruk Boyacı ”Bilgi ve birikimi paylaşmak temel noktamızdır” diyerek konuşmasına şöyle devam etti:
Türkiye’de küçük otel tanımını yeniden kavramayı getirmeye çalışıyoruz. Ölçme ve değerlendirme metotlarını yeniden yapmaya yönelik kamuoyu geliştiriyoruz. Bölge komitelerini kurduk. Her bölge kendini yönetiyor. Herkes kendi bölgesini sahiplenmeye çalışıyor. Yaptığımız bölge toplantılarına yerel yönetimleri de katarak bölgelerin sorunlarını tartışıyoruz.”
Dünyada değişim yaşandığını ve keşfetmeye yönelik turizm geliştiğini belirten Faruk Boyacı, turizmde küçük otellere doğru yönelme olduğunu belirterek yaşanan deneyimler bir insan deneyimi haline geldi ve insanları o ülkeyi yaşamaya yöneltti” dedi.

BÜTÜN YOLLAR KÜÇÜK OTELLERE ÇIKIYOR
Faruk Boyacı, Küçük Oteller Derneği hakkında şunları anlattı:
“Bizi rekabette öne çıkaracak zenginliğe sahip olduğumuzu artık fark edelim istiyoruz. Bunun Türkiye için turizm pazarlamasında önemli olduğunu görüyoruz. Gelecekte bütün yollar küçük otellere çıkıyor.
Küçük otellerin turizme katkısı için şimdiden hedef koymak gerçekçi gelmiyor. Bunun yerine konaklama sektörünün kalitesini yükseltmek ve katma değeri yüksek turizm yapmak gerekir. Küçük otellerin katma değerinin yüksek olduğunu görürüz. Küçük otellerin sürdürülebilir turizmin temeli olan kültür birikimini ve yerel kültürü yaşatmada önemi vardır. Biz hedeflere bir şeyleri yok ederek değil, geliştirerek varmayı düşünüyoruz. Sürdürülebilirliğe zarar germeden nasıl geliştireceğimizi düşünüyoruz. Gençlerin hayata başlarken küçük otellerde çalışmalarını istiyoruz. Bu amaçla yaz aylarında otellerimizi üniversiteli gençlere açacağız.”

kucuk-oteller-armada-izim-bozalan.jpg

KÜÇÜK OTEL ALIŞKANLIĞINI ORTAYA ÇIKARMAK

İzim Bozalan, Türkiye’de küçük otel alışkanlığını ortaya çıkarmak ve turizm pazarlamasında güçlü şekilde yer almasını sağlamak gerektiğini belirterek üye alımında bazı kriterler belirlediklerini söyledi.
Bunların yurtiçi ve yurtdışı sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği kurmak, fuarlara katılmak, kamu kurumları ile iletişime geçmek, hukuki konularda destek olmak, yatırımlarda teknolojik destek vermek, lobi çalışmaları yapmak, küçük otelciliğe uygun insan kaynağına ulaşım desteği sağlamak, personel eğitimlerine destek vermek, otel standartlarını yükseltmede akademik destek vermek, bölgesel örgütlenmeyi sağlamak, küçük otellere özgü kalite standartları sağlamak, satın alma platformu oluşturmak ve maliyet yönetimine katkı sağlamak, turizmdeki gelişmelerden üyeleri haberdar etmek gibi hizmetler vereceklerini söyledi.

KENDİ YAŞAM STİLİNİ YANSITABİLEN OTELLER
Türkiye’de küçük otel denilince binlerce yapının ortaya çıktığını belirten İzim Bozalan şöyle devam etti: “Butik otel demiyoruz. Butik otel kavramı yıpratıldı. Ama nitelikli küçük oteller denildiğinde, belli oda sayısı olan, kişiye özel hizmet veren, otel sahibinin arkasında olduğu, kendi yaşam stilini yansıtabilen otelleri kastediyoruz. Türkiye’de bunlardan 800-900 tane çıkar. Ama hakkını verenler derseniz 300-350 adet civarındadır. Alaçatı gaza bastı 255 küçük otel oldu. Bu gelişmede Sultanhmet ve Kapadoya önde geliyor. Datça Marmaris, Fethiye’yi sayabiliriz.. 83 üyemiz oldu. Yeni kurulduk. Çok üyemiz olsun diye yolma çıkmadık. Belli kriterlere göre seçiyoruz. Arama toplantıları yaparak kimleri aramıza almamız gerektiğini belirliyoruz. Yazılı ve yazılı olmayan kurallar var fırsat sitesine giren üyemiz olamaz. Gönül verenlerin itibarını zedelemesini istemiyoruz. Yorum sitelerine göre bakıyoruz tesisin itibarlı olmasına bakıyoruz Ciro anlamında bakılırsa küçük otelleri kuranların başka işleride var. bunu hobsi olarak yapıyorlar. İşlerini iyi yaparak para bulabileceklerini biliyorlar.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.