• BIST 99.326
  • Altın 236,589
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C

KTHY gündemden düşmüyor

KTHY gündemden düşmüyor
KKTC'de, Kıbrıs Türk Havayolları -KTHY'nin son yıllarda içine düştüğü durum kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

LEFKOŞE-

KKTC'de, Kıbrıs Türk Havayolları -KTHY'nin son yıllarda içine düştüğü durum kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

Firmanın tarihinin en zor döneminden geçtiği ifade edildi.

Demokrat Parti -DP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın "Tarihinin en zor ve sakıncalı döneminden geçtiğini iddia etti.

Konuya ilişkin yazılı açıklamasında Ahmet Savaşan, şirketin üç yılda 40 milyon dolar zarar ettiğini ve gerçekleştirilen değişikliklere rağmen yönetim şeklinde herhangi bir gelişme görülmediğini savundu.

KTHY'nin Eylül 2005'ten itibaren bütünüyle Kıbrıs Türk malı olduğunu anımsatan Savaşan, "KTHY'ye CTP Lefkoşa İlçe Başkanı'nın Genel Müdür olarak atanması, bugün içinde bulunulan durumu karşımıza acı bir gerçek olarak koyuyor" dedi.

KTHY Yönetim Kurulu üyelerinin CTP ağırlıklı olduğunu belirterek, şirketin 3 yıl gibi kısa bir zamanda geldiği durumun vahim olduğunu kaydeden Savaşan, şirketin 3 yılda taşıdığı yolcu sayısının 1 milyon 15'den 850 bine gerilediğini, personel giderlerinin yüzde 40'lara yükseldiğini ve yaklaşık olarak 40 milyon dolar zarar ettiğini savundu.

Geçen yıl Haziran ayında gerçekleştirilen yönetim kurulu ve genel müdür değişikliğine rağmen "Eski yönetsel alışkanlıkların devam ettiğini" de ileri süren Savaşan, diğer havayolu firmalarına ait uçakların yılda 3500/4000 saat uçarken KTHY uçaklarının ortalama 3000 saat uçtuğunu, bunun da şirketin birim/saat maliyetlerinin yüzde 30 yükselmesine yol açtığını belirtti.

Savaşan, rakiplerin personel giderleri yüzde 15-20 civarındayken KTHY'de bu oranın 2007 yılı sonunda yüzde 40 düzeyine yaklaştığına da işaret etti.

KTHY'de etkili bir iç denetim yapılması ve israf ile kayıpların önlenmesi için etkin kontrol sisteminin kurulması gerektiğini ifade eden Savaşan, şirketteki teftiş kurulunun da işletilmediğini savundu.

Savaşan, ulaştırmadan sorumlu Bakan ve KTHY Yönetim Kurulu'nun "haziran ayında filoya iki yeni uçak ekleneceği, 2009 yılında bir uçak kiralanmasıyla da uçak sayısının 8'e çıkarılacağı" yönündeki açıklamalarının KTHY'nin iyileştirilmesi için öngörülen reçeteyle örtüşmediğini söyledi.

Ahmet Savaşan şu görüşlere yer verdi:

"Hatırlanacağı üzere, KTHY büyük mücadelelerin sonunda Kıbrıs Türk turizmine daha iyi hizmet vermesi ve bütünüyle Kıbrıs Türk halkının malı olması amacıyla 2005 yılında CTP-DP koalisyon hükümeti döneminde devralınmış ve CTP'den üç, DP'den iki yönetim kurulu ile CTP ve DP'den birer denetim kurulu üyesi atanmasının ardından da yeni bir döneme girmişti.

O dönemde DP olarak bizlerin şirketin genel müdürlüğüne havacılık konusunda tartışılmaz başarıları olan ve bu konuda kendini ispatlamış bir kişinin atanarak şirketin eski yönetim alışkanlıklarından kurtarılması gerektiği yönündeki kararlı duruşumuza rağmen CTP'nin üç yönetim kurulu üyesiyle hükümet kurulurken konulan prensip anlaşmasına de aykırı olarak-yönetim kurullarında yasal olsa dahi karar alınırken en az bir karşı partinin üyesinden de onay alınacak - CTP Lefkoşa İlçe Başkanı'nı genel müdür olarak ataması, bugün içinde bulunulan durumun kaçınılmaz bir sonucu olarak karşımızda acı bir gerçek halinde duruyor.

CTP ağırlıklı yönetim kurullarının firmayi üç yıl gibi kısa bir zaman içinde getirdiği durum vahimdir. Şirket 2005 yılında 6 uçak, 755 personelle devralındığında (uçak başına 125 personel), 14.700 saat uçuş yapılarak (uçak başına ortalama 2450 saat) % 73 doluluk oranıyla 1.015.000 kişi taşınmasına karşılık, gelirlerin içindeki personel gideri % 26 olmuştu. 2007 yılına gelindiğinde ise beş uçak, 700 personelle (uçak başına 140 personel) ortalama 16.000 saat uçuş yapılarak (uçak başına ortalama 3200 saat) %50 doluluk oranıyla 850.000 kişi taşınmış ve gelirler içindeki personel gideri de % 40 civarına yükseldiği görülmektedir. Ayrıca, 2005 yılında kasasında 30 Milyon USD ile devralınan şirket, 2007 yılı sonu itibarıyla hesapladığında yaklaşık olarak 20 Milyon USD borçlu duruma geldiği ve/veya getirildiği anlaşılıyor. Daha açık ifade etmek gerekirse şirketin üç yılda taşıdığı yolcu sayısı gözle görülür bir şekilde düşerek (1.015.000'den 850.000'e), gelirler içindeki personel gideri %40'lara yükselmiş ve yaklaşık olarak da 40 Milyon USD zarar edilmiştir. Daha da vahim olanı ise şirketin 20 Milyon USD'lik borcunun yarısına yakın bir kısmının yani 10 Milyon USD'nin şirketin çalışanlarına ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarını bir yıldan beri yapmamasıdır."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.