• BIST 95.394
  • Altın 277,878
  • Dolar 5,7602
  • Euro 6,3860
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Kruvaziyer turizmi 'yıldız' oldu

Kruvaziyer turizmi 'yıldız' oldu
Dünya çapında 13.6 milyon kişinin seyahat ettiği lüks gemilerle yapılan bu turizm türü yaklaşık 30 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.

İSTANBUL-Kruvaziyer denilen lüks gemilerle yapılan ve üst gelir grubuna mensup kişilere hitap eden kruvaziyer turizmi her yıl yüzde 10 civarında büyüme kaydediyor. Dünya çapında 13.6 milyon kişinin seyahat ettiği lüks gemilerle yapılan bu turizm türü yaklaşık 30 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı.
Kruvaziyer, Türkiye'de de gelişme gösteren turizm türlerinden biri. Gerek Türkiye'ye uğrayan cruise gemileri ve bu gemilerle gelen turistlerin sayısının yıldan yıla artması gerekse Türkiye'den kruvaziyer turizmine ilgi gösteren kişilerin çoğalması gelecek için bu alternatif turizm alanının yıldızının daha çok parlayacağını gösteriyor. Türkiye'de cruise gemilerinin uğradığı iki limandan biri olan Kuşadası Limanı'na 2006 yılında 499 gemi ve 425 bin yolcu gelirken bu rakamların 2007 yılında sırasıyla 650 gemi ve 650 bin yolcuya çıkması bekleniyor. Cruise gemileri için bir diğer destinasyon olan İstanbul Karaköy Limanı'na ise geçen yıl 275 gemi geldi. Bu yılın ilk 6 ayı için bu rakam 95 olarak gerçekleşirken yıl sonu beklentisi 355 gemi.

Kruvaziyer turizmin büyüklüğü ve olası gelişme beklentisine karşın Türkiye bu konuda ağırlayıcıdan öte gidemiyor. Turizmciler Marmara ve Karadeniz'in değerlendirilemediğini belirtip, kruvaziyer turizmin dünyada parsellenmiş bir iş dalı olduğunu vurgulayarak "Türkiye'de cruise işletmeciliği hayal" görüşünü taşıyor.

Kruvaziyer turizmin Türkiye'deki ve dünyadaki gelişimi ile ilgili bilgi veren Monarch Cruises Classic (MCC) Türkiye Koordinatörü Mustafa Balcı, her ne kadar rakamlar artış gösterse de "Türkiye kruvaziyer turizminde dünyadaki diğer ülkelere göre çok gerilerde olduğunu" söyledi. Türkiye'de şu anda crusie gemi işletmeciliği yapılmadığını sadece dünyanın belli başlı kruvaziyer turizmi şirketlerine ticketing (bilet satış) hizmeti verildiğini kaydeden Balcı "İki tane feribotumuz var onlar da özelleştirildi. DTO'nun oluşturduğu Denizciler A.Ş aldı. Samsun ve Ankara Feribotları. Birini 2.5 milyon dolara birini 3.3 milyon dolara aldılar. Yaklaşık 7'şer milyon dolar da renovasyon için para harcadılar. Şimdi Samsun, İstanbul Bodrum arasında feribot olarak çalışıyor. Ankara da Yunan adalarına curise olarak çalıştırılmaya çalışılıyor. Ama olmuyor. O hatta Yunanlıların Monarch Cruise gemileri var. Louise Cruise gemileri var. Dolayısıyla o hatlarda zaten crusie gemileri varken insanlar feribotla seyahate çıkmaz "dedi.

Sektörde çok büyük oyuncular olduğunu belirten Balcı, Carnival, Royal Carribean Internaitonal ve Star Group'un ilk üç sırada geldiğini ifade etti. Söz konusu firmaların büyüklüğünü anlatmak için birkaç örnek veren Balcı, şöyle devam etti: "Dünyanın en büyük cruise işletmecisi olan Carnival'ın 70 tane gemisi var. Ortakları arasında Sami Offer'ın da bulunuduğu Royal Carribean Internaitonal'ın bu yıl denize indirdiği Freedom of The Seas gemisi 650 milyon dolarlık bir gemi. Yani rakamlar çok büyük. Dolayısıyla Türkiye'nin bu saatten sonra cruise gemisi olması ihtimali yok. Çünkü dünyada bu iş parsellenmiş durumda. Amerikalılar bu işi domine ediyor. İyi bir hatta çalışan bir geminiz varsa 3. yılında Amerikalı şirketler o gemiyi alırlar. İtalyanlar Akdeniz'e hakimdi. MSC mesela ve Costa onları büyük şirketleri vardı. MSC'yi Royal Carabbian International aldı. Costa'yı da Carnival aldı."

Kıbrıslı Rumların yüzde 10'u cruise tatili yapıyor
Kruvaziyer turizminin dünyada çok geliştiğini ilgi gördüğünü vurgulayan Balcı şunları söyledi: "Kıbrıs Rum kesiminin nüfusu 700 bindir. Crusise'a giden insan sayısı ise 70 bin. Türkiye'nin nüfusu 70 milyon iken cruisea giden sayısı 17 bin. Her yıl katlanarak gidiyor. bu yıl 20 bini bulur cruisea giden insan sayısı. Dolayısıyla bu çok daha da gelişecek. İnsanlar alternatif turizm anlayışını benimsemeye başladı. Kara turları artık çok fazla cazip gelmiyor. Biz sektörün geleceğine çok pozitif bakıyoruz." Balcı, Türkiye'de en popüler destinasyonun Karayip Adaları olduğunu belirterek "İkinci sırada Akdeniz Çanağı gelir. Sonra Norveç Fiyrotları ve Batlık Başkentleri var. Türk insanı da artık curisea gidiyor. Yabancı firmalar da Türkiye'ye çok ilgi göstermeye başladılar. Royal Carabbian International eskiden temsilcilik verirdi. Şimdi Türkiye'de ofis kurdu. MSC da Arkas'la birlikte şirket kurdu. Costa, Setur'a temsilcilik verdi. Yine Carnival'ın Türkiye'de ofisi var. MSC şirketi bu yıl denize indirdiği en yeni gemisini İstanbul'dan kaldırdı. Geçen yıl Musica gemisi İstanbul-Akdeniz seferi yaptı. Bu yıl Orkestra. Bunların hepsi 500 milyon doların üstünde gemiler. İstanbul-İstanbul yapan gemi sayısı çok fazla değildi. Şimdi MSC'nin gemileri yapıyor. Costa'nın gemileri yapıyor. Royal Carabbian International henüz koymadı ama koyacağını duyduk yakın bir zamanda" dedi.


Türkiye'deki en büyük sorun limansızlık


Türkiye'de kruvaziyer turizminin gelişmemesinin en büyük sebebinin yeterli liman bulunmayışı olduğuna işaret eden Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim doğru düzgün limanımız yok. Bir tek limanımız var o da Kuşadası. Barselona Limanına bir anda 8 tane cruise gemisi yanaşabilir. Pire'ye 6, Marsilya'ya keza öyle. İstanbul'a sadece bir gemi yanaşabiliyor. Çünkü bunlar devasa gemiler. Dünyanın en büyük gemisi olan Freedom of The Seas 168 bin gros tonluk. 3 bin 200 kişi kapasiteli ve içinde bin 800 personel var. 5 bin kişinin seyahat ettiği bir yüzen kasaba gibi. İstanbul, içinden deniz geçen dünyadaki tek şehir. Ön tarafı Marmara, arka tarafı Karadeniz, ortasından deniz geçiyor ama limanı yok. İstanbul Limanı'na bağlı feribot sayısı 6 iken Pire Limanı'na bağlı feribot sayısı 493. Bunları göz önüne almak lazım. Ayrıca dünyada hiçbir ülke ile paylaşılmayan tek iç deniz Marmara'dır. Biz bunu değerlendiremiyoruz. Karadeniz dünyanın en güzel denizlerinden birisidir. Karadeniz'de curise gemisi yok. Ukraynalılar ve Ruslar bizden evvel davranıp koymaya çalışıyorlar. Halbuki en uzun Karadeniz sahili bizde. Daha alacağımız çok yol var."

Cruise gemilerle seyahat eden kişilerin üst düzey gelir grubuna mensup kişiler olduğuna dikkat çeken Balcı, "İstanbul'a gelen birisi sadece gezmek için 200 dolar para harcıyor. Aynı zamanda inanılmaz alışveriş de yapıyorlar. Kuşadası'nda bu rakamlar daha da yüksek. Günde 5-6 geminin geldiği oluyor Kuşadası'na çünkü Efes ve Meryem Ana'yı ziyaret ediyorlar. Yaptıkları deri, kuyum ve halı alışverişleri de var. Bunun için inanılmaz para harcarlar. Kuşadası'nın curise gemilerden gelirinin yıllık 1-1.5 milyar doları bulacağını tahmin ediyorum" dedi.

Karadeniz limanları araştırılıyor
Dünyada en çok cruise seyahati yapan ABD'nin 11 Eylül'den sonra doğuya yönelik bütün kruvaziyer seferleri iptal ettiğini ve bu bölgelerdeki ülkelerin durumdan olumsuz etkilendiğini söyleyen ITS Turizm'in sahibi Onur Dağoğlu, son 3-4 yıldır durumun tersine döndüğünü ifade etti. İstanbul'un da yükselen destinasyonlar arasında olduğunu kaydeden Dağoğlu, cruise gemileri ile gelen turistlerin birkaç günlerini İstanbul'da geçirdiğini dile getirdi. Kruvaziyer firmalarının kendi aralarındaki rekabetten dolayı yolcu sayısını artırmak için gemi boyutlarını büyüttüklerini ve turlarına yeni güzergahlar eklemeye çalıştıklarını ifade eden Dağoğlu, "2008-2009 programlarını çıkarıyorlar. Karadeniz'de Türk limanlarına iyi bir şekilde nerede servis alabiliriz diye araştırmaya başladık. Trabzon'da, Sinop'ta, Samsun'da çalışmalarımız var. Altyapıları çok müsait olmamakla birlikte ufak seferler için servis verme imkanı sağlanabilir" dedi.
Gemilerin büyümesinden dolayı eskiden 500-600 kişi gelirken şimdi büyük gemilerle 3 bin kişini geldiğini söyleyen Onur Dağoğlu "Türkiye'ye bu gemilerle gelenlerin sayısında son 3-5 sene içinde yüzde 100'lük bir artış oldu" diye konuştu. Kruvaziyer turizminin ülke ekonomisine çok büyük katkıları olduğuna diklkat çeken Dağoğlu, "Biz ITS olarak dünyanın önde gelen cruise şirketlerime bölgesel hizmetler veriyoruz. ITS olarak her sene 5-6 milyon dolar ciro aşıyoruz. Bu işi bizden başka yapanlar da var. Bunları alt alta koyarsak, sadece firmaların bu işten geliri en aşağı 100 milyon dolardır" dedi.

Cruise müşterisin yüzde 70'i Amerikalı

Ülke Turist sayısı
ABD 9.500.000
İngiltere 1.027.000
Asya (Japonya hariç) 600.000
Almanya 583.000
Kanada 300.000
İtalya 353.000
Avustralya 500.000
Fransa 250.000
Diğer Avrupa ülkeleri 250.000
Japonya 200.000
Kıbrıs Rum Kesimi 75.000
Toplam 13.638.000

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.