• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C

Krizden çıkışın sinyali ABD'den geldi

Krizden çıkışın sinyali ABD'den geldi
Gerçekçi yaklaşımları ile takdir toplayan ve haklı olarak yılın bürokratı yarışını, TMSF Başkanının biraz önünde göğüsleyen Yılmaz, doğru bir saptama yapıyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü (26-31 Ocak 2009)


Durmuş Yılmaz, TCMB Başkanı ve Yılın Bürokratı 
Durmuş Yılmaz, verdiği beyanatta krizden çıkış sinyalini; “ Amerika"daki konut fiyatlarındaki düşüş durur ve bir miktar artma eğilimine girerse.” de görüyor. Gerçekçi yaklaşımları ile takdir toplayan ve haklı olarak yılın bürokratı yarışını, TMSF Başkanının biraz önünde göğüsleyen Yılmaz, bu konuda da doğru bir saptama yapıyor.ABD'DEN GELEN SİNYALLER

Gerçekten global krizden çıkışın sinyallerini gene ABD"de ve konut sektöründe düzelmede arayacağız. Ancak, bu konuda ABD"den gelen sinyal ve görüşler umutlu bir tablo çizmiyor. Bu konuda deneyimli bir isim olan Barron"s ekonomi editörü Gene Epstein konut fiyatlarında, geliştirdiği trend eğrisine atıf yaparak, mart ayında %20 civarı bir düzelme düşmesi bekliyor ve hükümetin dikkatini konut sektörüne çekiyor. Yani önümüzdeki tablo, düzelecek değil, daha da kötüye gidecek bir görünüm veriyor.

DENİZE DÜŞEN YILANA SARILDI
Yurtdışına bakarsak, hükümetler ülkelerindeki likidite sorununa çare için bankalarına mali destek teklif ediyorlar. Ms. İngiltere"de hükümet"in %12 faizli teklifine Royal Bank of Scotland dışında iltifat eden olmadı. Ancak denize düşen yılana sarılıyor.

HER ÜLKE DESTEĞİ ÜLKESİNDE İSTİYOR
Bilançolarına bakarsanız (JP Morgan Raporu) hepsinin bilançolarının sermaye desteğine ihtiyacı var. Alternatif, banka bilançolarının 2009 yılında küçülmesini bekleyeceğiz. Önemli bir noktada, her ülke kendi likidite sorununu çözmeğe çalıştığı için zerkedilen desteğin ve paranın yurtiçinde kalması şartını koşuyor. Bu da yurtdışı iştiraklere ve sendikasyon kredilerine şimdilik fonlama beklememek gerekiyor.

Yurtiçi bankalarımıza gelince;

Bankalarımız, son üç ayın sıkıştıran (6 milyar dolar) sendikasyonlarını %52 gibi başarılı bir yenileme ile atlattıktan sonra, 2009 plasmanları için sadece piyasanın prime şirketlerini kıran kırana fonlamaya başladılar. Ötekiler(siyahlar) kaderlerine terk edildi desek yerinde olur. Halk Bankası"nın kobi desteği onlar için yavaş yürüyor. Ümitlenmek için baharda kalmadı. Devlet çıkara çıkara hiçbir rasyonel faydası olmayan “sicil affı” nı çıkardı. Her banka bildiğini okuyacağına göre, af falan hak getire.

BİREYSEL KREDİLERDE YAPILANDIRMA
Ama özellikle kurumsal krediler yanında hane halkları için kredi kartı ve bireysel kredilerdeki yeniden yapılandırmanın lafı 6 aydır var ama kendi yok. Bu geçikmeden mutlaka yapılmalı. Bankalar haşin tavırlarını bırakmalı. Vatandaşı acımasız avukat ordusunun eline bırakmamalı.DİZGİNLER MEHMET ŞİMŞEK'TE

Mehmet Şimşek genel ekonomi politikasının dizginlerini elinde tutuyor ve başarı ile götürüyor diyebiliriz. Amacı reel sektöre rekabet imkanı sağlıyacak bir ekonomik ortam ve azami limitinde (20 milyar civarında olacak) bir IMF anlaşması imzalamağa çalışmak. . Rekabetçi ortam için neler lazım dersek;
Düşük faiz
Yüksek kur ( 1.75 veya üzeri)

DOLAR İTHALATÇIYI FRENLEDİ
Galiba ikisi de yolunda gidiyor. TCMB beklenmediği şekilde 2 puan indirdi ve doları tetikledi. Dolar bu ivme ile 1.75"leri geçerse 2"ye kadar gider. İhracatçı için iyi bir imkan. İthalatçı için ise frene basmak demek. Cari açık biraz olsun yoluna girer. Ülke ithalat cenneti olmaktan kurtulur.

SICAK PARA BİZE GELMEZ
TCMB faizleri şok indirerek bir risk aldı. TL.yi korumasız bıraktılar. Herhalde bunu bekliyorlardı. Masum amaç üretim maliyetini aşağı çekecek bir hareket.
Bu da rekabetçi ortam için uygun. Akla gelen soru;
Sıcak para spread"in düştüğü koşullarda bize gelir mi? Hayır, ama sıcak para her halükarda gelmez. Henüz bu güç ve ortam yok. Dünyada daha fazla verimli sahalar var. Bize sıra gelmez.

Önümüze baktığımızda;

Ülkede banka bilançoları küçülecek. Önemli bataklar çıkacak. Döviz reservi 45-50 ile hiç güven verici değil. Yani devletten likidite konusunda fayda yok. IMF parasına bel bağlayanlar üzülecek.
Devletin yapacağı, devlet ve belediyeler eliyle yarım kalmış inşaat, yol, baraj çalışmalarına ivme kazandırmak. Kısmi bir Obama formülü. Reel sektöre tulumbanın ilk suyunu verecek bir atılım. Yeter mi? Hayır.Ama hiç yoktan iyidir.


TÜRKİYE ÇOK KIRILGAN
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody"s, hızla azalan cari
işlemler açığına rağmen dış finansman kırılganlığının arttığını belirtti.Bu yıl içinde vadesi dolan ya da yenilenecek dış borçların Merkez Bankası
rezervlerine oranını gösteren dış finansman kırılganlığı endeksine göre,
Türkiye"nin oldukça kırılgan hale geldiğini vurgulayan Moody"s, IMF ile
yapılacak olası bir anlaşmanın güveni artırması nedeniyle kırılganlığı azaltıcı bir rol oynayabileceğini belirtti.

DARBE OLMAZ SÖZÜ TESCİLLENDİ
Türkiye ekonomisinin 2009 yılında %0.8 daralacağını tahmin eden kuruluş, enflasyona ilişkin beklentisini de %7 olarak duyurdu.
Ergenekon falan ekonomik durumu etkilemiyor. Fazla ciddiye alınmıyor. Bu ülkede darbe olmaz sözü tescillendi. Sadece yerel seçimlerde AKP ciddi bir oy kaybederse iktidar senaryoları yazılmağa başlanır ve fiyatlamaya etki eder.

2009 KAYGILARI
2008 yılı merkezi bütçe rakamlarına göre faiz dışı fazla 33.6 milyar YTL.,
bütçe açığı ise 17.0 milyar YTL. oldu. Bu sonuçla ; faiz dışı fazla
yaklaşık 38 milyar TRY olan hedefin altında kalırken bütçe açığı da 17.9
milyar YTL"lik hedefin altında kaldı. Mali disiplin yılın son iki ayında bozuldu denilebilir. Ekonomide meydana gelen yavaşlama nedeniyle yılın son iki ayında gelirlerde meydana gelen sert düşüş (bazı kalemlerde ciddi düşüş var) 2009 yılı rakamlarına yönelik kaygıları biraz daha körüklüyor.

RİSK SEVEN YATIRIMCI DOLARDA

Haftaya bakarsak; kimse dolar satmıyor. Hatta bu 1.65"lerden ciddi alım geliyor. Bu bizi dolarda yukarılara taşır. İlk etapta 1.75 denenecek. Borsa kan kaybetmeğe devam edecek gözüküyor. Hazine bonosu (%15-15.5) faizleri istikrarını koruyor. Yatırımcının risk seveni dolara kayıyor.

Esen kalın.

26-30 Ocak Veri TakvimiABD"de Barrack Obama"nın resmen koltuğa oturduğu ilk günde ABD hisse senedi piyasalarında ciddi bir düşüş yaşandı.

Obama"nın yemin törenindeki açıklamalarında ekonomik krizin aşılmasına yönelik tedbirler hakkında somut açıklamalarda bulunmaması ve açıklanmakta olan şirket
bilançolarına yönelik soru işaretleri nedeniyle S&P500 endeksi günü %5.3
düşüşle Kasım sonundan bu yana en düşük seviyeden tamamladı. Bu arada bankacılık endeksi %20 değer kaybetti.
Bu sonucun alınmasında birkaç kötü sonuç bir araya geldi.
Microsoft"dan hayalkırıcı sonuçlar açıklandı.
İngiltere IV. Q GDP"de %1.5 düşme açıkladı.
Güney Kore Samsung ilk defa zarar açıkladı.
RBS –UK 41 milyar zararla Nillileşme sürecine giriyor.
Rekabetçi devalüasyon tehdidi (Çin-Yen) iki ülke arasında pürüz yarattı.
Konut rakamları 1959"dan buyana en kötü seviyesine geldi.
Bu hafta yoğun geçmeğe namzet. Öncelikle önemli şirketlerin 4.çeyrek raporları açıklanacak. Bunun yanında önemli ekonomik datalar var.
En önemlisi Cuma günü açıklanacak olan 4.çeyrek GDP rakamı. ABD"nin 1982"den buyana en çarpıcı büyüme rakamı olacak(!)
FOMC Çarşamba günü Fed Fund faiz oranları ile ilgili açıklamasını yapacak. Değişiklik beklenmiyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.