• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 7 °C

Kredi Kartlarına yeni tasarı

Kredi Kartlarına yeni tasarı
Kredi kartı mağdurlarının borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

ANKARA -Kredi kartı mağdurlarının borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa, kredi kartı mağdurlarının borçlarının Merkez Bankası tarafından belirlenecek endeks üzerinden yeniden hesaplanmasını ve peşin veya taksitler halinde ödenmesini içeriyor. Kredi kartı sahiplerinden yıllık en az 35 TL kart aidatı alınmasına ilişkin düzenleme ise verilen önerge ile yasadan çıkartıldı.
TBMM Genel Kurulu, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerini tamamladı. Görüşmelerin sonunda tasarı Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Görüşmeler sırasında AK Parti ve DTP milletvekillerinin verdiği değişiklik önergeleri doğrultusunda, yıllık kart bedeli alınmasına yasal dayanak kazandıran 1. madde tasarıdan çıkartıldı. Düzenleme, kart çıkaran kuruluşların 3 bin 500 TL'ye kadar kullanım limiti tahsis ettikleri kredi kartları için 35 TL'ye kadar, 3 bin 500 TL ve daha fazla bir tutarda kullanım limiti tahsis ettikleri kredi kartları içinse tahsis edilen limitin yüzde 1'ini geçmeyecek şekilde belirleyecekleri bir tutarda yıllık kredi kartı kullanım bedeli talep edebilmelerini öngörüyordu. Maddenin yasadan çıkartılması ile bankalar, eskiden olduğu gibi sözleşme gereği kredi kartı sahiplerinden belirledikleri tutarda yıllık kart aidatı almaya devam edebilecek.
Kabul edilen yasaya göre, sözleşmede belirtilen asgari tutar, dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamayacak. BDDK, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası'nın olumlu görüşünü alarak bu oranı yüzde 40'a kadar arttırmaya ya da yüzde 20'a kadar azaltmaya veya belirtilen sınırlar dahilinde söz konusu oranı kart hamili grupları itibarıyla farklılaştırmaya yetkili olacak. Hesap özetinde yer alan asgari ödeme tutarı son ödeme tarihinde ödenmediği takdirde kart hamili ödenmeyen tutar için sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında bir yükümlülük altına sokulamayacak. 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle kart çıkaran kuruluşlarca ya da varlık yönetim şirketlerince, kendisine ödeme için ihtar çekilmiş veya haklarında icra takibi başlatılmış ya da Bankacılık Kanunu'nun 53. maddesi uyarınca kurulca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içerisinde sınıflandırılmış kredi kartı borcu bulunan kart hamilleri, kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içinde ilgili kredi kartını çıkaran kuruluşa ya da kuruluşun avukatlarına veya Bankacılık Kanunu kapsamında faaliyet gösteren varlık yönetim şirketine ya da ilgili şirketin yetkilendirdiği temsilcilerine yazılı olarak, güncel tebligat adreslerini de belirtmek suretiyle müracaat ederek, kanunda belirlenen usule göre hesaplanacak borçlarını seçtikleri koşullardan birine göre ödemek istediklerini beyan edebilecek.
Kart hamilleri, başvuruları halinde düzenlenecek ödeme planını imzalamaları şartıyla icra takibine konu olmuş ise takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25'ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeme hakkına sahip olacak. 31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle, kart hamiline ödenmesi için ihtar çekilen veya hakkında icra takibi başlatılan kredi kartı ana para ve faiz borcu ya da kart hamilinin anılan tarih itibariyle üçüncü, dördüncü veya beşinci grup krediler ve diğer alacaklar içerisinde sınıflandırılmış bulunan kredi kartı ana para borcu ile bu hesaplarda sınıflandırılma tarihine kadar işletilmiş bulunan faiz borcu, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak ilan edilecek, aylık endeks katsayısı ile çarpılmak suretiyle ödeme planına esas borç tutarı hesaplanacak. Hesaplanan ödeme planına esas borç tutarının müracaat tarihinden itibaren 30 gün içinde defaten ya da taksitler halinde ödenmesi durumunda herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmeyecek. Ancak, ödeme planına esas borcun vadeli olarak ödenmesinin talep edilmesi halinde aylık eşit taksitler şeklinde ödenecek borç tutarı, 6 aylık vade için 1.04, 12 aylık vade için 1.08, 24 aylık vade için 1.18, 36 aylık vade için 1.26 ile çarpılarak hesaplanacak tutarın ay sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanacak. Vadeli ödemelerde ilk taksit peşin olarak ödenecek.
Kredi kartı borçlusunun alacaklıya müracaat etmesi ve yapılan ödeme planı doğrultusunda taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, yapılmış işlemler baki kalmak kaydıyla icra işlemleri duracak ve İcra ve İflas Kanunu'nda belirtilen süreler işlemeyecek. Kredi kartı borçlusu bu ödeme planına karşı ancak plan doğrultusunda ödeme yapmak ve ödemelere devam etmek koşulu ile itiraz yoluna başvurabilecek. Bu madde kapsamında yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkacak. Ödeme planı uyarınca son taksitin de vadesinde ödenmesi üzerine icra takibi sona erecek. 6 aylık vade de dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre 1 yıl içerisinde 3 taksidin ödenmemesi halinde bu madde ile sağlanan haklar ilgili kart çıkaran kuruluşça ya da varlık yönetim şirketince ortadan kaldırılabilecek ve gecikme faizi üzerinden mevcut icra takip işlemlerine devam edilebilecek. Bankaların kredi kartı alacaklarını temlik almış olan varlık yönetim şirketleri de kredi kartı borçlularının talebi halinde, bu madde gereğince işlem yapmak zorunda olacaklar. Temlik alacaklıları da bu madde kapsamındaki alacaklarıyla ilgili olarak bankaların yararlandıkları harç muafiyetlerinden yararlanacak. Bu madde, kanunun yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı vermeyecek.
Tasarı üzerindeki görüşmelerin sonunda milletvekillerinin sorularına cevap veren Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yıllık aidatların, bundan önce olduğu gibi sözleşmelerde belirtildiği gibi alınacağını söyledi. Yasanın stokta bekleyen kredi borçları meselesini çözeceğini ama gelecek için bunu söylemenin mümkün olmadığını belirten Eroğlu, gelecekte meydana gelebilecek kredi borçları için yasada bir düzenlemenin bulunmadığını söyledi. Düzenlemenin kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için iyi bir yapılandırma getirildiğini vurgulayan Eroğlu, "Kredi kartı borçlularına borçlarını ödeme imkanı sağlamak, bankaların tahsil edemedikleri paraları tahsil etmelerine de imkan verecek. Her iki taraf da kazançlı olacak" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.