• BIST 99.835
  • Altın 243,237
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Kredi kartıyla trafik cezası

Kredi kartıyla trafik cezası
Tahsilat yönetimi ile mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisinin ve trafik para cezalarının kredi kartı ile ödenmesine yönelik sistem altyapısı geliştirilecek.

ANKARA - Akaryakıt istasyonlarında bütün pompaların ödeme kaydedici cihaza bağlanması temin edilinceye kadar yaygın ve yoğun vergi denetimleri devam edecek.
Borç takip sistemi kapsamında da mevcut borç stokunun artmaması amacıyla cari döneme ait borçların, vergi türleri itibariyle takibi sağlanacak.
Gelir İdaresi Başkanlığının "2009 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporuna" göre bu yılın ikinci yarısında bütçe gelir performansının artırılmasına amacıyla çalışmalar devam edecek.
Bu kapsamda vergiye gönüllü uyumu artırmak için "uygulamaların basitleştirilmesine, işlem sürelerinin kısaltılmasına, yazılı dokümanlarda anlaşılabilirliğin sağlanmasına, vergi dairesine gitmeksizin işlemlerin tamamlanabilmesine, mükellef beklentilerine daha kaliteli bir şekilde cevap verilebilmesine" yönelik faaliyetler sürdürülecek.
Daha etkin bir tahsilat yönetimi kapsamında da mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisinin ve trafik para cezalarının kredi kartı ile ödenmesine yönelik sistem altyapısı geliştirilecek.
Mükelleflere ait tahakkuk ve tahsilat kayıtlarının bir arada görülmesini ve mükellefin hesap bakiyesinin güncel olarak izlenmesini sağlayacak Mükellef Cari Hesabına ilişkin ikincil mevzuat düzenleme ve sistem alt yapısının hazırlanmasına yönelik çalışmalara devam edilecek.
Türkiye genelinde tahsilatta etkinliği sağlamak ve mükelleflerin gönüllü uyumunu artırmak için kurulan borç takip sisteminin geliştirilmesine devam edilirken, borç takip sistemi kapsamında mevcut borç stokunun artmaması amacıyla cari döneme ait borçların, vergi türleri itibariyle takibi sağlanacak.
Vadesi geçen vergi borçlarının bankalarca da tahsil edilmesi amacıyla bankalarla görüşmeler devam ederken, konuya ilişkin sistem alt yapı ve ikincil mevzuat çalışmaları sürdürülecek.
E-haciz projesinin pilot olarak uygulanmasına vergi dairelerinde devam edilecek.
Vergi dairelerinin yaptıkları takipli tahsilatın hangi yıllara ve hangi türlere ilişkin olduğunun tespiti amacıyla takipli tahsilatta kaynak tabanlı planlama çalışmalarına devam edilecek.
Borç stoku analizleri kapsamında mükellef borç stoklarındaki artışı n kaynakları tespit edilerek borç stokunun azaltılması yönünde çalışmalar da sürecek.
Ülke çapında e-Fatura uygulamasına imkan verecek e-Fatura Genel Tebliği ve ilgili teknik dokümanlar yayınlanmasına dönük çalışmalar devam edecek.
Mükellefler tarafından bilgi işlem sistemleri aracılığı ile elektronik belge olarak oluşturulan faturalar ve irsaliyeli faturalarda bulunan belli bilgilerin belirlenen standartlarda ve elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine aktarılması suretiyle arşiv nüshaların kağıt ortam ı yerine manyetik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkan sağlayacak, Elektronik Arşiv Genel Tebliği ve ilgili teknik dokümanlar yayınlanmasına ve Doküman Yönetimi ve İş Akış Sistemi kapsamında dokümanların elektronik ortamdan alınıp dağı tımının elektronik ortamda e-imza kullanarak yapılmasına dönük çalışmalar da hızlanacak.
Otomasyon Çağrı Merkezinin kurulmasına yönelik olarak, Tam Otomasyon Projesinin (VEDOP) uygulandığı ve uygulanacağı vergi daireleri ve mal müdürlüklerinde, gerekli destek hizmetlerinin verildiği Yardım Masalarının birleştirilmesi ve 585 mal müdürlüğünden, E-vdo donanım kurulumları yapılamayan 4 mal müdürlüğünde otomasyona geçişe ilişkin faaliyetler sürecek.
Vergi iletişim merkezinin faaliyetleri doğrultusunda Alo 189 aracılığıyla alınan ihbarların tek merkezden (VİMER- 444 0 189) alınması için Ankara'da pilot çalışma yapılacak.
Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı faaliyetleriyle ilgili yıllık hedefler belirlenerek, bu faaliyetlerin başarısı nicel ve nitel olarak belirlenen performans göstergeleri ile takip edilecek.
Bu çerçevede, performans ve bütçe verilerinin elektronik ortamda alınması ve takibine olanak sağlayan performans esaslı bütçeleme sistemi yazılımının geliştirilmesine ve Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı kapsamında 3'er aylık izleme raporları hazırlanmasına devam edilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.