• BIST 103.225
  • Altın 230,767
  • Dolar 5,4530
  • Euro 6,2124
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 15 °C

Kredi kartı için kanun

Kredi kartı için kanun
Kredi kartı kullanımından kaynaklanan sorunlarla ilgili soru üzerine Başbakan Erdoğan, kredi kartları konusunda bir çalışmanın yapıldığını söyledi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı sektörleri kapsayan ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili olarak, "Bunların içinde devam kararı alınacak olanlar, devam kararı alınmayacak olanlar var" dedi.
Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'da, yeni teşvik ve istihdam paketine ilişkin düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.
ÖTV ve KDV indirimlerine yönelik uygulamanın uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, bazı sektörlerde indirim için tanınan sürenin bu ayın 16'sına kadar devam ettiğini hatırlattı. Erdoğan, bununla ilgili çalışmaların devam ettirildiğini söyledi.
Bazı sektörlerde, ÖTV ve KDV indirimiyle çok ciddi sıçrama yaşandığını belirten Erdoğan, şu anda stoklarını eritip yeni sipariş alan firmalar bulunduğunu kaydetti.
Erdoğan, bu sektörlerin tek tek incelendiğini belirterek, "Bunların içinde devam kararı alınacak olanlar var, devam kararı alınmayacak olanlar var. Bunların üzerinde çalışacak. Buradaki bütün gayretimiz, gerek bu sektörlerimizle ilgili, gerek ülkemizle ilgili bu hareketliliği, canlı gidişi yine devrede tutabilmektir" dedi.
Başbakan Erdoğan, ÖTV ve KDV ile ilgili olan süreçteki gelişmeleri, sektörlerin önde gelenleriyle görüştüğünü, onların olumlu bir izlenim yansıttığını dile getirdi.
Otomotivde yerli üretimde "üç vardiya çalıştığını söyleyen patronlar bulunduğunu" belirten Erdoğan, geçen yıl ve bu yıl Ocak-Nisan dönemiyle ilgili olarak, "Geçen yıl 104 bin otomobil, bu yıl ise 104 bin 500. Aynı aylarda. Krize rağmen. Bu artarak devam ediyor. 'Stoklarımız tamamen eridi' diyorlar" dedi.
Erdoğan, ithal otomobilde de stokların sürekli eridiğini kaydederek, şöyle konuştu:
"Araç satışlarında bir defa yüzde 65'e yakını ithal, yüzde 35'i yerli araç. Bu geçmişte çok daha yüksekti. Şimdi azaldı buraya geldi. Otomotiv sekt örü geçen yıl, 122 milyar dolar ihracat yaptı ve net ihracatçı bir sektör olarak da kendini gösterdi. Bunu yeniden yakalamanın ve üstüne çıkmanın gayreti içindeyiz. ÖTV indirimleri de burada çok açık ve net bu başarısıyla kendini gösterdi, ispat etti."

BANKALARA ÇAĞRI
Bankalarla ne gibi bir çalışma içinde olacakları sorusunu ise Erdoğan, şöyle yanıtladı:
"Şunu çok açık söyleyeyim, gerek kamu bankaları gerekse özel sektör bankalarının bir gerçeği görmesi lazım. Ben ülkede, halkımın verdiği sorumluluğu üstlenmiş bir Başbakan olarak, bütün bu bankalara sesleniyorum, milletim adına sesleniyorum, girişimcilerim adına sesleniyorum, yatırımcılarım adına sesleniyorum; banka, malum bir finans kuruluşu olarak 'para alır, para satar' kaba tabiriyle tanımı bu. Fakat bu parayı nereden alır? Girişimcilerden alır, vatandaşın parasını korumak için alır.
Eğer şimdi bu dönemde, kalkıp da o parasını sattığı veya satacağı müşteriyi kaybederse, çünkü ortada bir bloklaşma oluşuyor şu anda, kendilerine kredi kapılarını kapayan girişimcilerimiz, yarın bu sıkıntılı dönem bittiğinde inanıyorum ki kendisine o kapıları kapayan bankalara onlar da gelmeyecektir. Kapılarını açanlara gidecektir. Burada, kalkıp da bu kriz dönemini biz girişimcilerimizin aleyhine kullanırsak, bu özellikle etik açıdan, ticari ahlak açısından doğru değildir diye düşünüyorum. Bunu açık konuşmak zorundayım. Dara düştü bir de sen vur. Olmaz böyle bir şey.
Biz, bütün bankacı arkadaşlarımıza şunu söylü yoruz: İncelemeleriniz, araştırmalarınız en güzel şekilde yapıyorsunuz. Zaten siz birebir kredi vermiyorsunuz, 5 alıyorsunuz 1 veriyorsunuz, 10 alıyorsunuz 1 veriyorsunuz. Yani yaptığınız şey bu. Çoğu zaten teminata dayalı kredi veriyor. Bunu yaptığınıza göre, o zaman kusura bakmayın bunları ezmeyin. Ben bunu kamudaki arkadaşlarıma ağırlıklı özellikli söylediğim gibi, aynı şekilde özel sektördeki arkadaşlarımıza da hep hatırlattım."

"KRİZ VARSA ÇARE VAR KAMPANYASI"
"Kriz Varsa Çare Var" Kampanyasıyla ilgili soruyu yanıtlarken de Erdoğan, "Tabii ki kriz varsa çare de var. Bundan kimsenin endişesi olmasın" dedi.
Tüm anlattıklarının bunun cevabı olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Kriz Varsa Çare Var Kampanyasını, başından beri destekledik. Şu anda da destekliyoruz. (Para yok ki), denildiği zaman arkadaşlar kusura bakmayın kesinlikle para var. Para yok diye bir şey yok. Biz, 2008 yılında memurlarımızın ortalama maaşını yüzde 19.7 artırdık. Para var.
Bugün enflasyon son 39 yılın en düşük düzeyine inmiştir. Biz, göreve geldiğimizde yüzde 30'du. Devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü, şimdi yüzde 11-13. Aradaki fark acaba kimin cebinden çıkıyordu?
Şu anda, biz göreve geldiğimizde 660 TL civarındaydı en düşü k memur maaşı, şimdi bin 200 liradır. Bu noktaya gelmiştir. Biz bir söz verdik, dedik ki, 'enflasyona memurumuzu, işçimizi ezdirmeyeceğiz'. Hiçbir zaman enflasyonun altında zam yapmadık. Resen verdiğimiz zamlar var, onları katmıyorum. Kadro, derece ilgili olanları konuşuyorum.
Bu dönem içinde, bütün şirketlerin yapmış oldukları indirimle inanıyorum ki, bütün sektörler bu kampanyaya her şeyiyle katılmak suretiyle vatandaşlarımıza çok farklı bir fırsatı hazırlıyorlar. Bu fırsattan da vatandaşımı z en güzel şekilde istifade edecektir. Biz, TOKİ olarak konut yetiştiremiyoruz. Proje bazında konutlarımızı satıyoruz. Özel sektörde proje üzerinden satış larını yapabiliyorlar. İnanıyorum ki bu kampanyada çok güzel bir netice verecektir."

İŞSİZLİK VE İSTİHDAM
Başbakan Erdoğan, istihdama yönelik soruyu yanıtlarken de ABD'de şu anda işsizlik oranının yüzde 8.7, İspanya ise yüzde 15'lerde olduğunu anlattı.
Türkiye'nin de yüzde 15'in üzerine çıktığını belirten Erdoğan, "İnanıyorum ki yerinde tutup ondan sonra da bunu aşağıya çekmeye başlayacağız bu aldığımız tedbirlerle. Nereye bakarsanız bakın, istihdamda ciddi bir olumsuzluk, dünyada en gelişmiş ülkelerde de gelişmekte olan ülkelerde de mevcut" dedi.
Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde, teminat mektubu noktasında yaşanan sıkıntılarla ilgili soruyu yanıtlarken de Erdoğan, Türk müteahhitlik sektörünün dünya çapında 3. durumda olduğunu anımsattı.
Dünyanın ilk 225 firması içinde 23 Türk firmasının bu sektör içinde olduğunu anlatan Erdoğan, "Fakat burada bir sıkıntımız var. Sıkıntımız şu, uluslararası camiada, finans sektörü noktasında bankalarımızın teminat mektupları noktasında bir sıkıntı yaşıyoruz. Bunu aşabilmiş değiliz" dedi.
Bu sıkıntını aşılması için gittiği her ülkede, ilgililerle oturup konuştuklarını anlatan Erdoğan, "Maalesef geçmişteki bazı olumsuzluklar sebebiyle bir güven bunalımını yaşadıklarını ve bunu aşmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini" söyledi.

YER TAHSİSİ
Erdoğan, bir başka soruyu yanıtlarken de "Yer tahsisi noktasında bir sıkıntımız yok. Ama bu proje bazlı olacak. Yani her gelene bundan sonra yer tahsisi yapmayacağız" dedi.
Elektronik ve beyaz eşyaya uygulanan ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili soru üzerine de Erdoğan, elektronik ve beyaz eşya ile ilgili çalışmanın da devam ettiğini bildirdi.

"ESKİ TEŞVİK SİSTEMİ..."
Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, eski teşvik sistemiyle ilgili olarak bundan 2010 yılı sonuna kadar faydalananlar bulunduğunu, ancak bu girişimcilerin, "5084 sayılı yasaya göre göre devam etmek istediklerini" söylemeleri halinde aynen devam edebileceklerini bildirdi.
Girişimcilerin yeni teşvik paketi kapsamına girmek istediğini dile getirmesi halinde de buna da imkanı bulunduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu yıl sonunda bitenleri biz 2009 yılı sonuna kadar uzatmıştık. Ama bu süre içinde başlayıp 2013 yılına kadar devam edecekler de var. Onlar da isterlerse devam edebilirler. O, onların hakkıdır. Ama bugün açıkladığımız paket, krize has bir niteliktedir.
2010 sonu itibariyle yeni bir adım atıyoruz. TÜİK 2010'a kadar bize güncelleşmiş olarak, bütün illerimizin yeni durumunu çıkaracak yani sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksini önümüze serecek ve 2010'dan sonraki dönem ait biz, bu illerimizin durumunu değerlendirme imkanını yeniden bulabileceğiz."

AKARYAKIT FİYATLARI
Petrol fiyatının azalmasına rağmen bunun akaryakıt fiyatlarına, pompaya yansımaması konusunda gelen eleştirilerin sorulması üzerine de Erdoğan, şunları söyledi:
"Bu, artık hükümetin fiyat belirleme olayından çekilmesiyle başlayan bir süreç. Ama EPDK bir tavan belirledi. Buna yönelik de EPDK bundan sonraki süreç ve yaptığı açıklama ve bana verdikleri bilgiye göre de 'biz bu işi çok daha yakın markaja alıp, bunu artık ucu açık bırakamayız, belirlediğimiz tavan ile yani petrol fiyatları bu noktayken herkes istediği gibi bir akaryakıt fiyatı belirleme şansına sahip olmayacak, bunu tavanını belirleyecek, bu tavana kadar ancak çıkacaklar' diye arkadaşlarımızın bana verdiği bilgi var. Ama hükümet olarak bizim burada yaptırımımız söz konusu zaten olamaz. Bunu vurgulamak istiyorum."

KREDİ KARTLARI KONUSU
Kredi kartı kullanımından kaynaklanan sorunlarla ilgili soru üzerine Başbakan Erdoğan, kredi kartları konusunda bir çalışmanın yapıldığını söyledi.
Belki yeni bir yasal düzenleme yapabileceklerini kaydeden Erdoğan, "Yasal düzenleme ile acaba kredi kartları nasıl verilecek veya kredi kartları kimler ne kadar süreyle alabilecek... Ondan sonra da bir kredi kartı yasal düzenlemesini getireceğiz. Bunu çalışmasını da yapıyorlar. Ama yasal düzenleme olmadan bir çalışma olabilirse onun üzerinde de çalışıyoruz" dedi.
Pakette, ekonomik olarak farklılık gösteren Trabzon ve Muş gibi illerin aynı bölgede bulunduğunun ifade edilmesi ve bu gibi durumların bir sıkıntı olup olmayacağının sorulması üzerine Erdoğan, bölgesel teşvik iç inde hakikaten sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu daha iyi olanın yanı sıra kötü olan ın da bulunduğunu anlattı. Ancak, burada bir "etkileşimi baz alarak bu adımı attıklarını" kaydeden Erdoğan, "sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi sıralamasını yaptık" dedi.

TERÖR
Bütün illeri kapsayacak şekilde, Türkiye'de hiçbir ilin, "ben teşvikten yararlanamadım" dememesini ön planda tuttuklarını anlatan Başbakan Erdoğan, terör ile ekonomi arasındaki ilintiye değindi.
Erdoğan, şöyle konuştu:
"Paketteki 3 ve 4. bölge konusu, bu terörle mücadeleye yönelik diye düşünürsek, terörün salt sebebi, ekonomi değildir. Bunun bir çok sebebi var. Yani şu anda terörün yoğunlaştığı il veya bölge olarak olaya bakıldığında o bölgelerin sadece sosyo-ekonomik noktada sıkıntısı yok, başka sıkıntıları da var. Bunun sosyo-kültürel nedenleri de ortada. Öbür taraftan bakıyorsunuz, çok daha farklı talepler gündeme getiriliyor. Olaya böyle bakarsak yanılırız. Yani Türkiye'nin batısı ne ise doğusu da o olmalı, Türkiye'nin güneyi ne ise kuzeyi de o olmalı. Bunu başarmalıyız. Bunu başarmak için de alt ve üst yapı çalışmalarının olması lazım."
KÖYDES ve BELDES gibi projeleri anlatan Erdoğan, "Hala bazı köylerimizin bizim gönüllerimizi rencide edecek durumları var. Bakın oralara bile ulaşamamışız. Buralara süratle ulaşacağız" dedi.
Makama oturup, makamdan bu işlerin takip edilemeyeceğini anlatan Erdoğan, "Sen valiysen, kaymakamsan, sen milletvekiliyse köylerine tek tek gideceksin, yollar yapılmış mı, suyu, elektriği, telefonu var mı yok mu? Bunları araştıracaksın, Bizim sorumluluğumuz bu. Gidip bunları araştıracaksın. Bizim işimiz bu" diye konuştu.
Erdoğan, şöyle devam etti:
"Onun için sosyo-ekonomik noktada yatırımcı, girişimci oraya gitmiyor, niye gitmiyor, orada işte terör var. O terör endişesinden dolayı gitmiyor. Acaba ben burada fabrikayı kurarsam, fabrikam bombalanır mı? Bundan endişe ediyor. Acaba bana bir şey olur mu? Bundan endişe ediyor. Bakın bu yeni yeni istihdamda parçalı istihdam geliyor, kısmi istihdam geliyor."
Başbakan Erdoğan, bu çerçevede, bu alanda istihdam edileceklerin, "asla yeşil kartlarıyla oynanmayacağını" bildirdi. Onların zaten genel sağlık sigortasına da tabi olduklarını belirten Erdoğan, zaman içinde zaten yeşil karttan, genel sağlık sigortası içine girme imkanın yakalanacağını vurguladı.
Kısmi çalışmanın, istihdamı artıracağı gibi bu yaz b ütün okulların temizliğinin, badanasının, bu ekipler tarafından yapılma imkanı bulunacağını kaydeden Erdoğan, yeni eğitim ve öğretim yılına da bunlarla hazırlanılmış olacağını ifade etti.
Erdoğan, "Bunlar yeni bir heyecanı getirecek, o bakımdan önemli. Her eve az da olsa aş girme durum olacak" dedi.
Bugün Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin gelişme içinde olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, bu süreci hızlandırmanın gayreti içinde olduklarını kaydetti.

"KAYNAK NEREDE?"
Başbakan Erdoğan, bütün bu çalışmalarla ilgili olarak, "Bu işin kaynağının" sorulabileceğini belirterek, özellikle toplum yararına çalışmayla ilgili olarak attıkları adımda kaynağın, tamamen İşsizlik Fonu olduğunu söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
"İl istihdamı ve mesleki eğitim kurumları koordinasyonunda, illerdeki çalışmaları yürüteceğiz. Ödemeler ise işçilere, hep saat ücreti üzerinde yapılacak. Kaç saat üzerinden çalışıyorsa ödemesi kendisine yapılacak. Tabii bu programa yeni işe alınmadaki kişilerle ilgili söylüyorum. Saat ücreti asgari ücret üzerinde hesaplanacak ve onun üzerinden ödemeleri yapılacak."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.