• BIST 99.326
  • Altın 236,802
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Kozan’da, Turizm Çalıştayı

Kozan’da,  Turizm Çalıştayı
Kozan Belediyesi, konusunda uzman ve akademisyenlerin katılımı ile “Tarım ve Turizm Çalıştayı” düzenledi

KOZAN- Kozan Belediyesi, konusunda uzman ve akademisyenlerin katılımı ile “Tarım ve Turizm Çalıştayı” düzenledi. Kozan Belediyesi tarafından Yaverin Konağı’n...Kozan Belediyesi, konusunda uzman ve akademisyenlerin katılımı ile “Tarım ve Turizm Çalıştayı” düzenledi. Kozan Belediyesi tarafından Yaverin Konağı’nda gerçekleştirilen ve iki gün süren Kozan’ın 2060 Hedefleri doğrultusundaki çalıştayda öncelikli yapılması gerekenler belirlendi. Çalıştayda alınan kararlar Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda Kozan kamuoyu ile paylaşıldı.

Kozan’ın her kesiminden vatandaşların katılımıyla yapılan toplantıda alınan kararlara ilişkin bilgi veren Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, “Bizler ortak akıl ve ortak fikirle bir araya gelerek ilçemizin gelecekteki tarım ve turizm noktasındaki durumu hakkında, Sayın Kaymakamımız da başta olmak üzere, iş adamımızdan, sivil toplum kuruluşlarımıza, siyasi parti temsilcilerimizden, idarecilerimiz ve vatandaşlarımızla görüşerek çalışmalarımızda destek alıp, bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Önümüzdeki 50 yılda Kozan’da tarım ve sanayi dalında nereye gidilebilir. Tartışıp konuştuk ve kararlar aldık.” dedi.

kozan-turizm-calistay-1a.jpg

Turizm konusuna da değinen Başkan Özgan, ilçenin turizminin gelişebilmesi için öncelikle bazı bölgelerin kültür turizm gelişim bölgesi ilan edilmesi gerektiğini kaydetti. Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili, “Belediyemiz öncülüğünde ilçemizin gelecekte gerek sanayi gerek turizm noktasında gelişimi için çalışmalarımız devam ediyor. Genel idare, sivil toplum kuruluşlarımız ve gerekse halkımızla birlikte ilçemizin gelişimi noktasında bir takım görevler düşmektedir. Bizler tek başımıza bir şey yapamayız. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Onun için bizler ilçemizin gelişimi için birlik ve beraberlik göstermeliyiz.” diye konuştu.

kozan-turizm-calistay-1.jpg

GELECEKTEKİ TARIM VE TURİZMİ KONUŞTUK
Kozan’ın her kesiminden vatandaşların katılımıyla yapılan toplantıda alınan kararlar ile ilgi bilgi veren Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, “Bizler ortak akıl ve ortak fikirle bir araya gelerek ilçemizin gelecekteki tarım ve turizm noktasındaki durumu hakkında, Sayın Kaymakamımız da başta olmak üzere, iş adamımızdan, sivil toplum kuruluşlarımız, siyasi parti temsilcilerimizden, idarecilerimiz ve vatandaşlarımızla görüşerek çalışmalarımızda destek alıp, bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Önümüzdeki elli yılda Kozan’da tarım ve sanayi dalında nereye gidilebilir. Tartışıp konuştuk ve kararlar aldık” dedi.

Turizm konusuna değinen Başkan Özgan; “ İlçemizde turizmin gelişebilmesi için öncelikle yöremize ait bazı bölgelerin kültür turizm gelişim bölgesi ilan edilmelidir. Bunun için gerekli yazışmaları gerçekleştiriyoruz.” diye kaydetti.

kozan-turizm-calistay-3.jpg

Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili; “Belediyemiz öncülüğünde ilçemizin gelecekte gerek sanayi gerek turizm noktasında gelişimi için çalışmalarımız devam ediyor. Genel idare, Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve gerek ise halkımız ile birlikte hepimize ilçemizin gelişimi noktasında bir takım görevler düşmektedir. Bizler tek başımıza bir şey yapamayız. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Onun için bizler ilçemizin gelişimi için birlik ve beraberlik göstermeliyiz” diye konuştu.

kozan-turizm-calistay-4.jpg

KOZAN’DA TURİZM VE TARIM ÇALIŞTAYI HEDEFLERİ

ÇALIŞTAYDA ORTAYA ÇIKAN TARIMSAL SONUÇLAR

2015 yılına kadar zorunlu kılınan iyi tarım ve organik tarım yapılması konusunda üreticilerin bilinçlendirilmeli ve eğitim seminerleri yapılmalıdır.

Tarımsal ürünlerin pazarlanmasına yönelik alt yapı oluşturulmalı, üretici birliklerinin sayısı artırılmalı ve mevcut birliklerinin yapısı etkinleştirilmelidir.

İhracatçılar Birliği ile temasa geçilerek, ihracat odaklı ürün çeşitleri belirlenmesi için gerekli eğitim ve destek alınmalıdır.

Bölgeye has ürünler belirlenerek, özellikle narenciye, zeytin, bal, nar, keçiboynuzu gibi ürünlerde markalaşmaya gidilmelidir.

Ürün türlerine göre belirli bölgeler belirlenmelidir.

Seracılık için uygun olan bölgeler belirlenerek üreticilerin seracılığa yönlendirilmesi sağlanmalıdır.

Soğuk hava depoları, paketleme, ambalajlama ve işleme tesis sayıları artırılmalıdır.

Hububat ürünleri başta olmak üzere lisanslı depoculuk geliştirilmelidir.

Kozan’a özgü yerli cins tarım ürünleri tescillenmelidir( portakal, nar gibi).

Nazım imar planı içerisindeki mutlak tarım arazilerinin tescili yapılarak bu alanlar yapılaşmaya karşı korunmalıdır.

Çam böceği getirilmeli, bal ormanları oluşturulmalı ve arıcılık faaliyetleri desteklenmelidir.

Böğürtlen, ahududu ve ekşi dut gibi katma değeri yüksek endüstriyel ürünlerin ekim alanı arttırılmalı ve üreticiler bu ürünlere yönlendirilmelidir.

Süt keçiciliğinin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmalıdır.

Kozan’da et ve et ürünlerinin markasının oluşturulması ve üretim tesislerinin artırılması sağlanmalıdır.

Alabalık üreticiliği geliştirilmeli ve üretim tesis sayısı arttırılmalıdır.

Yöresel ürünler fuarı düzenlenmeli, şehir girişine yöresel yemeklerin ve ürünlerin satış noktası kurulmalıdır.

kozan-turizm-calistay-5.jpg

kozan-turizm-calistay-6.jpg

ÇALIŞTAYDA ORTAYA ÇIKAN TURİZM SONUÇLARI

Yörenin tarihi ve kültürel mirası olan kaleleri de içine alan en az bir adet Kültür- Turizm Gelişim Bölgesi ilanı için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurulmalıdır.

En az 10 adet tarihi miras niteliği taşıyan konut restore edilerek turizmin hizmetine sunulmalıdır ve turistlerin yörede en az 2 gün konaklamaları sağlanmalıdır.

Kozan’ın doğal potansiyeli dikkate alınarak doğa ve su sporları gibi aktiviteler geliştirilmeli ve bu aktivitelere yerel halkın katılımı sağlanmalıdır.

Turistik el sanatları geliştirilmeli, yörede üretilen özgün ürünler ticaretleştirilmelidir.

Orta öğretim ve üniversite öğrencilerinin turizme katılımı sağlanmalı ve bu öğrencilerin rehber olarak yetiştirilmesi için eğitim programlar geliştirilmelidir.

Tarihi ve Kültürel değerler ile ilgili envanter hazırlanmalı; tur güzergahları belirleme çalışması yapılmalıdır.

Anavarza Antik Kenti’nin restorasyonu yapımının sağlanması, Alan Yönetim Planının hazırlanması, işlemlerin kurulacak bir komite aracı ile izlenerek bu bölgenin tarihteki görkemine kavuşturulması sağlanmalıdır.

Sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde yerel halkın turizme katılımları sağlanmalıdır.

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansları vb fonlardan yararlanmak üzere girişimlerde bulunulmalıdır.

Kozan Endemik bitkileri ile ilgili bilgi toplanmalı ve bu bilgiler kitap haline getirilmelidir.

Kozan Kalesi, Kilikya Manastırında vb yerlerde müzik, sanat festivali vb etkinlikler yapılmalıdır.

Kozan’da resim sergisi, fotoğraf sergisi vb aktiviteler yapılmalıdır.

KATILIMCILAR
Çalıştaya, DPT’den Turizm uzmanı, Hülya Örs, DPT’den Tarım Uzmanı Emrah Tulunoğlu, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan Planlama ve Programlama Birim Başkanı Ertan Zibel, Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Hikmet Saygılı, İl Tarım’tan Ziraat Mühendisi Ülkü Büyükbiçer ve Ziraat Mühendisi Haluk Zeytinoğlu, Çukurova Üniversitesi’nden Peysaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuluhan Yılmaz, İlçe Tarım’dan Ziraat Mühendisi Dr. Bülent Tanrıverdi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çınar Atay, Şehir Plancısı Enver Yılmaz, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Mahmut Hazır, Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fatih Gülşen, Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili, Mimar Numan Cebeci, KOZVAK Başkanı Duru Çiftçi, Bilinç Uzmanı Nazan Geze, Kozan Kent Konseyi Başkanı Süleyman Sezen, Kozan Organize Sanayi Müdürü Çevre Müh. Fatih Aydın, Kozan Turunçgiller ve Üreticiler Birliği Başkanı Kuddusi Çalatlı, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Zehra Özgan ve diğer yetkililer katıldı.

Toplantıya, Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Faruk Toklu, Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu, Milli Eğitim Müdürü Faruk Sönmez, İlçe Tarım Müdürü Necati Doğanay, Nüfus Müdürü Hasan Asker, Gençlik ve Spor Müdürü Yıldırım Kavuklu MHP İlçe Başkanı Ender Çulhacı, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Yurdagül Poyraz, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Esen, MHP İlçe Kadın Kollar Başkanı Alev Ataş, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları,  Belediye Meclis Üyeleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensuplarının yansıra vatandaşlar katıldı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.