• BIST 84.596
  • Altın 252,471
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C

Kozan Kalesi yeniden keşfedildi

Kozan Kalesi yeniden keşfedildi
Kozan Kalesi ve Manastırı, çevre düzenleme projesi henüz tamamıyla gerçekleştirilmeden vatandaşların akın ettiği bir yer halini aldı.

KOZAN - Tarih ve kültür turizmine açılım projelerinden olan Kozan Kalesi ve Manastırı, çevre düzenleme projesi henüz tamamıyla gerçekleştirilmeden vatandaşların akın ettiği bir yer halini aldı.
Çok sayıda medeniyetin ev sahipliğini üstlenmiş olan Kozan'ın merkezinde ve kente hakim bir yörede yer alan Kozan Kalesi'nin tarih ve doğa turizmine kazandırılması için kaleye giden yolun genişletilmesi, ışıklandırılması ve çevre düzenlemesi için geliştirilen Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan onaylı projenin ihalesi tamamlanarak yapım çalışmalarında sona yaklaşıldı.Zengin bir tarih potansiyeli ve kentin slüeti olan Kozan Kalesi, bugüne kadar vatandaşların ilgisini çekmemiş ve yapılan çalışmalar sonrasında biranda cazibesi merkezi halini aldı. Kalede yapılan projenin uygulamaya geçmesi sonrasında uyuyan tarihin uyanması gerçekleştirilmiş olacak.
Kültürel ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir bölge olan Kozan'ı turizm açısından cazibe merkezi haline getirmek için yoğun çaba sarf eden Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Projenin ilk aşamasında Adana Valiliği İl Özel İdaresinin de katkılarıyla manastırdaki çamlık alan ile kale girişine kadar olan yolu kapsayan bölgede servis ünitesi, amfi, Arkeolojik park, barbeküleri ve oturma grupları olan piknik üniteleri ile muhtelif yerlerde seyir terasları yer aldığını ve kale yolunun Arnavut kaldırım modeli olan bazalt taşlarıyla döşeme işleminin tamamlandığını belirtti.Özgan "Bugünden vatandaşlarımızın yoğun olarak gezmeye başladığı kalemizde İkinci aşamada yine yolun sonuna doğru yani kale kapısına yakın bir bölgede 300 kişinin aynı anda yeme içme ihtiyacını karşılayabileceği, düğün, merasim gibi özel günlerde de hizmet verebileceği ve 20 yataklı birde butik otelin bulunacağı bir sosyal tesis yapılacak" dedi.
Kozan Kalesi ve çevre düzenlenmesi yapım işi tamamlandığında, dünyanın gözde mekânları arasında yer alması bekleniyor.
Çalışmalarda sona yaklaşılan Kozan Kalesi'ne binlerce insan gezmek için giderken kalenin eteklerinde köz çayı içme imkanı da buluyor.
KOZAN (SİS) KALESİ TARİHÇESİ
Kale kalkerden meydana gelen hayli dik bir tepe üzerinde yer alıyor.
400 mt. rakımlı tepe ilçeye hakim bir konumdadır.
Çukurova'nın en önemli kalelerinden biri.
Kalenin alçak surlarının Tarsus Kalesi örnek alınarak inşa edildiği ifade ediliyor.
Çeşitli kaynaklarda, tarihten günümüze hayli sağlam bir şekilde kalan Sis Kalesi'nin Asurlularca yapıldığı ve sonradan birçok el değiştirdiği bildirilmektedir.
Kaleyi bölgeye 700 yıla yakın bir süre hâkim olan Hititlerin yapmış olabileceği de düşünülebilir.
Yörenin en eski kalelerinden biri olan Kozan Kalesi, "Dağ kaleleri" zincirinin dördüncü halkasını teşkil etmektedir. Kalenin, iki grup halinde inşa edilmiş 44 kule ve burcu bulunmaktadır. Güney kesimindeki tepede bir iç kale (Ahmedek) vardır. Kalede 20-30 basamak merdivenle inilen mahzenler ve gizli yollar mevcuttur. İç kale de dahil altı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümleri birbirine bağlayan kapılar vardır. Kalenin su ihtiyacı ise, büyük su sarnıçları sayesinde karşılanmakta idi.
Sis kalesi, kuzey ve güney olmak üze re iki ayrı kale grubundan oluşur. Bu bölümler bir sur ile birbirine bağlanmıştır. Kalede Asur, Roma ve Ermeni dillerin- de yazılmış bir kaç yazıt bulunmuştur. Bu yazıtlar kalenin, tarih çağlarından günü müze kadar çok sayıda el değiştirdiğini, ortaya koyar.
Kozan Kalesi'nden Anavarza, Karasis ve Andıl kalelerinin görüldüğü bilinmektedir.
Ayrıca, açık havalarda kaleden Akdeniz 'in bile görülebileceği söylenmektedir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.