• BIST 99.326
  • Altın 236,802
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Köy çocukları Avrupa yolunda

Köy çocukları Avrupa yolunda
Kız çocuklarının tarlaya tarım işçisi olarak gönderildiği İskenderun’un Suçıkağı (Sakıt) köyünün çocukları artık Avrupa yolunda

İSKENDERUN- Bundan 30 yıl öncesine kadar erkek çocuklarının ilkokuldan sonra köyde çoban ya da sanayide tamirci çırağı olduğu, kız çocuklarının ise tarlaya tarım işçisi olarak gönderildiği İskenderun’un Suçıkağı (Sakıt) köyünün çocukları artık Avrupa yolunda.
Okullaşma oranının hızla artığı Suçıkağı Köyü’nde öğrenciler artık proje hazırlayarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gidiyor. Tüm giderleri Avrupa Komisyonu tarafından karşılanan Comenius Projesi kapsamında, AB ülkelerinin öğrencileri de Suçıkağı Köyü’ne geliyor.

su-cikagi-koyu-8.jpg

YAĞMUR ÜLKESİ LİTVANYA’YA UÇTULAR
Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Hanefi Zobar´ın üstlendiği “Türk ve Litvanyalı Öğrenciler Kültürel Halı Dokuyor” projesinin Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından onaylanmasının ardından, 13 yedinci sınıf öğrencisi Litvanya’ya uçtu. Öğrenciler, Litvanca’da ‘yağmur’ anlamına gelen ‘yağmur ülkesi’ne yanlarında arkadaşlarına ve ailelerine vermek üzere Hatay’ın yerel kültürüne özgü hediyeler götürdüler.
Şirin kuzey Avrupa ülkesi Litvanya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda proje hakkında bilgi veren Hanefi Zobar şunları söyledi:
“Projemizin amacı öğrencilerimiz ve kurumlarımız arasında işbirliği ile öğrenciler arasında kültürel farkındalığı arttırmak ve iletişim yoluyla aslında farklı olduğunu düşündüğümüz kültürlerin birbirlerine ne kadar  benzer olduğunu göstermek. Projemizin iki yıl sürecek aktivite programı boyunca öğrencilerimize önce Türkçe ve Litvanyaca dersi verilecek daha sonra dil öğrenimi, yerel danslar, yemek tarifleri, milli ve dini bayramlar, çağdaş çocuk edebiyatı ile desteklenecek. Bu amaçla Suçıkağı Köyü Ortaokulu’ndan 13 öğrencimizle 12 gün süreyle Litvanya´yı ziyaret ediyoruz.”

su-cikagi-koyu-6.jpg

LİTVANYALI ÖĞRETMENLER HAVAALANINDA KARŞILADI
Litvanya’nın başkenti Vilnus’a inen öğrencileri projenin Litvanya Koordinatörü Loreta Vaiciuliene ve Litvanyalı öğretmenler karşıladı. Öğrenciler daha sonra, Girkalnis Kasabası’na giderek onların gelişini yağmur altında bekleyen ailelerle buluştu.

su-cikagi-koyu-5.jpg

TÜRK KONSOLOSLUĞU’NU ZİYARET
Suçıkağı Köyü’nden gelen öğrenci ve öğretmenler, Litvanyalı öğrencilerle birlikte Türk Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Öğrencileri Litvanya Konsolosluk Müsteşarı Zeynep Savaş Suca karşıladı. Konsolosluğun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Suca, bu tür projelerin uzaktaki kültürleri birbirine yakınlaştırdığını ve kültürel birlikteliğe katkı sağladığını vurguladı. Türkiye’den götürülen hediyelerin takdiminin ardından, Hatay mutfağına özgü lezzetler sunuldu.

su-cikagi-koyu-7.20140526202727.jpg

LİTVANYA MECLİSİ’NE GİRDİLER
Türk ve Litvanyalı öğrenciler, Litvanya Meclisi’ni de ziyaret etti. Milletvekili Gintautas Mikolaitis, Meclis önünde karşıladığı heyete Meclis hakkında detaylı bilgi verdi. Daha sonra alınan özel izinle Meclis’in tüm bölümleri gezildi. Meclis gezisi sırasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gibi Türk devlet adamlarının fotoğraflarını da gören öğrenciler heyecanlandı.

su-cikagi-koyu-1.jpg

AİLE GÜNÜ
Litvanya’da Anneler Günü ile Babalar Günü arasında kutlanan Aile Günü münasebetiyle, Türk öğrencilerin konuk olduğu okulda program düzenlendi. Bu programda öğrenciler Hatay yöresi başta olmak üzere Türk halk oyunlarından örnekler sergilediler. Litvanyalı aileler, yöresel kıyafetler içindeki öğrencilerle Delilo oyunu sırasında tempo tuttu.

su-cikagi-koyu-3.jpg

KARAYİT TÜRKLERİ
Öğrenciler, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Karayit Türkleri’nin yaşadığı bölgeyi de ziyaret etti. Müzelerini ve evlerini gezdiler. Yarı Türkçe yarı Litvanca konuşan Karayit Türkleri ile sohbet ederek bilgi alışverişinde bulundular. Yaklaşık 600 yıl önce Litvanya’ya gelen Karayit Türkleri’nin kültürlerini korudukları görüldü.

su-cikagi-koyu-9.jpg

LİTVANCAYI NASIL ÖĞRENDİLER?
Litvanya projesini başarıyla tamamlayan ve akranlarıyla kolaylıkla iletişim kuran Suçıkağı Köyü çocukları bunu nasıl başardı? Dil sorununu nasıl çözdüler?
Hanefi Zobar’ın verdiği bilgiye göre, projenin Litvanya Koordinatörü Loreta Vaiciuliene, Türkiye’ye iki kez ziyarette bulunup çocuklara 40 saat ders verdi. Ayrıca çocuklar için 60 sayfalık Litvanyaca-Türkçe-İngilizce sözlük hazırlandı. Bu sayede hem İngilizceleri gelişti hem de Litvancaları. Proje sınıfı Litvanca posterler ve kelimelerle donatıldı. Köy sokaklarında Litvanca konuşuldu.
Litvanyalı çocukların Türkçe öğrenmeleri için ise Hanefi Zobar, Litvanya’ya iki kez gidip 40 saat Türkçe kursu verdi. Avrupa Dil Günü’nde, okulda günboyu Türkçe müzikler yayınlandı.

su-cikagi-koyu-2.jpg

LİTVANYALI ÖĞRENCİLER BU KÖYDE YAŞAYACAK
Litvanya’da ailelerin yanına yerleştirilen öğrenciler, projenin tamamlanmasının ardından 24 Mayıs 2014 günü yeniden Türkiye’ye döndü.
Şimdi sıra Litvanyalı öğrencilerde. Ekim ayının ilk haftası Suçıkağı Köyü’ne gelecek olan Litvanyalı çocuklar, köyde yaşayan öğrencilerin evlerine yerleşecek. Hem eğitim görecek hem de köy hayatını yaşayarak sıradışı anılarla ülkelerine dönecekler.

su-cikagi-koyu-4.jpg

ROMANYA PROJESİ BAŞARIYLA UYGULANDI
Litvanya’dan mutlu haberlerle dönen Suçıkağı Köyü’nün bir önceki projesi ise Romanya ile gerçekleşti.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü ile Braşov Okul Müfettişleri Başkanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı ve Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hanefi Zobar´ın üstlendiği “Öğrenciler Arası İşbirliği ve Uzlaşma İlkeleri” isimli “Hayat Boyu Öğrenme Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi” her iki ülkede başarıyla uygulandı.
Öğrenciler arasında sosyal, kültürel, ekonomik ya da farklı sebeplerle ortaya çıkan şiddeti azaltmak, Feuerstein Metodu ve diğer modern metotlar ile öğrencilerin kişisel etkileşim becerilerine odaklanmayı amaçlayan proje kapsamında, Romanyalı eğitimciler İskenderun’daki okullarda ders verdi.

SIRADA NE VAR?
Suçıkağı Köyü çocukları şimdi de Erasmus Programı kapsamında başvurusu yapılan, Türkiye, Litvanya, Danimarka, Polonya, Romanya ortaklığıyla gerçekleşecek olan “Avrupa Kitap Okuyor” projesi için çalışıyor. Proje, Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından destek görürse 2 yıl boyunca okullarda kitap okumaya yönelik sıradışı çalışmalar yapılacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.