• BIST 91.462
  • Altın 252,336
  • Dolar 5,8779
  • Euro 6,5920
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C

Köşk TÜRSAB'a hesap soruyor

Köşk TÜRSAB'a hesap soruyor
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Türkiye TÜRSAB"ında yer aldığı 16 meslek birliğininin 5 yıllık hesaplarını denetliyor.

ANKARA- Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), aralarında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB"ında bulunduğu 16 meslek birliğini ve geriye dönük 5 yıllık hesapları ile faaliyetlerini denetleme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün talimatıyla TOBB, TESK, TZOB, TMMOB, TTB, TDHB, TVHB ile Türk Eczacıları Birliği, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türkiye Noterler Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği -TÜRSAB denetlemeye alındı.

BOĞAZ GEZİSİ BOŞA ÇIKTI
TÜRSAB yönetiminin dün gece THY yönetimini Boğaz'da tekne gezisine götürerek internet üzerinden yapılan satışlarda uzlaşma yolu aradığı bildirildi. Ancak THY yönetiminin hakkında Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu tarafından hesapları ve faaliyetleri incelenen TÜRSAB ile yakın ilişki kurmaktan çekindiği anlaşıldı. Acentelerin sorunun çözümünün TÜRSAB'la değil hakkında inceleme yürütülmeyen bir kuruluşla yapılması düşünülmeye başlandı. Boğaz gezisi boşa çıkarken bir çok kuruluşun TÜRSAB'la işbirliği kurmakta endişeli olduğu gözleniyor.
TÜRSAB'ın 1618 sayılı yasadan önce kurduğu şirketlerinde inceleme kapsamında bulunduğunu belirtenler, "TÜRSAB'ın tüm hesapları, faaliyetleri, kurduğu şirketler, iş yaptığı şirketler, satınalmaları, ortaklıkları, sponsor kuruluşlar ve kuruluşlarla ilişkilerine ilişkin tüm hesapları inceleniyor"dediler.

TÜRSAB'IN SON BEŞ YILINI DDK İNCELİYOR
TÜRSAB"ın gelir giderler hesaplarını mercek altına alan Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu geriye dönük olarak beş yıllık hesapları nu incelemeye alırken DDK Başkanı Cemal Boyalı, 22 Mayıs'ta meslek kuruluşlarına “gizli” ibareli iki sayfalık yazı gönderdi.
Meslek kuruluşlarının etkin ve verimli çalışmalarının sağlanması için araştırma başlatıldığı ifade edilen yazıda, başta gelir gider hesapları olmak üzere tüm bilgi ve belgeler istendi.

GENEL KURUL EVRAKLARI DA İSTENDİ
Yazıda gelir-gider tabloları ve tüm işlemlere ilişkin ek belgeler de istendi. Bu ek talep ve belgeler şimdilik kaydıyla şöyle sıralandı:
• Birlik hakkında genel bilgiler ve tarihi gelişimi,
• Birliğin ve bağlı odaların son beş yıllık ayrıntılı gelir ve gider tabloları, denetim raporları, faaliyet raporları ile personel sayısı,
• Birliğe bağlı şubelerin dağılımı ve şubeler itibariyle en son üye sayıları,
• Birliğe bağlı her bir şubenin son iki yıllık ayrıntılı gelir ve gider bilgileri ile personel sayıları,
• Birlik ve oda organlarına yönelik son üç seçime ilişkin seçim tutanaklarının fotokopisi,
• Birlik düzeyinde mesleğin korunmasına yönelik disiplin uygulamalarına ilişkin istatistikler

GİZLİ YAZI TÜRSAB'A DA GİTTİ?
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği.
Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği.
Türk Tabipler Birliği.
Türk Dişhekimleri Birliği.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği.
Türk Eczaneler Birliği.
Türkiye Muhasebeciler ve Serbest Mali Müşavirler Odası.
Türkiye Barolar Birliği.
Türkiye Noterler Birliği.
Türkiye Bankalar Birliği.
Türkiye Katılım Bankaları Birliği.
Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği.
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği.

CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET DENETLEME KURULU
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu 1981 yılında Milli Güvenlik Konseyi tarafından kurulan ve 1982 anayasası tarafından da tanınan doğrudan cumhurbaşkanına bağlı; inceleme, araştırma ve denetleme yapmakla görevlidir. Kuruluş üyeleri de cumhurbaşkanı tarafından atanır. Kurul, Cumhurbaşkanının isteği üzerine yargı organları ve yasama organı hariç, tüm kamu kuruluşlarında, sermayesinin yarısı kamuya ait olan kuruluşlarda, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında, derneklerde, vakıflarda, işçi ve işveren meslek kuruluşlarında inceleme, denetleme ve araştırma yapar. Fakat soruşturma kurulu değildir. Kurul, inceleme raporlarını yalnızca cumhurbaşkanına sunar ve kurul kararları gizlidir. Görevi de burada sona erer. Bundan sonra cumhurbaşkanı raporlar doğrultusunda isterse durumu başbakanlığa bildirir. Başbakanlık raporlar doğrultusunda gereğin yapılması için en geç 45 gün içinde gerekli yerlere durumu iletir. Sonuçtan da cumhurbaşkanlığı"nı haberdar eder. Cumhurbaşkanına, ayrıca gerekli gördüğü hallerde durumu doğrudan adli ve idari mercilere iletme yetkisi verilmiştir.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulunun bu yetkisi hukuken tartışılamayacak kadar net ve açık olduğu belirtilerek, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu kendi ve TMMOB tarihinde ilk defa bu yetkisi kullanmaktadır" denildi.
Cumhurbaşkanlığınca 21 Temmuz 2008 tarihinde konunun gizliliği bir kenara bırakılarak şöyle bir basın açıklaması yapıldı.
“21 Temmuz 2008 tarihli bazı gazetelerde Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunun, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının hesaplarını incelemeye aldığı yönünde bazı iddia ve yorumlar yer almaktadır. Konuyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

HEDEF VERİMLİ HİZMET ETMELERİ
1- Devlet Denetleme Kurulunca, basın ve yargı organlarında iddia edildiği çerçevede kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının hesaplarının incelenmesine yönelik olarak bir denetim yapılmamaktadır. Yapılan çalışma, Cumhurbaşkanlığı Yüce Katının 14 Şubat 2008 tarihli talimatlarıyla gerçekleştirilmekte olan "Araştırma ve İnceleme" faaliyeti olup, "Tüm Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarının, teşkilat yapıları, faaliyetleri, denetimleri ve organlarının seçimlerine dair esasların değerlendirilmesi ile bunların etkin ve verimli şekilde hizmet yürütmelerinin ve geliştirilmesinin sağlanmasını" hedeflemektedir.

2- Devlet Denetleme Kurulu, Anayasamızın 108"inci maddesi uyarınca kurulmuş "Anayasal" bir kurum olup, görev ve yetkilerini de Anayasamızın söz konusu maddesinden ve Devlet Denetleme Kurulu Kurulması Hakkında 2443 sayılı Kanundan almaktadır. Gerek Anayasamızın 108"inci maddesinde, gerekse 2443 sayılı Kanunun 2"nci maddesinde Kurulumuzun "Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşlarında" her türlü inceleme, araştırma ve denetlemeler yapmakla yetkili ve görevli olduğu açıkça belirtilmektedir.

3- Yapılan çalışma kapsamında söz konusu meslek kuruluşlarına yazılan yazılarda, çalışmanın amacı "araştırma ve inceleme olarak" açık bir şekilde belirtilmiş olup, istenen bilgi ve belgeler de "meslek kuruluşlarına" ilişkin yürütülen çalışmalara yönelik bilgi demeti oluşturmaya matuftur.

4- Netice olarak yapılan çalışma, Cumhurbaşkanlığı Yüce Katının 14 Şubat 2008 tarihli talimatlarıyla yaklaşık altı aydan beri sürdürülmekte olan kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarının hiçbir ayrım yapılmaksızın tamamına yönelik bir araştırma ve inceleme çalışmasıdır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.