• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C

Koruma Amaçlı Efes İmar Planı

Koruma Amaçlı Efes İmar Planı
Selçuk Belediyesi'nce ihale edilerek yapımına başlanan Efes Arkeolojik SİT Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı ile ilgili çalışmalar sürüyor.

SELÇUK - Selçuk Belediyesi'nce ihale edilerek yapımına başlanan Efes Arkeolojik SİT Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı ile ilgili çalışmalar sürüyor.
Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür "Koruma- kullanma dengesinin sağlandığı, taşıma kapasitesinin belirlendiği, kazı ve restorasyon çalışmalarının hızlandığı, servis olanaklarının geliştirildiği, gezilebilir, algılanabilir, kazı ve restorasyonu sürdürülebilir bir Efes yaratmak istiyoruz," dedi.
Birkaç ay önce alan ile ilgili çeşitli kesimlerle sorunların ve olanakların saptanması amacıyla Selçuk Belediyesi ve ihaleyi üstlenen planlama grubunca düzenlenen dört toplantının ardından, yine ilgili kesimlerin katıldığı bir toplantı daha düzenlendi.

Sorunlar tartışıldı
Efes antik kentini tanımlayan arkeolojik SİT alanları ile çevresinde yaşanan sorunların ve var olan olanakların tartışılması, geniş görüşlülük, hedef ve araçların belirlenmesi stratejilerin oluşturulmasına katkı ve katılımın sağlanması amacıyla ilgili yasa gereği düzenlendiği açıklanan toplantıya Selçuk Belediye Başkanı H. Vefa Ülgür, bazı Belediye Meclis üyeleri ve bürokratlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü görevlileri, 9 Eylül Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Temsilcileri, Efes ve Ayasuluk Kalesi kazı başkanlıkları, Meryemana Evi Derneği Başkanlığı, Selçuk Ticaret Odası yöneticileri, Ziraat Odası Başkan ve yöneticileri, Esnaf ve Sanatkârlar Odası yöneticileri, Efes Turistik Eşya Satıcıları Derneği Başkan ve yöneticilerinin yanısıra esnaf ve yurttaşlar katıldı.

Yöre turizmi geliştirilecek
Toplantı açılış konuşmasında, dünyaca ünlü Efes Antik Kentinin yıllardır çözülemeyen sorunlarına çare olacak planların yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığıyla imzalanan protokol çerçevesinde ilk olarak antik kentin hali hazır haritalarını hazırladıklarını belirten Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, "1257 hektar alan üzerinde yapılan planlamada alan üzerinde mülkiyet sorunlarının çözülmesi, mülk sahiplerine takas olanaklarının sağlanması, giriş kapılarının ve satış ünitelerinin aşamalı olarak kazı alanı dışına çıkarılması, alternatif tur güzergâhlarının oluşturulması, sınırların kesinleştirilerek koruma altına alınması, erişim sorunlarının giderilmesi, araç park yeri olanaklarının geliştirilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesini sağlayacak Koruma Amaçlı İmar Planın yapılması aynı zamanda ilçe ve bölge turizminin daha da gelişmesi sonucunu getirecektir. Koruma- Kullanma dengesinin sağlandığı, taşıma kapasitesinin belirlendiği, kazı ve restorasyon çalışmalarının hızlandığı, servis olanaklarının geliştirildiği, gezilebilir, algılanabilir, kazı ve restorasyonu sürdürülebilir bir Efes yaratmak istiyoruz " diyerek bu planla Efes Antik kentinde nerede ne olacağının belirleneceği, hazırlanan planın yürürlüğe girmesinin ardından Alan Yönetimi Planının oluşturulması çalışmalarının başlatılacağını vurguladı.

Gezi güzergahları oluşturulacak
Selçuk Belediye Başkanı H.Vefa Ülgür, Planlanan alan içersinde yeni gezi güzergahlarının oluşturulacağını ifade ederek "Yusuluk Kalesi, ST. Jean Kilisesi, Artemis Tapınağı ve Efes Müzesini içine alan alternatif bir gezi güzergâhı daha oluşturacağız. Bu ilçe merkezindeki ticari faaliyetin artışına olumlu katkı koyacak" diyerek Efes gibi binlerce yıllık bir uygarlığa tanıklık etmiş bir alanın yirmi beş yıllık koruma ve kullanma şartlarının belirlenmesine katkı yapmaktan onur duyduğunu ve bu plana destek ve emek verenlerinde bu gururu duyması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Gerçekleştirilen analiz ve hazırlanan koruma amaçlı plan İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca uygun görüldükten sonra, Selçuk Belediye Meclisi ile İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onaylanarak yürürlüğe girecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.