• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Kore ile Türkiye buluşması

Kore ile Türkiye buluşması
Kore ile Türkiye’nin kültürlerinin buluştuğu İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 Başbakan Erdoğan’nın katılımı ile açılıyor

İSTANBUL- İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 Başbakan Erdoğan’nın katılımı ile açılıyor.İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin ev sahipliğinde gerçekleşen İstanbul- Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında Kore Kültür Pavilyonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güney Kore Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı, Güney Kore Cumhuriyeti Kültür Kalkınma ve Geliştirme Bakanı, Güney Kore Cumhuriyeti Millet Meclisi Başkanı, Gyeongju Valisi ve Belediye Başkanı, Gyeongju Eyalet Meclis Başkanı, Gyeongju Belediyeler ve ilçeler Birliği Başkanı, Gyeongju Ticaret Odası Başkanı ve Güney Kore Cumhuriyeti Devlet Bakanlarından oluşan heyet katılımı ile açılıyor.

MODERN İPEK YOLU KERVANI KARŞILANACAK
Dans gösterileri ve showlarla gerçekleşecek Kore Kültür Pavilyonu açılışında, 21 Mart'ta Kore'nin Gyeongju şehrinde düzenlenen törenle yola çıkan Modern İpek yolu kervanı karşılanacak. Kervan, Xian, Dunhuang, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran, Ağrı-Doğubeyazıt, Erzurum, Ürgüp, Ankara, İzmir, Bursa üzerinden gelerek 31 Ağustos’ta Eminönü Kore Kültür Pavilyonu önünde yolculuğunu tamamlayacak.

35 FARKLI MEKÂNDA 28 FARKLI ETKİNLİK
İstanbul, 50 ülkeden katılımcıların yer alacağı ve 23 gün sürecek İstanbul Gyeongju - Dünya Kültür Expo 2013'ün heyecanını yaşamaya hazırlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin evsahipliğinde gerçekleştirilecek organizasyonda 35 farklı mekânda 28 farklı etkinlik yapılacak.

AYASOFYA ÖNÜNDE TÖREN
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde organize edilen İstanbul Gyeongju - Dünya Kültür Expo 2013'ün açılışı, 31 Ağustos Cumartesi akşamı Ayasofya önünde gerçekleştirilecek törenle yapılacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılımı beklenen törene dünyanın çeşitli ülkelerinden misafirlerin yanısıra İpekyolu güzergâhındaki belediye başkanlarıyla birlikte bin 500 konuk katılacak.
Türkiye'de ilk defa gerçekleştirecek EXPO'da 35 farklı mekânda 28 farklı etkinlikle doğu ile batı kültürlerinin buluşması hedefleniyor. Etkinliklerle ayrıca asırlardan beri gerçek anlamda bir barış kenti olan İstanbul'da bütün dünya kültürlerinin buluşması ve binlerce Güney Koreli ziyaretçilerinin de katılımıyla 60 yıllık dostluğun pekişmesi amaçlanıyor.

HEPİMİZ BİRİZ SLOGANI İLE BULUŞMA
31 Ağustos - 22 Eylül tarihleri arasında 'Yol, Buluşma ve Birlikte İlerleme' ana başlığında, 'Buluşma, Hepimiz Biriz' sloganı ile gerçekleşecek İstanbul Gyeongju - Dünya Kültür Expo 2013'ün ev sahipleri Kore'nin Gyeongsangbuk-do Eyaleti ve Gyeongju Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacak. İki ülkenin Kültür ve Turizm Bakanlıkları, Kore Dışişleri Bakanlığı ve iki ülkenin UNESCO'su da EXPO'yu destekliyor.

KORE’DEN İSTANBUL’A İPEK YOLU KERVANI
İpek Yolu yolculuğu 21 Mart 2013 tarihinde Kore Gyeongju şehrinde düzenlenen görkemli törenle başladı. Xian (Çin), Dunhuang (Çin), Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran güzergâhını takip eden konvoy 23 Ağustos tarihinde Ağrı-Doğubeyazıt -Gürbulak sınır kapısında düzenlenecek karşılama töreni eşliğinde Türkiye'ye giriş yaptı. İpek Yolu Kervanı, Erzurum, Ürgüp, Ankara, İzmir, Bursa'da düzenlenecek törenler sonrası 31 Ağustos 2013 İstanbul'a geliyor olacak.

GALATA KULESİ MEYDANI'NDA DOSTLUK ANITI AÇILIŞI
Yol boyunca karavanlara eşlik eden Kore Devlet Televizyonu ise, İpek Yolu'nun tamamlanmasından sonra bu seyahati belgeselleştirecek ve yolculuk anısına 1 Eylül Pazar günü Galata Kulesi Meydanı'nda Dostluk Anıtı Açılışı gerçekleştirilecek. 31 Ağustos itibariyle Sultanahmet Meydanında olacak İpekyolu Karavanı, tüm İstanbulluların ziyaretine açık olacak.

AYASOFYA MEYDANI'NDA MASAL İSTANBUL GÖSTERİSİ
Açılış seremonisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Kore Gyeongsangbukdo Valisi Kim Kwanyong'un ev sahipliğinde yaklaşık bin 500 davetlinin katılımı ile gerçekleşecek. Açılışta iki ülke kültürünü yansıtacak özel gösteriler Ayasofya Meydanı'na kurulacak dev perdelerden canlı olarak yayınlanacak. Ayasofya önünde 21.00'de "Masal İstanbul" gösterisiyle başlayacak açılış programı; Türkiye - Kore arasındaki dostluğun vurgulandığı "Uzun Geçmişin Çiçekleri Açıyor!" gösterisiyle devam edecek. Açılış programı Kore Gazilerinin sahneye davet edilmeleriyle sona erecek.

SULTANAHMET MEYDANI'NDA İPEK YOLU PAZARI
Kore ve Türkiye'nin yan sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek olan birbirinden önemli zanaatkârların el sanatları eserlerinin yer alacağı İpek Yolu Pazarı'nda canlı performans gösterileri yer alacak. Sultanahmet Meydanı'nda, ebrudan telkâriye, sedef kakmadan el yapımı bebeğe, bıçakçılığa kadar birçok özel el sanatını tüm ziyaretçiler deneyebilecek. Geleneksel El Sanatları Atölyesi, 22 Eylül'e kadar her gün 10:00-22:00 saatleri arasında açık olacak.
İstiklal Caddesi'nde düzenlenecek geçit töreninde Türkiye'nin ve Kore'nin tarihi ve kültürel figürleri hayat bulacak. 1 Eylül-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek sokak etkinlikleri; 1 Eylül'de düzenlenecek büyük gösterinin ardından salı ve cumartesi günleri saat: 16.00 'da Tünel-Taksim Meydanı arasında İstanbullularla buluşacak.

TEPEBAŞI TRT ÖNÜNDE BREAKDANCE MÜZİKLERİ
Dünyada ve Kore'de gençlerin takipçisi olduğu, ülkemizde de uzun yıllardır bilinen "breakdance"ın geleneksel müziklerle harmanlanarak sunulduğu B-boy gösterisi; Tepebaşı TRT önündeki İspark Alanı'nda gerçekleştirilecek. B-boy gösterilerinin yanı sıra Koreli Fusion ekibinin davul ve dans şovu da gösterilere eşlik edecek. Woodo West Crew ekibinin Türkiye'yi temsil ettiği bu gösteriler, 1-22 Eylül tarihleri arasında her gün 17:30-21:00 saatleri arasında ücretsiz olarak izlenebilecek.

Türkiye ve Kore'nin en iyi tekvandocuları gelecek
1 Eylül- 22 Eylül 2013 tarihleri arasında, Tepebaşı TRT Binası önü İspark Alanı özel sahnede düzenlenecek etkinlikte Türkiye ve Kore'nin en iyi tekvandocuları İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013'e özel çeşitli gösteri ve şovlar sergileyecek. Ayrıca 14 Eylül Dünya Tekvando Günü de Tim Maslak Show'da özel bir gösteri sunulacak.
Kore'nin en ünlü K-Pop sanatçılarının yer aldığı Music Bank konseri, Türkiye' de ilk kez İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında 7 Eylül tarihinde Ülker Arena'da gerçekleşecek.

TÜRK-KORE FİLMLERİ MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ’NDE
13-19 Eylül tarihleri arasında Beyoğlu Sinemajestik ve Mimar Sinan Üniversitesi'ne ait Yeşilçam Sinema Salonu'nda izleyicilerle ücretsiz olarak buluşacak Türk-Kore Film Haftası'nda tüm gösterimler ücretsiz yapılacak. Türk-Kore Film Haftası'nın ilk gününde Kim Ki Duk sinemaseverlerle Mimar Sinan Üniversitesi Yeşilçam Sinema Salonu'nda buluşacak. "Türk-Kore Film Afişleri" ise yine Mimar Sinan Üniversitesi Yeşilçam Sinema Salonu'nda sergileniyor olacak.

ÜCRETSİZ SURNAME OYUNU
İBB Şehir Tiyatroları'nın sahneye koyduğu, Yiğit Sertdemir'in yazıp yönettiği Surname, İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 kapsamında yeniden seyirciyle buluşuyor.
21-22 Eylül tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul'da sahnelenecek oyun, 100 dakika boyunca seyircisine keyifli anlar yaşatacak. Ücretsiz olarak sahnelenecek olan bu oyun, 20:00'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde izlenebilecek.

SENFONİ KONSERİ VE EDEBİYAT BULUŞMASI
7-8 Eylül tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryumu'nda, CRR İstanbul Senfoni Orkestrası ile Gyeongsangbok-du Senfoni Orkestrası ortak bir konser verecek.
3-5 Eylül tarihleri arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu'nda gerçekleşecek olan Edebiyat Buluşması'nda iki ülkenin edebiyatçıları bir araya gelerek çeşitli paylaşımlarda bulunacak.

TÜRK VE KORE HALK OYUNU GÖSTERİLERİ
Program, Türkiye ve Kore'den toplam 20 gösteri grubu halk danslarından oda müziğine kadar farklı alanlarda çeşitli performansları içeriyor. 31 Ağustos'tan 22 Eylül'e kadar, Sultanahmet Meydanı, Beyazıt Meydanı ve TRT Tepebaşı önündeki İspark Alanı'nda gösteri yapacak olan gruplar, 10:00-22:00 saatleri arasında sahne alacak.

KAPANIŞ AYASOFYA MEYDANI'NDA
22 Eylül 2013 tarihinde düzenlenecek olan kapanış programı yine Ayasofya Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Kapanış töreni, Kore'nin yerel kültürünü yansıtan Gyeongbuk İl Orkestrasıyla başlayacak. Askeri Mehteran'ın coşkulu gösterisiyle devam edecek program, iki ülke ortak çocuk korosu etkinliğiyle son bulacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.