• BIST 85.984
  • Altın 250,352
  • Dolar 6,0483
  • Euro 6,7692
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

Köprü başlamadan zam geldi

Köprü başlamadan zam geldi
Gebze'den İzmir'e uzanacak yeni otoyol ve İzmit Körfez Köprüsü'nün daha inşaatı başlamadan, bilet ücretlerine zam geldi, geçiş 30 dolar oldu

ANKARA - Gebze'den İzmir'e uzanacak yeni otoyol ve Körfez'e yapılacak köprüden geçiş ücretleri arttırıldı. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisanda ihale edilecek İzmit Körfez Geçişi tavan ücretini otomobiller için 30 dolara, otoyoldan geçişi ise kilometre bazında 0,050 dolara çıkardı.
Alınan bilgiye göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin batısında Kuzey-Güney koridorunda ulaşımı rahatlatmak üzere hazırladığı yeni otoyol projesinin tekliflerini 9 Nisan 2009'da alacak.
Yap-işlet-devret yöntemiyle ihale edilecek projeyle, pek çok yerli ve yabancı firma yakından ilgileniyor. Ulaştırma Bakanlığı, fizibilitesini hazırlattığı 6 yeni otoyol ve İstanbul'a 3. Köprü projelerinde aynı finansal yöntemi uygulayacağı için İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İ zmir Otoyolu'nu diğer projelerde gösterge olarak kabul edecek. Bakanlık, bu nedenle İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi'ne özel bir önem veriyor.
Küresel finansal krizden dolayı ihaleyle ilgilenen firmalar, projenin daha cazip hale getirilmesi talebinde bulundu. Bunun üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü, projenin geçiş ücretleri, kredi temini ve kamulaştırmalarda firmalar lehine iyileştirme yaptı. İhale şartnamesinde yapılan değişiklikler, zeyilname ile firmalara bildirildi.
"İşletmenin açıldığı yıl" için belirlenen tavan geçiş ücretleri, "2008 yılı" bazlı hesaplanacak. Buna göre, daha önce KDV hariç 26.55 dolar olarak belirlenen İzmit Körfez Geçişi'nden otomobiller için başlangıç geçiş ücreti 30 dolara çıkarıldı.
Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu'ndan geçiş ise kilometre bazında 0,028 dolardan 0,050 dolara yükseltildi. Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olarak hesaplanıyor.
Şartnamedeki kamulaştırma işlerine ilişkin değişikliğe göre, kamulaştırma işlemleri, kanun hükümlerine göre idare tarafından yapılacak. Ancak projenin daha cazip hale getirilmesi amacıyla ihaleyi kazanan firmaya yüklenecek kamulaştırma oranı düşürüldü. Daha önce, 700 milyon TL'ye kadarki kamulaştırma bedeli firmaya yüklenirken, bu oran son değişiklikle 400 milyon TL'ye indirildi.
Diğer yandan, ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalanmasından itibaren, firmanın 180 gün içinde krediyi temin etmesi gerekiyordu. Küresel finansal kriz nedeniyle firmaların kredi temininde karşılaşabilecekleri zorlukları aşmaları için şartnamede kredi temini süresi 6 ay olarak belirlenirken, firmanın kredi temini için ek süre talep etmesi durumunda, idarenin de uygun görmesi halinde bu sürecin 1 yıl uzatılmasına imkan sağlandı.
Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisandaki ihalede, katılımcı firmalardan Körfez geçişi ve otoyol için işletme yılı süresi talep edecek. Bu kapsamda, şartname koşullarını yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak.
İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.