• BIST 90.051
 • Altın 214,075
 • Dolar 5,3527
 • Euro 6,0808
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 2 °C

Konak Belediyesi'nin kültür turizmi

Konak Belediyesi'nin kültür turizmi
Konak Belediyesi, İzmir'de Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi ile kültür varlıkları olmak üzere İzmir'in kültür hazinesini ortaya çıkarıyor.

İZMİR - Konak Belediyesi, İzmir'de Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi ile başta kent merkezindeki kültür varlıkları olmak üzere İzmir'in kültür hazinesini ortaya çıkarıyor.
Bugüne kadar hazırlanmış olan en kapsamlı web sitesi ile internet üzerinden tüm dünyanın İzmir'i tanımasına olanak veren çalışmayla birlikte İngilizce, Almanca ve İtalyanca basılacak kataloglar da yeni yazılı ve görsel kaynak oluşturuyor.
İzmir Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı uyarınca desteklenen İzmir'de Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi, İzmir'i gerçek anlamda turizm kenti yapacak kaynakları gün yüzüne çıkarıyor.
İzmir Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile birlikte geliştirilen proje, uluslararası turizm sektörüne kaynak niteliği taşıyor. Bölgenin rekabet gücünü arttıracak ve yerel kalkınmaya ivme kazandıracak çalışmada İzmir'in önde gelen isimleri ve güçlü bir akademik kadro yer alıyor.
İzmir Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi ile kentin kültür turizm pazarına sunabileceği yeni turizm ürünlerinin ortaya çıkarılması, mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve bu ürünlerin bir katalog çalışması ile sektörün hizmetine sunulmasını hedefleniyor.
Fotoğraf sanatçısından tasarımcıya kadar, uzman bir kadro ve akademisyenlerin çalışmalarıyla görünür değerlerin yanı sıra bugüne dek dikkati çekmemiş yeni ürünler de kazandıracak.
Üç ay sürecek olan araştırma-inceleme evresinin ardından tamamlanacak çalışmalar İzmir kent merkezi üzerinde yoğunlaşacak; merkez ile çevre arasındaki turizm ilişkisi güçlenecek.
Kent ekonomisinin yıllardır faydalanamadığı doğrudan ve dolaylı turizm girdileri arttırılacak ve İzmir'in sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanacak.
Dünyanın tanınmış turizm şirketlerine yönelik olarak geliştirilen İzmir'de Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi, İzmir'i uluslararası düzeyde turizm temsilcilerine tanıtarak kentin kapılarını dünyaya açacak.
Antik Yunan, Roma, İslam, Levanten (Hıristiyan) ve Sefarad (Musevi) kültürünün son derece özel örneklerini barındırmasına rağmen, İzmir'in kültürel varlıklarını turistlere yönelik çekici turizm ürünlerine dönüştüremediğini belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, tanıtım eksikliğine dikkati çekti.
İzmir Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi'nin turizmi canlandıracağını söyleyen Başkan Tartan şöyle konuştu:
“Göreve başladığımız gün İzmir turizmi için ilk somut adımı atarak Turizm Zirvesi'ni gerçekleştirdik. Herkes bir marka kentten söz ediyor, ama bunu bir merkez altında ciddi bir yapı içinde, toplumu, kenti ve ülkeyi bir noktadan daha ileriye taşıyacak bir şekle dönüştürmek gerekliydi. Turizm Zirvesi'nin ardından peş peşe çalışmalarla turizme yönelik etkinlikleri yoğunlaştırdık. Kentin tarihi mekanlarında restorasyon çalışmaları ve düzenlemelerle yakın tarihi; Altınpark kazı alanındaki çalışmalarla da antik dönemi bugünle buluşturduk. Çağdaş bir kente yakışan Sevgi Yolu düzenlemesiyle kente canlılık kattık. En önemlisi, İzmir Mask Müzesi ve Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ile özellikle kruvaziyer turizmle gelen turistlerin, kent merkezinde zaman geçirebilmelerini sağladık. Altı dilde hazırladığımız İzmir tanıtım broşürleri ile tanıtımı güçlendirdik. Şimdi yeni bir proje ile İzmir'in turizm kenti olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. İzmir Kültür Turizminin Geliştirilmesi Projesi, Kentin önemli tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkaracak, bunları kalıcı, görsel malzemeye çevirecek, turizm sektöründeki kurum ve kuruluşları tetikleyecek bir inceleme-araştırma projesi. Hem turistlere hem turizm sektörüne yönelik uygulamanın, başta otelcilik sektörü olmak üzere turizmle ilişkili birçok sektördeki yeni yatırımları çekmesi kaçınılmaz olacak. İzmir'in Turizm Başkenti olması için doğru adımlar atmalıyız çünkü turizm kenti ve İzmir'in açılımı ancak turizmin geliştirilmesiyle gerçekleşir.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.