• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Koç Holding 2011'de %5 büyüyor

Koç Holding 2011'de %5 büyüyor
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Dayanıklı tüketim grubumuza 160 milyon dolar yatırım yapacağız”

İSTANBUL- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Dayanıklı tüketim grubumuza 160 milyon dolar yatırım yapacağız” dedi. Beko, Türkiye"nin ve dünyanın dört bir yanından gelen 1400'ü aşkın yetkili satıcısı ile İstanbul"da düzenlenen IV. Uluslararası Beko Yetkili Satıcılar Toplantısı"nda buluştu.
Toplantıya Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO"su Turgay Durak, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu katıldı. Toplantı kapsamında düzenlenen panelde Türkiye"nin ve dünyanın çeşitli bölgelerini temsilen seçilen yetkili satıcılar memnuniyet, talep ve görüşlerini dile getirdiler.
Ali Poyrazoğlu'nun da konuk konuşmacı olarak katıldığı toplantıda sanatçı, Beko ile ilgili izlenimlerini ve deneyimlerini yetkili satıcılarla paylaştı.

Mustafa V. Koç: “Türkiye 2010"da ekonomik performansı ile göz doldurdu”

IV. Beko Uluslararası Yetkili Satıcılar Toplantısı"nda bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç 2010"da pek de olumlu bir tablo çizmeyen gelişmelere rağmen dünya ekonomisinin gelişmekte olan ülkelerin performansı sayesinde tahminlerin üzerinde, yüzde 5"e yakın bir oranda büyüdüğünü, mali piyasalarla ilgili olumsuz beklentilerin ise gerçekleşmediğini söyledi. 2011 yılı için küresel bazda belirsizliklere rağmen iyimser beklentilerin korunduğunu belirten Mustafa Koç, Türkiye"de ise 2010 yılının olumlu rüzgarının 2011"de de etkili olacağını ifade etti.
Mustafa Koç sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl küresel ekonomideki büyümeyi gelişmekte olan ülkeler sağladı. Bu noktada, Türkiye, ekonomik performansı ile göz doldurarak yüzde 8"e varan bir büyüme oranı ile başarılı bir yılı geride bıraktı. BRIC ülkeleri olarak adlandırılan ve hızla gelişen ülkeler olarak sayılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin"e, “Büyüyen Piyasalar” olarak tanımlanan Türkiye, Endonezya, Güney Kore ve Meksika"nın eklenmesi konuşuluyor.”

“Koç Grubu olarak 2011 yılı büyüme beklentimiz yüzde 5”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, hükümetin 2011 yılı büyüme hedefini % 4.5 olarak belirlediğini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Koç Grubu olarak bizim 2011 büyüme beklentimiz %5. İlk altı ayda, tüketici güveninin yüksek, iç tüketimin hareketli, yatırımların devamlılık taşıdığı bir ekonomik ortam öngörüyoruz. Türkiye"nin ekonomik performansı ile dünyada ilgi çekmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.”
2008'de uç vermeye başlayan krizden çok önce odaklanma stratejisini uygulamaya koyduklarını ve varlık değerleri en üst seviyedeyken çıkış kararı alınan şirketler sayesinde krizi güçlü bir nakit seviyesi ile karşıladıklarını, tasarruf tedbirlerinde azami gayret gösterdiklerini belirten Mustafa Koç, “2010'da ilk aylardan itibaren piyasalardaki artan hareketliliği en iyi şekilde değerlendirdik. Dış pazarlarımızı çeşitlendirme, pazar paylarımızı ve rekabet gücümüzü artıracak yatırımları hayata geçirme konusunda planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla hareket ettik. Böylece krizin en sert dönemini başarıyla atlatabildiğimiz gibi, rakiplerimize göre önemli avantajlar sağladık. Gururla söylemeliyim ki, bu yıl ülkemizde gerçekleştirdiğimiz toplam 2 milyar TL yatırım ve yarattığımız 5.000 yeni istihdamla ciddi bir fark yarattık, doğrudan istihdamımız 73.000 kişiye ulaştı” dedi.

“Dayanıklı tüketim grubumuza 160 milyon dolar yatırım yapacağız”

Koç Holding"in içinde bulunduğu yatırım ve ilerleme koşusunun 2011"de Arçelik için de aynen devam edeceğini belirten Mustafa Koç, Arçelik"in Türkiye ve yurtdışındaki tesislerinde yeni model ve kapasite artış yatırımlarının sürdüğünü söyledi. Bu alana, 2010"da olduğu gibi, 2011"de de yaklaşık 160 milyon $ yatırım yapacaklarını vurgulayan Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut tesislerde gerçekleştirilecek bu yatırımların yanı sıra, hedef pazarlarda yeni kapasite yatırımı veya şirket alımına yönelik çalışmalarımıza da hız vereceğiz. Arçelik, 2010 yılında, 2009 yılına göre % 5 oranında bir büyüme sergiledi ve toplam ciro bazında, sektöründe Avrupa'nın üçüncü büyük şirketi konumuna ulaştı. Beyaz eşya sektöründe Avrupa"nın ilk beş, dünyanın ise ilk on markasından biri olan Beko ile, dünyanın 100'den fazla ülkesinde ürün ve hizmet satışı sunmaktadır.”

Levent Çakıroğlu: “İşimizi maksimum esneklikle, hızlı karar alıp uygulayan yapıda yönetmek şart”
Toplantıda konuşma yapan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ise, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki olayların petrol fiyatları ve bölgenin istikrarı üzerindeki etkilerini konuşurken, Japonya'daki 8.9 büyüklüğündeki depremin ve takip eden tsunaminin dünya piyasalarını aynı gün etkilemeye başladığını söyledi. Çakıroğlu: “Dünyada her an beklenmedik gelişmelerin olması mümkün. Bizim üstümüze düşen, türlü ihtimalleri dikkate alarak, işimizi maksimum esneklikle, hızlı karar alan ve uygulayan yapıda yönetmektir. Bu risklere ve gelişmelere rağmen 2011 senesi için ihtiyatlı fakat pozitif beklentiler içinde olduğumu ifade etmeliyim” dedi.

“Beyaz eşya, LCD ve klima pazarlarında liderliğimiz sürüyor, ciromuz 7 milyar TL oldu”

Türkiye'de beyaz eşya, LCD ve klima pazarlarında liderliğini sürdüren, istikrarlı büyümesine ara vermeden devam eden Arçelik A.Ş."nin 7 milyar TL ciroya ulaştığını belirten Çakıroğlu, cironun %51'ini uluslararası pazarlardaki satışlardan elde ettiklerini sözlerine ekledi.

"Şirketimiz dünya dayanıklı tüketim sektöründe en iyi performans gösteren şirketlerden biri oldu"
Çakıroğlu: “Şirketimiz dünya dayanıklı tüketim sektöründe en iyi performans gösteren şirketlerden biri oldu. Dünyada odaklandığımız bölgelerde pazar payımızı artırırken, fiyat endeksimizi yukarı taşıma başarısı gösterdik. Batı Avrupa'da pazar payını en çok artıran şirket olduk. Avrupa'da rekabetin en yoğun olduğu pazarlardan biri olan İngiltere'de buzdolabı, dondurucu ve pişiricide pazar liderliğimizi pekiştirdik. Romanya"da pazar liderliğini sürdürdük, Fransa'da da pazar payını en çok artıran şirket olduk. yeni büyüme alanları olarak belirlediğimiz ve konsantrasyonumuzu artırdığımız Afrika, Ortadoğu ve CIS ülkelerinde çarpıcı büyümeler sağladık. Batı Avrupa'da yeni dağıtım kanallarına girdik, yeni raf görünürlükleri kazandık." dedi.

“Rekabet gücümüze güç katacak, işimizi büyütecek, pazar payımızı artıracak planlarımız hazır”

Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerin arasında öne çıktığını belirten Çakıroğlu, "Türkiye'de ve dünyada rekabetçi gücümüze güç katacak, işimizi büyütecek, pazar payımızı arttıracak planlarımız hazır. Bu konuda kendimize güveniyoruz. İddialı hedeflerimizi gerçekleştirirken kaynakları en verimli şekilde kullanmaya özen gösteriyoruz. Çevre dostu, yenilikçi ve müşterilerimizin yaşam standardını artıran ürünler geliştiriyoruz. Bu bakış açımızı "Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın" vizyonumuz ile ifade ediyoruz" dedi.

"Türkiye'nin en fazla patentine sahip şirketiyiz."

Özgün teknolojiyle tasarlanan öncü ürünleri hızla hem Türkiye pazarına hem de uluslararası pazarlara sunduklarını ifade eden Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu "2010 yılında toplam 3.300 yeni ürün devreye aldık, enerji ve su verimliliği sektörümüzde en önemli ürün özelliği haline geldi. Gururla ifade etmek isterim ki bu konuda da dünya çapında rekorlara sahip ürünleri dünya pazarlarına sunmaya devam ettik. Türkiye'nin Ar-Ge'ye en fazla yatırım yapan, en fazla Ar-Ge merkezine, çalışanına ve Türkiye'nin en fazla patentine sahip şirketiyiz. Her yıl, Türkiye'den "Dünya Fikri Haklar Örgütü"ne yapılan uluslararası patent başvurularının üçte birinden fazlasını şirketimiz gerçekleştiriyor. Uluslararası patent liginde ilk 500 şirket arasında tek Türk şirketi olarak 95. sırada yer alıyoruz. Bu faaliyetlerimiz sonucu geliştirdiğimiz ürünlerimiz, hem Türkiye'de hem de uluslararası pazarlarda pek çok ödül ile taçlandırıldılar. Ödüllerimiz sadece ürünler ile sınırlı kalmadı. Üretim işletmelerimiz ve yurt dışındaki iştiraklerimizde pek çok ödüller kazandılar.” diye konuştu.

Şirzat Subaşı: “Beko ile 100'ün üzerinde ülkede tüketiciye ulaşıyoruz”

Arçelik A.Ş. Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Türki Cumhuriyetler Satış Genel Müdür Yardımcısı Şirzat Subaşı ise yaptığı konuşmada 1990'larda "Bir Dünya Markası" sloganı ile yola çıkan Beko ile dünyanın birçok ülkesinde önemli satış adetlerine ulaştıklarını söyledi. Subaşı, bu dönem içinde Türkiye pazarında güçlü konumunu koruyan Beko markasının, tüketicilerin tercih ettiği markalar sıralamasında Arçelik markasından sonra ikinci durumunu pekiştirdiğini ifade etti.
Bugün Beko'nun "Dünya Markası" olmasında bayilik organizasyonun çok büyük payı olduğunu belirten Subaşı, buradaki bilgi birikiminin ve bayilik konseptinin birçok çevre ülkelerde de aynen kullanılacağını ifade etti.
Subaşı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün geldiğimiz noktada Beko, 100'ün üzerinde ülkede, geniş ve kaliteli ürün gamı, büyük memnuniyet sağlayan servis organizasyonu, yaptığımız satış uygulamaları ile çok büyük bir markadır. Bizi sektörde ayrıştıran ve tüketicilerin tercihi yapan en önemli varlığımız da markamızdır. Beko markası spor alanında da adını fazlasıyla duyurmuş bir markadır. Türkiye'de 2006 yılında başladığımız ve dünya şampiyonası ile devam ettirdiğimiz Basketbol sponsorluğunu Almanya ve Rusya ile de genişlettik. Bugün artık Almanya Basketbol Ligi Beko Bundesliga diye anılırken Rusya Basketbol Ligi"nde de Beko yerini aldı. Beko, bugün basketbol deyince Türkiye'de tüketicinin aklına gelen ilk 3 markadan biri olmuştur.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.