• BIST 101.860
  • Altın 261,977
  • Dolar 5,7182
  • Euro 6,3701
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

Koç: 30-40 milyar doları elimizle itiyoruz?

Koç: 30-40 milyar doları elimizle itiyoruz?
IMF anlaşmasında hükümeti eleştiren Mustafa Koç: Bu ortamda 30-40 milyar doları nasıl elimizin tersiyle ittiğimizi anlamak mümkün değil.
MURAT EMEN-EMEN&EMEN

(Haftanın Ekonomik Görünümü-14-20 Aralık 2009)
İSTANBUL- IMF anlaşması konusunda hükümeti eleştiren Mustafa Koç, “Böyle bir ortamda 30-40 milyar doları nasıl elimizin tersiyle ittiğimizi anlamak mümkün değil” dedi. İşadamlarımızdan önemli biri TÜSİAD adına çıkıp açık açık konuştu. Gerçekten anlamak mümkün değil.TÜSİAD YİK toplantısında konuşan ve özellikle bütçe tarafında ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya olunduğuna ve borç dengesinin olumsuzluğuna değinen Koç, “Kamu borç dengesi olumsuz yönde seyretmeğe başladı. Kamu maliyesinin sağlamlığı bir ülkenin ekonomi politikalarına duyulan güveni doğrudan etkilemektedir.” dedi. Gayretler yetersiz diyen Koç, “Burada mevcut manzaranın bütün unsurlarını da gözden geçirdiğimizde böyle bir ortamda 30-40 milyar doları nasıl elimizin tersiyle ittiğimizi anlamanın da mümkün olmadığını söylemek zorundayım. IMF anlaşmasının getirilerini göz ardı etmenin iktisadi argümanlarının izah edilmeyecek bir yanıda yok gibi gözüküyor.”

“Türkiye ekonomisi, gelişmekte olan ülkeler içinde en çok küçülen ekonomiler arasına girmiş ve işsizlik rekor seviyesine ulaşmıştır. Büyümede de istihdamda da motor konumunda kabul edilen KOBİ"lerimizin, krizde en çok darbeyi yiyen kesim olacağı herhalde öngörülemez bir gelişme değildi. Reel sektörün daralan iç ve dış pazarların olumsuz etkisini yaşamağa devam etmesi halinde, bundan, güçlü yapısı ile övündüğümüz bankacılık sektörüde ciddi zarar görebilecek ve bunu öngörebilmek için derin analizlere gerek yok.”
Mustafa Koç"u bu realist ve cesur değerlendirmesinden dolayı kutlarken, İş Bankası Genel Müdürü Özince"nin IMF konusundaki görüşüne rasladım. Onuda okuyucularıma duyurmak isterim.

” Bu anlaşma konusu çok uzadı ve bu konuda değerlendirme yapmağa gerek görmüyorum. Türkiye"nin sürekli Para Fonu programlarıyla işlerini yürütmesinin gerekmediğinin de altını çiziyorum, ancak uygun bir anlaşma olsaydı bu, daha iyi bir performansı destekleyebilirdi” diyor Sn.Özince.(!)
DTP Kapatıldı


Anayasa Mahkemesi iki yıldır devam eden davayı geçtiğimiz hafta sonu sonuçlandırdı ve Demokratik Toplum Partisini kapattı. 37 yasaklı yanında Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk"un milletvekilliklerini de düşürdü.
Şok etkisi yaratan karar üzerine toplanan parti yürütme kurulu meclis toplantılarına katılmama kararı aldı. Bu daha önce taahhüt ettikleri gibi “sine-i millete dönme” anlamı taşımıyor. Meclise gidecekler. Muhtemelen yoklamalara da katılıp, kulise çıkacaklar. Maaşlarını da almaya devam edecekler.Yankıları geniş olan kapatma kararına çeşitli yorumlar yapılıyor. Parti kapatmalar mutad uygulamalar değil. Ama anayasa ve mevcut kanunlar çerçevesinde de Anayasa Mahkemesinin yapacağı bir şey yok. Gerçi DTP"liler ve bazı yazar-çizer takımı Anayasa Mahkemesinin AKP davasındaki tutumuna güvenerek, farklı bir sonuç bekliyorlardı. Bekleyip gelişmeleri göreceğiz.Piyasalar tedirgin olacak

Piyasalarda “eğer kapatma olursa” neler olur endişesi esasen vardı. Şimdi tabii ki sine-i millete dönülmediğine göre, eskilerde olduğu gibi yeni bir partiyi hemen kuracaklar ve hatta Ufuk Uras"ı aralarına alabilirlerse grup kurma imkanlarıda olacaktır. Yeni bir kapatmaya kadar tam gaz aynı minval üzre işlerine devam edecekler.
Başlangıçta birkaç gün dolar ve faizler yükselecektir, temkinli bir piyasa uygulaması başlayacaktır. Esasen alıştığımız şeyler olduğu için fazla bir değişme beklemiyorum.
Eğer istifa etmiş olsaydılar erken seçimin gündeme gelecek olması farklı sonuçlar doğurabilirdi. Tabii ki özellikle büyük şehirlerde çoluk çocuk taşlamaları ve biraz taşkınlıklar olacaktır.Büyüme rakamları açıklandı.


Ekonominin üçüncü çeyreğine ait büyüme rakamları açıklandı. Son veriler ekonomide dört çeyrektir sürmekte olan daralma-gerileme dinamiğinin sonuna gelindiğini gösteriyor. Yani son çeyrek rakamı da (-3.3) diğerleri de gibi negatif olmasına rağmen durumumuz önceki aylara göre daha iyi.
Şimdi 2009 yılının ilk üç ayında -14.7, sonraki çeyrekte -7.9 şimdide -3.3 olmuş dememiz gerekiyor. Yani gittikçe küçülen negatif rakamlara sahibiz. Ama bir önceki çeyreğe göre büyüyoruz. Ama hala resesyondan çıkamadık anlamına geliyor.Komşudaki yangın AB"yi rahatsız ediyor.


Yunanistan"ın mali durumu büyük tedirginlik yaratıyor. Başbakan Papandreu, ülkesinin borçlarından doğan yükümlülüklerini yerine getireceğini, bütçe açıklarını dört yıl içinde GSMH"nın %3!ünün altına çekebilmek için çok radikal önlemler alacaklarını söyledi. Önlemlerin içinde vergi artırımları, sosyal güvenlik ve kamu harcamalarında önemli tasarruflar var. Yunanistan Avro bölgesinin en borçlu ülkesi durumunda. Kredi notu BBB"ye düşürüldü. Kamu ihalelerinde büyük yolsuzlukların olduğunu Papandreu da kabul etti.
AB ülkeleri bu durumdan tedirgin ve yardım içinde elleri çok serbest değil. Dönem Başkanı Juncker” Yunanistan"ın iflas tehlikesi ile karşı karşıya olmadığını” açıkladı.
Maastricht kriterlerine göre, GSMH"nın%3 olası gereken bütçe açığı %12.7. Ülkenin toplam borcu 442 milyar dolar. Yunanistan gibi bir ülke için çok fazla. Yunanistan onca AB yardımına rağmen ekonomisini bir türlü düzeltemedi. Orası da bir ithalat cenneti konumunda. Çok dersler alınması gerekiyor.Piyasalar


Dubai, Yunanistan ve İspanya ile ilgili olumsuz gelişmelerin yarattığı endişe ile gevşeyen yurtdışı piyasalar geçtiğimiz hafta ABD ekim ayı dış ticaret verisinin, dış ticaret açığının daraldığına işaret etmesi ve istihdamdaki iyileşmenin toparlanmayı işaret etmesi ile yükselişe geçmişti. Çin"den de güzel haberler gelince Asya borsaları iyi yönde hareketlendi.

Moody"s ABD ve İngiltere"nin AAA olan notunu revize etmeyeceğini açıklayınca bu da olumlu bir haber oldu. Dow Jones 0.67, Nasdaq 0.33 ve S&P 0.58 yükseldi. Avrupa ve Asya borsaları da %1 civarında artış gösterdi.
TCMB Başkanı Yılmaz, IMF ile görüşmeler sürmekle beraber, bankanın baz senaryosunun IMF"siz düşünüldüğünü belirtti.
Geçtiğimiz haftalarda yaşanan devinime paralel olarak hareketlenen EUR/USD paritesine göre USD/TRL kotasyonlarında da 1,48-1,52 bantında bir dalgalanma gözlemlendi. Yılsonuna yaklaşılması sebebiyle dış piyasalarda iyimser bir hava yaşanabilir. Bu da kotasyonlarda 1,48 seviyesinin altına sarkma arzusu şeklinde hareketlere neden olabilir ancak mevcut ortamda yönün çok belirgin olduğunu söylemeyi uygun bulmuyoruz. Olumsuz havanın sertleşmesi durumunda 1,52-1,58 bantına hareketlenme mümkün. Ancak bu geniş bant içinde 1,55 seviyesinin önemli bir direnç olduğunu yine tekrarlamak istiyoruz.
DTP"nin kapatılma kararının tepkilerini Pazartesi açılışta göreceğiz. Kurlarda ve faizde dış piyasalardan bağımsız hareket gözlemlenebilir. Dolar 1.51"den açılabilir. Ancak kıza süreli olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle IMKB"de fazla bir telaş beklemiyoruz. Özellikle bugün dolaştığım birkaç AVM"deki hareketlilik beni çok umutlandırdı.
Hayırlı ve sakin bir hafta dileğiyle esen kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.  İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz.  Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.