• BIST 100.270
  • Altın 237,851
  • Dolar 5,6211
  • Euro 6,3548
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C

KKTC'nin yeni havayolu uçacak

KKTC'nin yeni havayolu uçacak
Turizm Çevre ve Kültür Bakanı ÜnalÜstel, 10 güne kadar yeni hava yolunun uçacağını belirterek, özellikle İngiltere’deki vatandaşların bunu beklediğini kaydetti.

LEFKOŞE - Meclis Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, “yerel yönetimler” konusunda yaptı. 2011’in “Çevre Yılı” ilan edilmesine karşın, deniz mevsiminin başladığı bu günlerde sahillerin talan edilmeye başlandığını savunan Angolemli, Gazimağusa’da Beach Club’ın olduğu yerde, denize 20 metreye kadar uzanan bir “casino” kurulmaya çalışıldığını savundu.

Angolemli, Mimoza Koca Reis’e yakın bir yere bina yapılmakta olduğunu ve ilgili bakanları göreve çağırarak, “Çevre yılını çevreyi talan yılı yapmayın” dedi.

Gazimağusa Gümrüğü’nde hukuksuzluk yaşanmakta olduğunu savunan Angolemli, bu konuda yasalar olduğunu ve bunların uygulanması gerektiğini söyledi.

Emeklilik konusunda soru işaretleri bulunduğunu ve hükümetin çalışanlara güvence vermesi gerektiğini kaydeden Angolemli, “Aksi taktirde gelecek günlerde kaos çıkabilir” dedi.

Lefke Spor Kulübü’nün verilen cezaya itiraz etmesi sonucu cezanın ikiye katlanmasını eleştiren Angolemli, Lefkelilerin bu konuda halkı olduğunu, onların yanında olduklarını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, işkence konusunda milletvekillerinin aynı fikirde olduğunu ve işkencenin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Angolemli’nin iki kumsalla ilgili verdiği bilgileri ihbar olarak aldığını ve gerekeni yapacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, kumsalların tüm halkın olduğunu ve halkın da şikayetlerini iletebileceğini, kumsalları belli tesislerin ele geçirmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, emekli ikramiyeleri konusunda bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını da vurguladı.

ULUÇAY

CTP/BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, Bayındırlık ve Ulaştırmak Bakanı’nın yurt dışında olması nedeniyle yeni hava yolu şirketi ile ilgili gündem dışı konuşmasını kısa tutarak daha sonra tekrar yapacağını söyledi.

İşkence konusunun herkesin hassas olduğu bir konu olduğunu kaydeden Uluçay, bu konudaki araştırmanın somut sonuçlar doğurmasını diledi.

Yeni havayolu konusunda hala bir sonuç olmadığına dikkat çeken Uluçay, eski KTHY çalışanlarından bir kısmının da bu yeni havayolunda istihdam edileceğinin de açıklandığını hatırlattı.

Yeni hava yolunun, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala kurulamadığını kaydeden Teberrüken Uluçay, uzmanların böyle bir hava yolunun Mart ayında faaliyete geçmesi gerektiğini söylemekte olduğunu, bunun da, şirketin kuruluşunun Mart 2012’ye kaldığının göstergesi olduğunu savundu.

Yeni havayolu şirketinin ülkede yeni bir model öngördüğüne işaret eden Uluçay, 28 yerel yatırımcının bulunacağı bu yatırımın örnek teşkil edecekken, bu yatırımcıların ürkütülmesi halinde gelecekteki yatırımlarda ne olacağını sordu.

ÜSTEL

Uluçay’ın eleştirisini yanıtlayan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, yeni hava yollarında son aşamaya gelindiğini belirterek, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in de İstanbul’da bu konuda çalıştığını belirtti.

Üstel, 10 güne kadar bu hava yolunun uçacağını belirterek, özellikle İngiltere’deki vatandaşların bunu beklediğini kaydetti.

Kısa süre içerisinde şirketin tekrar göklerde görülmesi temennisinde bulunan Bakan Üstel, Bakanlar Kurulu’nun eski Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının özlük haklarının ödenmesi için ek bütçe geçirdiğini anımsattı, ehil olan insanların yeni hava yolunda çalıştırılacağını, geri kalanlar için bir çare bulunacağını kaydetti.

Üstel, Boğaziçi Belediyesi’nin sahilde yaptığı dolgular konusunun bilgilerinde olduğunu ve belediyeye gerekli düzenlemeleri yapması konusunda girişim yaptıklarını ifade ederek, Angolemli’nin Beach Club ile ilgili konuşmasını bir ihbar olarak kabul ettiklerini ve oraya bir ekip gönderildiğini vurguladı.

Daha sonra tekrar söz alan CTP/BG Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, yeni havayollarının uçuşu konusunda tarih vermenin doğru olmadığını söyledi.

GÖKMEN

ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen de söz alarak, yeni siyaset anlayışı ile ilgili konuştu.

1976’dan 2011’e kadar gelinen noktanın iç açıcı olmadığını, kendi kendine yetmediğini, kurumların güç kaybetmekte olduğunu, insanların mutlu olmadığını ve kavgacı olduğunu kaydeden Gökmen, olumsuz davranışların Meclis’te de kendini göstermekte olduğunu ifade etti.

“Bunlar toplum önünde oluyor” diyen Gökmen, bundan herkesin üzüntü duymakta olduğunu kaydetti.

Meclis dinleyici locasında biri olduğunda milletvekillerinin bol keseden konuşması halinde bundan bir sonuç alınamayacağını anlatan Gökmen, milletvekillerinin birbirine saygılı olması gerektiğini de vurguladı.

Özel televizyonların iç barışı bozucu programlar yaptığını belirten Gökmen, Yayın Yüksek Kurulu tarafından bunların denetlenmesini istedi.

Gökmen, eski KTHY çalışanları ile ilgili alınan kararın niçin geç kaldığını da sordu.

Belediyelerde çalışanların yatırımlarının yapılmadığını da söyleyen Gökmen, bu konuda İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı’nı göreve çağırdı.

Türkiye’de yapılacak seçimlere dikkat çeken Gökmen, seçimin ardından oluşacak yeni TC hükümeti ile hükümetin KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için görüşme yapmasını istedi.

Gökmen, ülkede iç barışın güçlendirilmesini de istedi ve bunun başarılamaması halinde ekonominin de gelişemeyeceğini söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, devletin emekli ikramiyelerini tahville ödeyeceğinin iddia edildiğini, bunun doğru olmadığını söyledi.

Geçen yıl emekliye çıkanlara ödemelerinin yapıldığını kaydeden Tatar, maliyenin gecikmeli de olsa tüm mükellefiyetlerini yerine getirmekte olduğunu ifade etti.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta da ekonomik sıkıntılar olduğuna işaret eden Bakan Tatar, Güney’de sıkıntı olmasını olumlu da karşılamadığını çünkü bunun KKTC ekonomisini de etkileyeceğini söyledi.

Emeklilerle ilgili bir çalışma olmadığını yineleyerek herkesin rahat etmesini isteyen Tatar, birkaç güne kadar açıklama yapacağını, gelirlerde artış olduğunu ve gidişatın iyi olduğunu söyledi.

Ülkeye güvenip yatırım yapılmasını da isteyen Maliye Bakanı Tatar, turizm ve eğitimde yapılacak çalışmalarla hizmetin pazarlanacağını ifade etti.

KKTC’ye sefer sayısının sürekli artmakta olduğunu söyleyen Tatar, hükümetin de yatırımları artırarak gelişmeyi sürdüreceklerini kaydetti.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.