• BIST 96.886
  • Altın 237,454
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

KKTC'de hedef 460 milyon dolar

KKTC'de hedef 460 milyon dolar
2011 yılının, 1974’ten beri ulaşılan en yüksek rakamlarla “KKTC turizminde rekorların kırıldığı yıl” olarak kayıtlara geçeceği belirtildi.

LEFKOŞA- 2011 yılının, 1974’ten beri ulaşılan en yüksek rakamlarla “KKTC turizminde rekorların kırıldığı yıl” olarak kayıtlara geçeceği belirtildi.Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, sistemli ve çok yönlü çalışarak turizmde rekorlar kırdıklarını belirterek, 13 farklı ülkeden düzenlenen charter uçak seferleriyle ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısında önemli artış sağladıklarını söyledi.

Üstel, bu yıl turizm gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 10 artışla 430-460 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini; Ocak-temmuz döneminde ülkeye 112 bin 949 yabancı uyruklu yolcu geldiğini; 76 bin 714 yabancı uyruklu turistin konakladığını ve toplam 319 bin 900 turistin 1 milyon 165 bin 970 geceleme yaptığını açıkladı.

Ünal Üstel, bu sabah bakanlığında düzenlediği basın toplantısıyla turizmde yürüttükleri çalışmaları anlattı. Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ile daire müdürlerinin de katıldığı basın toplantısında Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı ilan edilmesi çerçevesinde devam eden tanıtım faaliyetleriyle ilgili de bilgiler aktardı ve “Kuzey Kıbrıs Çok Yakında” sloganıyla bu ay başlatılan kampanyanın kasıma kadar süreceğini bildirdi. Üstel, İngiltere’de 25 iki katlı otobüse Kuzey Kıbrıs tanıtım posterleri giydirileceğini ifade etti.

Yarım kalmış otellere faiz destekli kredi programıyla, 2-3 bin yatak kapasiteli 20 otelin devreye konulmasını beklediklerini kaydeden Üstel, bu amaçla 5 milyon TL kaynak ayrıldığını duyurdu.

“REKORLARIN KIRILDIĞI YIL”

Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülke ve toplumun refahının turizme bağlı olduğunun herkesçe kabul gördüğünü belirterek; tüm kesimlerin ülkenin kasasına döviz girdisi sağlayan turizme sahip çıkmasını diledi.

KKTC turizmini yıllarca Türkiye ve İngiltere pazarlarının ayakta tuttuğunu; kendilerininse sadece bu iki pazarla turizm yapılamayacağına inandığını kaydeden Üstel, “Turizmdeki rekorları, KKTC turizmine yeni pazarları kazandırarak kırdık” dedi.

Üstel, Türkiye kaynaklarıyla uyguladıkları teşvik sistemiyle 13 farklı destinasyondan charter seferler başlattıklarını; böylece Kuzey Kıbrıs’ın turistik bir destinasyon olarak tanınmaya başladığını ve ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısında önemli artışlar sağladıklarını söyledi.

OCAK-TEMMUZ RAKAMLARI

Bakan Üstel, bu yılın Ocak-temmuz döneminde turizmde kırılan rekorlarla ilgili şu rakamları verdi:

“Ülkeye gelen yabancı uyruklu yolcu sayısı 112 bin 949; konaklayan yabancı uyruklu turist sayısı 76 bin 714; toplam konaklayan turist sayısı 319 bin 900; toplam geceleme 1 milyon 165 bin 970.”

Temmuz ayında otellerin doluluk oranının yüzde 62 olarak gerçekleştiğini bildiren Ünal Üstel, temmuz ayında hava ve deniz limanlarından gelen yabancı uyruklu yolcu sayısının 26 bin 645 olduğunu; bu rakamın 2008’de 20 bin 237; 2009’da 22 bin 192; 2010’da 18 bin 90’da kaldığını ifade etti. Üstel, bu yılın temmuz ayında ülkeye gelen yabancı uyruklu yolu sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47 artış görüldüğüne işaret etti.

1974’TEN BERİ EN YÜKSEK YOLCU SAYISI

Turizm Bakanı Üstel, Ocak-Temmuz döneminde ülkeye kara ve deniz limanlarından giren yabancı uyruklu yolcu sayısının 112 bin 949 ile 1974’ten beri en yüksek seviyeye ulaşıldığını; 2008’de 87 bin 119; 2009’da 89 bin 611; geçen yıl da 86 bin 608 olan yolcu sayısının son 4 yılda yüzde 30 arttığını anlattı.

Bu yılın ilk 7 ayında otellerde konaklayan yabancı turist sayısının da 2008’e oranla yüzde 40 artarak 77 bin civarına ulaştığını bildiren Ünal Üstel, uyguladıkları teşviklerle gecelemeleri yüzde 70 artırdıklarını; 2008’de yabancı uyruklu geceleme sayısı 261 bin 381 iken bu yıl 444 bin civarına çıktığını ifade etti.

Ünal Üstel, 2008’de 181 bin 704 olan turistik konaklama tesislerinde konaklayan Türkiye uyruklu turist sayısının bu yıl yüzde 21 artarak 220 bin civarına ulaştığını açıkladı. Üstel, geceleme rakamlarının ise ocak-temmuz arasında 680 bine çıktığını bildirdi.

İNGİLTERE PAZARI TOPARLANMA SÜRECİNDE

Uzun zamandır düşüş gösteren İngiltere pazarının toparlanma sürecine girdiğini kaydeden Üstel, turizmde kaliteyi yükseltmek, turistlerin memnuniyetini artırmak için çok yönlü projeler yürüttüklerini; Türkiye ve İngiltere’de profesyonel tanıtım kampanyaları sürdürdüklerini anlattı.

K. KIBRIS, LONDRA, MANCHESTER VE BIRMINGHAM TREN İSTASYONLARINDA

Ünal Üstel, İngiltere’de 2001 Kuzey Kıbrıs Tanıtım ve Reklam Kampanyası çerçevesinde dış mekanların kullanılması aşamasına geçildiğini ve geçen ay ortalarında başlayıp 15 Ağustos’ta sona erecek kampanya boyunca dönüşümlü olarak Londra, Manchester ve Birmingham tren istasyonlarında Kuzey Kıbrıs tanıtım reklam posterleri asılacağını ifade etti.

Üstel, Londra’da ayrıca iki katlı otobüslerden 25’ine Kuzey Kıbrıs tanıtım reklam posterleri giydirildiğini belirtti.

Türkiye’de 2011’in Kuzey Kıbrıs Yılı ilan edilmesi çerçevesinde İstanbul ve İzmir’de Kuzey Kıbrıs tanıtım günleri etkinlikleri düzenlediklerini; tanıtım kampanyasının da profesyonel tanıtım şirketi eliyle yürüttükleri medya ayağını başlattıklarını belirten Ünal Üstel, reklam ve ilanlardaki sloganı da “Kuzey Kıbrıs Çok Yakında” olarak belirlediklerini; gazete, dergi, televizyon ve internet sitelerinde bu ay başlatılan kampanyanın kasıma kadar süreceğini bildirdi.

YARIM KALMIŞ OTELLERE KREDİ

Profesyonel tanıtım çalışmalarının zamanla meyvesini vermesiyle, bu yılın 7 ayında kırılan rekorların kalıcılığının sağlanıp artışların katlanarak devam edeceğine inandığını dile getiren Bakan Üstel, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’yla birlikte turizmdeki işletmelerin finansman ihtiyacını karşılayacak kredilendirme sistemiyle, “yarım kalmış otellere faiz destekli kredi programı”yla yaklaşık 20 otel ve 2 bin-3 bin yatak kapasitesinin devreye konulmasını beklediklerini söyledi.

Üstel, bu programdan, bakanlık onayıyla inşası devam eden konaklamalı turizm yatırımlarının fiziki olarak en az yüzde 50 tamamlanmış olup da bir-iki yıl içinde faaliyete geçebilecek tesislerle, işletmeye açıldıktan sonra finansman sıkıntısı nedeniyle ara verilen veya kısmi işletmede olanların yararlanabileceğini açıkladı.

Üstel, krediden faydalanmak isteyenlerin protokol imzaladıkları TC Ziraat Bankası, TC Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Asbank ve Yakındoğu Bank’a başvurabileceğini; bu program için 5 milyon TL kaynak ayrıldığını bildirdi.

Turizm, Kültür ve Çevre Bakanı Ünal Üstel daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.