• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Kızlar kıskanç erkek arıyor

Kızlar kıskanç erkek arıyor
Türk kadınının tercihi kıskanç erkekten yana dururken, daha önce evlenip boşanmış kadınlar ise, evliliklerini yapacak oldukları eşlerinin kıskanç olmamasını istiyor.

İSTANBUL - Evlilik sitesi evlilikmerkezi.com'un yaptığı araştırma, bekar Türklerin eş seçimindeki beklentilerine ışık tuttu.
Evlilikmerkezi.com'un 18-65 yaş arasındaki 365 bin üyesinin yanıtları doğrultusunda ortaya çıkan veriler, çarpıcı bilgileri içeriyor. Araştırmaya göre, hiç evlenmemiş ya da dul olan bekar Türk kadınının tercihi kıskanç erkekten yana dururken, daha önce evlenip boşanmış (özellikle 25-35 yaş grubundan) kadınlar ise, ikinci evliliklerini yapacak oldukları eşlerinin kıskanç olmamasını istiyorlar.
Eş adayı seçiminde kadınlar için en önemli unsurların başında, erkeğin mantığı ile düşünmesi geliyor. Öte yandan, kadınlar az konuşan ve çekingen kişilik özelliklerine sahip erkekleri kendilerine hiç uygun bulmuyor.
Evlilikmerkezi.com'un hiç evlenmemiş kadın üyelerinin yüzde 73'ü, boşanmış kadın üyelerinin yüzde 76'sı, dul kadın üyelerinin yüzde 60'ı titiz kişilik özelliklerine sahip, "mantıklı" bir eş adayı istediklerini belirtiyor. Kadın üyelerin "bağlanan" bir eş adayı tercihi ise medeni hallerine göre bazı farklıklar gösteriyor. Hiç evlenmemiş kadın üyelerin yüzde 87'si ve dul kadın üyelerin yüzde 85'i "bağlanan" bir eş istiyor, hatta eşinin ailesine bağlılığının bile kendisi için sorun olmayacağını belirtiyor.
Ancak, aynı durum boşanmış kadınlar için yine farklılık gösteriyor. Yeniden evlenmek isteyen boşanmış, evlilikmerkezi.com üyesi kadınların sadece yüzde 29'u "bağlanan" kişilik yapısında bir eş adayı ile evlenmek istiyor ve eş adayının ailesine aşırı düşkün olmasını kabul edemeyeceğini belirtiyor.
Hiç evlenmemiş erkek üyelerin yüzde 69'u, boşanmış erkek üyelerin yüzde 76'sı ve dul erkek üyelerin yüzde 63'ü çekici bir eş adayını tercih ediyor. Hiç evlenmemiş erkek üyelerin yüzde 76'sı, boşanmış erkek üyelerin yüzde 65'i ve dul erkek üyelerin yüzde 74'ü ise çekingen bir eş adayından yana. Sonuçlar, bekar Türk erkeğinin hem çekici, hem de evine bağlı, titiz kadınlar ile evlenmek istediğini ortaya koyuyor. Ayrıca erkekler, evlenecek olduğu kadının düzenli, mantığı ile düşünen kişilik yapısında olmasını
istiyor. Öte yandan, bekar erkekler, bekar kadınların aksine, içe dönük ve çekingen kişilik yapısında olan eş adayları ile hayatlarını birleştirmeyi bir sorun olarak görmüyorlar ve beraberliklerinde bunu aşabileceklerine inanıyor. Ancak, erkekler, eşlerinin mutlaka çekici olmasını tercih ettiklerinin özellikle altını çiziyor.
Evlilikmerkezi.com'un Danışmanı Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Mine Eren, üyeler arasında yapılan araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:
"Kadınlar için eş adaylarının mantıklı düşünmesi çok önemli. Kadın, tertipli, düzenli ve özellikle mantıklı düşünen bir erkeğin güvenilir olacağı inancında. Kadın, erkeğin güvenilir olmasını değişkenlik, hareket ve canlılığa tercih ediyor. Kadın için temizlik, dakiklik, verdiği sözü tutma, önemli günleri hatırlama çok önemli. Türk kadını "eşim beni kıskanmalı" dediğinde eşinin, kendini önemsediğini, yaptıklarından eşinin haberdar olduğu yani fark edildiğini, güzel ve çekici olduğu ve kabul gördüğü
duygusunu hissediyor. Türk kadını eşinin kendisiyle ilgili hassasiyetini ve güvensizliklerini zamanla değiştirebileceğine inanıyor. Kadın ilişkideki güven sorununu ve erkeğin güvensizliğini zamanla sevgisini göstererek, istenilen davranışları sergileyerek çözebileceğine inanıyor. Türk kadını içine kapanık erkeği eş olarak tercih etmezken, Türk erkeği çekingen, çok konuşmayan kadını eş olarak tercih ediyor. Kadın içgüdüsel olarak doğası gereği kendisini, çocuklarını, yuvasını koruyacak erkeğin kuvvetli, sağlam, savaşçı olmasını istiyor. Türk kadını ve Türk erkeği, övülmeyi ve kendini seven birini, baskın kişilik özelliğine sahip, kendi bildiğini yapan, uyumsuz, ısrarcı bir kişiyi hiçbir zaman eş olarak tercih etmiyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.