• BIST 85.620
  • Altın 250,931
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,7948
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C

KITSAB-KITOB-KAİB'tan mektup

KITSAB-KITOB-KAİB'tan mektup
Kuzey Kıbrıs'ta turizmdeki kötü gidişe dikkat çekmek isteyen turizmcilerin kuruluşları KITSAB-KITOB-KAİB ortaklaşa hükümete açık bir mektup yayınladı.

LEFKOŞE- Kuzey Kıbrıs'ta turizm sektöründeki kötü gidişine dikkat çekmek isteyen  turizmcilerin kuruluşları KITSAB-KITOB-KAİB ortaklaya biur mektupla hükümete açık bir mektup yayınladı.
Morallerinin bozuk olduğunu söyleyen Kıbrıs Otelciler Birliği (KITOB), Kıbrıs Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ve Kiralık Araç İşletmeleri Birliği (KAİB), turizmin tükenme noktasına geldiğine dikkat çekti. Açıklamada bu kötü gidişatın nedenleri ise şöyle sıralandı: Ülkenin pahalı olması, çarpık yapılaşma, çevresel kirlilik, uçuş devamlılığının sağlanamaması, Kuzey Kıbrıs"a uygulanan politik baskılar, siyasilerin ilgisizliği, hedef pazarların elinde bulunan alternatifler, hedef pazarlardaki ekonominin olumsuz gelişmesi...

Bu sorunların çözülmesi için ortak hareket etmek gerektiğinin altını çizen Kuzey Kıbrıslı turizmciler, tüm toplumun turizmden pay almasına yarayacak açılımlar bulmak istediklerini ifade etti. Meslektaşlarına "bireysel kalkınma peşinde olmayın" uyarısı yapan Kuzey Kıbrıs"ın üç önemli turizm örgütü, “Yoksa bireysel kalkınma ile sadece birkaç, otel, acente ve turizm işletmesi kurtulup gerisi ise yok olma noktasında durur. Siyasilerin esas görmesi gereken nokta bu olmalıdır. Kişisel çabaları ile ülkeye daha fazla turist getiren bazı acente ve otellerin başarılarını kendi başarısı gibi göstermek, hiçbir siyasetçiye yakışmamaktadır” dedi.

Sorunların çözülmesinin, umutlu, birlikte çalışan, birbirine güvenen insanların çalışması ile mümkün olabileceği görüşünden yola çıkarak, tüm turizm sektörünün, mevcut Turizm Bakanına, şimdiye kadar hiçbir Bakana verilmeyen desteği verdiğinin iddia edildiği açıklamada,  ancak ne yazık ki, gelinen noktanın  hiç iç açıcı olmadığı vurgulandı.

 

KITOB, KITSAB VE KAİB imzalı açıklama şöyle devam ediyor:

“Bunun da sorumlusu, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerdir. Sektörü yalanlayan, sektörün önünü açacak hiçbir çalışma yapmadan, umut tacirliği ile günü kurtarmaya çalışan politikaları uygulayan Turizm Bakanları maalesef hep olduğundan gerileri götürmüşlerdir. Kimse unutmamalı ki; Turizm, mevcut hükümetin protokolünde, “Öncü Sektör” olarak anılmaktadır. O nedenle, turizmdeki her türlü olumlu veya olumsuz gelişme, tüm Hükümetin sorumluluğundadır.

Son sözümüz de, Sn. Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ"a: Olumlu açıklama yapmakla, günlük politikayı  ve belki de önümüzdeki seçimleri kurtarabilirsiniz, ama hem size inanıp “Turist gelecek” diye yaptırım yapacak olan insanları yanıltmış olursunuz, hem de sizlerden çözüm bekleyen sektörün haklarını hükümet nezdinde savunamazsınız. Belki hâlâ daha farkında değilsiniz, ama şu anda turizm sektörü çok zor durumdadır. Bu nedenle, şahsınızda tüm hükümet edenlere sormak istiyoruz:

Kendi kendini yöneten bir turizm sektörü yaratmak için yasalarla güçlendirilmiş, Örgütü ile, profesyonelleşmiş strateji plânları temelinde, turizmi ne zaman Devlet politikası haline getireceksiniz?

Turizmdeki plânsız gelişmelerin, sadece yatak sayısını artırma noktasında yoğunlaşması, hem mevcut işletmeleri zor durumda bırakmakta, hem de yeni yatırımcının önünü tıkamaktadır. Yeni pazarlar açılmadan, uzun süreli konaklayacak turist profilini yaratmadan, eşit paylaşımı nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

Turizm sezonu, son yılların en düşük seviyelerinde seyrederken, %20"lik petrol zammı tüm ülkeye kaosa sürüklemektedir. Tüm otellerin acentelere fiyatlarını verdiği, acentelerin tur operatörlerine paketlerini sunduğu bir dönemde yapılan zam, turizme vurulabilecek en büyük darbedir. Acaba bunu, ülkenin gelişmesi, turizmin büyümesi için mi yaptınız???

Öncü sektör olan turizme, geçmiş yıllarda yapılan uygulamalardan farklı ne yaptınız ki, gelişme bekliyorsunuz?..

Ulaşım sorununu mu çözdünüz?

Tanıtım atağına mı geçtiniz?

Pazarlama teknikleri mi uyguladınız?

 

 

Tanıtım bütçeniz olan 5.000.000 USD"yi (Beş milyon Dolar) hangi tanıtımda kullanmayı hedefliyorsunuz ki, hâlâ daha Avrupa"nın hiçbir yerinde çalışma başlatmadınız?

Sektörün defalarca toplantıya çağrılmasının ardından hiçbir sonuç alınamayan projelerin, logo çalışmasının, reklâm çalışmalarından hiçbir sonuç çıkmamasının nedeni nedir?

Turizm girdi maliyetlerini ucuzlatarak mı, yoksa alan vergilerini düşürerek mi turizmi ayağa kaldırmayı düşünüyorsunuz

G.Mağusa Limanı"nda ne gibi yenileme çalışmalarınız var ki, Suriye"den gelecek olan “PARALI” turistleri ülkeye alacaksınız?

Ülkedeki düzensizlik ve kirlilik had safhada iken, Turizm Limanı"na turistler giremez, müze ve ören yerlerimiz bakımsızlıktan yok olma noktasında iken, ülke turizmini nasıl geliştirmeyi düşünüyorsunuz?

Mevcut turizm yatırımlarının, turizmin içinde bulunduğu kötü durumdan yararlanılarak, şeffaf olmayan yöntemlerle el değiştirmesine tepki göstermeden mi geliştireceksiniz turizmi?

33 yıldır ülke ekonomisi ve turizmin kahrını çeken mevcut Kıbrıslı Türk yatırımcının otellerine başlattığınız HACİZ işlemlerini kaç otelle tamamlama niyetindesiniz?

Eldeki imkânları oy potansiyeli olan sektörlere aktarırken, ülke ekonomisine büyük katkısı olan turizmi ve turizmciyi ihmal etmekle mi turizm kurtarılacak?

Yurt dışında değil, yerel gazete ve TV"lere verdiğiniz reklâmlarla mı, yoksa ulaşımı olmayan fuarlara katılarak mı turizmi geliştireceksiniz?

Günübirlik turlar ve Lokmacı geçişlerine umut bağlayarak, halkı yanlış yönlendirmekle mi turizmi geliştireceksiniz?

İçinde bulunduğu durumdan dolayı resmen “sırtımızda kambur” olan KTHY, çözülemeyen ulaşım sorunları, ne kadar daha projeler geliştirilmeden, uzun vadeli plânlar yapılmadan kendi başına ilerleyecektir. Halkın vergilerini ne kadar zaman daha KTHY ve siyaset uğruna harcayacaksınız?

Devletin başındaki tüm yetkililer, turizmi “Lokomotif Sektör” olarak addederken, sorunlarıni ne zaman gündeminize alacaksınız?

 

K  I T O B – K I T S A B – K A İ B”

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.