• BIST 85.310
  • Altın 248,295
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

Kış fuarında yaz turizmi tanıtıldı

Kış fuarında yaz turizmi tanıtıldı
TUROB, Moskova Leisure 2008 Kış Turizmi Fuarı'na katılan tur operatörlerinin kışa hazır olmadıkları için yaz turizmi kataloglarını dağıttıklarını bildirdi.

İSTANBUL- Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği TUROB 23-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Moskova Leisure 2008 Kış Turizmi Fuarı'na ilişkin raporunu yayınladı. 
Toplam 58 ülkeden 480 firmanın katıldığı 10 bin ziyaretçinin gezdiği fuar ile ilgili TUROB raporunda tur operatörlerinin kışa yönelik programlarının olmadığından bahsediliyor.
"Bu nedenle pazarın etkin tur operatörlerinin standlarında, 2008 yılı yaz kataloglarının dağıtımını yapmaları, kışa yönelik hiçbir programlarının olmaması, turist sayısında yakalanması planlanan büyük artış hayellerinin ileri dönemlere ertelenmesine yol açtı" denilliyor.

TUROB - LEISURE MOSKOVA 2008 Turizm Fuarı Sonuç Raporu

Fuar Tarihleri 23-26 Eylül 2008

Fuarın Açık Olduğu saatler 23-25.09.2008 10:00-18:00
26.09.2008 10:00-16:00

Katılımcı Sayısı 58 Ülkeden 480 Firma

Ziyaretçi Sayısı 10.000

2009 Yılı Leisure Fuarı tarihleri 22-25 Eylül 2009

Dağıtılan Malzemeler
1. İstanbul Flyer,
2. İstanbul Guide
3. İstanbul CD
4. Yürüyüş Yolları Haritası
5. İstanbul Haritası
6. İstanbul Posterleri
7. Katılımcı oteller tarafından sağlanan promosyon ve tanıtım malzemeleri

23-26 Eylül 2008 tarihleri arasında Rusya Federasyonunun başkenti Moskova'nın yaklaşık 40 km. dışında yer alan "Crocus City" fuar merkezinde yapılan 14. Uluslar arası Leisure Turizm Fuarına, yaklaşık 58 ülkeden 480 firma katıldı. Fuarı yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin edilmektedir. Fuara olan ilgiyi ve ziyaretçi sayısını artırmak üzere, fuar idaresi tarafından 3 ayrı turizm fuarının ( Luxury Leisure, Mibexpo Russia ve Leisure Turizm Fuarı) aynı tarihlerde yapılmasının ziyaretçi sayısında önemli bir artışa yol açmadığı gözlemlenmiştir. Öte yandan, fuar merkezinin şehir merkezine uzak olması, fuarın tanıtımının etkin olarak yapılmaması, ulaşım zorluğu (fuar merkezine metro ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır), aynı konu ve isim ile bir başka fuarın şehir merkezinde 01-03 Ekim 2008 tarihleri arasında yapılacak olmasının ziyaretçi sayısının düşük olmasındaki sebepler olarak ortaya çıktığı görülmektedir.

Türkiye fuara yaklaşık 300 metrekare büyüklüğünde bir stand ve destinasyon / bireysel tanıtım konsepti ile katıldı. Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin son derece başarılı organizasyonu ile düzenlenmiş Türkiye bölümünde, yer verilen birçok otel ve destinasyon standına temsilci katılmadığı için boş bırakılması pazarın lider ülkesine yakışmayacak bir durum olarak değerlendirildi.

Rusya = yaz turizmi mi?
Rusya ülkemiz turizmi açısından en önemli ikinci pazar olma özelliği taşımaktadır. Birliğimizce, pazarın etkin tur operatörleri (tamamı Türk kökenlidir) ile yapılan görüşmelerde, Ülkemizdeki özellikle kültür, kongre, spor, kış ve sağlık turizmi olanaklarının etkin olarak tanıtılması halinde deniz turizmine odaklı Rus turist profilinin çeşitlendirilmesinin yararlı olacağı ve bu yönde yapılacak çalışmaların Birliğimizce destekleneceği belirtilmişti.

Ancak, yaz turizminden ziyade kış destinasyonları ve programlarının tanıtımına yönelik yapılan Leisure Turizm Fuarında, pazarın etkin tur operatörlerinin hiçbir hazırlık ve broşür çalışması yapmamaları turizm profesyonelleri tarafından büyük hayal kırıklığı yarattı. Pazarın etkin tur operatörlerinin standlarında, 2008 yılı yaz kataloglarının dağıtımını yapmaları, kışa yönelik hiçbir programlarının olmaması, turist sayısında yakalanması planlanan büyük artış hayellerinin ileri dönemlere ertelenmesine yol açtı.

Sonuç :
1. Rusya Federasyonundan ülkemize gelen turist sayısı bir önceki yıla göre %20,91 artışla Ocak-Ağustos 2008 döneminde 2.174.522 kişiye ulaşmıştır. Birliğimizce katılım sağlanan 2008 MITT Fuarı sonrası yayınladığımız raporda (Raporun tamamı ekte sunulmuştur), 2008 yılında Rusya Federasyonundan gelecek turist sayısının en az % 20 artacağı tahmin edilmiş ve tahmin edilen hedefe ulaşılmıştır. Eylül-Aralık 2008 döneminde bu pazardan gelecek turist sayısında Birliğimiz tahminlerine göre, tur operatörleri tarafından özel bir program hazırlanmadığı için geçmiş yıllara oranla önemli bir artış beklenmemektedir.

2. Leisure Turizm Fuarına, pazarın Türk kökenli lider tur operatörleri ülkemiz adına hiçbir hazırlık yapmadan katılmışlardır. Kolay pazarlandığına inanılan "deniz + kum + güneş" turizminin yanında kültür, kongre, city break, kış turizmi, sağlık turizmi vs. ağırlık verilmesi ülkemize bu pazardan gelecek turist sayısını büyük ölçüde artıracağı gibi turist akışının 12 ay sürmesini sağlayacaktır.

3. Fuarda yer alan Türkiye standı katılımcılar tarafından son derece başarılı bulunmuştur. Özellikle fuarda stand talep ederek katılımlarını bildiren kurum/kuruluşların fuarda temsilcilerini bulundurmaları hususuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Bir sonraki yıl yapılacak fuara ülkemizin daha küçük bir stand ile katılması yararlı olacaktır.

4. Ülkemiz adına önemli programlar hazırlanmadığı için kış turizminde Mısır ve BAE (Dubai)'nin pazarda büyük artış yakaladığı görülmektedir.

5. İstanbul adına fuardaki en önemli gelişme, birçok lokal seyahat acentasının İstanbul'u programlarına almaları ve THY'nin günlük uçak sayısını Moskova-İstanbul parkurunda 3'e çıkarması ve uçak saatlerinin son derece tercih edilir saatlere alınması olarak görülmektedir. Ancak pazardaki genel kanı İstanbul'un özel organizasyonlarla (workshoplar, konserler, sergiler vs.) tanıtılmasının gerekli olduğu yönündedir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.