• BIST 103.310
  • Altın 229,409
  • Dolar 5,4725
  • Euro 6,2148
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 18 °C

Kırkpınar, UNESCO listesine giriyor

Kırkpınar, UNESCO listesine giriyor
Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için yapılan başvuru, kabul gördü.

ANKARA -Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, gelecek yıl 650. düzenlenecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmesi yönünde yapılan başvuru, komisyon alt incelemesinde kabul gördü.
Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin önümüzdeki günlerde Kenya'da yapılacak UNESCO Genel Kurul toplantısında onaylanması ve resmi ilanı bekleniyor.
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin, ritü elleri, festival süresince belli kurallara uygun olarak yürütülen müsabaka ve etkinlikleriyle, pehlivan, ağa, cazgır gibi kimlik unsurlarıyla, kullanılan kültürel objelerle önemli bir kültür mirası olduğunu söyledi.
Genel Müdürlüklerinin Kırkpınar Yağlı Güreşleri geleneğini dünya kültür mirası içine dahil etmek ve "Kırkpınar Markası" oluşturmak üzere, bir dizi araştırma yayın ve tanıtım projesi gerçekleştirdiğini anlatan Evkuran, projenin ortak amacının Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni tüm dünyada k ültürel yönlerini öne çıkararak tanıtmak olduğunu belirtti.
Belgesel film, fotoğraf sergileri, fotoğraf kataloğu, Kırkpınar müzikleri CD'si ve "Pehlivan" adlı prestij kitaptan oluşan çalışmalarla, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin önemli bir kültür mirası olduğu bilincini yaymayı ve ihtiya ç duyulan nitelikli tanıtım ve eğitim materyallerini sunmayı hedeflediklerini kaydeden Evkuran, "Genel Müdürlüğümüzce, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali'nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine dahil edilmesi iç in başvuruda bulunulmuş ve Komisyon alt incelemesinde kabul görmüştür. Bu dosyamızın önümüzdeki günlerde Kenya;da yapılacak UNESCO Genel Kurul Toplantısında onaylanmasını ve resmi ilanını bekliyoruz" dedi.
Bu ilan kararının konuya yönelik uluslararası ilgili artıracağını, bunun için bazı yayın ve yapım projelerine başladıklarını dile getiren Evkuran, konuyla ilgili devam eden ve kısa vadede planlanan projeler hakkında şu bilgileri verdi:
"Pehlivan (Kırkpınar Yağlı Güreşleri) Prestij Kitap Projesi', editoryal bir çalışmayla Türkçe ve İngilizce olarak bu yıl içerisinde yayınlanacak. 'Pehlivan (Kırkpınar Yağlı Güreşleri) Belgesel Film Projesi' yine bu yıl tamamlanacak. 'Pehlivan (Kırkpınar Yağlı Güreşleri) Fotoğraf Kataloğu Projesi'nde ise yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının eserlerinden oluşan bir kitap tasarlanıyor. Türkçe-İngilizce yayınlanacak bu kitabın da diğer projelerde olduğu gibi Kırkpınar'ın markalaşmasına katkıda bulunması hedefleniyor.
'Pehlivan (Kırkpınar Yağlı Güreşleri) Müzik CD'si Projesi' kapsamında, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde icra edilen müziklerin içeriğinden olu şan bir müzik CD'si hazırlanmak üzere. Trakya Üniversitesi ve Edirne'de bulunan ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar sürdürülüyor. Kırkpınar Ya ğlı Güreşleri'nin görsel yönden tanıtımını güçlendirmek amacıyla planlanan 'Pehlivan Konulu Fotoğraf Sergisi' ile festival etkinliklerini yansıtan nitelikli fotoğraflardan oluşan seçkin bir sergi hazırlanıyor. Genel Müdürlüğümüz 'Bosna-Hersek Yağlı Güreş Festivali' ile ata sporumuz yağlı güreşlerini Türkiye Güreş Federasyonunun katkılarıyla Balkanlar'dan başlamak üzere, Avrupa ülkelerinde tanıtım etkinlikleri planlanıyor. Bu doğrultuda ilk olarak 2011 Bahar döneminde Bosna-Hersek'te, Sareyova ve Mostar kentlerinde güreş etkinlikleri planlanıyor."
Evkuran, ayrıca UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras çalışmaları paralelinde kispet yapımcılığını geleneksel olarak sürdüren ve sanatını 43 yıldır aralıksız icra eden İrfan Şahin'in, "Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanter Sistemi"ne dahil edildiğini de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.