• BIST 85.310
  • Altın 247,896
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Kıbrıs'ın 400 yıllık kayıtları sergide

Kıbrıs'ın 400 yıllık kayıtları sergide
Kıbrıs Evkaf İdaresi'nin 400 yıllık kayıtlarını içeren "400 Yılın Mirası, Kıbrıs'ta Evkaf Kayıtları Sergisi", İngiltere'nin başkenti Londra'da açıldı.

LONDRA -Kıbrıs Evkaf İdaresi'nin 400 yıllık kayıtlarını içeren "400 Yılın Mirası, Kıbrıs'ta Evkaf Kayıtları Sergisi", İngiltere'nin başkenti Londra'da açıldı. Londra'nın merkezindeki Yabancı Basın Kulübü'ndeki sergiyi , KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu açtı.
Osmanlı döneminden bu yana Kıbrıs Evkaf İdaresi'nce tutulan tapu kayıtlarından fermanlara dek pek çok tarihsel belgenin İngilizce çevirileriyle birlikte yer aldığı serginin açılışında kalabalık bir topluluk hazır bulundu.Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Atılay Ersan, Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli, eşi büyükelçilik siyasi müsteşarı Serra Kaleli, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Hatice Çavlan ve yönetim kurulu başkanı Hüseyin İnan ile vakıf yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu açılışta konuşan KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, sergiyle gün ışığına çıkartılan binlerce belgenin önemine işaret etti.
Osmanlı İmparatorluğu'nun, 1571 tarihinde Kıbrıs'a gelirken Ada'da yaşayan Türk, Maronit, Rum ve Ermeni gibi türlü din ve ırklara mensup halka geniş haklar tanıdığını hatırlatan Ekenoğlu, bu sayede bu halkların bir kültür uyumu içinde birarada yaşayabildiklerine dikkati çekti.
Barış içinde yaşanan bu yüzyılları yansıtan belgelerin bilimin hizmetine sunulduğunu hatırlatan ve bu birikimin önemine işaret eden Ekenoğlu, Ada'da yaşayan herkesin bu belgelerin ortaya koyduğu barışla dolu tarihten çıkartacağı büyük dersler olduğuna işaret etti.
Vakıflar tarihinin aslında Kıbrıs Türk tarihi olduğunu, ancak Rıbrıslı Rumlar'ın, tarihin bir noktasından itibaren kendilerini Ada'nın gerçek sahipleri, Türkleri ise konuk gibi görmeye başladıklarını anlatan Ekenoğlu, Rumlar'ın Ada'yı Türkler ile birlikte yönetmek istemediklerini hatırlattı.
Oysa Ada'daki Türkler'in 40 yıl boyunca kendi tarihlerini yazan, kendi ekonomik ve siyasal sistemlerini oluşturan bir halk olduğunu ve bu halkın kendini yönetme isteğinin engellenmek istendiğini belirten Ekenoğlu, 50 yıldır Ada'da yaşanmakta olan sorunun temelinde de bunun bulunduğunu vurguladı.
Halen Kıbrıs Rum liderliğiyle KKTC Cumhurbaşkanlığı arasında bar ış gö rüşmeleri sürecinin sürmekte olduğunu dile getiren Ekenoğlu, bu noktada Kıbrıslı Türkler'in Rumlar'dan bir iyiniyet görmek istediklerini anlattı.
Rum liderinin, iyiniyetini hem Türkler hem de dünyaya kanıtlaması gerektiğini hatırlatan Ekenoğlu, Kıbrıslı Türkler'e yönelik ambargoların kaldırılmasının bu iyiniyetin iyi bir göstergesi olabileceğine işaret etti.
Barış sürecinin başarıya ulaşması ve barışın tesis edilmesi dileğini de ortaya koyan Ekenoğlu, garantör ülke İngiltere'de açılan serginin iyi bir ses getirmesini dilediklerini de bildirdi.
Açılışta konuşan KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Hatice Çavlan da sergide yer alan belgelerin, Kıbrıs'ın Osmanlı yönetiminde bulunduğu 1571-1878 yılları arasındaki döneme ilişkin bilgileri içerdiğini hatırlattı.
Kayıtların ticari yaşamdan aile ilişkilerine dek dönemin pek çok özelliğini ortaya koyduğunu belirten Çavlan, Kıbrıs'taki evkaf yönetiminin de 1571'de kurulduğunu bildirdi.
Evkafın Osmanlı geleneğinin bir parçası olduğunu ve hayır amacıyla oluşturulan bir yapı arzettiğini de belirten Çavlan, hayır amacıyla kurulan bu vakıfların eğitim ve ibadethaneler açtıklarını ve bu yolla hasta ve muhtaç lara yardım edildiğini hatırlattı.
Sergide yer alan dokümanların orijinallerinin Osmanlıca olduğunu, 120'yi aşkın uzman ve akademisyen tarafından Türkçe ve İngilizce'ye çevrildiklerini belirten Çavlan, sergide yer alan fermanların da önemli parçalar olduklarını bildirdi.
Açılışta konuşan KKTC Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Baş kanı Hüseyin İnan da binlerce sicil ve belgenin çevirisini içeren serginin 400 yıllık Kıbrıs tarihine ışık tutacağını söyledi.
İnan, amaçlarının, kamuoyunu tarihin ayrıntılarına boğmadan Kıbrıs tarihi konusunda bir bilinç yaratmak olduğunu ifade ederken, serginin İstanbul'da 1.5 ayda binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini kaydetti.
Sergiyle Avrupa'ya tarih ve kültür çıkarması yaptıklarını da belirten İnan, "Avrupa bizi sorunlarımızla tanıyor. Oysa Kıbrıs halkı Ada'da yüzlerce yıl barış içinde yaşadı. Bu belgeler bunun delilidir. Kıbrıs Türk halkının, çatışmanın kaynağı olmadığını kanıtlamaktadır" dedi.
İnan, Kıbrıs Türk halkının 400 yıl boyunca Ada'daki di ğer ırk ve dinlerin mensuplarıyla barış içinde yaşamayı başardığını, bundan sonra da ba şarabileceğini de vurguladı.
Sergi, 4 Ekim'e dek açık kalacak. Serginin bir sonraki durağı ise Belçika'nın başkenti Brüksel olacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.