• BIST 103.972
  • Altın 270,608
  • Dolar 5,7738
  • Euro 6,3613
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C

Keşiş Dağı’ndan Uludağ’a

Ramazan Başan

Şehirler, o şehre kimlik kazandırmış isimleri ve değerleri içinde yaşatır. Bursa’mızın bu yönü ile çok vefalı olduğunu söyleyemeyiz. Zeki Müren’ den Müzeyyen Senar’a, Celal Bayar’dan İhsan Sabri Çağlayangil’e, Ulubatlı Hasan’dan Osman Şevki Uludağ’a kadar birçok isim Bursalı olup yaşadığımız coğrafyada iz bırakmış önemli isimlerdir. Şehri ziyarete gelen bir turistin bu isimleri, yaptıklarını ve eserlerini görmesi, şehri gezerken hissetmesi gerekmez mi?

Bu isimlerden biri olan Osman Şevki Uludağ, 1889 Bursa doğumlu hekim, yazar, tıp tarihçisi, neyzen, besteci, hattat, ressam, dağcı, şimdilerin deyimiyle trekking sporcusu, Uludağ’a Cumhuriyet tarihinde ilk kez tırmanıp, bu dağın Keşiş Dağı olan ismini Uludağ yapan, milletvekili, Balkan ve İstiklal Savaşı gazisidir.

Uludağ: Tapınakları, keşişleri, dervişleri (1936) Bursa kumaşları (1929), Yeşil Cami (1932), Bursa ve Uludağ (1928) bu eserlerden bazılarıdır. Bursa’nın tarihçesini, coğrafyasını, madenlerini, kaplıcalarını ormanlarını etraflıca anlatmıştır.

1925 yılında Erkan-ı Harbiye Dairesi’nin (Genelkurmay) coğrafya komisyonunda vazifeli olan Osman Şevki Bey, Bursa’ya yaptığı bir inceleme gezisinden sonra bir rapor hazırlar.

Raporun sonu şöyledir:

"Bütün dünya bu dağa Olempder. Biz ise Keşiş Dağıdemekteyiz. Tüm Anadolu'da ki dağlar arasındaki en yüksek tepesine çıktım. Etrafa baktım; ne derviş gördüm, ne de keşiş. Yeşil Bursa bir keşişin gölgesinde mutlu değildir. Bursa halkı verilen bu ismi benimseyemiyor; haklıdır. Olempkelimesi bizim dilimiz için uyumlu değildir. Biz buna, dağın görünüşüne en uygun olan bir ismi vererek ve Uludağ diyelim."


O yıllarda Efkan-ı Harbiye Resisi olan Mareşal Fevzi Çakmakise cevaben şunları yazar;

"Uludağ ismi uygundur. Harita dairemize emrettik, haritalarını bu suretle tashih edeceklerdir. Orduya tamim edilmiştir. Ayrıca Dahiliye Vekaleti nezdinde dahi teşebbüs ederek Keşişdağı’na Uludağdenmesi ülkeye bildirilmiştir."

Osman Şevki Bey, daha sonra soyadı kanunu çıktığında kendisine Uludağ soyadını seçecektir

Uludağ’a çıkan biri ne çıkarken ne de inerken ne de Uludağ tesislerinde Osman Şevki Uludağ ismini göremez. Uludağ Milli Parkı, Osman Şevki Uludağ olamaz mı? Bir tepesine, bir yoluna dağın isim babası olmuş Osman Şevki Uludağ ismi verilemez mi ?

Cumhuriyet tarihinde Uludağ ilk tırmanan kişisi olarak onun anısına her yıl düzenlenecek Ulusal ve Uluslararası Trekking Festivali yapılamaz mı?

Uludağ’ın sadece kış turizminden ibaret olmadığını, trekking ve dağcılık sporu ile ilgilenen dünyadaki milyonlarca yerli ve yabancı turisti Bursa’ya çekmek için düzenlenecek Trekking ve Dağcılık FestivaliBursa Turizmine katkısı olmaz mı?

Her şeyden önemlisi bu coğrafyaya Uludağ ismini kazandıran Osman Şevki Uludağ’ın ruhunu yaşatmış, vefamız ile kendimizi affettirmiş olur muyuz?

Bu yazı toplam 1966 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.