• BIST 94.158
  • Altın 257,599
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Kennedy’nin Fazilet Mücadelesi

Kennedy’nin Fazilet Mücadelesi
John F. Kennedy’nin yazdığı "Fazilet Mücadelesi" adlı kitap, insan meziyetlerinin üstün derecede olanı diye bilinen, cesaret hakkındadır.
MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın ekonomik görünümü 09-14 Şubat 2009

İSTANBUL- Fazilet Mücadelesi ( Profiles in Courage) John F. Kennedy"nin 1950"lerde Senatör iken yazdığı unutulmaz bir eser. Bu kitap, insan meziyetlerinin üstün derecede olanı diye bilinen, cesaret hakkında yazılmıştır.
Ernest Hemingway “cesareti”i “ güçlükler karşısında zarafet” diye tarif eder. Bu kitapda okuyacaklarınız sekiz Amerikan Senatörünün karşılaştıkları güçlüklerin ve bunlara devamda gösterdikleri zarafetin hikayeleridir. Bu insanlar istikballerinin yıkıldığını görmüşler, tuttukları yolun halk efkarı tarafından beğenilmediğine şahit olmuşlar, adlarının çamurlara sürüldüğünü acı ve ıstırap içinde seyretmişlerdir. Ancak pek azı şöhretlerinin ve kanaatlerinin temize çıktığını, ne acıdır ki nadiren görmeye muvaffak olabilmişlerdir.

DEVLET İDARESİNDE FAZİLETİN ÖNEMİ

Kitaba önsöz yazan Prof. Allen Nevins” İnsan sadece önemli bir mevkide bulunduğu için büyük devlet adamı sayılmaz. Büyüklüğün hak edildiğini ispat edecek çok daha kuvvetli deliller gerektir ki bunlardan birisi de medeni cesarettir. Senatör Kennedy, bu eserinde ayrı bir cesaret nevinden bahsetmektedir. Prensiplerine sadakat yüzünden meslektaşlarının, seçmenlerinin ve büyük halk çoğunluğunun hiddet ve ihtiraslarına göğüs germek için bir parlemento adamında bulunması gereken moral cesaret. Kitabı okuyup bitirdiğinizde, Senatör Kennedy"nin kuvvetle parmak bastığı devlet idaresinde faziletin önemini kavramış oluyorsunuz.

TARAFSIZ MEDYA KALMADIĞI İÇİN, ARAŞTIRMA YOK

Bütün bunları ve müteveffa J.F.Kennedy"i niye hatırladım. Siyasetin ve devlet yönetiminin bizde geldiği yer malum. Hergün yolsuzluk hikayeleri dinlemekten, basılan belediyeler, gözaltına alınan bürokrat ve çalışanların pespayeliğini okumaktan, fazilet ve erdem dediğimiz özellikleri kaybettiğimizin acaba farkındamıyız? Halkın giderek güvenini kaybeden siyasetçiyi ve bürokratı başını elleri arasına alıp düşündürtmenin zamanı geldi geçiyor. Ama bütün bunları kritik edecek tarafsız bir medya kalmadığı gibi, onu kritik edecek bir kamuoyu da yok oldu.AHMET ERTÜRK YILIN BÜROKRATI SEÇİLMELİYDİ


Uzun yıllar devlet bürokrasinde de görev yaptığımız için, devlet yönetiminde hele önemli menfaatlerin döndüğü yerlerde, fazilet, erdem ve dürüstlük gibi özellikler devletin bekası bakımından çok daha önem kazanıyor.
Her yıl bazı medyamızın geçmiş yılın bürokratı seçimine ben şahsen büyük önem veririm. Nedense bu sene TMSF Başkanı Ahmet Ertürk"ün seçilmesini çok istedim.
İstedim çünkü Ertürk"ün Sabah-ATV ihalesinde kendisine yapılan baskılara rağmen, bana göre unutulmaz bir fazilet gösterisi yaptığına ve satışı taviz vermeden gerçekleştirdiğine inanıyorum. Bu yüzden yukarılara karşı çok zor durumda kaldığını da gördük.
Ertürk aynı okul ve ekolden geldiğimiz için yakından tanıdığım nadir dürüst, çalışkan ve meslek etiklerine sadık bir bürokrattır. Üstlendiği çok zor görevi başarı ile götürmektedir. Bunun gereğini de yaptı ve baskılara rağmen unutulmayacak bir fazilet mücadelesi verdi. Ayrıca son beş yılda 16.5 milyar dolar tahsilat yaparak büyük bir başarıya imza attı. Bana göre medya bunu ödüllendirmeli ve Ertürk"e sahip çıkmalıydı. Ben şahsen Sn. Ertürk"ü kutlamak ve devlet yönetiminde bu tür örneklerin sayısının artmasını diliyorum.AMERİKA-AMERİKA

Yazımıza Kennedy ile başlamışken biraz gerilere gidip, Obama dönemine giren Amerika"nın özellikle insan hakları konusunda nereden nereye geldiğini kısaca hatırlamakta yarar görüyorum.

Yıl 1938. Bessie Smith Amerikan"ın Caz ve Blues Kraliçesi. Bir efsane. Bir Amerika turnesi sırasında gece yolculuğunda arkadaşı ile bir şehirden diğerine konser için araba sürerken, kaza yaparlar ve Bessie ağır yaralı olarak en yakın hastaneye götürülür. Ama siyah olduğu için alınmaz ve diğerine giderken kan kaybından ölür. Üç gün sonra cenazesinde onbinler tabutunun arkasından yürür.

Yıl 1957. Newyork. Cazın o döneminin kraliçesi Billie Holliday, Plaza otelde konser verecektir. Salon tıklım tıklım dolu. Bütün sosyete orada. Ama Ms. Holiday"in siyah olduğu için ön kapıdan girme hakkı yok. Personelin kullandığı arka kapıdan girecektir.SİYAH OBAMA İLE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM


Bugün siyah bir insan Barack Obama ABD Başkanı. Unutulmayacak bir değişim. Ama bu değişimin mimarı, o özgürlük değişimini başlatan ve bunu hayatı ile ödeyen Sn. Müteveffa John F. Kennedy. Bana göre fazilet mücadelesinin en büyüğü onun. Dünya Obama ile birlikte tekrar eski insancıl günlerine, faziletin, erdemin ve insan sevgisinin olduğu bir döneme döner diye umutlanmak istiyorum.

ORADAN BURADAN

Yusuf Besalel"in “Ünlü Yahudiler” kitabını okuyorum. Kimler yok kimler. Albert Einstein'dan Emile Durkheim'e, Kirk Douglas'dan Tony Courtis'e, Dustin Hoffman'dan Paul Newman'a, Peter Falk'dan Louis de Funes'a, Modigliani'den Oppenheim'a, Eugene Ormandy'den Mahler'e, Mendelsonhn'dan Menuhin'e, Enrico Macias'tan Benny Goodman'a……daha saymakla bitmeyecek Yahudi ünlüler. Herbiri sahalarında kalbimizde yer tutmuş insanlar. Kendilerini tarihe yazdırmış insanlar. İnsanlık için çalışmışlar, sanat için çalışmışlar ve dünyaya bir şeyler vermişler.

Bugün Gazze'de yaşananları düşündükçe üzülüyor ve insanlığın nasıl bir yöne götürüldüğünü anlamakta zorlanıyorum.

EKONOMİ-EKONOMİ

Geçtiğimiz hafta ABD"den gelen haberler iç karartıcı olmaya devam ediyor.

• ABD"de tüketiciler kemer sıkmaya devam ediyor. Kraft Food"un kar tahminlerinde aşağı yönlü revizyon yapması tüketim eğilimindeki temel gıdalara bile yansıdığını gösteriyor. Tüketimdeki zayıflamanın resesyonu derinleştirebileceğine ilişkin endişeler ve kamulaştırma kaygısı Bank of America hisselerinde satışa neden oldu. Dow Jones %1.51, Nasdaq %.08, S&P %.75 düştü. Bank of America %11 geriledi.
BOA"da son bir haftalık kayıp %36. Cuma itibariyle 4 dolar olan Bank of
America hissesi CEO"sunun 200.000 hisse daha aldığını açıklamasıyla %3 değer kazandı.
• Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarına dokunmadı. Ama mart ayı için sinyal verdi.
• İngiltere Merkez Bankası beklentiler dahilinde faiz oranlarını 50 baz puan indirdi.
• ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'in bankaları kurtarmayı, işletmelere ve tüketicilere tekrar kredi verir duruma gelmelerini amaçlayan yeni mali düzelme planını Pazartesi açıklayacağını söylemesi, ABD borsalarına biraz alım getirdi ve borsaların %1-2 yükselişle kapatmalarını sağladı.
• ABD Senatosunda görüşülen 819 milyar dolarlık kurtarma paketi ile birlikte bankacılık sektörüne yönelik pakete ilişkin gelişmeler odak noktası olmaya devam ediyor. Son haber Senato"nun 780 milyar dolar üzerinde uzlaşma sağladığı ve oylamanın bu hafta içinde yapılacağı,
• Bankaların zarar yazmasını önleyecek bazı muhasebe kurallarında değişikliklerin de pakette yeraldığı bildiriliyor.
• Wal-Mart"ın yüksek gelen ocak satış rakamları moral verdi.
• Bankacılık endeksi %1.8 yükseliş kaydetti. Goldman Sachs ve Morgan Stanley %5.5, JP Morgan %2.1 yükseldi.
• Almanya"nın en büyüğü Deutche Bank dördüncü çeyrekte net 4.8 milyar euro zarar ettiğini açıkladı. Bankanın yıllık brüt zararının sermayesinin %10"u olan 5.7 milyar euro olduğu belirtildi.
• İşsizlik oranı 7.2"den 7.6"ya yükseldi. Önemli firmaların işçi çıkarma açıklamaları devam ediyor ve moral bozuyor.

BİZE GELİNCE

Ekonomi ve kriz gibi bir sorunumuzun olmadığını, Gazze, Tosun ve Kamer Genç gibi konulara odaklanmış ve sadaka ekonomisinin son örneklerine şahit olurken, birden pat diye karşılıksız çekler, kredi kartları ve bireysel kredilerdeki anormal boyut medyaya yansıdı.
Biz biliyorduk ve sık sık da telaffuz ediyorduk ama resmi rakamlar ortaya dökülünce piyasadaki yangın ortaya çıktı.

• Merkez Bankası tarafından bankalara duyurulan karşılıksız çek sayısı geçen yılın ocak ayına göre, %%45 artarak 195.825"e yükseldi.

• Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, küresel mali krizin başlamasının ardından, 6 ayda 385 bin insanın işsiz kaldığını belirterek, ''Ekonomik krizin faturasını dar ve sabit gelirliler yüklenmektedir'' dedi.

• Kredi kartı borcunu ödemeyenler ile gecikmeli ödeyenleri gösteren ferdi kredi ve kredi kartları sisteminde yer alan kişi sayısı, 2008 yılında bir önceki yıla göre yüzde 253.1 oranında arttı.

• Aynı dönemde ferdi kredi borcunu ödememiş kişi sayısı 5 kat (5513,4) artarak 44.821 "den 274.917"ye çıktı.

YENİDEN YAPILANDIRMADAN SES SEDA YOK

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince bu konuda yeniden yapılandırma çalışmalarından bahsetmişti ama hala ses seda yok. Bakan Binali Yıldırım aynı vaadde bulunmuştu ama hala ses yok.
Avukatlık büroları harıl harıl can yakmağa devam ediyor. İhbarnameler havada uçusuyor. Üç gün geçiken ödemede bile borçluyu bırakıp, kefili aratan bankalar var.

• IMF, Türkiye Ekonomisinde bu yıl %1.5 küçülme, gelecek yılda %3.5 büyüme beklediğini açıkladı.

HERKES CAN DERDİNDE, TEŞVİK MEVZUATI UZASA NE OLUR?

Ekonomik koordinasyondan sorumlu bakanımız ortalarda görünmüyor. Neyi koordine ettiğini anlamakta zorlanıyoruz. Maliye Bakanımız ve sevgili dostumuz Unakıtan hastanede. Kendisine acil şifalar diliyoruz. En son Çalışma Bakanımız 32 maddelik paketi TBMM"ne sevketti. Ben dişe dokunur bir şey göremedim. Herkes can derdinde iken, kimse yeni yatırım peşinde değil iken teşvik mevzuatını uzatsanız ne olur?
Şimşek, IMF diretirse karşılıklı görüşmeler uzar demiş. Galiba uzayacak.

BAŞBAKAN SIĞINACAK YERİMİZ OLDUĞUNU BİLİYOR

Sevgili okurlarımız; Başbakanımız Türk halkının genel yapısını iyi bildiği için fazla endişe etmiyor ve şimdilik Gazze halkının durumu ile ilgileniyor. Gerçekten saygın bir dostumuzun dediği gibi, en sonunda hepimizin gidebileceği, sıkışınca sığınabileceği babadan kalma köydeki evimiz, veya yanına sığınabileceğimiz akrabalarımız var. Çok sıkışında üç beş kuruş borç alabileceğiz dostlarımız var diye düşünüyorum. Karşılıklı yardımlaşma duygusu yüksek bir milletiz. Bize bir şey olmaz. O da bunu bildiği için rahat olmaya çalışıyor.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN RAKAMLARINA BAKALIM

• İMKB geçen haftayı %3.09 artışla kapadı. Hafta başı 2.56 düşen borsa haftanın son günü 3.73"lük güçlü bir çıkış yaptı. Bu hafta artış ihtimali zayıf gözüküyor. Güçlenme İMF gelişimi ve dış kaynaklı pozitif haberlere bağlı seyredecek. 24.800-26.900 bandında sıkışan endeksin çıkış yapabilmesi taze para girişi ile desteklenmesi gerekiyor. Bu durumda 27.800 test edilebilir. Satış baskısı endeksi 25.700-24.800 bandında tutacaktır.
• Dolar geçen hafta 0.86, Avro da %0.95 değer kaybetti. Haftayı 1.62 "den kapatan doların bu hafta 1.62-1.64 bandında seyri bekleniyor.
• Bu arada Cumhuriyet altınının %0.94 düşerek 317.-TL.ye indiğini hatırlatalım.
• Avro/dolar paritesi 1.2753 seviyesinde. Ancak Trichet faiz indirimini göz ardı etmediklerini belirterek, mart ayında indirim sinyali verdi. Avro"nun Bu hafta sonuna doğru önce biraz çıkıp, sonra 1.25"lere gerilemesi bekleniyor.

Mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

Esen kalın

09-13 Şubat 2009 ABD Veri TakvimiSenato"da 780 milyar dolarlık paketin oylaması yapılacak.

Hazine Bakanı Timoty Geithner bu hafta bankalara ilişkin tedbirler konusunda açıklama yapacak.

Salı Günü Bernanke Komite"de FED"in borç verme politikası üzerine konuşacak.

Coca-Cola, Pepsi Cola, Pepsi Botteling, Qwest, CB Richard Ellis, Marriot, Ingesoll-Rand, Whirlpool açıklama yapacak şirketlerin önemlileri.

GM"in işçi çıkarma konusunda ve diğer tasarruf tedbirleri konusunda yaptığı çalışmalar açıklık kazanacak.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.