• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

Kemer turizm esnafının isyanı

Kemer turizm esnafının isyanı
Bir süredir, ilçe merkezinde toplantılar düzenleyen esnaf, dev Shoping Center ve hanutçuluğa karşı bir dizi eylem planlaması yapıyor.

KEMER- Bir süredir, ilçe merkezinde toplantılar düzenleyen esnaf, dev Shoping Center ve hanutçuluğa karşı bir dizi eylem planlaması yapıyor.
Esnaf temsilcilerinin hazırladıkları ortak basın bildirisinde esnafın sorunlarına karşı, Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediye Başkanlığı, Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve özellikle Maliye, esnaf odaları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden destek istendi
Kemer esnafı yaşanan sıkıntılara karşı çözüm üretilememesi nedeni ile son günlerde sık-sık toplantılar düzenleyerek bir araya gelmeye başladı. Son olarak bir araya gelen esnaflar adına hazırlanan ortak basın bildirisini açıklayan Şükrü Çelik, açıklamanın başında esnaf adına okunan bu bildiride isimlerin bir şey ifade etmediğini dile getirerek, isimlerin değil, esnafın sorunlara karşı ortak tavrının ve duruşunun önemine işaret etti.
Bildiride şu düşüncelere yer verildi; “Yeni başlayan 2011 turizm sezonunda sektörün tüm diğer aktörleri doluluklardan ve artan turizm gelirlerinden bahsederken, turizm esnafı her yıl olduğu gibi bu yıl da yıllanmış sorunlarına müdahale edilmemesi nedeni ile umutsuzluğu katlanmış durumdadır.
Yıllardır, büyük Shoping Center’lara turistler kandırılarak düzenlenen turlar nedeni ile otellerden turistler gerek kaçak işçi olarak çalışan hanutçular gerekse hanutçuluk yapan rehberler tarafından götürülmektedir.
Üstelik bu guruba son yıllarda aldıkları üç kuruş komisyon uğruna ilçemizdeki taksiciler de dâhil olmuştur.
En az tur operatörleri, otel ve pansiyonlar kadar, esnaflar da turizm sektörünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak, ne yazık ki, yıllardır esnafın yaşadığı büyük sorunlar her yıl artarak çığ gibi büyümüş bu soruna yetkililer çeşitli nedenlerle esnafı suçlayıp çözüm aramamış, sürekli çözümsüzlüğün önünü açmıştır.
Adeta yetkililer, her yıl Türk ekonomisinden açıkça çalınıp yurt dışına götürülen milyonlarca dolar paraya seyirci kalmıştır. Vergisiz algısız açıktan komisyon adı altında toplanan paralar milyon dolarla ulaşmaktadır.
Buradan, Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediye Başkanlığı, Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü ve özellikle Maliye, esnaf odaları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere seslenmek istiyoruz.
Neden bu guruplara karşı bugüne kadar sessiz kalınmıştır? Neden hukuksuz, kanunsuz yöntemlerle yapılan bu taşımacılık, hanutçuluk ve ülkemiz ekonomisinden açıkça çalınan bu paralara göz yumulmaktadır?
Daha önce serbest bölgede bulunan dev Shoping Centerler komisyon karşılığı Antalya bölgesinden kazandıkları paradaki artış sonrası kendilerine uygun bölgeler aramış, Belek gibi konuya duyarlı idarecilerin yer aldığı bölgelerde kendilerine yer bulamayınca Kemer bölgesinde adeta mantar gibi çoğalmışlardır.
İlçe içersine kadar giren çok sayıdaki Shoping Center’da üç TL’lik ürünler turiste bin TL’ye satılırken, esnafın turisti kaz gibi yolduğu yalanları ile turistin bu bölgelere çekilmesi sağlanmaktadır.
Artık, esnafın sabrı taşmıştır. Bizler, Kemer’de yıllardır fahiş fiyatlarla tuttuğumuz dükkanlarda, şerefli, onurlu her vatandaşın yapması gerektiği gibi vergimizi vererek çalışanlarımızın sigortasını ödeyerek, ülke ekonomisine katkı sağlamaktayız.
Ancak, ne yazık ki, denetlenemeyen tur rehberleri henüz havaalanından itibaren otobüslere binen turistlere “Çarşıya çıkmayın, çarşıda alışveriş ederseniz sizi kazıklarlar, tecavüz ederler, yalnız başınıza çıkarsanız, başınıza geleceklerden biz sorumlu değiliz” yalanları ile belki de dünyanın en güvenli alışveriş merkezlerinden olan çarşımızı karalamakla ülkemizi de karalayarak turizme gerçek baltayı indirmektedirler. Rehberlerin bu karalama politikası konusunda olaya birebir tanıklık eden gurbetçi vatandaşlarımız tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tur operatörleri hakkında sayısız şikâyet dilekçesi gönderildiği tarafımızca da bilinmektedir.
Ancak, ne yazık ki, her yıl düzenli olarak aidatlarımızı toplayan başta kendi temsilcilerimiz olan odalar olmak üzere hiçbir kamu kurumu bu konuda gerekli duyarlılığı göstermemiş, kendi ülkemizde yapılan bu çirkin propagandaya kayıtsız kalmaya devam etmiştir.
Neticede esnafın artık, sabredecek gücü kalmamıştır. Bankalara bağımlı hale gelen esnaf batma, bitme, tükenme noktasını çoktan geride bırakmış sabrı taşmıştır.
Bundan böyle esnaf bu sorunlara karşı sessiz kalma dönemini geride bırakmıştır. Bugüne kadar bizden aldıkları aidatlara rağmen bize sahip çıkmayan esnaf odalarına, ticaret ve sanayi odasına karşı isyan bayrağını açmış bulunmaktayız. Bundan böyle bizim yanımızda olmadıklarını her defasında gösteren yerel yönetimlere, yerel idarelere karşı sesimizi daha fazla yükselteceğiz.
Başta Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediyesi, Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü, Maliye, esnaf odaları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olmak üzere tüm kurumlara sesimizi daha fazla duyurabilmek ve bu hukuk dışı duruma karşı isyanımızı dile getirmek için bir dizi etkinlik yapma kararlılığındayız.
Bu konuda özellikle basının bizlerin yanında olup, sesimizi daha fazla duyurabilme noktasında bizlere destek olmalarını beklediğimizi ifade eder, kamuoyuna saygı ile duyururuz”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.