• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

Katolik-Müslüman Forumu

Katolik-Müslüman Forumu
Vatikan'da başlayan ve üç gün sürecek olan Katolik-Müslüman Forumu, iki dinin bağlıları arasında işbirliğini ve karşılıklı anlayışı arttırabilmeyi hedefliyor.

VATİKAN -Vatikan'da başlayan ve üç gün sürecek olan Katolik-Müslüman Forumu, iki dinin bağlıları arasında işbirliğini ve karşılıklı anlayışı arttırabilmeyi hedefliyor.
Toplantının basına kapalı olarak Papalık Dinlerarası Diyalog Kurulu binasında yapılacak ilk iki gününde taraflar, yaradan sevgisi, komşu sevgisi, insanlık onuru ve karşılıklı saygı temalarını ele alıyor.
Muhtelif ülkelerden Müslüman aydın, akademisyen ve din bilginlerinden müteşekkil konuk heyet, Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus'la görüştü. Papa ile görüşmede Müslümanlar adına Bosna-Hersek Başmüftüsü Dr. Mustafa Çeriç ve George Washington Üniversitesi İslam Araştırmaları Profesörü Seyyid Hüseyin Nasr da yer alarak konuşacak.Forum toplantısı, Perşembe günü öğleden sonra, davetlilere ve basına açık olarak Papalık Gregorius Üniversitesi'nde kapanacak. Forum toplantısının bitiminde, tarafların bir sonuç bildirgesi yayımlamaları da öngörülüyor.
Çalışmalarda her iki kesim de 24 kişilik heyetler tarafından temsil ediliyor.
Bosna-Hersek Başmüftüsü Çeriç'in başkanlık ettiği Müslüman heyetin üyeleri arasında, Prof. Nasr, ayrıca Avrupa'daki genç Müslüman akademisyenlerden Prof. Tarık Ramazan da yer alıyor.
Sözcülük görevinin heyetteki tek Türk üye Dr. İbrahim Kalın tarafından üstlenildiği Müslümanlar arasında, iki kadın katılımcı Filipinler'den Emine Rasül ve ABD'den Prof. Ingrid Mary Mattson'ın bulunması da dikkati çekiyor.
Sözcü İbrahim Kalın, heyet üyelerinin, Papa ve diğer Hristiyan kiliselerinin liderlerine dünya barışına katkı için ortak çaba sarf etme çağrısı da içeren 13 Eylül 2006 tarihli açık mektuba imza koymuş olan Müslüman aydın, akademisyen ve din bilginleri arasından seçilmiş olduğunu belirtti.
Dünyanın muhtelif ülkelerindeki Müslümanların imzaladığı, Ortak Söz Projesi adlı girişim tarafından başlatılmış açık mektup yazma eylemine öncülük eden Ürdün Prensi Gazi bin Muhammed bin Tallal da Müslüman heyetin üyeleri arasında bulunuyor.
Dikkati çeken bir başka nokta da Müslüman heyette Sünnilerin yanı sıra Şii dünyasından isimlere de yer verilmiş olması. Heyet üyeleri arasında, Uluslararası El Hoi Vakfı Başkanı Seyyid Cevad Hoi'nin yanı sıra İranlı din bilginlerinden Mustafa Muhakkik Ahmed Abadi Damad da yer alıyor.
Heyette, Prof. Ahmed Gianpiero Vincenzo ve Yahya Sergio Pallavicini tarafından, İtalyan Müslümanlar da temsil ediliyor.
Müslüman heyet üyeleri arasında dikkati çeken diğer isimler ise Kahire Amerikan Üniversitesi'nden Prof. Süleyman Abdullah Schleifer, Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Enes Şeyh Ali, Islamica Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Süheyl Nahuda, Fas'tan Prof. Abdurrahman Taha, Malezya'dan Prof. Muhammed Haşim Kemali, Cezayir'den Prof. Mustafa Şerif, Endonezya'dan Muhammed Siracuddin Şemsüddin, ABD'den Şeyh Hamza Yusuf Hanson, İngiltere'den Dr. Abdülhakim Murad Winter, Libya'dan Prof. Arif Ali Nayid, Tunus'tan Dr. Adnan Mukrani ve Fransa'dan Dr. Muhammed Beşeri'den oluşuyor.
Papalık Dinlerarası Diyalog Kurulu (PDKK) Başkanı Kardinal Jean-Louis Touran'ın başkanlığındaki Katolik heyette ise Müslümanlar karşısında sürekli eleştirel ve polemikçi bir tavır sergileyen kişilere de yer verilmiş olduğu gözleniyor. Bunların başında da Papa'nın İslam danışmanı olmakla birlikte çatışmacı yaklaşımları ön plana çıkartan Cizvit bir din adamı olan Prof. Semir Halil geliyor.
Papa II. Jean Paul döneminde Müslümanlarla yapılan bu tür toplantılarda sürekli yer alan ve iyimser yaklaşımlarıyla dikkati çeken Katolik din adamlarından Prof. Michel Thomas ve Prof. Daniel Madigan gibi isimlerin yerlerinin Papa 16. Benediktus döneminde Müslümanlarla ilişkilerde genelde kuşkucu tavırlar sergileyen Halid Akaşe ve Prof. Christian Troll tarafından doldurulmuş olması dikkati çekiyor.
Katolikleri temsil edecek heyet üyeleri arasında, daha önce Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi olarak görev yapmış olan halihazırdaki PDKK Sekreteri Başpiskopos Pier Luigi Celata ve de Ankara'da uzun yıllar papaz olarak çalışmasının ardından 2008'de Papalık Gregorius Üniversitesi'ne atanan Felix Körner de yer alıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.