• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C

Kafkasya'nın hedefi Türkiye

Kafkasya'nın hedefi Türkiye
Kafkasya’da birbirine komşu olan Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan’ın turizmcileri siyasi sorunlar çözülünce birlikte çalışmaya hazırlar.
ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Kafkasya"da birbirine komşu olan Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan"ın turizmcileri siyasi sorunlar çözülünce birlikte çalışmaya hazırlar. Siyasi sorunların çözümünde ise en büyük gücün turizmdeki ortak çıkarlar olduğunu belirttiler. Amerikan ve Alman fon kuruluşları ise turizmde işbirliğni kurduktan sonra siyasi sorunların çözümü için çalışma yapacaklarını bildirdiler.
Amerikan USAID, Alman gtz ve Forecast (İnsan ve Kurumsal Kapasite Geliştirme Direktörlüğü) adlı kuruluşlarının önderliğinde İstanbul Taksim Elite World Hotel"de bir araya gelen bölge ülke temsilcileri turizmi yeni bir ürün haline getirerek dünyaya birlikte pazarlamak için arayış görüşmeleri yaptılar. İlk gün yapılan seminerde ülkelerin katılımcıları turizm potansiyellerini anlattılar. Ertesi gün yapılan "b TO b" görüşmelerde ise Türk seyahat acenteleri ve otelcilerle birlikte oldular.FRANK TIBITANZI: TİCARİ ÇIKARLARDA BULUŞTURUYORUZ

Alman fon kuruluşu gtz"nin takım lideri Frank Tibitanzi amaçlarının ülkeleri birbirlerinin ticari menfaatleri konusunda bir araya gelmelerini sağlamak ve aradaki engelleri kaldırmak olduğunu bildirdi. Tibitanzi daha önce Makedonya bölgesinde bulunan ülkelerde aynı çalışmayı yaptıklarını ve başarılı olduklarını söyledi. Turizmin önemli bir ürün olduğunu ve bölgenin güçlü ülkesi Türkiye"nin önderliğinde Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan"ın turizm potansiyelinin yeni bir ürün olarak dünyaya sunulabileceğini belirterek “Görüşmeler daha yeni başladı. Bölgedeki insanları ikna edip ortak faydada buluşturmak istiyoruz. Bu Kafkasya'da ilktir. Bu bir başlangıçtır. Aynı şekilde farklı bölgelerde bu çalışmaları sürdüreceğiz. Ülkeler bir araya geldi. Yüzde yüz başarı beklemiyoruz. Ama ülkeleri buluşturduk,  tanıştırıp, kaynaştırdık. Resmi olmayan bir ortamda bölgenin sorunlarını konuştuk. Önümüzdeki günlerde daha iyi gelişmelerin olacağını ümit ediyorum. Ülkelerin birbirleriyle anlaştıkların noktada bizim işimiz bitiyor. Ondan sonra ise siyesi birlikteliği sağlamak için çalışmalara başlayacağız. Benim için başarı karar ve işbirliğidir.” şeklinde konuştu.GURBANOV: SİYASİ SORUN ÇÖZÜLÜRSE HAZIRIZ
Azerbaycan Tanıtma Genel Müdürü Mahir Gurbanov, Ermenistan"la Azerbaycan arasındaki Karabağ sorunu çözülmeden ortak hareket etmelerinin mümkün olmadığını belirterek “Siyasi sorun çözülürse, işgalden vazgeçerlerse turizmde işbirliğine hazırız” dedi.
Azerbaycan"ın Türkiye ile turizmde kurduğu işbirliği nedeniyle çalışmaların sürdürdüğünü anlatan Mahir Gurbanov, “Kafkasya bölgesinde ortaklaşa yenie bir ürün ortaya koymak istiyoruz. Ancak topraklarımız azad olmadan Ermenistan'la bir arada olamayız. Gürcistan ve Türkiye ile çalışıyoruz. İpek Yolu, Şarap Yolu cazibesini koruyor ve Azerbaycan'a dünyanın her yerinden turist geliyor. Yirmiye yakın fuara katılarak tanrıtım yaptık.bizim için turizmde Türkiye ile işbirliğimiz önemlidir. Bölgesel olarak birlikte hareket edersek gelecek olan turist sayısının artacağını biliyoruz. Bu toplantının amacı budur. Yaptığımz görüşmelerde Ermenistan'la sorunun çözülmesine yardımcı olurlarsa birlikte çalışmaya haçır olduğumuzu bildirdik. Bölgedeki insanların bir araya gelerek konuları müzakere etmise de çok faydalıdır.Ülkelerin birbirleriyle oturup konuşmaları faydalıdır. Sorunları turizmciler daha iyi çözebilir.Turizm bir sevgi mesleğidir. Ülkeler birbirleriyle eşit ve hoşgörülü olmalıdır. Bu insanlığın yaratılışında vardır. Herkes oyuna temiz girmelidir.
Biz Türkiye"nin imkanları ile Azerbaycan turizmini geliştiriyoruz. Türkiye"deki seyahat acenteleri ile işbirlikleri kurduk. Ortak turizm projeleri geliştiriyoruz. Bu projeleri Tacikistan, Türkmenistan gibi diğer Kafkasya ülkelerine de yaymaya çalışıyoruz. Biz bölgede barış ve huzur istiyoruz. Barış ve huzurun turizmi güçlendireceğini biliyoruz. Öncelikle siyasi sorunların çözülmesini bekliyoruz.”USAID: TURİZMİN SORUNLARI ÇÖZECEĞİNE İNANIYORUZ

Amerikan fon kuruluşu USAID"in Ermenistan temsilciliğinde görevli Ermenistan Ülke Müdürü Anoush Yedigaryan ile Ermenistan Turizmi Geliştirme Ajansı Pazarlama Müdürü Syuznna Azoyan"da Türkiye"nin dünya turizmindeki yerinin çok önemli olduğunu belirterek “4 ülke bir araya geldik. Ortaklaşa neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Turist Kafkasya'da daha çok imkanları olan 2-3 ülkeye geliyor. Ama ürünlerimizi birleştirip ortaya ortak bir yeni ürün çıkarırsak bölge cazip hale gelir. Buluşmak, görüşmek, birleşmek ve yeni ürünü dünyaya sunmak istiyoruz. Türkiye"nin bölgedeki deneyimleri ve turizmdeki gücünden komşu ülkelerin faydalanması gerekiyor. Eğer Türkiye Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan"ı kendi tur paketleri içine alarak dünyaya yeni bir ürün olarak sunarsa siyasi bir çok sorunun ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Biz bu konuda turizme güveniyoruz” şeklinde konuştular.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.