• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Kadir Gecesi kutlu olsun

Kadir Gecesi kutlu olsun
Bugün bin aydan hayırlı olan kadir gecesini idrak ediyoruz. Ne mutlu bizlere ki, Allah'ın lütfü sayesinde yine bir kadir gecesinin feyzinden faydalanacağız.

İSTANBUL- Bugün bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni idrak ediyoruz. Ne mutlu bizlere ki, Allah'ın lütfü sayesinde yine bir kadir gecesinin feyzinden faydalanacağız.
Ne kadar büyük nimet rabbimizin bize sunduğu.
Rabbimiz bizlere daima ümit veriyor. Ümidinizi kırmayın, ümitsiz olmayın, gelin kullarım huzuruma sizi ben yarattım diyor. Yine sizi ben affedeceğim buyuruyor.
Müslüman olarak kadir gecesine kavuşacağımız için mutluyuz. Her yıl aynı konu üzerinde durmak yerine farklı düşünme geliştirmemiz gerekir.
Küçükken böyle mübarek gün ve gecelerde büyüklerimiz mahallemizde ki teyzeler, yengeler ablalar sıcacık ekmeğin üzerine yağ sürerek bizim dedelerimizin, ninelerimizin ruhunu şad ederlerdi.
Onların ruhlarının huzura ermesi için imkânlar ölçüsünde hayırlar yaparlardı.
Aynı zamanda bizi geçmişimizi düşünmeye sevk ederlerdi.
Anam her ekmek pişirdiğinde Pazar, Perşembe günleri ve böyle mübarek gün ve gecelerde çörek yapar, tabağa koyar mahallemizde ki çocuk çağında olanlara dağıtırdı.
İstisnasın tüm mahalleli böyle yaparlardı.
Kimimiz dağıtılan çörekleri yerdik, kimimizde kuşlara yem olsun diye taşların arasına koyardık.
Elbette şimdi çöreğin yerini gofret, çikolata, çok prens ve para veriliyor. Çocuklarımızın kültürümüze sahip çıkmasını canı gönülden istiyoruz.
Kendimize göre kadir gecesinin önemini vurgulayacak şekilde değerlendirmeliyiz.
Kadir gecesi biz Müslümanlar için çok önem arz eder. Kutsal kitabımız bu gece inmeye başlamıştır.
Peygamberimiz kırk yaşına gelince resul olmuştur. Muhammed değildir, Allahın elçisidir. İnsanlara doğruyu, güzeli anlatmakla yükümlüdür.
Tebliğ göreviyle vazifelendirilmiştir. Hazreti Muhammed Allahın nebisidir artık. Bizlerde bu gün çeşitli sürprizlerle çocuklarımızın, büyüklerimizin, eşimizin, dostlarımızın kadir gecelerini kutlamalıyız.
Kadir gecesinin ruhundan esen yellerde ne var dersek?
Güzellikler, rahmet, dostluk, kardeşlik. Bol bol Allahın inayeti var.
Kadir gecesinin bereketinden faydalanmamız için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Akşamına kendimizi dinamik olarak hazırlamalıyız.
Boş konuşmalardan sakınmalıyız. O yüce insanın hayatında nasıl ilk heyecanı duyduysa en azından ona benzer heyecan hissedebilmeliyiz.
Sadece Kuranı Kerim indi demekle yetinmemiz yetmez. O yüce Kuranı anlamalıyız. Mealini, tefsirini okumalıyız.
İşte geldik Ramazanı şerifin sonuna. İnsanlar yalnız bu kutsal aydan çokta haberdar değil. İnsanların yanlışını görünce üzülmemek de elde değil.
İnsanlarımızın vurdumduymaz olması çokta iyi değil. İnsanın eline belki böyle bir daha fırsat geçmeyecek. Geçmediğinde kaybımızın büyüklüğünü idrak etmeliyiz.
Analar babalar olarak çocuklarımıza iyi örnek olalım ki, gençlerimiz günahlardan sakınsınlar. Anlatmaz isek, öğüt vermez isek, ne olacak; gençlerimiz yanlış yapacaktır.
Toplumun huzurunun sağlamamız için ciddi manada aile ve çocuk eğitimini gözden geçirmeliyiz.
Kadir gecesinde yapılanlardan farklı olarak çocuklarımızın eğitimlerinde ki yetersizliklerini düşünelim derim.
Örnek olması gereken ana babaların kendi hayatlarında yanlış varsa, yanlışlarını telafi yoluna gitmelidirler.
Ramazanın son günlerini yaşarken hürmette kusur etmemeliyiz.
Daha iyi insan olmak için neler yapabilirize bu gece cevap arayalım.
Kendim için nasıl davranılmasını istiyorsam, aynı şekilde tüm insanlara davranacağım kararını alalım.
Sevgi verelim. sevgi alalım.

Bardakoğlu"ndan Kadir Gecesi mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kadir Gecesi'nin esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu belirterek, "Kadir Gecesi'ni gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur'an'ı lafzıyla okumanın ve dinlemenin yanında, yaptığı çağrıyı anlamaktan, üzerinde derin bir şekilde düşünmekten ve mana ikliminde yol alarak hayatımızda onu rehber edinmekten geçer" dedi.
Bardakoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, "Ferdi hayatımızda dindarlığın, sosyal hayatta dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularının yoğun bir şekilde yaşanmasına vesile olan, pek çok hayır ve bereketi bünyesinde barındıran, ilahi af ve mağfiret niyazlarını zirveye taşıyan, şükran hislerimizi canlandırarak bizlere yoksulların, çaresizlerin halinden anlama şuuru veren ve sabır denilen yüksek ahlaki meziyetimizi geliştiren oruç ibadetiyle geçirdiğimiz rahmet ve bereket mevsimi Ramazan ayının sonuna
yaklaşırken 26 Eylül Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan geceyi, yüce kitabımızda 'bin aydan daha hayırlı' olduğu bildirilen Kadir Gecesi'ni idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Bardakoğlu, dini hayatımızda önemli bir yere sahip olan Kadir Gecesi'nin değerinin, insanlığa rehber, şifa ve ebedi mutluluğun anahtarı olarak gönderilen Kur'an'ı Kerim'in o gecede yeryüzü ve beşerle buluşmaya başlamasından kaynaklandığını vurguladı. Bardakoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:
"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rableri'nin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadr, 97/1-5) Kadir Gecesi, kadrü kıymet bilme, Rabbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanıdır. Kadir Gecesi'ni gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur'an'ı lafzıyla okumanın ve
dinlemenin yanında, yaptığı çağrıyı anlamaktan, üzerinde derin bir şekilde düşünmekten ve mana ikliminde yol alarak hayatımızda onu rehber edinmekten geçer. Çünkü Kur'an hem varlık, varoluş, kendimiz ve Yaratanımız hakkında hakikat bilgisinin hem de İslam medeniyetinin temelini teşkil etmiş, insanlığın yolunu aydınlatmış, fert ve toplum hayatındaki temel ahlaki ve sosyal problemlerin hak ve adalet ekseninde çözülmesine ışık tutacak, insanları geleceğe hazırlayacak ilahi ölçüleri getirmiş ilahi bir kitaptır.
Böyle olduğu için de, Kur'an'ı anlamaya ve onun getirdiği güzellikleri yaşamaya çalışan her insan, her gecesini Kadir Gecesi gibi değerlenme imkanı elde edebilir. Bu gece aynı zamanda esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gecedir. Bizler, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı İçinde böylesi müstesna geceleri kendimizi yenileme fırsatı olarak değerlendirmeli, hikmet gözüyle kendimizi sorgulayıp özeleştiri yapıp, işlediğimiz hatalara
tövbe edip af ve bağışlanma dilemeliyiz. Bu gecede kendimizle, yüce yaratıcımızla ve çevremizle barış içinde yaşamanın ve hayatımızı anlamlı kılmanın yollarını aramalı, kendimiz, ailemiz ve bütün insanlık için dua etmeliyiz. Sevgili Peygamberimiz (a.s.) bu mübarek geceyle ilgili olarak, 'Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah 'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır' buyurmuş ve bu gece, 'Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet' diye dua etmemizi tavsiye
etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, soydaş ve dindaşlarımızın Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor ve bu gecenin insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de affına vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.