• BIST 83.675
 • Altın 250,781
 • Dolar 6,1048
 • Euro 6,8129
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C

Kaçak rehberler cirit atıyor

Kaçak rehberler cirit atıyor
ARO Başkanı Osman Özbuldu Türkiye'yi yalan yanlış nlatan kaçak ehberlerle Türkiye'nin zarar gördüğünü ve maliyenin büyük kayıplara ğradığını söyledi.

ANTALYA- Antalya Reberler Odası ve Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbuldu, kaçak rehberler yüzünden Türkiye maliyesinin büyük kaybı olduğunu ve Türk turizminin soyguna uğradığını söyledi. "Turizm sektöründeki kaçak çalışanların, ülke ekonomisine verdiği zararla birlikte turizm sektöründe ve turizme bağlı sektörlerde çalışanları zor durumda bıraktığını belirten Özbuldu. "Bu durumdan en çok ülke tanıtımı, ülke güvenliği ve Profesyonel Turist Rehberleri etkileniyor. Turistlere Türkiye"yi yalan yanlış bilgilerle anlatan kaçak rehberler ülkemizin turizm politikalarına zarar veriyorlar" dedi.

TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI OLDU
Osman Özbuldu, önüne gelenin kaçak rehberlik yaparak ülkemizin yanlış tanıtılmasına ve vergi kaçaklarına yol açtığını belirterek, "Ülkemiz yol geçen hanı oldu, kim ve ne idüğü belirsiz bir çok kişi turizme büyük zararlar verirken, adeta devlet kademelerince seyrediliyor" şeklinde konuştu.
Osman Özbuldu açıklamasına şöyle devam etti: "Profesyonel Turist Rehberlerinin çalışma usul ve esaslarını Kültür ve Turizm Bakanlığı düzenlemektedir ve tek yetkili bakanlıktır denilmektedir. Turist rehberlerinin çalışma koşullarına yönelik tedbirler ve çalışmalar bakanlık tarafından yapılandırılmalıdır. Ama bakanlık bizlere iş ve aş yerine, işsizlik ve aşsızlık sunmaktadır. Çünkü yıllardır Bakanlıktan ve Bakanlığa bağlı Turizm İl Müdürlüklerinden beklentimiz olan kaçak acenta ve kaçak rehberlik faaliyetleri yeterince etkin denetlenmemekte, denetim yapmamak uğruna birçok bahaneler üretilerek denetimlerden uzak durulmaktadır. Ya da yetkililerce, herkese haber verilerek, dostlar alış verişte görsün üslubuyla, göstermelik olarak çok kısa süreli denetim yapılmaktadır.

KAÇAK REHBERLER ÖDÜLLENDİRİLİYOR
Kaçak acenta ve kaçak rehberlik denetimlerinde Bakanlık kokartlı Profesyonel Turist Rehberleri çok sıkı denetlenirken, kaçak acenta ve kaçak rehberlik faaliyetlerinde bulunanlar devlet yetkililerinin
yanından elini kolunu sallayarak gitmektedir, Yasal çalışanlar grupları önünde rencide edilirken kaçaklar mükâfatlandırılmaktadır. Türkiye'de yasal yaşamak adeta suç olmuştur. Alan Kılavuzları bile,
Özel bir yasa ve Çanakkale Valiliği koruması altına alınmıştır. Çanakkale Valiliği 81 ilin Valiliğine yazı göndererek Alan Kılavuzlarının çalışmasına destek verirken, Çalışma şartları kanunlarla hüküm altına alınan ve turizm sektöründe önemli görevleri bulunan Profesyonel Turist Rehberleri ise ne Bakanlık nede her hangi bir valilik tarafından korunmaktadır. Aksine, yıllardır turizm de önemi vurgulanıp, uygulamada yok sayılmaktadır. Bu traji-komik duruma bir son vermenin zamanı gelmiştir.

KİMSE BİZİ DUYMUYOR
1618 sayılı Kanunun getirdiği yeniliklerden haberleri yokmuş gibi davranan bazı seyahat acentalarının bir kısmı eski alışkanlıklarını sürdürmekte ve kaçak rehber çalıştırmaktadır. 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu'nun yeniden düzenlenmiş halinin 13 Ocakta yürürlüğe girmiş ve lisanssız rehberlik yapan kişilere ağır cezalar getirilmiştir. " bu düzenlemeden önceki Yasa'da yetkisiz rehberlik yapanlara değil, sadece acentelere ceza vardı. Yapılan değişiklikle, kaçak rehberlik ve sahte kokartla rehberlik yapanlara da ceuygulanmaya başladı". Ancak, uygulamalardaki çelişkiler nedeniyle, 1681 sayılı Yasanın güncellenmesinden sonra kaçak rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi ve yakalananlara cezai işlem yapılması beklentilerimiz boş çıktı.

YASALARIN VARLIĞI HİÇE SAYILIYOR
Turizm sektöründe denetimlerin yetersizliği ve etkin olmayışı sektörü tıkanma noktasına getirmiştir. Yasaların varlığına rağmen, Uygulamalardaki keyfiyet arabesk turizm anlayışına sebep olmakta
turizm kalitesi ve geleceğini olumsuz etkilemektedir. Mevcut yaşanan durum güç koşullarda mesleğini yürütmeye gayret eden rehberlerde umutsuzluk, bezginlik yaratmakta ve sisteme güvende kuşkulaoluşmasına neden olmaktadır. Rehberler mesleği yapabilmek için kabul edilemeyecek ödünler vermeye zorlanmaktadırlar.

DENETİM YAPILMIYOR
Kaçak acentacılık faaliyetleri yapanlara yönelik çalışma yapılmamasından, yüksek mertebedeki kişiler veya bunlara yakın kişiler zarar görecekler endişesiyle denetimlerden oldukça uzak durulmakta
olduğu ve etkin denetimler yapılmamasının yetkililer tarafından desteklendiği kanaatimiz yoğunlaşmaktadır. % 99 u üniversite mezunu olan, meslek olan fakat meslek yasası olmayan
Profesyonel Turist Rehberleri camiadan uzaklaşmaktadır,bu durum turizme büyük darbe vuracaktır ve vurulmaya başlanmıştır, Turist rehberlerine sahip çıkmayan, sorunlarına kayıtsız bu duruş, yeni bir devlet politikası ve rehberleri turizm'de, bizleri sektörde yalnızlığa itme, bitirme girişimleri midir?

ŞİKAYETLER DİNLENMİYOR
Profesyonel Turist Rehberlik Meslek ve Turizmin Kuruluşlarının Meslek Yasalarının çıkarılmaması turizmde kaçak yapıyı desteklemektedir. Meslek yasası için bütün turizm camiası nerdeyse yalvarır hale gelmiş, kaçak ve kalifiye olmayan çalışanlardan şikâyetler yağmasına rağmen hiçbir devlet kuruluşu neler oluyor diye etkin bir çalışma yapmamıştır. Ülke yararına olan haykırışlarımız, belki bir gün olumlu cevap bulacaktır. Ancak, bu iş işten geçtikten sonra olmamalıdır. Turizm'de her şey günlük güneşlik ve mutlu bir azınlığı gösteren gazete manşetlerinden ibaret değildir. Ülke ekonomisinin lokomotifi turizm, kaçak çalışanlardan dolayı can çekişiyor.

KORSAN TANITIMLA ÜLKEMİZ YARA ALIYOR
Çünkü ekonomimize zarar veriyor, kayıt dışılığı körüklüyor, istihdamı daraltıyor ve iç güvenliğimizi büyük zarara uğratırken yurtdışında kötü tanıtımlar nedeniyle ülkemiz yara alıyor. Bunlar ilk akla gelenler ya da gelmeyenlerle birlikte hepsini üst üste koyduğumuzda kayıplarımızı kim ya da kimler karşılayacak. Bu güne kadar sürdürülen emekler boşa çıkacaktır. Bu turizm politikasıyla, geleceğimiz ipotek altına alınırken seyirci kalmak istemiyoruz. Ülkemizde işsizler arasına Profesyonel Turist Rehberleri de itilmektedir. Genç nüfusumuzu çalışması için olanak sağlayacağımız yerine kaçak işçilere istihdam sağlıyor olmamız içler acısıdır. Ülke insanımız için istihdamı en yüksek olan turizm sektörü iş ve aş yerine, işsizlik ve aşsızlık sektörü olmaya başlamıştır. Devleti göreve çağırıyoruz, ülke turizmi elden gidiyor, marka olmak yerine yok oluyoruz.

Osman ÖZBULDU
Antalya Reberler Odası
Turist Rehberleri Birliği
Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 8
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.