• BIST 99.835
  • Altın 242,734
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

Kaçak içki sigaraya yakın takip

Kaçak içki sigaraya yakın takip
Son dönemde sigara ve alkollü içkide zamların ardından artan kaçakçılık olayları Maliye Bakanlığını harekete geçirdi.

ANKARA - Son dönemde sigara ve alkollü içkide zamların ardından artan kaçakçılık olayları Maliye Bakanlığını harekete geçirdi.
Bu çerçevede Gelir İdaresi Başkanlığı, tütün mamulleri ve alkollü içkide kayıp ve kaçakla mücadele için 9 ilde yoğun bir denetim çalışması başlattı.
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Adana, Mersin, Kocaeli ve Hatay'da yürütülen çalışma kapsamında, ithalatçılar, toptancılar ve ürün satış noktaları yaygın ve yoğun bir şekilde sana denetiminde bulunuluyor.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı olarak, bandrollü ü rün izleme sistemi çerçevesinde takip edilen tütün mamulleri ve alkollü içki ürünlerine yönelik denetim, 800'ü aşkın denetim personeli ve 360 civarındaki mobil denetim cihazıyla yapılıyor.
25 Mart'ta başlayan ve 16 Nisan tarihine kadar sürecek yaygın ve yoğun saha denetimleri için Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile de işbirliği yapıldı.
Denetimler neticesinde ilgili mevzuatın öngördüğü durumların tespit edilmesi halinde, söz konusu mükelleflerin vergi incelemesine tabi tutulmaları için gerekli işlemler gerçekleştirilecek.
Denetimlerde bandrolsüz oldukları ve taklit bandrol veya niteliğine uygun olmayan bandrol taşıdıkları tespit edilen tütün mamulleri ve alkollü içki ürünlerinin ele geçirilmesi durumunda ise konuya ilişkin olarak, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun ilgili maddesinde öngörülen, özel usulsüzlük cezası kesiliyor.
Söz konusu ürünlerin bandrol uygulamasına ilişkin mevzuata aykırı şekilde ürettiği, ithal ettiği ya da bulundurduğu tespit edilen kişi veya firmalar hakkında 4733 sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da öngörülen müeyyidelerin uygulanmasını temin etmek ve bu konuda gerekli kamu davasının açılmasını sağlamak için durum, ilgili kolluk kuvvetlerine intikal ettirilecek.
Öte yandan, Gelir İdaresi Başkanlığının geçen yıl alkollü içkiler ve tütün mamulleri piyasasında yaptığı denetimlere 11 bin 156 personel katıldı. Denetime alınan 197 bin 544 mükelleften 717'si için Savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu.
Sahte ya da bandrol düzenlemelerine aykırı ürün üreten, bulunduran ya da satan mükelleflere 4 milyon 625 bin 715 lira özel usulsüzlük cezası kesildi.
Denetimler sırasında 137 bin 532 adet içki ile 334 bin 19 adet tütün mamulünün bandrolsüz olduğu tespit edildi. Bin 72 adet içki ve 2 bin 265 adet sigara ve diğer tütün mamulünde taklit, sahte bandrol bulundu. 1 milyon 89 bin 812 adet içki ile 651 adet tütün mamulünde ise niteliğe uygun olmayan bandrol kullanıldığı anlaşıldı.
Bu çerçevede toplam 1 milyon 565 bin 351 alkollü içki ve tütü n mamulü için Savcılığa gidildi.
Gelir İdaresinin geçen yılki alkollü içki ve sigara denetimlerinde, en fazla sahte ve bandrolsüz ürüne İstanbul'da rastlandı. Bu ilde mükelleflere 1 milyon 814 bin 622 lira tutarında ceza yazıldı. Söz konusu ceza, Türkiye genelinde kesilen toplam cezanın da yüzde 39'unu oluşturdu.
Sahtecilik ve kaçakçılık olaylarında İstanbul'u 530 bin 920 liralı k ceza ile Gaziantep, 514 bin 644 liralık ceza ile Tekirdağ, 291 bin 49 liralık ceza ile Antalya, 282 bin 720 liralık ceza ile de Mersin izledi.
Bu arada, Gelir İdaresi Başkanlığı, tütün mamulü ya da alkollü içki alırken vatandaşın bandrole bakarak, ürünün sahte ya da kaçak olup olmadığı nı nasıl anlayacağı konusunda şu uyarıda bulundu:
"-Gelir İdaresi Başkanlığının renkli logosuna çıplak gözle, (iki farklı açıdan dik, sağ taraftan veya çapraz) bakıldığında, çift renk arasında de ğişim görülüyor. Örneğin 2009 yılı öncesi tütün mamulü ve alkollü içki bandrollerinde turkuaz ve mor arasında geçiş, 2009 yılı ve sonrasında ise pembe ve yeşil arasında geçiş bulunuyor.
-2008 ve 2009 yılı alkollü içki bandrollerinde de farklı açıdan bakıldığında, GİB logosunun üst kısmında fermente alkollü içki bandrol ünde 'F', distile alkollü içki bandrolünde ise 'V' harfi yer alıyor. GİB logosunun üst kısmına dik bakıldığında bu harf görülmüyor, çapraz açıdan bakıldığında ise harf görünür hale geliyor.
-Tütün mamulü bandrolünde 'TÜTÜN' ibaresi bulunuyor.
-2009 yılı ve sonrasındaki alkollü içki bandrollerinde, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) logosunun alt kısmında gözle görülür şekilde ürün ambalaj hacim bilgisi ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) grup bilgisi yer alıyor."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.