• BIST 95.182
  • Altın 264,068
  • Dolar 5,7990
  • Euro 6,6082
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 31 °C

İZRO'dan Antik Smyrna gezisi

İZRO'dan Antik Smyrna gezisi
İzmir Turist Rehberleri Odası- İZRO 18 şubat çarşamba günü 'Antik Smyrna' semineri ve 19 şubat perşembe günü de eğitim gezisi düzenliyor.

İZMİR- İzmir Turist Rehberleri Odası- İZRO 'Antik Smyrna' semineri ve eğitim gezisi düzenliyor. Seminer 18 şubat çarşamba günü saat 10.00'da İZRO toplantı salonunda yapıyor. 19 şubat perşembe günü de Smyrna Antik Kentine gezi düzenliyor.ANTİK SMYRNA

Bayraklı Tepekule Höyüğü"nden daha önce, İzmir"de ilk yerleşimin izlerine bügünkü Bayraklı ve Karşıyaka civarındaki Yamanlar çevresinde rastlanmıştır. Buradan hareketle İzmir Şehri"nin 5000yılı aşkın bir tarihi olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadar Anadolu"da bulunan ilk planlı kent olma özelliğini taşıyan İzmir"in Bayraklı semtindeki eski İzmir Tepekule Höyüğü"nden (İ.Ö. 3500–2500) yapılan kazı çalışmaları, Ekrem Akurgal ve John M. Cook ortak çalışması olarak 1948–1951 yılları arasında yapılmıştır. Bir süre ara verilen kazılar 1966 yılından itibaren Akurgal tarafından yeniden ele almıştır. Bayraklı kazıları, 1993"ten bu yana eşi Meral Akurgan tarafından yönetilmektedir.

İZMİR SÖYLENCELERİ
Smyrna ismi, efsanelerde bir Amazon Kralicesi"ne atfedilmektedir. Savaşçı ve sadece kadınlardan oluşan bir topluluk olan Amazonların İzmir Şehri"ni kurdukları ve bir süre İzmir ve çevresine egemen olduklarına dair arkeolojik kazılarda çıkan küçük buluntular yoluyla destek aranmasına karşın, var olduklarına, nasıl ve neden tarihten silindikleri hakkında yeterli bilimsel kaynağa ulaşılamamıştır. Amazonlar"ın İ.Ö.7. yüzyılda Ege kıyılarına kadar inen Kimmer saldırılarının fantastik yorumu olabileceğini düşündüren bu savaşın yansımalarını Klozomenai lahitlerinde ata binen kadın figürlerinde görebiliyoruz.KADIN SAVAŞÇILAR

Hellen dünyası içinde ilk defa görülen bu ata binen kadın savaşçılar teması İ.Ö.4. yüzyılda Helen sanatının esin kaynağı ve ana temalarından birisi olmuştur. İzmir şehri"ni kurduğu söylenen bir başka kahraman da Troya Savaşları"nın sonunda ortaya çıkan Theseus isimli bu savaşçı Ege Denizi"nin bu ismi olmasında rolü olan Mitolojik bir kişiliktir.
Ege denizi"ne adını veren Ege sözcüğünün kökeni de bir Helen söylencesine göre şöyledir: Theseus Girit Adasındaki labirentte Minotauros canavarını öldürmeye giderken babası Atina Kralı Aigaios"a bu görevi başarır fakat babasına verdiği bu sözü unutarak limana siyah yelkenle girince kral oğlu Theseusun öldüğünü düşünür ve acısından kendini denize atarak canına kıyar. Bu denize “Aigaion Pelagos “ıda verilir, bu isim zamanla Türkçede “Ege Denizi” biçimini almış, yüzlerce yıldır Yunanlıların ve Türklerin ortak denizi olmuştur.
İzmir"de yaşayan Rumlar, 19.yüzyıla kadar Bayraklı Deresi"nin Yamanlar Dağı üzerinde açtığı vadinin yamaçlarında bulunan bir mağaranın “Homeros"un Mağarası” olduğuna inanıyorlardı. Homeros"u sahiplenmeyi ve hemşerisi yapmayı arzulayan birçok kent arasında en güçlü iki aday İzmir ve Chios (Sakız) "dır.Eserlerinde kullandığı dilinin içerdiği yoğun iyonca ve az Aiolce dikkate alınırsa , Homeros"u Chios(Sakız)"a ; kendisi hakkında kullanılan “Melesigenes” yani “Meles doğumlu” tanımlaması ise onu İzmir"e yaklaştıran özelliklerdendir.
İzmir şehrinin kuruluşu üzerine antik dönem tarihçisinin Manisalı Pausanias"a göre, Batı Anadolu"nun fethi ile başlayan dönemde Büyük İskender, bugünkü Kadifekale"nin (Pagos) bulunduğu yerde dolaşırken yorgunluktan bir pınarın yanında uykuya dalmış ve rüyasında bu pınarın perileri yeni İzmir Şehrini Pagos"ta kurmasını İskender"den istemiştir. Strabon tarihinde İ.Ö. 6. yüzyıl civarında, Lydia Kralı Alyattes"in saldırısı sonucu yıkılan Bayraklı Tepekule "deki Eski İzmir"den sağ çıkabilen ve dağınık yaşayan şehir halkı, İskender"in arzusu üzerine ya da stratejik acıdan kontrolün kolay olması bakımından uygun görülen Pagos"un kuzey yamalarına yerleştirilmiş(İ.Ö. 3. yüzyıl) .Ancak, bu uygulamanın İskender"den daha sonra bölgeye hakim olan komutanlarından Lysimakos tarafından gerçekleştirildiği de düşünülmektedir. Söylenceye göre ise halk bu göçün yerinde bir hareket olup olmadığını ve bu yönde hareket etmelerine neden olan İskender"in rüyasını yorumlamak için tanrıların sözcüsü Klaros Kahini"ne başvurmuşlar, kahin şehir halkına”Pagos Tepesi üzerinde Meles Çayı"nın karşısında oturacak insanlar üç kat, dört kat mutlu olacaklardır” diye karşılık vererek, bu kararı onaylamış.
Bir başka söylence ise Homeros"tan bugüne anılan Kral Tantolos, oğlu Pelops ve kızı Niobe üzerinedir. Pausanias “Tantalos"un Mezarı”nı ve “Batık Tantalis Kenti”ni gördüğünü , “Pelops"un Tahtı”nın Spylos Dağı"nda olduğunu, yakından bakıldığında ağlayan bir kadını andıran doğal bir kaya parçası olan “Niobe Kayası”nın varlığı üzerine tarihçesinde kendince somut deliller sunuyor. Bu bilinmezlerden sadece “Nioben Kayası” 1950"li yıllarda Hans G.Güterbock tarafından Manisa kentinin yamaçlarında bulunmuş ve “Ağlayan Kaya Niobe” adıyla turizme kazandırılmıştır.
Maceraperest veya bilimsel olsun Arkeoloji meraklıları diğer bilinmezler olan “Tantalos"un Mezarı “ , “Batık Ttantalis Kenti” ve “Pelops"un Tahtı” "nı Yamanlar ve Sipil Dağı olmak üzere iki ayrı yerde bulma uğraşını sürdürmektedirler. Bunların içinde “Batık Tantalis Kenti” söylencesinin “Kayıp Atlantis Kenti” öyküsüyle benzerlik taşıması nedeniyle, bu kayıp kıta üzerine araştırma yapanların eserlerinde, Atlantis"in bulunabileceği yerler arasında Ege Denizi"nin de varsayımlar içinde gösterilmesi romantik tarih meraklılarında sırlara yaklaşmanın dayanılmaz sarhoşluğunu uyandırmıştır.

İZRO'dan yapılan duyuru şöyle

Değerli Rehberler ve Turizmciler;


Daha önceden de duyurduğumuz gibi; 18 - 19 Şubat 2009 tarihlerinde "Antik Smyrna" Semineri ve eğitim gezisi gerçekleşecektir.
18 Şubat Çarşamba saat: 10.00'da İZRO Toplantı Salonunda Seminer gerçekleşecek, Çarşamba seminer sırasında belirlenen saatte göre,
19 Şubat Perşembe Smyrna Antik Kentine gezi gerçekleştirilecektir.

Katılım ücreti: 20 TL'dir.
Ücretler İZRO'ya Nakit veya Kredi Kartı ile veya İzmir Turist Rehberleri Odası Hizmet İşletmesi İşbankası Alsancak Şubesi (3401) - 900469 numaralı banka hesabına yapılabilir.
Kayıt için; 0232 4645642 numaralı telefondan İZRO ile irtibata geçebilir ve/veya izro@izro.org adresine e-mail gönderebilirsiniz.
Bilgilerinize.
İZRO

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.