• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C

İZRO çalışmaları açıkladı

İZRO çalışmaları açıkladı
İzmir Rehberler Odası-İZRO Başkanı ve Turist Rehberleri Birliği -TUREB Denetleme Komisyonu Başkanı Yalçın Ulukaya açıklama yaptı.

İZMİR- İzmir Rehberler Odası-İZRO Başkanı ve Turist Rehberleri Birliği -TUREB Denetleme Komisyonu Başkanı Yalçın Ulukaya, geçen dönemlerde yapılan TUREB-IZRO-ARO Denetlemeleri hakkında yaptığı açıklamada internet platformlarında gerçeği yansıtmayan maillerin dolaştığını bildirdi. Konuyşa açıklık getiren Ulukaya, bakanlık yazısını ekleyerek yaptığı açıklamada “İZRO ve ARO"nun kaçak rehberlik faaliyetlerinin kontrolü için gösterdiği çabayı diye getirerek “TUREB, İZRO ve ARO"nun katılımı olan denetlemelerde 2001 – 2003 yılları arasında 1200 tespit, 2003 – 2005 yılları arasında 1500 tespit, 2007 – 2009 yılları arasında 1250 tespit gerçekleştirilmiş, yargıya ve disiplin kurullarına intikali sağlanmıştır” dedi.

İZRO, ARO ve TUREB'in açıklaması şöyle:

Değerli Rehberler;

İZRO-İzmir Turist Rehberleri Odasının ve ARO – Antalya Turist Rehberleri Odası"nın kaçak rehberlik faaliyetlerinin kontrolü için çaba sarf etmesine rağmen, gerçeği yansıtmayan e-mailler platformlarda dolaşıyor.
Hatırlatmak isteriz ki, Odamız girişimi ile TUREB bünyesinde 2001 yılında kaçak faaliyetlere yönelik Profesyonel Denetim ekibi oluşturulmuş ve Selçuk Kaymakamlığı ve İlçe Turizm Müdürlüğü izni ile Efes Ören Yerinde denetim kontuarı kurulmuştur.
2001 – 2002 yılları arasında bu kontuarda tutulan ve çoğu kaçak rehberlik faaliyeti olan tutanakların sayısı 1962 yılından 2001 yılına kadar Turizm Bakanlığı"nın tanzim ettiği ve işleme koyduğu tutanak sayısından fazladır.
Efes Ören Yerinde 2001 – 2002 yıllarında her gün 5-10 tutanak tanzim edilirken şu günlerde Efes Ören Yerinde yapılan denetlemelerde 5 günde 3 tutanak düzenlenecek duruma gelinmiştir. Bu da denetlemelerin ne kadar etkin ve sonuca yönelik yapıldığının bir ispatıdır.
2002 yılından itibaren Denetlemeler Efes ile sınırlı kalmamış; İstanbul, Çanakkale, Nevşehir, Antalya, Muğla, Denizli illerinde de sürekli ve etkin denetlemelerin yapılması ve tutulan tutanakların resmi makamlarca sonuçlandırılması ve takibi de gerçekleştirilmiştir.
2003 TUREB bünyesinde Denetleme Komisyonu Kurulmuş, Başkanlığına İZRO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın ULUKAYA ve denetmeliğine İlker TEK atanmıştır.
2005 yılından itibaren yapılan denetlemelere Bakanlığın da talebi ile TURSAB da katılmaya başlamıştır. Rehber Odaları, TURSAB ve Bakanlık denetmenlerinin emniyet birimlerinden aldığı destek ile bu güne kadar 3000"den fazla tutanağın altına rehber odası denetmenlerinin imza atılmıştır.
Bu tutanakların %85"i Kaçak Rehberlik ve Kaçak Acentacılık dolayısıyla tanzim edilmiştir. Sadece %15"i Rehber Yönetmeliğine aykırılıktan dolayı tanzim edilmiştir.
Denetlemeler sonunda Kaçak rehberlik yapanları, kaçak acentecilik yapanlara adli para ve hapis cezaları uygulanmış, kaçak rehber çalıştıran seyahat acentalarına disiplin ve para cezaları verilmiş; yönetmeliğe aykırı davranan rehberlere de disiplin cezaları uygulanmıştır.
İzmir ili dışında yapılan her 5 günlük denetlemenin bu günkü maliyeti 3000 TL"nin üzerindedir. Denetlemeler için araç da dahil tüm ihtiyaçlar Odalar tarafından karşılanmaktadır.
Daha önce İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri veya Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı denetmenlerinin yeterli sayıda yapmadıkları denetlemeler ve yapılsa da işleme konması ertelenebilen tutanaklar, Odalarımızın girişimi ile artık her an her yerde yapılmaktadır. Değişen denetleme tutanakları sayesinde, tutanaklar mutlaka işleme konulmak zorundadır. Bu gelişme Odalarımızın Profesyonel denetlemelere verdiği önem ve öncelik sayesinde olmuştur.
Artık her ilde denetlemeler, Odaların katılımı veya katılımı olmadan sürekli olarak devam etmektedir.
TUREB, İZRO ve ARO"nun katılımı olan denetlemelerde 2001 – 2003 yılları arasında 1200 tespit, 2003 – 2005 yılları arasında 1500 tespit, 2007 – 2009 yılları arasında 1250 tespit gerçekleştirilmiş, yargıya ve disiplin kurullarına intikali sağlanmıştır.
Odamızın katıldığı tüm tespitler, kaçak acentacılık, kaçak rehberlik veya kural dışı rehberlik ile ilgilidir. Bu tutanaklarda adı geçen acentalarla ilgili takiplerin öğrenilmesi için Bakanlık Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü"ne başvurulması düşünülmelidir. Ayrıca daha önce talebimiz üzerine, kaçak rehber çalıştıran acentalara verilen cezalar ile ilgili gelen yazı ektedir.

Bilgilerinize.

TUREB
Turist Rehberleri Birliği
Denetleme Komisyonu Başkanlığı

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı
Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü

Sayı:166438
11.11.2005
Konu:Belgesiz Rehber çalıştıran Seyahat Acenteleri

İZMİR TURİST REHBERLERİ ODASI

1448 Sokak No:63/3

35220 Alsancak/İZMİR

İlgi:23.09.2005 tarih ve 2005/434 sayılı yazınız.
ilgi'de kayıtlı yazınız incelenmiştir.

1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu'nun;

10.maddesi; "(A) ve (B) grubu seyahat acenteleri merkez ve şubelerinde, devamlı olarak ve en az iki enformasyon memuru ve tertip edecekleri turlarda Bakanlığımızda tercüman rehber belgesine haiz en az bir tercüman -rehber çalıştırırlar........"hükmünü,

27.maddesinin (b) fıkrası; "10,17,18,20 ve 21'inci maddelerdeki yükümlülükleri yerine getirmeyen seyahat acentalarına ve şubelerine Bakanlık yazılı olarak ihtarda bulunur. İhtarın süresi 30 gündür...."hükmünü,

Profesyonel Turist Rehberliği Yönetmeliği'nin 38.maddesi; "Bakanlıkça kendilerine rehberlik belgesi verilmemiş kişiler Turist Rehberliği yapamazlar. Yapanlar hakkında genel hükümlere göre Savcılıklarca kovuşturma açılır. Belgesiz turist rehberleri çalıştıran Bakanlık denetimindeki kuruluşlar hakkında Bakanlıkça idari işlem yapılır."hükmü amildir.

Bu bağlamda, Bakanlığımız ilgili birimlerince 2005 yılında yapılan denetimlerde, 101 seyahat acentesinin düzenledikleri turlarda Bakanlığımızdan belgesiz rehber çalıştırdığı tespit edilmiştir.

Söz konusu seyahat acentelerine 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu'nun amir hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanmış ve uygulanmaya devam edilmektedir.

Bilginizi rica ederim.

Şenol AYDEMİR
Bakan a.
Genel Müdür

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.