• BIST 94.949
  • Altın 254,499
  • Dolar 5,7297
  • Euro 6,4683
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 22 °C

İzmir'in tanıtım stratejisi oluşuyor

İzmir'in tanıtım stratejisi oluşuyor
İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Ekonomiyi Güçlendirme Vakfı işbirliğiyle İzmir'in tanıtım stratejisini oluşturmak amacıyla toplantı düzenlendi

İZMİR- İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Ekonomiyi Güçlendirme Vakfı işbirliğiyle İzmir'in tanıtım stratejisini oluşturmak amacıyla toplantı düzenlendi.
Vali Kıraç “Bu toplantının bir benzerini de 3 Kasım'da İzmir'i ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün huzurunda yapacağız. Bu yol haritasında cumhurbaşkanımızdan, devletimizden, bürokratlarımızdan destek isteyeceğiz” dedi. 
Mövenpick Hotel'de gerçekleştirilen toplantıya Vali M. Cahit Kıraç, EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, belediye başkanları, rektörler, ticaret, sanayi ve esnaf odası temsilcileriyle işadamları katıldı.
Toplantıda İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, İzmir Kalkınma Ajansı Uzmanı Zeynep Solak Tansuğ ve İzmir Valisi M. Cahit Kıraç konuşurken toplantıya katılan kanaat önderleri İzmir'in stratejisi için düzenlenen ankete katılarak görüşlerini belirtti.
Toplantıyı Açan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, konuşmasında Çeşme'de 7- 8 Haziran'da gerçekleştirilen toplantının ardından İzmir'in EXPO sürecindeki kazanımlarının nasıl değerlendirilebileceği konusunda 15 eylem planın ön plana çıktığını bildirdi ve “Arama karar konferansı sonucunda İzmir'in tanıtım stratejisinin oluşturulması için 15 öncelikli eylem planı hazırladık. Stratejiyi oluşturmak, ortak akıl aramak ve bir fikir platformu oluşturmak amacıyla bu toplantılarımız devam edecek,” dedi.
Çeşme toplantısından sonra öncelik kazanan 15 eylem planının ayrıntıları hakkında bilgi veren Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak ise “EXPO adaylığı için yaratılan sinerjinin sürdürülebilmesi için yol haritamızı belirlemeliyiz. 3.5 milyon nüfusa sahip olan İzmir'de bu yol haritasını belirleyecek 50 kişiyi seçmek gerçekten zor oldu. 15 öncelikli eylem planında İzmir'in güçlü yanları, zayıf yanları, fırsatlarını ve tehditlerini değerlendirdik. Bunların arasında en önemli madde İzmir'in Strateji Planının oluşturulması ilk madde oldu. İki yıllık bir sürede bunun projelendirilip eyleme konulması gerekiyor. Bu yaptığımız toplantıdan beklediğimiz ortak akılın belirlenerek harekete geçilmesi,” dedi.

KENT TURİZM GELİRİNDE HIZLA GERİLEDİ
Toplantıda bir sunum gerçekleştiren İzmir Kalkınma Ajansı Uzmanı Zeynep Solak Tansuğ da marka şehir yaratmak için tek bir formül olmadığını belirterek “Şehri konumlandırmak ve yaratıcılığımızı kullanıldıktan sonra pazar kendi kendine yaratılıyor. İzmir için birer söz söylemek için buradayız. Arama konferansı yapmamızın nedenleri tanıtım, İzmir kentinin yaş ortalamasının 28'den 32'ye çıkması. Genç beyinleri tutamıyoruz. İzmir'in Türkiye turizm gelirinden aldığı pay beşinci sıradayken dokuzuncu sıraya düştü. Tanıtım, reklam filmleri sorunu çözmez. İyi bir strateji belirleyerek kendimizi ifade etmeli, marka kent olmak için fikir ve önerilerimizi ortaya dökmeliyiz,” dedi.
İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı M. Cahit Kıraç, 7-8 Haziran'da Çeşme'de herçekleştirilen arama konferansında ortaya çıkan tablo üzerine İzmir tanıtım strateji toplantısı düzenlediklerini ifade etti ve “İzmir'in ortak aklın ve fikrin önderliğinde yönetmek ve sorunlarını bu boyutta çözmek istiyoruz. Bu söylemi faaliyete geçirebilmek için İzmir Kalkınma Ajansımız var. İzmir'in sorunları ekonomik ve bilimsel projelerle çözüleceğine inanıyorum. Her alanda proje üretmek zorundayız. Bu konuda üniversitelerden destek almalıyız. İzmir'deki üçü devlet, dört vakıf yedi üniversitemizden destek alacağız. Bu toplantının bir benzerini de 3 Kasım'da İzmir'i ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün huzurunda yapacağız. Bu yol haritasında cumhurbaşkanımızdan, devletimizden, bürokratlarımızdan destek isteyeceğiz,” dedi.
EXPO 2015 sürecinin ardından gerçekleşen arama konferansından sonra yeni bir hedefe yöneldiklerini belirten Vali M. Cahit Kıraç “İzmir Türkiye'nin en güçlü kentidir. EXPO 2020'ye de aday olur, EXPO dışındaki tüm uluslararası organizasyonları yapacak güce sahiptir. Gündeme gelebilecek her projeye İzmir aday olur. İzmir ile İstanbul hariç, diğer kentlerin yarışabilmesi mümkün değildir. Güçlü bir kent markası yaratabilmek ciddi bir rol üstlenme anlamına gelmektedir. Günümüzde ülkeler yarattıkları marka şehirlerle rekabet ortamı hazırlıyor. Kent marka planının birinci aşaması. Kent mark kimliğinin yaratılmasıdır. İzmir'in için stratejik düzlemde yapmak istediğimiz budur. Bir kentin marka değerinin yükselmesi yüksek katma değerli sektörlere yönelmesi, ekonomik, kültürel, sosyal yönden güçlü olması için tüm paydaşların ortak hareket etmesi gerekir. İzmir Kalkınma Ajansı, ülkemizin için açılım yaratacak İzmir için gurur kaynağı olacak yeni bir kurumdur. Bugün burada çıkacak fikirlerin hayata hızla geçirilmesinin en büyük takipçisi İzmir Kalkınma Ajansı olacaktır. Hedefimiz İzmir'i uluslararası platformda tanınan bir kent haline getirmektir. Bunu başarmak için İzmirle ilgili ne anlamak, ne tanıtmak; kime, nasıl ulaştıracağımızın kararına varmamız gerekir,” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.