• BIST 98.455
  • Altın 219,215
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara -4 °C

İzmir'in geleceği konuşuldu

İzmir'in geleceği konuşuldu
EGEV'in işbirliğinde düzenlenen “İzmir Arama / Karar Konferansı'nda kentin ileri gelenleri, İzmir'in veri tabanı oluşturulmasına katkı sağlamak üzere toplandı.

İZMİR- İzmir Kalkınma Ajansı ile Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı EGEV'in işbirliğinde düzenlenen “İzmir Arama / Karar Konferansı'nda kentin ileri gelenleri, İzmir'in veri tabanı oluşturulmasına katkı sağlamak üzere toplandı.

EXPO 2015 yarışını kaybeden İzmir'de gelecek dönemde gündeme alınacak yeni hedeflerin ortaya konulması amacıyla bir arama-karar konferansı düzenlendi.

İzmir Kalkınma Ajansı ile EGEV'in birlikte düzenlediği “EXPO Arama, Takvim, Karar Konferansı” Çeşme Altınyunus Oteli'nde gerçekleştirildi.

Toplantıya İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra meslek örgütlerinin temsilcileri, iş adamları ve akademisyenler katıldı.

İki gün süren toplantının açılışında konuşan Vali Kıraç, EXPO 2015 adaylığı sürecinde İzmir'de gelişen beraber çalışma düsturunu ve sinerjiyi gelecekte daha verimli şekilde sürdürmenin yollarını arayacaklarını söyledi. İzmir için son yılların en büyük vizyon projesi olan EXPO'nun kente kazandırdığı uluslararası deneyimin paha biçilemez olduğunu, Türkiye'nin gerçek anlamda ilk kent markacılığı çalışmasını yaptığını ve kentin EXPO ile büyük oynamayı öğrendiğini dile getiren Kıraç, şöyle konuştu:

“Artık bundan sonra İzmir hedef küçültemez. Yola çıkarken hedefimiz vardı, İzmir'i bir dünya kenti, marka kent yapmaktı. Olmadı ama hedefimizden vazgeçmedik. Hedef yine dünya kenti olmaktır. Ünlü düşünür Goethe, 'İlham perisinin gelmesini bekliyorsan yarı yola kadar git' demiş. Biz İzmir olarak yarı yolu EXPO süreciyle birlikte çoktan aştık.”

Vali Kıraç, EXPO Yürütme Kurulu olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdikleri görüşmede kendisine böyle bir toplantı düzenleyeceklerini ilettiklerini, toplantıdan çıkacak sonuçları da Cumhurbaşkanı Gül ile paylaşacaklarını ifade etti.

Kıraç, alınacak kararların İzmir'in gelecek dönemde ekonomi, kültür, politika ve spor gibi farklı alanlarda bir çok uluslararası etkinliğin ev sahipliğini üstlenmesi gerektiğini, bunun için İnciraltı semtinde gerçekleştirilen projelerin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasında İzmir'in turizm fuarcılık, eğitim, sağlık gibi alanlardaki yerini analiz eden Kıraç, turizmde kruvaziyer konusunda elde edilen başarıya dikkati çekerek çeşitlendirmenin artırılması gerektiğini belirtti.

Vali Kıraç, sağlık ve eğitim yatırımlarının da İzmir'i dünya markası haline getirebileceğini söyledi.

 

MEGA TURİZM MÜZESİ

Dünya çapında bir medeniyetler müzesi kurmak, Dünya mirasına sahip çıkmak adına İzmir için önemli bir görevi olduğuna işaret eden Kıraç, “Hava kirliliği yüzünden veya hırsızlığa maruz kalması sebebiyle açık havada sergilenemeyen, gün ışığına çıkmayan eserlerimizden var. Güvenlik bakımından bölgenin küçük müzelerinde kalması sakıncalı olan, depolarda bekletilen toplam 190 bin 58 eserimiz bulunuyor. Eserlerimizin İzmir"in adıyla anılan bir Mega Müze"de sergilenmesi ile kültür mirasımıza sahip çıkabileceğiz. İzmir olarak yarı yolu EXPO süreciyle birlikte çoktan aştıklarını belirten Kıraç, birlikteliği sürdürerek bu yolda başarılı olunacağını sözlerine ekledi.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da arama konferansının EGEV'ce en son 1996 yılında düzenlendiğini, 12 yıl sonra, bugün gelinen noktayı aynı salonda değerlendirip gözden geçireceklerini ifade etti.

Kocaoğlu, belediyenin bu süreçte stratejik planı ve nazım imar planını tamamladığını, ulaştırma nazım planının bu yılın sonuna kadar bitirileceğini, gelecek dönemde de su kaynakları nazım planının tamamlanacağını belirtti.

İzmir'in vizyon ve misyonunu 12 yıl önce belirlenen kararlara göre oluşturduklarını ifade eden Kocaoğlu, EXPO adaylığı kapsamında hazırladıkları dosyanın da bu kentin stratejik planı olduğunu söyledi.

Kocaoğlu, toplantıda İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası gibi kurumların çalışmalarının da ortaya konacağını ve önceliklerin sıralanacağını bildirdi.

İzmir'in durağan bir dönemden sonra kabuğunu yırttığını kaydeden Kocaoğlu, toplantının bu süreçte önemli gelişmelere yol açabileceğine dikkati çekti.

1996 yılında düzenledikleri toplantıda “2020 Akdeniz'in yıldızı olma” hedefini koyduklarını belirten EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, toplantıda ortak akıl yaratarak “Dünya kenti İzmir” hedefini önlerine koyacaklarını ifade etti.

 

YAŞAYAN BİR PLAN ÇIKACAK

Gerçekleştirilen çalışmayla yaşayan bir stratejik planının oluşturulacağını ifade eden Ortadoğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ger ise “Burada bir stratejik plan yaratılmayacak. Bundan yirmi sene önce stratejik planlar heykel gibi sabitti. Bugün stratejik planlar yaşayan organizmalar haline geldi. Sürekli değişen girdileri ile yeniden şekillenen hale geldi. Buradaki çalışma, İzmir"i şehrinin stratejik yaşayan planının yeniden beslenmesi için veri tabanı oluşturma sürecidir. Bu girdiler ile ilgili olarak çok olanaklar var. Burada bir tartışma platformu çerçevesinde bunları oluşturacağız,” dedi.

Herhangi bir gündem maddesinin olmadığı toplantıya çeşitli çalışma alanlarından 55 kişi katıldı.

CHP İzmir milletvekilleri Bülent Baratalı ve Mehmet Ali Susam'ın da katıldığı toplantıda, toplam dokuz oturumda İzmir'in fırsatları, güçlü yanları ve tehditler ortaya konarak ortak bir metin hazırlandı.

İki gün süren çalışmaların sonunda, İzmir"in geleceğine yönelik planlamaya alınması gereken öneriler konu başlıkları olarak tespit edildi.

İzmir"in geleceğine yönelik gündeme alınması istenen başlıklar ile bu kapsamda projelerin öngörülen başlama-bitiş tarihleri belirlendi.

 

Konferansın Moderatörü ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ger"in açıkladığı tespit edilen konu başlıkları şöyle:

- Yeni kongre fuar merkezi ve konaklama alanları projeleri

- Limanlar, tersaneler ve marinalarla ilgili projeler

- Kadifekale - Kemeraltı aksının turizme uygun olarak yapılandırılması

- Anıtsal bir yapıyla simgeleşen müze ve sergi alanı yaratmak

- Ankara- İstanbul hızlı tren+tüp geçit, otoyol projeleri

- Organik, susuz tarım, su ürünleri

- İnciraltı"nın sağlık, termal, hastane ve otel olarak yapılandırılması

- İzmir kültür varlıklarının yeniden restorasyonu ve tanıtımı, turizmin çeşitlendirilmesi

- Yeni üniversitelerin kurulması, teknoparkla desteklenmesi projesi

- Kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak projeler

- Bölgenin alternatif enerji üretim merkezi haline getirilmesi

- Termal turizm ve sağlık merkezleri kümeleşmelerinin sağlanması

- Tarıma dayalı organize sanayi bölgesi oluşturulması

- Gazino, termal, golf, marinaları içeren Çeşme Yarımadası Turizm Projesi

- İzmir tanıtım stratejisinin oluşturulması

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.