• BIST 99.835
  • Altın 237,885
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C

İzmir'e süper harita geliyor

İzmir'e süper harita geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 50 kilometre çaplı sınırlarını kapsayan yeni haritaların hazırlanması için açtığı ihaleyi sonuçlandırdı.

İZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 50 kilometre çaplı sınırlarını kapsayan yeni haritaların hazırlanması için açtığı ihaleyi sonuçlandırdı. Yeni harita çalışması; Büyükşehir sınırları içindeki kent bilgi, turizm, araç trafik takip ve 112 acil servis bilgi sistemleri ile altyapı projeleri, imar uygulamaları ve teknik altyapı bilgi sistemlerinde de kullanılabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bağlanan belde ve ilçelerin 1/5000'lik planlarını yapmak ve sağlıklı verilere ulaşmak için, Yıldız Teknik Üniversitesi ile imzalanan danışmanlık ve kontrolörlük protokolünün ardından, ortofoto ve fotogrametik haritaların hazırlanması için çıktığı ihaleyi de sonuçlandırdı. İzmir'in 543 bin hektarlık yeni sınırlarını kapsayan haritaların 450 günde teslim edileceği bildirildi.

 

Projenin tamamlanmasıyla elde edilecek haritalar, Nazım Plan çalışmaları, Coğrafi Bilgi Sistemleri çalışmaları ve Ulaşım Planı çalışmaları gibi Belediye hizmetlerinde ve her türlü mühendislik projelerinde altlık teşkil edecek. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyesi, yetki alanında bulunan 543 bin hektarlık alanda güncel ve renkli 1/5000 ölçekli ortofoto harita ile özellikle 19 ilçe merkezi, 37 belde merkezi ile tüm köy meskun sahalarının 1/5000 ölçekte sayısal fotogrametrik haritasını elde edecek. İzmir'de halihazır harita üretimi yapan kurumlar ile harita özel sektörü de, Büyükşehir'in bu projesiyle, hem daha ekonomik hem de daha hızlı ve verimli çalışma yapacaklar hem de mükerrer çalışmalar önlenmiş olacak.

 

112 Acil Servis'e bile katkı sağlayacak

- İzmir Sayısal Fotogrametrik Haritaları tamamlandığında, kentin geleceğine yön verecek birçok altyapı ve üstyapı çalışması ve proje için temel oluşturacak.

- Planlama hataları da en aza indirilecek.

- Üretilecek sayısal haritalar, Büyükşehir sınırları içerisinde kent bilgi sistemi, turizm bilgi sistemi ve araç trafik takip sistemi ile 112 acil servis bilgi sistemleri, altyapı projeleri, imar uygulamaları ve teknik altyapı bilgi sistemlerinde kullanılabilecek.

 

Başkan Kocaoğlu: "Bilimi rehber edindik"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başkanlık yaptığı 4.5 yıl süresince bilimi ve aklı rehber edindiklerini söyleyerek "Tüm işlerimizi uzmanlarıyla, üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla değerlendirip buna göre doğru karar vererek, sınırlı kaynaklarımızı maksimum yararla kullanıyoruz" dedi. Çağdaş planlama için haritalamanın önemini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Harita bir kent için vazgeçilmezdir. Kent yönetimi için kente yönelik sağlıklı ve doğru bilgilerin, verilerin elde olması gerekir. Çalışmalarımızda, Büyükşehir'e yeni bağlanan birçok ilçe ve beldemize ilişkin sağlıklı haritaların olmadığını veya güncelliklerini yitirdikleri için yetersiz olduğunu gördük. Yapacağımız çalışma ile İzmir'in yeni sınırlarında yer alan 543 bin hektarlık alana ilişkin en doğru verileri, haritaları oluşturacağız. Bu da bize sağlıklı ve çağdaş planlamanın altyapısını oluşturma, İzmirli mühendislik kuruluşlarına da çağdaş mühendislik uygulamalarını, projeleri yaşama geçirme olanağı verecek" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.