• BIST 99.835
  • Altın 237,737
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -2 °C

İzmir'e 150 milyon dolara Ege Perla

İzmir'e 150 milyon dolara Ege Perla
Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, ekonominin iyi yönetildiğini, yatırımları sürdüreceklerini söyledi

İZMİR Türkiye İş Bankası iştiraklerinden olan İş GYO, İzmir'de Ege Perla ismiyle 150 milyon dolarlık projesine başlarken, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince de kente yatırıma devam edeceklerinin müjdesini verdi. Ege Perla, projesinin tanıtımı için Swissotel Büyük Efes'te düzenlenen geceye katılan Özince, sorularımızı yanıtladı. Uluslarararsı kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükselterek yatırım yapılabilecek ülke konumuna yükseltmesini yıllardır sürdürülen istikrarlı yönetimin bir sonucu olduğunu belirten Özince, ülkenin istikrarlı pozisyonunu bundan sonra da sürdüreceğini söyledi.
Yıllardır Türkiye'nin kredi notunun artırılması gerektiğini, ekonomideki performansı görünce isyanda ettiklerini açıklayan Özince, "Bizim hakkımız bu değildi. Yayımlanan yatırım yapılacak ülkeler listesinde Türkiye ile kıyaslanmayacak ülkeleri görüyoruz. Bizim bundan sonraki hedefimiz buradaki pozisyonumuzu daha da genişletmek olmalı. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları da bunu izleyecektir. Türkiye 1990 yıllarda kısa bir süre elde ettiği bu pozisyonu bundan sonra istikrarla sürdürecektir. Yatırım yapılamayacak ülke kriterlerini sürdürüyor olsaydık bankacılık sektörümüzde haksız rekabet olacaktı. Türkiye'de bundan sonra kurumsal yatırımcılar ve uluslararası fonlar artık daha çok yatırım yapacaklar" dedi.

İYİ YÖNETİLİYOR
Türkiye'nin bundan sonra yatırım yapılacak ülke konumunu sürdürmesi ve geliştirmesi gerektiğini dile getiren Özince, kısa vadeli çarpıcı sonuçlardan çok sermaye piyasasının derinleştirilmesi amacıyla kullanılması gerektiğini kaydetti. Özince, Türkiye'nin bundan sonra bu bölgenin finans ve teşebbüs limanı olması için bu sonucu çok iyi değerlendirebileceğini vurguladı. Dünyanın birçok yerinde sıkıntılar yaşandığını ama Türkiye'de bankacılık sektörünün çok iyi durumda olduğuna dikkat çeken Özince, bunun bir raslantı olmadığını, bankaların ve kurumların iyi yönetildiğini ifade etti.

TÜRKİYE SIKINTISIZ
 Türkiye'de faiz oranlarının piyasada belirlendiğini açıklayan Özince, ticaretin dengeyi bozmayacağını bilakis hacmi artıracağını vurguladı. Türkiye'de faiz oranlarının enflasyon karşısında yatırımcısını üzmeyecek bir oranda devam edeceğini dile getiren Özince, "Burada tasarruf sahibi 'faiz beni enflasyona karşı bile koruyamıyor' dememeli. Faizin Türkiye'deki gibi ülkelerde tasarrufların enflasyon karşışında erimeyeceği faiz oranı elde etmesini, enflasyonun üzerindeki faiz oranında da borçlanmaya izin vermesini yeğlerim" diye konuştu.Euro bölgesindeki krizin de süreceğini ancak Türkiye'nin bugüne kadar buna uyum sağladığını, ihracatta alternatif pazarlar yaratmayı başardığını açıklayan Özince, Avrupa'nın siyasi istikrar sorunu yaşadığını, geçmiş yıllarda Türkiye'de olduğu gibi zayıf koalisyon dönemlerini yaşadığını savundu. Türkiye deki en büyük sıkıntının ise çevre ülkeleri barışı ve ilgili sosyo dinamikleri ile ilgili yaşadığı sıkıntılar olduğunu belirten Özince, her şeye rağmen bunun yönetilebileceğini düşündüğünü, ekonomik yönden ise bir sıkıntı görmediğini, grup olarak bu nedenle yatırımlara ciddi bir şekilde devam ettiklerini vurguladı.

 

'GIPTA EDİLECEK DURUMDAYIZ'

 İzmir'de de fabrika yapan tesisleri Ağır Sanayi Makinaları A.Ş'nin (ASMAŞ) daha yüksek performansla büyümesi istediklerini açıklayan Özince, şöyle konuştu: "Bizim yeni yatırımlarımız İzmir ve Türkiye sanayisinin taleplerine bağlı olarak devam edecek. Şu anda İzmir'de iştirakimiz GYO şirketi yatırım yapıyor. Biz GYO'ların bu kentte daha da artmasını istiyoruz. Bundan sonraki süreçte yeni yatırımlarımız gündeme gelebilir. İzmir istikrarın sembolü, çağdaş sanatın, kültürün, sosyal hayatın en ileri olduğu illerden biri. Bütün illerimiz keşke İzmir gibi olsa. Kentin ileri yada geri olması neyle ölçtüğünüze göre değişir. Ekonomi, sosyo kültürel faktörlerle birleşmedikçe çok önemli değil. Bugün halen ülkemizin ortalama eğitim seviyesi İzmir gibi illerinmizin çok gerisinde. Halkımızın refah düzeyi İzmir gibi illerimizin çok gerisinde. İzmir gıpta edilecek bir ilimiz. İnşallah daha da iyi olur. Bu yönden ben en çok turizm, lojistik ve katma değeri yüksek tarım alanında kentin geleceği olduğunu görüyorum."

 

EGE PERLA'YA LEVENT YÜKSEL'Lİ 'KUTLAMA'

 150 milyon dolarlık Ege Perla projesi lansmanın ardından dün Swiss Otel Büyük Efes'te işdünyasına yönelik gala yemeği verildi. Levent Yüksel'in sahne aldığı geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da katıldı. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İzmir'in kendileri için en önemli kent olduğuna dikkat çekti. İzmir'de en fazla şubesi olan banka olduklarını belirten Bali, "İzmir'in gelişime açık yapısı, Ege Perla ve benzeri projelerle daha da belirginleşecek ve sağlam adımlarla geleceğe doğru ilerlenecektir. İzmir'in sadece gayrimenkul alanında değil, diğer bütün alanlarda da büyük yatırımlara sahne olmasını birlikte izleyeceğiz. İzmir bunu fazlasıyla hak eden bir şehir" dedi.

Konak Belediye başjkanı Hakan Tartan ise İzmir'i çağdaş yatırımcılar için cazip hale getirebilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken "Böyle büyük bir kuruluşun İzmir'de öncülük yapması guru verici. Geçmişte imar planlaması sıkıntısı nedeniyle yatırımcılar kaçardı, ancak biz göreve geldikten sonra meclis kararı ile imar planlarını düzenledik" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.