• BIST 96.861
  • Altın 239,536
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

İzmir’de sağlık turizmi zirvesi

İzmir’de sağlık turizmi zirvesi
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın başlattığı çalışma çerçevesinde, İzmir’deki özel hastanelerin temsilcileri bir araya geldi

İZMİR- İzmir"in sağlık potansiyelini tüm dünyaya açmak ve termal turizmi geliştirmek üzere Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan"ın başlattığı çalışma çerçevesinde, İzmir"deki özel hastanelerin temsilcileri bir araya geldi. Zirvede, sağlık turizmi için gerekli olan çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. 
Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen ikinci toplantıya hastane temsilcilerinin yanısıra Konak Belediyesi Sağlık Turizmi Platformu Başkanı Nezaket Atasoy, Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Serpil Güngör de katıldı. Konak Belediyesi Sağlık Turizmi Platformu Başkanı Proje uzmanı Nezaket Atasoy İzmir"in güneşi, termal enerjisi, havasıyla, suyuyla özel hastaneleri ile mükemmel bir şehir olduğunu bildirdi ve “Bunu değerlendirelim,” dedi.
Önde gelen hastanelerin yöneticileri, İzmir"de yıldızı parlamaya başlayan sağlık turizminin geleceğini konuştu.Mövenpick Otel"de Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan"ın öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda, İzmir"de turizm potansiyelinin yükselişe geçtiği, sağlık turizmi konusunda ise örgütlenilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.
Sağlık turizminin geliştirilmesi için, ilk adım olarak sekretaryanın oluşturulmasına karar verildi.
Başkan Tartan, sağlık turizmiyle ilgili uluslararası fuarların İzmir"de düzenlenmesi için, bizzat girişimci olacağını, sağlık turizmine, tarih, kültür ve sanatın da katılmasıyla birlikte İzmir"in maddi ve manevi anlamda önünün açılacağını söyledi.
Başkan Tartan ”İzmir"in geleceği için üç önemli konumuz var. Sağlık turizmi, eğitim ve enerji. Konak Belediyesi çerçevesinde eğitim ve sağlık anlamında bir şeyler yapabiliriz diye düşünüyorum. Sağlık turizmi konusunda ortak hareketi nasıl gerçekleştiririz arayışı içinde olacağız. Konak Belediyesi olarak sağlık turizmi konusunda atılım eksikliği yaşandığını belirledik ve bir parça kanalize etmek istedik Sağlık sektörü hastaneler, doktorlar, yöneticiler tüm anlamıyla turizm ve turizm pazarlaması bir ölçüde yapılmaya çalışılıyor. Ancak ciddi bir şekilde ihtiyaç duyulan işbirliği, tanıtım, organizasyon ve yaşama geçirilmesi. Bunun için de hükümet ve devlet gücünün resmi anlamda ortaya çıkması gerekiyor. Çünkü kurumsal anlamda bir şeyler yapılması gerekiyor,” şeklinde konuştu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oduğu dönemde sağlık turizmi konusundaki ilk çıkışı gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Tartan, sağlık turizmi konusunda fazla bir şeyden söz edilmezken Almanya, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Fransa"daki sosyal güvenlik kurumlarıyla ön görüşmeleri gerçekleştirdiğini anımsattı.
Başkan Tartan ”Göz, diş, fizik-tedavi, ve hava değişimi konularında Muğla, Balıkesir, Denizli ve İzmir'de çok ciddi bir şekilde deneme gerçekleştirmek istemiştik. Aslında ilk adımlar da atıldı. Ben bakanlıktan ayrıldıktan sonra bu konularla fazla ilgilenilmedi. Ancak son 2-3 yıldır yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. Ben iki aydır bunun ön hazırlıklarını yapıyorum. Sadece İzmir, İzmir merkezle de bu çözülebilecek bir şey değil. İnsanlar hava değişiminin yanında moral motivasyon, kültür ve sanatta arıyorlar. O anlamda da İzmir"in merkezi olması nedeniyle Konak ilçesinin sahip olduğu avantajlar ön plana çıkıyor. Bunları kültür, tarih sanat ve sağlık olgusuyla birleştirebiliriz. Bu konuda otellerimiz de çok istekli Otellerimizle de bir toplantı yaptık. Oteller bu konuda uygun bir fiyat politikası yürüteceklerini söylediler,” dedi.
Bu çalışmaların bir parçası olarak butik müzeleri de ele aldıklarını ifade eden Başkan Tartan, sözlerine şöyle devam etti:
”Butik müzeleri eylül ayından itibaren hayata geçireceğiz ve bir parça farklılık yaratılacak. Öte yandan kentte eğlence ve yemek kültürünü de yansıtacağız. Sağlığın yanında, yemek ve zeytinyağı da konuşulacak. Öyle olunca da farklılığımız ortaya çıkıyor. Bu değerleri bir potada eritip yaratıcı olacağız. Konak sınırları içinde faaliyet gösteren, önemli başarılar elde etmiş sağlık kuruluşlarıyla bir çalışma yapmak amacıyla yola çıktık. İskandinav ülkeleri, İngiltere Almanya, bu ülkelerde ciddi potansiyel var. Yeni bir organizasyon, üst kurum ve onun bir sekreteryasını oluşturup koordinasyonu sağlanabilir.”
Konak Belediyesi"nin bu çalışmalar çerçevesinde ekonomik, sosyal, kültürel, her türlü maddi manevi desteği sağlayabileceğinin altını çizen Başkan Tartan, sonuç olarak insanların İzmir"e ve Konak"a yöneleceğini, sağlık açısından Türkiye"nin tanıtımına katkı sağlayarak ekonomik bir dönüşüm oluşacağını söyledi.
Bir katma değer yaratılacağını; uzmanların, doktorların ve bu sektöre emek vermiş kişilerin bu konudaki başarılarının ön plana çıkacağını kaydeden Başkan Tartan, şöyle konuştu:
”İnsanlar kent merkezlerinde yaşamak istiyorlar. 70 yaşında olsa bile dişini yaptırmış bir kişi çayını kahvesini içmek istiyor. Bir yerde otururken yan masadaki insanlarla İzmir"i, Türkiye"yi konuşmak istiyor. Bu olanağı da sunmamız gerekiyor. Konak olarak büyük şansımız var. Bu şansı değerlendirmemiz gerekiyor. Yol haritası sekreterya oluşturularak bu anlamda dış tanıtım ve pazarlama, fuarcılık çalışmalarına ağırlık verebiliriz. Konak Belediyesi olarak maddi ve manevi bütün gücümü sergileyeceğim. Önümüzdeki yılın bütçesinde ciddi bir kaynak hazırlayacağım. Bunların bizim için avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Sonradan büyük projelerde gelişebilir diye düşünüyorum. Acentelerle de toplantı yaptık Onların da bu anlamda ciddi destekleri var. Ben bir nefer olarak işin içinde olayım Para harcanması, emek verilmesi, kavga edilmesi konusunda mücadele edilecek noktada olayım. Süratle uluslararası fuarlar, yurtdışı acenteleri ve oluşumları Türkiye"ye davet edelim. Hastanelerimizi ziyaret edelim.”
Bu çalışmaların içinde İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkan ve Konak Belediye Meclis üyesi Aykut Yenice"nin Ege mutfağını sergileyebileceğini, kültür ve sanat açılımının da ortaya konulacağını ifade eden Başkan Tartan ”2010 yılında hangi operanın, balenin, hangi sokak gösterisinin nerede olacağını da biz internet sitemizde kamuoyuna duyuracağız. Danimarka"dan tedavi için 10 günlüğüne gelecek biri, o gün Carmen Balesi"ni o tarihe denk geldiğini görüp akşamını da o şekilde değerlendirerek biraz daha huzur ve keyifle tatilini geçirebilecek. Abacıoğlu Han"da Salı günleri bir Balkan müziği etkinliği olduğunu okuyacak. Son derece kaliteli, özel insana huzur verecek butik müze yaklaşımını da sergileyeceğiz. Gelecek ve her gün bir müzeye gidecek ”dedi.
Toplantı boyunca çizilen çerçevede, bundan böyle yol haritasını çıkarılacağını anlatan Başkan Tartan, sağlık turizmi konusunda davet edilmesi, temas kurulması gereken kurum ve kuruluşların sekreterya aracılığı ile belirleneceğini söyledi.
Tartan kısa bir süre sonra gerçekleştirilecek olan geniş kapsamlı bir toplantının ardından, İzmir adına kazanım sağlanacağını sözlerine ekledi.
Toplantıya katılan sağlık kurumlarının temsilcileri, böyle bir sistemi kendilerinin üretemeyeceğini, bu konuda bir konsorsiyuma ihtiyaç duyulacağını söyledi.
Katılımcılar, ayrıca sağlık turizminin Türkiye ve İzmir"in geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını, sağlık turizmi konusunda yürütülecek çalışmaların koordinasyonunun devrim niteliğinde olduğunu bidirerek destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.