• BIST 94.158
  • Altın 257,634
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

İzmir'de havacılık devleri buluşuyor

İzmir'de havacılık devleri buluşuyor
EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, , amaçlarının dünya devi havacılık şirketlerini yatırım için Ege Bölgesi’ne çekmek olarak açıkladı.

İZMİR- İzmir'de 13-14 Kasım tarihlerinde yapılacak 1. İzmir Küresel Havacılık ve Uzay Konferansı'nda Boeing, Sikorsky, Lockheed, Martin gibi havacılık sektörü devlerinin üst düzey yöneticilerini buluşturuyor.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak, projenin Ege Bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye"yi kapsayacak şekilde olacağını belirterek, amaçlarının dünya devi havacılık şirketlerini yatırım için Ege Bölgesi"ne çekmek olarak açıkladı.

ESBAŞ Özel Projelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayhan İzmirli, havacılık kümelenmesinin önemine dikkat çekerek, “Biz bunu uluslar arası toplantılarda dile getirince, ilgi odağı haline geldik. Boeing, Lockheed Martin, Sikorsky gibi dünya devi şirketler bizimle ilgilenmeye başladı. Bunun ilk adımı olarak bir konferans düzenlemeye karar verdik” dedi.

Astronot bile gelecek
Konferansa Türkiye"den Milil Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz, Savunmaya Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, üniversite öğretim üyeleri, TAİ, HAVELSAN, TÜBİTAK yetkililerinin katılması planlanıyor. Ayrıca, konferansa Türkiye Uzay Kampı aracılığıyla, NASA emekli Astronotu Kaptan Jon Mcbride"nda katılması bekleniyor.

İzmir'i havacılıkta merkez yapmak için harekete geçen Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ), 13-14 Kasım tarihinde gerçekleştireceği 1. İzmir Küresel Havacılık ve Uzay Konferansı ile Boeing, Sikorsky, Lockheed, Martin, FTB-Lisi, Fokker Elmo, PFW, Eldor Elektronik gibi havacılık sektörü devlerinin üst düzey yöneticilerini İzmir'de buluşturuyor.
İzmir'in havacılık konusunda önemli bir altyapıya sahip olduğunu ifade eden ESBAŞ Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürü Ertuğrul Işıksoy, kentte gerçekleştirilimesi planlanan Havacılık Kümelenmesi Projesi'nin ilk adımını fuarla birlikte atmış olacaklarını söyledi.
Işıksoy "Tekstilden otomotive geçtik. Şimdi ise havacılık ile sınıf atlamamız mümkün," dedi.
2001 yılından beri ulusal ve uluslararası konferansların organizasyonunu gerçekleştirdiklerini, ilgili sanayilerin bir araya gelmesine, işbirliği fırsatlarının artmasına ve özellikle yabancı sermayenin gelişine yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlatan Işıksoy "Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğümüz İzmir Havacılık Kümelenmesi Projesi de bu çalışmaların farklı bir örneği. Ülkemiz ve İzmir'in yüksek katma değerli teknolojik ürünlerle global pazarda söz sahibi olabilmesini sağlayabilmek amacıyla İzmir Havacılık Kümelenmesi'nin kurulmasına yönelik çalışmalar hızla ilerliyor. Buna bir katkı için fuarı düzenlemeye karar verdik," şeklinde konuştu.

Yatırımcı sayısı artar
Ege Serbest Bölgesi'nde yüksek teknolojiye dayalı ve istihdam yaratan sektörlere öncelik verdiklerini ifade eden Işıksoy, Havacılık Kümelenmesi'nin İzmir'e yüksek teknoloji ve know-how içeren ürünleri üreten firmaların yatırımlarını çekmesi açısından büyük önem taşıdığını anlattı.
Türkiye'nin artık katma değeri yüksek ürünler üretip ihraç etmesi gerektiğini ifade eden Işıksoy, Ege Serbest Bölgesi'nde havacılık sektörüne hizmet veren firmaların arttığını söyledi. FTB-Lisi, Fokker Elmo, Aero ve PFW gibi firmaların bölgede faaliyet gösterdiğini belirten Işıksoy, hem bölge hem de İzmir'de havacılık sektörüne hizmet edecek birçok firmanın bulunduğunu kaydederek, "Ege Serbest Bölgesi'nde havacılık kümelenmesi için altyapı oluşturduk. Konferansın ardından bölgeye daha büyük yatırımcıların gelmesini bekliyoruz. Havacılık sektöründe çalışan insanların hepsi nitelikli. İzmir sahip olduğu insan kaynağıyla buna cevap verecek durumda. Teknoparklar kuruluyor. 6 üniversitemiz, havalimanı ve liman gibi lojistik avantajlarımız var" diye konuştu.

Dünya devleri geliyor
Işıksoy konferansa Boeing, Sikorsky, Lockheed martin, FTB-Lisi, Fokker Elmo, PFW, Eldor Elektronik gibi dünya havacılık sektöründe lider firmaların üst düzey yöneticileri ile Tusaş Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), TUSAS Motor Sanayii AŞ (TEI), Türk Hava Yolları (THY), TUBİTAK, Anadolu Üniversitesi gibi Türkiye'den kurumların üst düzey yöneticilerinin katılacağını anlattı.
Konferansı Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın katkılarıyla düzenleyeceklerini ifade eden Işıksoy, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ın geçen ay bölgeyi ziyaret ederek havacılık sektöründe üretim faaliyeti gösteren firmaları ve Uzay Kampı'nı ziyaret ettiğini hatırlattı.
Işıksoy, konferans ile yerli ve yabancı firmaların bir araya gelerek yeni işbirliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirme imkanı bulacağını, küçük ve orta boy işletmeler için de ürünlerini sergileyebilecekleri alanın oluşacağını söyledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.