• BIST 91.074
  • Altın 213,697
  • Dolar 5,3166
  • Euro 6,0534
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C

İzmir için “ortak akıl” buluştu

İzmir için “ortak akıl” buluştu
EGEV işbirliğinde düzenlenen "İzmir Arama / Karar Konferansı'nda kentin ileri gelenleri, İzmir'in veri tabanı oluşturulmasına katkıda bulunmak için toplandı.

İZMİR -İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) işbirliğinde düzenlenen "İzmir Arama / Karar Konferansı'nda kentin ileri gelenleri, İzmir'in veri tabanı oluşturulmasına katkıda bulunmak için toplandı. Toplantı sonunda,İzmir'in vizyonu ve marka kent olması hedefindeki öneriler veri tabanı oluşturmak üzere sıralandı.

Toplantı sonucunda İnciraltı'nın planlanması, kentsel dönüşüm, kent varlıklarının ortaya çıkarılması, alternatif turizm ve enerji projeleri, İzmir tanıtım stratejisinin oluşturulması gibi başlıklar öne çıktı.

İki gün süren çalışmalar kapsamında, İzmir'in geleceğine yönelik planlamaya alınması gereken öneriler konu başlıkları olarak tespit edildi. İzmir'in geleceğine yönelik gündeme alınması istenen başlıklar ile bu kapsamda projelerin öngörülen başlama-bitiş tarihleri belirlendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, konferans sonucunda tespit edilen ana konuların, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Stratejik Plan ve Nazım İmar Plan'da belirlenen hedefler ve projeler olduğunu belirtti. Konferansı değerlendiren Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:

"Buradan çıkan sonuç, planlarımızın ne kadar isabetli olduğunu gösterdi. Doğru işler yaptığımız için yüreklendik. Bu konferans sonucunda gördük ki, tespit edilen konular, Hükümet'e düşen tüp geçit, otoyol gibi çalışmalar hariç, hepsi bizim Stratejik Plan'da hazırladığımız ve öngördüğümüz projeler. Tespit edilen 14 proje de bizim planlarımızda mevcut. Bu sevindirici bir gelişme. Nazım İmar Planı'nı hazırladıktan sonra bazı sivil toplum örgütleri ve köşe yazarları, bizim planımızın vizyonsuz olduğunu, projelerin uygun olmadığını söyleyerek genel eleştiriler yapmışlardı. Ama bugün gördük ki, aynı ortak akıl buluştu. Bu konferans ile kendimizi test etmiş olduk ve çıkan sonuçtan çok mutluyum. Hazırladığımız Stratejik Plan'ın ve Nazım İmar Planı'nın ne kadar isabetli olduğunu bu vesile ile gördük. Doğru işler yaptığımız için yüreklendik. Mükemmel bir çalışma oldu. Stratejik Plan'da her şey belirli. Sadece hedef projelerin gerçekleşmesi için birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Hepsinde tüm taraflar birlik beraberlik içinde kentin kalkınması hedeflerini tutturmak için çalışırsa, 2020'de İzmir cennet olacaktır."

Yaklaşık 1.5 gün süren ve 5 ayrı masada 11'er kişiden oluşan çalışma grupları, kentin geleceğinde öne alınması gereken konuları saptadı. Toplantının kapanışında konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, öncelikli görevin "İzmir'i tanıtabilmek, anlatabilmek" olduğunu ifade etti.

Vali Cahit Kıraç, "Belirlenen 15 eylem planında sıralama yok. Bir öncelik belirlenmedi. Ana başlıkları ortaya çıkardık. Daha sonra, bugün burada olmayan sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla daha geniş açılımlı toplantılar yapılacaktır. Ortak aklı kullanmaktan başka çare yok. Ortada sorun varsa o sorunu işbirliği içinde ortak aklı kullanan insanlar çözecektir. İzmir olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Bu toplantı bir başlangıç olması bakımından önemlidir" diye konuştu.

Belirlenen konu başlıklarının ve belirlenen yol haritasının ilgili kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine, ilgili bakanlıklara gönderileceğini söyleyen Vali Kıraç, "Bu tablo, ilgili kurumlara bundan sonraki dönemde yapacakları planlarda yararlanmaları için gönderilecek. Üzerinde en fazla ittifak olduğumuz konulardan ilki İzmir'in tanıtımı. İkincisi ise kentin yeniden yapılandırılması. Doğa güzeli İzmir'in, bu haliyle yeniden yapılandırılmaya çok ihtiyacı var. İzmir bu haliyle nefes almakta zorlanıyor. Deniz ile şehrin arasını kapatıp deniz kenti olduğumuzu unutmuş durumdayız. İzmir'i yeni yapılandırmaya, tarih ve kültür varlıklarının restorasyonuna Büyükşehir belediyemiz ve mahalli idareler ile çok önem veriyoruz. Bu amaçla bir yıl içinde 75 projeye destek verdik ve 22 milyon YTL kaynak ayırdık. Bu destekler bundan sonra da devam edecek" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.