• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 20 °C

İzmir Arama Konferansı

İzmir Arama Konferansı
İzmir Kalkınma Ajansı Arama Konferansı Bilgilendirme Toplantısı'nda İzmir'in tarım, ticaret, sanayi ve turizm alanlarında öncü bir kent olduğu ifade edildi

İZMİR- İzmir Kalkınma Ajansı Arama Konferansı Bilgilendirme Toplantısı'nda İzmir'in tarım, ticaret, sanayi ve turizm alanlarında öncü bir kent olduğu ifade edildi Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, EXPO 2015'in kente kazandırılması için çalışan herkese teşekkür etti. Yapılan çalışmalarla İzmir'in dünyanın her tarafında tanıtıldığını, CNN, BBC gibi kanallarla İzmir ile ilgili çok güzel tanıtımların yapıldığını kaydeden Gül, şöyle konuştu:
''Her ne kadar EXPO 2015 İzmir'de gerçekleşiyor olmasa da kentin bu vesileyle çok şey kazandığı kanaatindeyim. Yalnızca bir şeyi ispatlamış olduk. Yapılan gayretler, çalışmalar olmadı denilip bırakılmadı. Eskiden bir neticeye ulaşılmazsa büyük üzüntü içine girilir ve orada bırakılırdı. Bütün emekler de boşa giderdi. Bugün İzmir'de çok farklı bir durum var. Evet esas birinci büyük amaç EXPO'yu İzmir'e getirmekti. Bu gerçekleşmedi. Ama bu gerçekleşmediyse ikinci ne olabilir, bundan nasıl faydalanılır işte bu yapılıyor. Bundan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Çünkü örnek oluyorsunuz. Yapılan çalışmalar, emekler boşa gitmemiş oluyor. Arzu ettiğimiz esas amaca ulaşılmasa bile ondan çıkarak başka amaçlar ortaya konuluyor. Aslında o çalışmalar vesilesiyle İzmir dünyanın her tarafına tanıtıldı. Heyetler gitti İzmir'i anlattı. Bunlar güzel birikimler oldu. Bundan hareketle daha bilimsel bir çalışmayla bu arama konferansının yapılması, herkesin tecrübesini, bildiklerini ortaya koyması ve buradan çıkarak yeni yön haritasının çizilmiş olması ve yön haritasının köşe noktalarının takdim edilmiş olması sevindiricidir.''

''İZMİR HERHANGİ BİR ŞEHİR DEĞİL''
İzmir'in Türkiye'nin çok seçkin bir ili olduğunu ve herhangi bir şehir olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, kentin birçok özelliğinin olduğunu kaydetti. ''İstanbul'un taşı toprağı nasıl altınsa İzmir'inki de öyle'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''İstanbul'un nasıl kendine göre avantajları varsa İzmir'in de başka avantajları var. İzmir'in yeniden bir ivme kazanması, kentin tekrar bütün gücünü toparlayıp önümüzdeki yıllara kendisini hazırlaması lazım diye bakmamız lazım. Türkiye"nin en modern ili neresi derseniz İzmir'dir. Sanayi, ticaret, kültür, turizm, tarım şehridir İzmir. Türkiye'nin en çok övündüğü tarihi eserlerin, arkeolojik kazıların bünyesinde barındırıldığı ildir İzmir. O açıdan İzmir'in kesinlikle kendisinin de böyle bakması lazım. İzmir'i önümüzdeki yıllara nasıl hazırlayacağız, taşıyacağız, bu rekabet ortamı içinde nasıl rekabet edeceğiz? Yapılan çalışmaları böyle değerlendirmek gerekir. Burada gördüğümüz köşe başlarını yol haritasını çok doğru buldum. Bütün yapılacak iş İzmir'in silkinip bütün bu avantajlarını gücünü potansiyelini tekrar harekete geçirmesi, dünyanın dikkatini toparlamasıdır. Bunu da en iyi şekilde yapacağına inanıyorum. Çünkü bu kadar emek verilmiş bu kadar birikimi var, üniversiteleri var. Zengin ve entelektüel birikimi var. Zengin bir ticari sanayi geleneksel birikimi var. Krizleri fırsata çevirme deriz hep. EXPO'yu kaybetmemiz krizdir bizim için, ancak bu toplantılarla bunun fırsata çevrildiğini görüyoruz.''
Kentteki büyük değişime de değinen Cumhurbaşkanı Gül, eskimiş otellerin yenilendiğini, Adnan Menderes Havalimanı'nın birçok ülkede olmadığını anlattı.
İzmir'in dışarıya anlatılması gerektiğini ifade eden Gül ''Sizler birer avcı gibi dünyayı dolaşacaksınız, yatırımcıları getireceksiniz, İzmir'in avantajlarını anlatacaksınız. Bu size, İzmir'e düşer. İnanıyorum ki kısa süre içinde netice alınacaktır. Bu tür çalışmalar hep yatırımdır. EXPO kaybedildiğinde çok üzüldüm ama hep şunu söyledim. Tamam, üzüldünüz ama bunun üzerine ne inşa edeceksiniz, bunu nasıl fırsata çevireceksiniz. Bunun yolunu bulalım, çalışmasını yapalım dedim. Devlet olarak biz gayret içinde olacağız. İzmir'i hak ettiği konuma kısa süre içinde getireceğiz'' şeklinde konuştu.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÜL
Toplantıda konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İzmir'in son yıllarda hızlı bir gelişim kat etmesine rağmen Türkiye'nin genel gelişiminin gerisinde kaldığını, kentin bundan 20 yıl önceki yerinde olmadığını söyledi.
İzmir'de, Türkiye'nin iftihar edeceği bir eğitim ve kültürden geçmiş, özümsemiş insan malzemesinin var olduğunu ifade eden Gönül, ajansın ülkenin kalkınma potansiyeli en yüksek kentlerinden birinde faaliyete başladığını bildirdi.
İzmir'in tarihsel anlamda da ülke ekonomisinde önemli bir yerinin var olduğunu ifade eden Bakan Gönül, Cumhuriyet'in kuruluşunda ilk İktisat Kongresi ile ekonominin İzmir'den yürütülmesinin istendiğini anımsattı.
Kentin alt yapısının geçen zaman içinde hızla geliştiğini ve modern bir seviyeye getirildiğini belirten Gönül, şöyle konuştu:
''İzmir'in bu hızlı gelişimine karşılık Türkiye bu arada çok daha hızlı gelişti. Benim burada görevde olduğum dönemde İzmir'in ekonominin hangi sektörüne bakarsanız bakın, Türkiye'nin ikincisi olduğunu kimse tartışamazdı. Bugün milli gelire katkıda İstanbul'dan sonra Ankara ikinci, Kocaeli üçüncü, İzmir dördüncü. Vergi gelirinde de öyle. İhracatta bazen beşinci sıraya bile geriliyoruz maalesef. Diğer parametreler bakımından da ele alındığında İzmir'in bundan 20 sene önceki yerinde olmadığını, o dönem sorumluluk taşıyan bir arkadaşınız olarak görebiliyorum. Bu nedenle kalkınma ajansına çok iş düşüyor.''
İzmir Valisi Cahit Kıraç da İzmir'in EXPO adaylığı sürecinde verdiği desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e teşekkür etti.
EXPO 2015'in 31 Mart 2008 tarihinde yapılan oylamada Milano'da yapılmasına karar verilmesinin haksızlık olduğunu savunan Kıraç, kararın kendilerini yıldırmadığını, aksine kamçıladığını, bu hedefe ulaşmanın yeni yollarını arama çalışmalarını söyledi.
EXPO adaylığı sürecinde edinilen birikim ve deneyimin nasıl değerlendirileceği konusunda 7-8 Haziranda bir arama konferansı düzenlendiğini, burada da 15 öncelikli eylem planı ortaya koyduklarını aktaran Kıraç, İzmir'de 2009-2013 dönemine ilişkin bölgesel gelişme planı hazırlandığını, tüm kurum ve kuruluşların ortak hedefe kilitlendiğini kaydetti:

Kıraç şunları söyledi:
''Bu süreçte merkezi hükümet bütçelerine intikal ettirilecek konularda özellikle ulaşım enerji ve liman projelerinde başta cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimizin ve bölge milletvekillerimizin himayelerine ihtiyaç duymaktayız. İzmirliler, hükümetin ve tüm ilgililerinin EXPO olsun olmasın belirledikleri öncelikli projelerin uygulanması için desteklerini beklemektedir.
2007-2008 döneminde ön bölgesel gelişme planı hazırlanmış, sektör analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kalkınma Ajansı, 2008-2009 döneminde toplam 56 milyon 322 bin 874 YTL bütçesiyle hibe programı çerçevesinde seçilmiş projelere kaynak sağlamayı hedeflemiştir. Bu kaynak hedeflerimize bir adım daha yaklaştığımızı göstermektedir.''
Toplantıda Prof. Dr. Metin Ger, arama-karar konferansının sonuçları hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.