• BIST 91.941
  • Altın 214,883
  • Dolar 5,3546
  • Euro 6,0965
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C

İtibarı yükseltecek Cumhurbaşkanı lâzım

İtibarı yükseltecek Cumhurbaşkanı lâzım
Ukrayna Avrupa Birliği ile Rusya'nın arasında uçuruma doğru gidiyor.Türkiye giderek kaybettiği itibarını geri getirecek Cumhurbaşkanı arıyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftalık Ekonomik Bülten 14-19 Temmuz 2014
İSTANBUL -
Ramazan günleri ile birlikte sıcak yaz kendini gösterdi. Oruç tutanlara Allah bu sıcak ve uzun günlerde  güç versin.  Ülkede siyaset hareketli günler yaşıyor. Erdoğan hemen hergün bir  meydanda. Yarışta riske yer yok diyor. Karataş’da “Ben cumhurbaşkanı olunca...” diye başlayınca gülmem tutuyor.İhsanoğlu halkın arasında çarşı pazar dolaşıyor.
Kişisel düşüncem İhsanoğlu desteklenmeli.  Bu Erdoğan’ı istemiyorum anlamına gelmez.  Meydanlarda ne diyorsa hepsini Başbakan olarak yapma şansı varken ne gerek var ortamı ve yasaları germeye. Yol, havaalanı ne diyorsan yap. Bu millet onları takdir eder. Bunun için Köşke çıkmağa gerek yok. Yasaların gereği, tarafsız  cumhurbaşkanı istiyoruz. Milleti kavrayacak. Denetim görevini yapacak bir cumhurbaşkanı arıyoruz.

ihsanoglu1.jpg

İhsanoğlu köşk için aradığımız en uygun insan. Bilim ve siyaset adamı, donanımlı bir kişi. Milletlerarası çevresi fevkalade geniş. Değişik dilleri rahat konuşan bir insan.Herşeyden önemlisi laik ve demokrat bir insan. Ülkenin itibarını yükseltecek bir isim.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
Piyasalar geçtiğimiz hafta gene hareketli idi. ABD verilerinin iyi gelişi, FED üyelerinin konuşmalarına da yansıyor. Geçtiğimiz hafta FED haziran ayı toplantı tutanakları açıklandı. Ekim’de sonlanacak oluşu ilk defa yazılı teyit edilmiş oldu. Faizlerin yükseltilmesi gündeme getirilecektir. Hiç değilse 2015 ilk çeyrek için “hazırolun” mesajı gelecektir.
Piyasalar ekim’de FED  çekilirken ECB devreye girermi tartışmasına başladı.. AB Bankalarının desteğe ihtiyacı var. Öngörülen kobi destekli kredilerle AB piyasalarının biraz rahatlıyacağını düşünebiliriz.Ancak bundan gelişmekte olasn ülkeler faydalanabilir mi? Bekleyip göreceğiz.
Ülke piyasasında borsa önce yükseldi sonra kar realizasyonu ile geriledi.80bin’de güçlü bir psikolojik direnç oluştu. Endeks oralara gelince kar satışları  geliyor.Endeks haftayı 79.364 olarak kapattı.
 Faiz  açıklanan enflasyona rağmen 50-75  baz puan indirim bekleniyor. Yapılmış ve yapılacak faiz indirimlerinin kurlar üzerinde bir etkisi olmadı.
Dolarda düşüş devam ediyor. 2.12-2.14 bandında hareket eden dolar/TL hafta kapanırken 2.1187’lere geriledi. Euro paritesi şimdilik 1.35’lerde dursada yılsonuna doğru Euro’nun düşmesi kuvvetli bir beklenti.

2.20140712235424.jpg

MERKEZ'İN ANKETİNE GÖRE ENFLASYON BEKLENTİSİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Merkez Bankası Temmuz ayı beklenti anketi, bir önceki döneme göre çok değişiklik göstermedi
. Yıl sonu enflasyon beklentisi 0,01 puan yükselerek 8,30'a çıktı. Dolar kuru beklentisi de hafif arttı.
2014 sonu dolar kuru beklentisi 2,18 TL iken bir önceki dönem anketine göre 1 kuruş arttı. Bir yıl sonraki kur beklentisi değişmeyerek 2,23'te kaldı. 
•  Merkez Bankası Temmuz ayı beklenti anketi, bir önceki döneme göre çok değişiklik göstermedi. Yıl sonu enflasyon beklentisi 0,01 puan yükselerek 8,30'a çıktı. Dolar kuru beklentisi de hafif arttı.

CHP'NİN EKONOMİK GÖRÜNÜM HAZİRAN RAPORU YAYINLANDI

Raporun ana parametreleri kısaca şöyle;

• Yatırım iştahındaki zayıflama ülkenin büyümesini tehdid ediyor.
• Maşet rakamlar dış ticaret açığında düzelme olduğunu gösteriyor.Ancak düzelmenin arka planına bakıldığında altın t,caretinin önemli rolü olduğu görülüyor.
• 12 aylık verilere baktığımız zaman dış ticarette düzeşma var.Mayıs'ta 12 aylık açık bir öncekiaya göre 2.9 gerileyerek 89.4 milyar oldu.Düzelmenin 1.6 m. doları(%55.6)sı enerji ve altın ticaretinden, 1.1m.Doları(%44.4) ü diğer dış ticaret metalarından kaynaklanıyor.
• Dış ticarette önemli payı olan AB ülkelerine yapılan ihracattaki artışa TL deki önemli değer kaybının neden olduğunu söyleyebilirz.
• İhracatcı ihracatını ikiye katlarken, TL deki rekabet avantajını  başarı ile değerlendirmiştir.
•   Haziran ayında Irak'a yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre %21.2 gerileyerek 726.7 milyona gerilemiştir. Irak Almanya'dan sonra ikinci büyük pazarımız. O düşünce yerini İngiltere aldı. Eğer Irak kaybı olmasaydı İhracatımız 6.9 artmış olacaktı. Şimdi 6.1 artmış oldu.
• Haziran'da tüketici fiatlarının %0.02 düşmesi beklenirken 0.31 artış gösterdi. Ilk altı ayın enflasyonu %6.9 olurken, 12 aylık enflasyon %9.2 oldu.
• Hükümet baskısı ile gerçekleşecek bir faiz indirimi, TCMB'nin kredibilitesini daha da bozacaktır.Ülke risk primi artacaktır.
• Hükümet esasen TCMB üzerinden ekonomide  kurallılık, şeffadlık ve hesap verilebilirlik adına atılmış tüm adımları ortadan kaldırmaya hazırlandığın sinyallerini vermektedir. TCMB Vesayetinin kaldıracağız demek başka ne anlama gelebilir.

3.20140712235530.jpg

2014 sonu dolar kuru beklentisi 2,18 TL iken bir önceki dönem anketine göre 1 kuruş arttı. Bir yıl sonraki kur beklentisi değişmeyerek 2,23'te kaldı. 

4.20140712235557.jpg

• 2014 sonu dolar kuru beklentisi 2,18 TL iken bir önceki dönem anketine göre 1 kuruş arttı. Bir yıl sonraki kur beklentisi değişmeyerek 2,23'te kaldı. 

FED'İN TAHVİL ALIMLARINI SONLANDIRMASINI KİMSE UMURSAMIYOR
Fed Başkanı Janet Yellen,  Merkez Bankası'nın tahvil alım programına son vereceği bir tarih açıkladı ama Wall Street bu habere önemli bir tepki vermedi.
Çarşamba günü açıklanan toplantı tutanaklarına göre Fed yetkilileri Haziran ayında yapılan politika toplantısında, ekonomi herhangi bir beklenmedik yavaşlama işareti vermediği sürece varlık alım programına Ekim ayında son vermek konusunda anlaşmaya vardı. Fed yıl başından bu yana aylık tahvil alım miktarını her ay düşürüyordu ancak şimdiye kadar herhangi bir bitiş tarihi telaffuz edilmemişti.

 5.20140712235631.jpg

BLOOMBERG NEWS

Fed tutanaklarında, "Eğer ekonomi Fed'in beklentileri doğrultusunda performans sergilemeye devam edip tahvil alımının önümüzdeki toplantılarda azaltılmasının garantisini verirse son azaltım Ekim ayı toplantısının ardından gerçekleşir," ifadelerine yer verildi.
Haberin yayın organlarına düşmesinin ardından ise önemli bir tepkiya da alım-satım işlemlerinde dikkat çekici bir yoğunluk görülmedi.
Bunun yerine tutanakların açıklanmasının ardından hisse senedi piyasaları sessiz sedasız seansın yüksek seviyelerine tırmandı. ABD 10 yıllıklarının faizi ise yüzde 2,599'a gerileyerek seansın düşük seviyelerine tutundu.

BİR YILDA NE KADAR BÜYÜK DEĞİŞİMLER OLABİLİYOR.
Piyasanın sakin tepkisi bir yıl önce görülen çılgınlık ile tam bir tezat oluşturuyor. Haziran 2013'te eski Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Merkez Bankası'nın tahvil alım programını azaltmaya başlayabileceğini net bir şekilde ifade etmesinin ardından borsalar sert şekilde değer kaybetmişti. Ancak daha sonraki aylarda Fed, yatırımcıları ve piyasaları sakinleştirme hünerini gösterebildi. Fed, desteğini çekse de hisse senedi piyasaları bu yıl pozitif bölgede seyretti. Şimdi ise Fed'in parasal genişleme programını bitireceği bir tarih var önümüzde. Piyasalar da gayet olumlu tepki veriyor. Herkesin aklını meşgul eden bir sonraki soru Fed'in faiz oranlarını ne zaman yükselteceği. Henüz bu konuda net bir görüş yok.

6.20140712235722.jpg

DÜNYA KUPASI BİTERKEN BREZİLYA PARÇA PARÇA

2014 Dünya Kupasına evsahipliği yapan Brezilya’da matem havası var. Panzerlere 7-1 gibi açık farkla mağlüp olan Breziya’da Başkan dahil bütün halk hala kendine gelemedi. Antrenör Scolare sorumluluğu üstüne alsa da takım teşkilindeki büyük hatalardan bahsediliyor. Şimdilik üçüncülük maçını takiben kritikler doruğa ulaşacaktır.
Diğer önemli maçta penaltı atışları ile Hollanda’yı eleyen Arjan’tinde tam bir bayram havası var. Breziya ile başka bir rekabetleri olan Arjantin’in Almanya ile olan maçları merakla bekleniyor.
Genel olarak konuşmak gerekirse bu turnuva fevkalade başarılı geçti. Maçların kalitesi, mücadele azmi ve sürprizler açısından güzel maçlar seyrettik. 2014 Dünya Kupası 7-1’lik Breziya Almanya maçı ile tarihe geçti diyebiliriz.
Breziya biliyorsunuz, bu organizsyon açısından çok tenkit edildi. Dünya kadar yatırım yapıldı. Buna karşılık halkın önemli kısmı fakirlik altında ezilirken, bu organizasyona girmek yerinde bir karar mıydı?

7.20140712235741.jpg

FRANSA BİSİKLET TURU

Dünyanın en uzun bisiklet turu olan Tour de France 7 yıl aradan sonra 101inci defa İngiltere’nin Leeds kentinden start alacak ve  burada koşulacak üç etapdan sonra anavatanına dönecek. Birer etapla Belçika ve ispanya ziyaret edilecek.birinci Dünya harbinin 100 yılı sebebiyle, kayıpları anma amacıyla harbin yoğun yaşandığı bölgelerden gececek.
5-27 Temmuz tarihleri arasında 22 takım, 21 etap boyunca toplamda3.656 kmlik bir parkur izleyecek.altı zirve finişi ve kuzey fransa’nın parke taşlı yolları bu turun dikkat çeChampElykici detayları. Finiş her zamanki gibi Paris’te Avenue de Champs Elysees’de yapılacak.

8.20140712235756.jpg

AİREX UÇAK FUARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ, MİLYARLIK KUŞLAR ALICI BULDU

Dokuzuncu kez kapılarını açan Airex Sivil Havacılık Fuarı, milyar dolarlık uçak ve helikopterleri İstanbul Atatürk Havalimanı'nda buluşturdu. 9 Eylül'e kadar açık kalacak fuarın ikinci gününde, profesyonel ziyaretçiler ağırlıktaydı.
İş adamları özel uçak ve helikopter modellerini yakından inceledi. Fuarda bir çok uçak satışı için ön anlaşma imzalandı. Önümüzdeki günlerde bu anlaşmaların kesin siparişe çevrilmesi bekleniyor. Uğur Cebeci'nin hazırladığı Kokpit Havacılık Sayfası ve CNN TÜRK'teki programın basın sponsorluğundaki Airex 8 ve 9 Eylül'de halka açık. Fuar, Atatürk Havalimanı'nda Florya tarafında bulunan Genel Havacılık Apronu'nda düzenleniyor.

9.20140712235810.jpg

İSTANBUL GELEN TURİST SAYISINDA DÜNYA YEDİNCİSİ

Çarşamba günü açıklanan MasterCard Uluslararası Turistik Şehirler Endeksi'ne göre, bu yıl beklenen turist sayısının yüzde 11 azalmasına rağmen Bangkok hala Asya-Pasifik bölgesinin en çok turist çeken şehri. Londra ise beklenen seyahat sayısının yüzde 8 artması sayesinde bir yıldır bulunduğu ikincilik konumundan birinciliğe yükseldi.
 Londra'ya bu sene 18,7 milyon turistin gideceği ve bu turistlerin 19,3 milyar dolarlık harcama yapacağı tahmin ediliyor. Ayrıca araştırmada Bangkok'ta yapılacak olan harcamaların 13 milyar dolardan daha az olacağı beliriliyor.
Yapılan araştırmada Bangkok'a yalnızca 16,4 milyon turistin gitma olasılığı  olsa da, ilk 10 şehirden beşi Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor. Bangkok'u takip eden Asya şehirlerinden Singapur, listenin dördüncü sırasında yer alıyor. Singapur'un gelecek olan turist sayısının geçen seneye kıyasla yüzde 3,1 büyümesi ve 12,5 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.
Araştırmadaki ilk 10 şehirden son üçü ise sırayla Kuala Lumpur, Hong Kong ve Seul. Beşinci sıradaki Dubai'nin bu yıl yüzde 7,5 daha fazla turist çekerek 12 milyon kişi ağırlaması beklenirken 2014 yılında Kuala Lumpur'u ziyaret eden turist sayısının yüzde 13'ten daha fazla artış gösterip 10,8 milyondan fazla insan ağırlaması bekleniyor.
Yedinci sıradaki İstanbul'un hemen altında olan Kuala Lumpur'un, ilk on şehir içindeki ziyaretçi sayısının en hızlı arttığı ikinci şehir olduğu belirtiliyor. İstanbul 11.6 milyon la olması gereken yerin Maalesef henüz gerisinde. Üç medeniyetin beşiği olan İstanbul'da çok şey var. Ancak turisti rahat ettirebilecek huzur ve güven olayı son bir kaç olayla sarsıldı.


10.20140712235847.jpg

Roma'da tatil yaptığım günlerden çok iyi hatırlarım. Önemli caddelerde her köşe başında mavi bereli karabinalar, jeppleri içinde nöbet tutardı. Buda turiste ayrı bir güven verirdi. Öyle zaman oluyor ki, İstiklal caddesinde saatlerce yürüyün bir tane üniformalı polise rastlamak herzaman mümkün olmaz. Eminim ki sivil giyimli polisler mevcuttur.
İstanbul'a daha fazla turist çekmek istiyorsak, güvenli bir ortamın yanında dört yıldızlı otelde beş yıldızlı hizmet vermek düsturu yerleşirse işte o zaman hallettik. Birde Sultanahmet meydanının sırnaşık, insanı bezdiren seyyar satıcılarından meydanı temizlemek gerekir.

ORTADOĞU DOSYASI

IŞİD 40 KG URANYUM BULDU
Irak Hükümeti İŞİD’in 40 kğ civarında uranyumu ele geçirdiğini açıkladı. Amerikalı yetkililer, uranyumun yeterli zenginlikte olmadığını açıkladı. İŞİS vandallığına devam ediyor. Her iki tarafta “Allahüekber” diyerek birbirlerini öldürüyorlar.
Maliki’nin yeni karma hükümet çalışması gerçekleşmedi. Meclis Başkanı seçimleri tıkandı.

11.20140712235918.jpg

İSRAİL-GAZZE ÇATIŞMALARI HIZLANDI

Temmuz ayının ilk haftası biterken İsrail ve Filistin arasındaki siyasi tansiyonun belirgin biçimde yükseldiği hissediliyordu. Ancak Hamas ve İsrail arasında sürekli bir çatışma bekletisi de yoktu.
İsrail halkı öldürülen üç İsrailli gencin yasını tutuyordu. Filistinliler ise, Kudüs'te intikam duygularıyla öldürülen bir genç için ağlıyordu.
Doğu Kudüs'te ve Filistinlilerin yaşadığı İsrail'in kuzeyindeki bazı yerleşim yerlerinde protestolar vardı. Ancak bu protestolar dahi görece kısa soluklu oldu. Gazze'den atılan roketler de İsrail'i çok fazla rahatsız etmiyordu. Hamas'ın roketleri, İsrail'in hava savunma sistemi 'demir kubbe' (Iron Dome) tarafından kolaylıkla bertaraf ediliyordu.
Aynı şekilde, İsrail'in Gazze'deki hava saldırıları da şu ankine kıyasla çok daha kontrollüydü. Belirlenen Hamas üsleri vuruluyor, roketlerin imâl edildiği tesisler hedef alınıyordu.
Hatta her iki taraftan da ateşkese yeşil ışık yakan açıklamalar geliyordu. Hem Hamas hem de İsrail hükümeti, karşı tarafın şiddete son vermesi halinde ateşkese hazır olduğunu defanalarca söyledi.
Ancak saatler içerisinde şiddet tırmandı. İsrail kaynakları Gazze'de binin üzerinde hedefi vurduğunu söylüyor. Hamas da şu ana kadar 500'e yakın roket fırlatmış durumda.
Gazze'deki ölü sayısı da 100'e yükseldi ve 600'ün üzerinde kişi de hava saldırılarında yaralandı. Ölü ve yaralılar arasında çok sayıda masum sivil de var.

12.20140712235939.jpg

Büyük resme bakıldığında, Orta Doğu'da yaşananlar Hamas üzerinde büyük bir baskı kurdu ve ateşkes ümitlerini de tüketti. Üç İsraillinin ölüdürülmesi ve hava saldırıları düz mantıkla kurulan bir neden-sonuç ilişkisi.
İsrail Hamas'ı ölümlerden sorumlu tuttu, Batı Şeria'da Hamas üyeleri bir bir gözaltına alındı, Filistinliler bu eylemleri ayrım gözetmeksizin yürütülen bir cezalandırma olarak yorumladı ve olaylar gelişti. Hamas'ın İsrail'e yanıt vermek için kullanabileceği elindeki tek kayda değer araç ise roketleriydi. Batı Şeria'daki tutuklamaların ardından roket saldırıları da arttı.
Orta Doğu'da gücün ağırlık merkezindeki kaymalar, Hamas'ın neden şiddeti tırmandırmak istediğini açıklayabilir. Hamas, Arap Baharı sonrası yaşanan gelişmelerden çok olumsuz etkilendi ve finansal anlamda çok zora düştü.
Eskiden İran ve Suriye'den destek alan Hamas, özünde Sünni bir örgütlenme ve Arap Baharı'nın ardından da Müslüman Kardeşler'e daha yakın durdu.
Suriye'de Beşar Esad güçlerine karşı savaşan Sünni örgütler, Hamas'ın desteğini de alınca Tahran'dan gelen kaynaklar da durdu.
İran Hamas'a ayda yaklaşık 20 milyon dolar destek sağlıyor, bu yardım da Gazze'deki yönetimi ayakta tutmaya yetiyordu.
Ancak Hamas bu desteği kaybetmeyi göze aldı. Çünkü beklenti, şu an hapiste olan Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin uzun süre iktidarda kalacağı yönündeydi.
Mursi iktidarda kaldığı dönemde göstermelik olarak Gazze'ye giden bazı tünelleri kapattıysa da diğerlerini açık tutarak Hamas ile bağlantıları korudu.
Bu tüneller Hamas'a silah desteği sağlıyordu. Ancak esas amaç her tür ürünün kaçakçılığının yapılabilmesinin önünü açmaktı.
Şimdiyse Mısır'ın -Sisi yönetimindeki yeni iktidarı Müslüman Kardeşleri 'yasadışı örgüt' olarak kabul etmiş durumda ve Gazze ekonomisinin atar damarı olan tünellerdeki faaliyet de durduruldu. Bu gelişmeler Gazze'yi bir gelir kaynağından daha mahrum hale getirdi.
Çaresiz kalan Hamas, Filistin'deki siyasi rakibi el Fetih ile birlikte çalışmak zorunda kaldı. Ancak yeniden inşa edilen bu bağ, şu ana kadar Hamas'a elle tutulur bir kazanç sağlamış değil. İki siyasi görüş arasındaki farklılıklar da her zamanki gibi çok fazla. Ancak sorun şu ki çözümün kolay bir yolu da yok.

13.20140713000014.jpg

BELİRSİZ HEDEFLER

Gazze'de kara operasyonu başlatmak da İsrail için etkin bir çözüm gibi gözükmüyor. Önce böyle bir operasyonun ne boyutta olacağına karar verilmeli. Önceden belirlenmiş nokta atışı hedeflere komando timleriyle düzenlenen sınırlı operasyonlar mı, yoksa birçok sorumluluğu da beraberinde getirecek olan ve tüm bölgeyi kıskaca alacak geniş kapsamlı bir harekât mı?
Herhangi bir kara harekatını, Gazze'deki sivil ölümlerini artıracağı için uluslararası camiaya kabul ettirmek de oldukça güç. Ayrıca olası bir operasyonda İsrail tarafının da zaiat vermesi neredeyse kesin. Bu, operasyonu İsrail halkına izah etmeyi de zorlaştırır.
İsrail hükümeti 'Hamas'ın terör kapasitesi çökertilene kadar gereken her şey yapılacak' gibi ifadeler kullandı ve bu krizde kendisi için çıtayı çok yükseğe koydu.


14.20140713000031.jpg

Ancak bu hedefe ulaşmak çok zor olabilir. Roketlerin büyük kısmı ev yapımı. İsrail bir operasyon düzenleyip ardından da 'Hamas'ı çökerttik' derse ve birkaç hafta sonra tekrar roket saldırıları başlarsa ne olacak?
O yüzden İsrail şu anda net bir çıkış stratejisi olmasa da kendisini hava saldırılarına devam etmek zorunda hissediyor.
İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu dünyada taviz vermeyen bir sağcı gibi algılanıyor olabilir. Ancak solcular ve sağcılar arasında bir denge noktası bulmak için çabalıyor da olabilir.
Şu an için kapalı kapılar ardında ateşkes görüşmeleri yapılabileceğine dair hiçbir sinyal görmüyoruz.
Mısır ve Katar en olası arabulucular gibi gözüküyor. Mısır'ın her iki tarafla da teması var ve eğer bir ateşkese aracılık edebilirse Orta Doğu'daki diplomatik itibarı artar. Ancak Mısır Hamas'ın askeri kabiliyetinin giderek zayıflasını arkasına yaslanıp izlemeyi de tercih edebilir.
İsrail ve Hamas arasında bir anda alevlenen şiddetin gerekçelerini anlamak çok zor değil.
Ancak bu çatışma sarmalından nasıl çıkılacağını görmek de bir o kadar zor hale geldi.

PİYASALAR

BORSA
Borsa haftayı 80bini zorlayarak 79.364 olarak kapattı.80binde kuvvetli bir direnç noktası oluştu.
Cari açık verisinin yanı sıra dünkü Portekiz sarsıntısının endişesinin giderilmesi de BIST’e yaradı. Önceki gün tamamen kırmızı olan Avrupa borsaları dün yeşillendi. Portekiz borsasında yükseliş yüzde 2.23’ü aştı. Avrupa piyasalarının ‘kabus geri dönüyor’ tepkisine neden olan Portekiz’in sorunlu bankasına ilişkin dün Portekiz Başbakanı ve merkez bankasından rahatlatan açıklamalar geldi.
Portekiz Başbakanı ve merkez bankası, Banco Espirito Santo’nun (BES) en büyük hissedarı olan aileyle ilgili sorunların, finans sisteminin istikrarını tehlikeye atmayacağı konusunda yatırımcılara güvence verdiler.

FAİZLER
Haftaya yapılacak PPK Toplantısından asgari bir 50 baz puan faizindirimi bekleniyor. 75 de olabilir. Kurlar düzgün gittiği sürece faiz indiriminde sorun yok. Yeterki enflasyon buna müsaade etsin.

DÖVİZ
Dolar geçtiğimiz haftayı 2.1185 olarak kapattı. Şimdilik dolarda sorun görülmüyor. Jeopolitik riskler hariç yaz aylarında dolar mutedil gider.Bu haftada 2.11-2.12 arasında bir dolaşım beklenebilir.

Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.