• BIST 86.926
  • Altın 247,619
  • Dolar 6,0312
  • Euro 6,7245
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

ITB'ye Bakan Çelik katılıyor

ITB'ye Bakan Çelik katılıyor
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıyor Türkiye standında yerli ve yabancı turizmcilerle temasta bulunacak.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
BERLİN/ ALMANYA
- ITB Berlin Fuarı'nın 47.si bu yıl 6-10 mart 2013 tarihleri arasında turizmcilere kapılarını açıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Türkiye standında yerli ve yabancı turizmcilerle temasta bulunacak. 7 Mart 2013, saat 10:00'da yapılacak basın toplantısında Bakan Ömer Çelik’e Alman Milli Takımı'nın ve Borussia Dortmund'un yıldız futbolcusu İlkay Gündoğan, eşlik edecek. Yıldız futbolcu İlkay Gündoğan’ın Türkiye'nin yeni gönüllü tanıtım elçisi olduğu bildirilecek..
Berlin Kültür Müşavirliği 3079 m2 stand alanda 105 standda, 122 katılımcı ile Türk turizmini dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Berlin’de tanıtıyor. Türkiye’ye 2012’de 5 milyon kişi gönderen Almanya’da ilk kez alternatif turizm tanıtımı yapılıyor.
Fuarın açılışı öncesi akşamı ise Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde Devlet Bakanı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılımıyla büyük bir resepsiyon düzenleniyor.

TÜRKİYE STANDINDA EKO TURİZM
Türkiye standında turizm taleplerindeki değişim de göz önünde bulundurularak, deniz-güneş-kum turizminin yanı sıra bu yıl alternatif turizm tanıtımı yapılıyor. İlk kez alternatif turizm holünden yer kiralanarak Türkiye'nin doğal ve alternatif turizme uygun güzellikleri ziyaretçilere anlatılacak. Bir ağaç ev kuruldu ve dağlarda oksijen miktarının yüksekliğini göstermek üzere oksijen kubbesi içersinde sanal dağ yolculuğu sunuluyor. Böylece alternatif turizm holündeki Türkiye standında Kaz Dağları, Olympos ve Marmaris'ten gelen turizmciler bölgelerini tanıtacaklar. Fuarın
ilk günü, Türkiye standında dünyanın farklı ülkelerinden gelen eko turizm tur operatörleri ve basın ile buluşma gerçekleşecek.

GÖRSEL ÖGELER KULLANILDI

Türkiye standında her yıl olduğu gibi bu yıl da görsel ögelerin anlatımından yararlanıldı. Diğer yıllara göre ışıklı pano kullanımı artırıldı. Bu yıl Türkiye standının tasarımında, 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek Dünya Botanik Exposu'ndan esinlenilerek peyzaj tasarımı kullanıldı. Türkiye'de yetişen çiçekler ve bitkilerle tasarlanan standın yoğun ilgi çekmesi bekleniyor.
Güneş- deniz- kum çeşitlemesi yanında kültür turizminin önemini belirtmek üzere Berlin Kültür Müşavirliği, kültürel ögeleri de standa taşıdı. Türkiye standının ana yürüyüş aksında farklı dönemlere ait 5 metre çapında 4 kubbe yer aldı. İstanbul'un kubbeleri konseptli uygulamada; araştırmaları ve fotoğrafları ile ünlü akademisyen Kamil Fırat'ın çalışmalarının da arasında bulunduğu kubbeler özel bir ışıklandırma sistemi ile yer aldı.
İzmir Çakabey Okulları'nın sahibi Zafer Eraslan tarafından gönüllü olarak hazırlanan 3 Boyutlu Kapadokya tanıtım filmi de Türkiye standında özel gözlükler ile izlenebilecek.

TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM

Türkiye mutfağına yoğun ilgi nedeniyle bu yıl "Tatlı yiyelim tatlı konuşalım" konseptiyle yeni bir bölüm eklendi. Türkiye'nin önemli mutfak üstatlarından Vedat Başaran'ın katkılarıyla, lokum ve akide şekerinin yapılışının kısa belgeseli çekildi. Standı ziyaret edenler söz konusu belgeseli izlerken geleneksel rengarenk akide şekerleri ve lokumların da tadına bakabilecek.

GELENEKSEL EL SANATLAR UNUTULMADI

Fuarlarda büyük ilgi çeken geleneksel el sanatlarımızı temsilen Türkiye'den gelecek cam, ebru ve ahşap işleme ustaları standda uygulamalı olarak çalışmalarını yapacak ve en nadide örneklerini sergileyecekler.


SON İKİ GÜN SATIŞ VAR

Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının %15,82'sine tekabül eden Almanya pazarında 5 gün sürecek fuar boyunca ülke tanıtımı yapılacak ve turizm profesyonelleri bir araya gelecek. Fuarın son iki günü olan halk gününde ise bu yıl ilk kez turizmciler doğrudan satış yapabilecek.

ALMANLARIN TATİL TERCİHİ TÜRKİYE

Türkiye'yi tercih eden milletler sıralamasında 5 milyon 28 bin 745 kişiyle birinci sırayı başka bir ülkeye bırakmayan Almanlar 2012 senesini de %4,19'luk bir artışla kapattılar. . Geçtiğimiz yıl Antalya'ya varışlarda %3,50 artış sağlandı ve 2 milyon 884 bin 277 kişiye ulaşıldı.
İkinci en önemli destinasyon İstanbul'da ise; varışlarda %8,7 artışla 1 milyon 71 bin 427 kişiye ulaşıldı.

ALMANLAR SEYAHATE 64 MİLYAR EURO HARCADI

Commerzbank'ın 15 Ocak 2013 tarihli seyahat araştırmasına göre ise geçtiğimiz yıl Almanların turizm harcamaları %3,5 oranında artarak 64 milyar Euro olarak gerçekleşti. Türkiye'nin aldığı pay ise 4,3 milyar Euro'dur. İspanya; 7,1 milyar Euro ile birinci sırada, 6,8 milyar Euro ile Avusturya 2. sırada, 6 milyar Euro ile İtalya 3., 4,3 milyar Euro ile Türkiye 4., 4,1 milyar Euro ile Fransa 5., 3,9 milyar Euro ile Amerika 6.sırada yer aldı.

 

STAND TASARIMI GÖRSELLERLE ZENGİNLEŞTİRİLDİ

Türkiye’nin stand tasarımı Arasta Mimarlık tarafından yapıldı. Firma; stand tasarımını yaparken, Türkiye'nin turizm stratejisine uygun olarak destinasyonları öne çıkaran, halen yürütülen reklâm kampanyasına paralel olarak görsellerle zenginleştirilmiş, sektörün kullanımı açısından fonksiyonel ve modern bir tasarım konseptinden yola çıktığını belirtti.
Fuar alanı ve Türkiye standında, DDF Reklam Ajansı tarafından hazırlanan, yerel özelliklerimiz ve insan ögesi
Öncelikli görsellerle de Türkiye'nin farklı bölgelerinde 12 ay turizmin yapılabileceği anlatılıyor. Farklı renk uygulamaları ile de çeşitliliğe ve çok kültürlülüğe dikkat çekiliyor. Fuar süresince standda DJ İpek tarafından müzik yapılacak.

ITB'DE TÜRKİYE STANDI TAKVİMİ

Berlin Eyalet Başbakanı Sayın Klaus Wowereit Türkiye standını ziyaret edecek.
Tarih: 06 Mart 2013
Saat: 11:15

Turizmden sorumlu Federal Devlet Bakanı Sayın Ernst Burgbacher Türkiye standında incelemelerde bulunacak.
Tarih: 06 Mart 2013
Saat: 12:15

TOUREXPİ ÖDÜL TÖRENİ
Adı geçen web sitesinde yapılan oylamalar sonucunda ödül kazananlara Türkiye standında ödüllerinin takdim edilmesi
Tarih: 6 Mart 2013
Saat:16:30

TÜRKİYE STANDINDA "HOŞ GELDİNİZ KOKTEYLİ"
Uluslararası Turizm Borsası ITB'ye katılan turizm sektör temsilcilerinin buluşacağı "Hoşgeldiniz Kokteyli" Rixos Oteli'nin katkılarıyla Türk standında gerçekleşecek. Türk yemeklerinin seçkin örneklerinin sunulacağı kokteylin başlama saati 17:00.
Tarih: 6 Mart 2013
Saat: 17:00

BASIN TOPLANTISI:
Basın toplantısında Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik Türk turizminin 2012 yılı değerlendirmesini yapacak, 2013 yılı Turizm hedeflerini ve Türkiye'nin turizm politikalarını değerlendirecek. Basın toplantısında gelen konukları güzel bir de sürpriz bekliyor. Alman Milli Takımı'nın ve Borussia Dortmund'un yıldız futbolcusu İlkay Gündoğan da Bakanımız Sayın Ömer Çelik'e basın toplantısı boyunca eşlik edecek. Yıldız futbolcu İlkay Gündoğan Türkiye'nin yeni gönüllü tanıtım elçisi olacak.
Tarih: 7 Mart 2013
Saat: 10:00
Yer: ICC Kongre Merkezi Salon :7

ECO-TRANS TARAFINDAN DÜZENLENEN EKOLOJİK TURİZM RESEPSİYONU:
ITB Uluslararası Turizm Borsası'nda "Geçmişi ve Geleceği Birleştirmek" adlı partide Türkiye'nin çevre konusundaki duyarlılığı ve bu konudaki yenilikçi düşünceler yansıtılacak. Türkiye'nin çevre bilinci, ekolojik duyarlılığı, yeni tesislerdeki çevre kalitesinin ön plana çıkacağı etkinlik; Türkiye standında gerçekleşecektir.
Tarih: 7 Mart 2013
Saat: 18:00

RAFFLES OTELLER ZİNCİRİ'NİN İSTANBUL'DAKİ OTEL AÇILIŞINA İLİŞKİN BASIN BULUŞMASI:
Dünya'nın en lüks otel zincirlerinden Raffles Grubu'nun İstanbul'da açacağı otele ilişkin düzenlenecek "Türk Lokumu" basın buluşmasında İstanbul farklı yönleriyle tanıtılacak. Gazeteci ve turizmcilerden oluşan davetlilerin iştirak edeceği etkinlik Türkiye standında gerçekleşecek.
Tarih: 8 Mart 2013
Saat: 10:30
KONUŞMACILAR:
İbrahim Yazar/ T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yrd.
Diana Banks / Raffles Otelleri Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı
Gözde Şahin / T.C. Berlin Büyükelçiliği Kültür Ataşesi
Timur Bayındır / Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği TUROB Başkanı
Türkiye Ekolojik turizm alanında da atağa kalkıyor. İlk kez alternatif turizm holünden de yer kiralanarak Türkiye'nin doğal ve alternatif turizme uygun güzellikleri ziyaretçilere anlatılacak. Kazdağları, Olympos ve Marmaris'ten temsilciler bölgelerindeki ve Türkiye'deki seçenekleri gelen konuklarla paylaşacak. Bu amaçla "Alternatif Turizim Holünde" (Kazdağları standı, Sarıkız standı önü) Hol 4.1 240 numaralı standda 8 Mart 2013 tarihinde saat: 13:00'de bir basın buluşması gerçekleşecek.

ITB KONGRE GÜNLERI

DÜNYA HAVAYOLU ÖLÇEĞİNDE TÜRK HAVAYOLLARININ (THY ) ÖYKÜSÜ
Küreselleşen dünyamızda Havayolu taşımacılığı hızlı bir gelişim gösteren sektörlerin başında geliyor. Bu değişime ayak uydurmak ve çağın hızını yakalamak özellikle havayolu şirketleri için önemli bir gösterge niteliği taşıyor. Çağın dinamizmini yakalayan ve her geçen yıl önemli hamleler yaparak dünya havayolu yolcu taşımacılığında önemli bir noktaya gelen THY, bu başarı hikayesini ITB Kongre günlerinde aktaracak. Dünyadaki yolcu taşımacılığının geleceğinin konuşulacağı ve yeni destinasyon merkezlerinin mercek altına alınacağı konferansın konuşmasını Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil yapacak.
Tarih: 6 Mart 2013
Saat: 16:30
Yer: ICC Salon 7.1b/ Londra Salonu

TÜRKİYE'NİN EKOLOJİK TURİZM POTANSİYELİ
Her geçen yıl ekolojik turizm seçenekleri dünya turizmi içindeki payını yükseltmektedir. Türkiye ekolojik turizm anlamında dünyanın önemli destinasyonlarından biri olma yolunda ilerlemektedir. Bu amaçla Türkiye'nin ekolojik turizm seçenekleri ile mevcut potansiyelinin tartışılacağı "Eko Turizm" konulu bir sunum gerçekleşecektir. Ekolojik turizm konularında çalışmalarda bulunan Ahmet Yazman'ın gerçekleştireceği sunumda Türkiye'nin Edremit Körfezi ve Kaz Dağları bölgesindeki ekolojik çeşitlilik örneklerle anlatılacak.
Tarih: 8 Mart 2013
Saat: 15:30
Yer: ICC Salon 7.1a / New York Salonu 1

TÜRKİYE SEYAHAT ÇEKİLİŞLERİ
Müşavirliğimiz ve Alman Tur operatörleri işbirliğiyle ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsa'sında Türkiye tatil çekilişleri düzenlenecektir. Alltours, FTI, ITS, Jahnreisen, Thomas Cook, Tjaereborg ve Öger turun desteği ile cumartesi ve pazar; ITB Ana Sahnesi'nde ve Türkiye Standı'nda saat 14.00'te Türkiye seyahatleri armağan edilecek. Türkiye standında gerçekleştirilecek tatil çekilişlerine katılmak için Müşavirliğince Türkiye hakkında turizm bilgi yarışması düzenlenecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.