• BIST 93.173
  • Altın 225,881
  • Dolar 5,4398
  • Euro 6,1969
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 1 °C

İtalyanların tercihi 'son dakika'

İtalyanların tercihi  'son dakika'
İtalyan turistler, uygun fiyata tatil için last minute seyahati seçiyorlar, tatil kararlarını geç veriyorlar ve rezervasyonlarını geç yaptırıyorlar.

İSTANBUL- TUROB'un katıldığı Milano BIT 2009 Turizm Fuarı'nda İtalyanların 'son dakika' turizmini yani 'last minute"ı tercih ettikleri belirlendi.
İtalyanlar tatil seçimlerinde ucuz seyahat arayışları nedeniyle "son dakika" (last minute) rezervasyon grubuna giriyorlar. İtalyan turistler uygun fiyata tatil yapmayı isteyor, tatil kararlarını geç veriyor ve rezervasyonlarını geç yaptırıyrlar. Özellikle, aralık ayı sonuna rastlayan Christmas ve Paskalya tatilleri İtalyanlar için önemli tatil fırsatı olarak görülüyor. İtalyanlar için diğer en önemli tatil dönemi ise ağustos ayı olarak beirlendi.
Ancak, son yıllarda, yaşanılan ekonomik kriz ve ağustos dönemi fiyatlarının yüksek olması, İtalyanların tatil dönemlerini diğer aylara da kaydırmalarına neden oluyor. İkinci önemli tatil dönemi, aralık sonu Noel ve yılbaşı tatili olarak ortaya çıkıyor.
Yaklaşık 8-9 milyon İtalyan, bu dönemde tatile çıkıyor. Ayrıca, İtalya'da resmi tatil dönemlerinde, köprü yapmak (hafta sonu tatili ile birleştirmek) suretiyle tatile gitme alışkanlığı da yüksek olarak görülüyor,

TUROB BIT 2009 Turizm Fuarı Sonuç Raporu ise şöyle:

İtalya"nın Milano şehrinde 19 Şubat ile 22 Şubat tarihleri arasında, düzenlenen BIT Milano 2009 Turizm Fuarı"na TUROB, T.C. Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği"nin organizasyonu ile geçen yıl olduğu gibi 315 m2"lik Türkiye standı ile katılım sağlandı. Fuarın, ilk 2 günü, sadece profesyonellere açık olup, son iki günü halka da açıldı.
Bu yıl 29. kez düzenlenen fuara, toplam 140 ülke katıldı. Fuar idaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, fuarı bu yıl 153.800 ziyaretçi, 101.000 turizm profesyonelinin ziyaret ettiği açıklandı.
Bu verilere göre, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında, % 10"a yakın bir artış olduğu söylenebilir. Toplam ziyaretçilerin, % 66 "sı profesyonel , % 34"ü halk olup, %66"yı oluşturan profesyonellerin % 81 İtalyan olup, % 19 uluslararası katılımcıdır.
2008 yılı verilerine göre, Ülkemizi en çok ziyaret eden ülkeler arasında, İtalya %12,28 (600.261) ile 12. sıradadır. Bu rakam 2007 yılında 514.803 olmakla birlikte, 2008"de % 16.60"lık bir artış gösterdiği saptanmıştır.
2008 yılında, İstanbul"a gelen İtalyan turistlerin oranına baktığımıza, İtalya 342.773 kişi ile % 4,9"luk bir paya sahiptir.

İtalyanların tercihi: İstanbul, Kapadokya

İtalyanların birinci destinasyon grubunu yakın destinasyonlar ve AB ülkeleri oluşturmaktadır. AB ülkeleri içerisinde Fransa 1. sırayı teşkil ederken, Fransa"yı Avusturya, Slovenya, Almanya ve İspanya takip etmektedir. Romanya-Hırvatistan gibi ülkeler de toplam İtalyan turist hacminde önemli bir yer edinmektedir.
İtalyanların seyahatlerinde, Fransa, Almanya ve İspanya'da 1000 Euro üzeri harcama yaptıkları gözlenmekte, diğer ülkelerde ise harcamaları düşük kalmaktadır. İtalyan turistin yemek, eğlence ve alışveriş harcamasına düşkün olduğu bilindiği için, yüksek harcama yapılan ülkelerin de her şey dâhil sistemle çalışmamaları ve turisti konaklama yeri dışında vakit geçirmeye yönlendirilmesinin önemli bir faktör olduğu düşünülmektedir.
Geliş nedenleri arasında kültür ve sanat önemli bir paya sahip olduğu için bu eğilim Türkiye üzerindeki ilk destinasyonlarının İstanbul ardından Kapadokya olmasına sebep olur. Antakya bölgesi “San Paolo” ise son zamanlarda ilgi çeken yerler arasındadır.

SONUÇ:

*BIT Milano 2009 Turizm Fuarı, profesyonel ziyaretçilerin yanı sıra, halkın katılımının da önemli bir etkiye sahip olduğu fuarlardan biridir. İstanbul ile ilgili her türlü bilginin içinde yer aldığı İtalyanca ve İngilizce Kitaplar, CD"ler ve haritalar ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanmış ve talep edilen bilgilere yönelik cevap oluşturmuştur.
*Global anlamda yaşanan ekonomik krizin etkileri İtalya"da da kendini göstermiş, İtalyanların tatil planlarını askıya aldıkları gözlemlenmiştir. Tatil planları yaparken özellikle yakın, ulaşım ve konaklama açısından ucuz destinasyonlara yöneldikleri tespit edilmiştir. Fuar idaresinden edinilen bilgiye göre, geçen yıla oranla 450 katılımcı bu yıl fuardan çekilmiştir. Bu sonuç, İtalya"da turizm alanında bir duraklama yaşanacağının göstergesidir.
*Bununla birlikte, Ülkemiz adına yapılan turizm çalışmalarına ara vermeden devam etmenin ve pazarlama bütçesinin kısılmaksızın krizi lehimize çevirmek üzere kullanılmasının önemi kaçınılmazdır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.