• BIST 98.455
  • Altın 220,185
  • Dolar 5,3236
  • Euro 6,0494
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C

İstanbul'un Planlama Gündemi

İstanbul'un Planlama Gündemi
İstanbul'un tarihsel ve sosyal açıdan planlamasının masaya yatırılacağı toplantı 08 - 09 Ekim 2008'de Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılıyor.

İSTANBUL- Giderek sanayi kenti haline gelen İstanbul'un tarihsel ve sosyal açıdan planlamasının masaya yatırılacağı toplantı 08 - 09 Ekim 2008'de Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapılıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu"nda, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü iş birliği ile gerçekleştirilecek etkinliğe tüm İstanbul halkı davetli denildi.

TOPLANTI PROGRAMI ŞÖYLE:
"Belirsizlik Ortamında İstanbul'un Planlama Gündemi" toplantısı
Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 08 - 09 Ekim 2008
Yer: Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız - İstanbul
İletişim
Adres: Emirhan Cad. Bayındır Çıkmazı Sok. Uygar Apt. No:1/1 Dikilitaş, Beşiktaş - İstanbul
Telefon: 0212 275 43 67
Faks: 0212 272 91 19
E-posta: spoist@spoist.org
Web Sitesi: www.spoist.org

2000"li yıllar İstanbul için sanayi kentinden hizmet kentine evrilme sancılarının yaşandığı dönem olarak tanımlanabilir. Ancak üretici sektörler üzerinden olmayan ve tüketimi tetikleyen bu dönüşüm süreci, bir taraftan kentsel arsa değerlerini spekülatif olarak artırırken, diğer taraftan da kenti dünyadaki sosyo-ekonomik ve kültürel yapılanmalara ve dolayısıyla belirsizlik ortamına çok daha açık hale getiriyor. Bu belirsizlik ortamı, nüfusu 12 milyona ulaşan metropolün ulaşım ve altyapısının yönetilmesini zorlaştırırken, bir yandan üst ölçekli ve kentsel ölçekli planlama süreçlerini bilinmezliğe sürüklüyor, diğer yandan da tarihi kent merkezlerinin sağlıklaştırılmasını ve merkez ile çeperlerdeki yasadışı ve/veya sağlıksız konut stoğunun, yenilenmesi süreçlerini tehdit ediyor. Belirsizlik ortamı, kentin gelişimi bağlamında hem kentte yaşayanlar hem de yatırımcılar için bir yönüyle fırsat, diğer yönüyle ise tehdit olarak algılanabilecek ikili yapıları içeriyor. Buna karşın toplumda sürdürülebilirlik kavramının etkisinin güçlenmeye başlaması ve planlama sürecine yönelik olarak toplumsal hassasiyetlerin oluşması bu belirsizlik ortamıyla mücadele için bir fırsat olarak büyümekte.

Bilindiği üzere, İstanbul gerek 1/100000 ölçekli planlama süreci, gerek noktasal ölçekli büyük projeler ve gerekse üst ölçekli planlama kararlarından bağımsızca ele alınan dönüşüm ve yenileme projeleri gibi konularda büyük belirsizlikler taşıyor. Halen tümüyle üst karar vericiler tarafından yönlendirilen, bilimsel veriler ve yerel aktörleri yok sayan yaklaşımlar, yerelleşme yönündeki çabaların önünde önemli bir engel olarak etkisini sürdürüyor. Bölgesel ölçekte yapılan, ancak kenti doğrudan etkileyen planlama çalışmaları, deprem odaklı çalışmalar ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliği süreci konusundaki belirsizlikler de üzerinde durulması gereken diğer önemli gündem konuları arasında bulunuyor.

Bu çerçevede, 08 - 09 Ekim 2008 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “İstanbul Buluşmaları”nın ikinci etkinliğinin teması, Belirsizlik Ortamında İstanbul"un Planlama Gündemi olarak belirlendi. Etkinlik kapsamında, "Üst Ölçekli Planlama, Kentsel Ölçekli Planlama, Tarihi Kent Merkezlerinde Planlama ve Kentsel Dönüşüm Alanlarında Planlama" temalı dört yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilecek. Planlama, hukuk, yönetim ve bilgi alanı zeminlerinde sürdürülecek olan etkinlik, ilk toplantıda olduğu gibi ilgili tüm kesimleri bir araya getirerek, konuyu çok yönlü bir bakış açısı ve ortak akıl geliştirerek gündeme taşımayı, kamuoyuyla paylaşmayı ve sorunlara çözüm aramayı hedefliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.