• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

İstanbul’da İspanya tanıtıldı

İstanbul’da İspanya tanıtıldı
Turizmdeki lider ülkelerden İspanya Turizm Kurulu İstanbul'da yaptığı tanıtımda Türk tuiristleri İspanya'ya çağırdı ve vizenin kalkacağı müjdesini verdi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
- Retur Turizm’in organizasyonu ile Türkiye’ye gelen İspanya Turizm Kurulu, İspanya’nın turistik zenginliklerini tanıtarak Türkleri davet etti. Ekonomik krizde olan Avrupa Birliği’nin turizmdeki lider ülkelerinden İspanya, Turizm Kurulu ile çeşitli ülkelerde tanıtım yaparak giderek zayıflamaya başlayan turizmini güçlendirmeye çalışıyor.
Retur Turizm’in organizasyonu ile Türkiye’ye gelen İspanya Turizm Kurulu, Turespana’nın Akdeniz ülkelerinden sorumlu Roma Turizm Ofisi Direktörü Elena Valdés del Fresno ile Turizm ve Ticaret Endüstrisi Bakanlığı’ndan Arturo Claver Conrad Conrad Oteli’nde İspanya turizmini tanıttılar. Öğlen basına yapılan tanıtımdan sonra akşamüzeri İstanbul’da bulunan önemli seyahat acenteleri workshop’a katıldılar birlikte işbirliği imkanlarını görüştüler.

ispanya-workshop-1a.jpg
Workshopa ilgi büyük oldu

ispanya-workshop-7.jpg


ispanya--valdes.jpg

Roma Turizm Ofisi Direktörü Elena Valdés del Fresno Türkiye’nin dünya turizminde hızla gelişen dinamik yapısı nedeniyle İspanya’nın dikkatini çektiğini belirterek “Amacımız ülkemize gelen Türk turist sayısını artırmak. İspanya turizmde fakirleşti, zenginleştiğimiz zaman Türkiye’ye tanıtım ofisi açacağız” dedi.

ispanya--claver.jpg

Turizm ve Ticaret Endüstrisi Bakanlığı’ndan Arturo Claver ise Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki olayların İspanya turizmini getirdiği artışı geçici olduğunu belirterek “Fazla abartılacak ve güvenilecek bir durum değil” şeklinde konuştu.

ispanyabaskonsolos-peres.jpg
İspanya'nın İstanbul Başkonsolosu Aurelio Peres

BAŞKONSOLOS PEREZ: TÜRKİYE İSPANYA BİRLİKTE HAREKET EDİYOR
İspanyol ve Turk turizmcilerin buluştuğu workshoptan sonra yemeğe katılan İspanya'nın İstanbul Başkonsolosu Aurelio Peres, iki ülke arasında son ylıllarda siyasi ve ticari alanda dostlukların pekiştiğini belirterek  şunları söyledi:"Turizm alanında işbirliğinin ilermelesi bizleri sevindiriyor. İki ülkenin turizmde deneyimlerini paylaşması yanında geçtiğimiz günlerde gelen ticari heyetler arasındaki görüşmelerdende önemli souçlaraldık. Artık Türk ve İspanyol işadamları birlikte çalışıyorlar. Spor alanına bakıldığında ise futbolda Türk ve İspanyol oyuncuların iki ülke takımlarında yer almaları bizleri sevindiriyor. THY'nin İspanya'nın Barcelona takımının sponsoru olması ve THY uğunu ile şampiyonluğu yakalaması ayrıca sevindirici bir olaydır"

ispanya--cayla.jpg
Turizm ve Ticaret Endüstrisi Bakanlığı’ndan Arturo Claver, Roma Turizm Ofisi Direktörü Elena Valdés del Fresno ve Retur Turizm Genel Müdürü İskender Çayla

TÜRKLERE VİZEYİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ
Roma Turizm Ofisi Direktörü Elena Valdés del Fresno İspanya’nın Türkiye’den 78 bin turist aldığını belirterek “Bu yıl Türk turist sayısında yüzde 5 ile 10 arası artış bekliyoruz. Bu rakamların değişken olmasında uçak seferlerinin sayısı etken oluyor” dedi.
İspanya’nın turizmde fakirleştiğini ve zenginleştikleri zaman Türkiye’de ofis açmayı planladıklarını belirten Elena Valdés del Fresno tanıtım çalışmaların Türkiye, Yunanistan, İsrail, Hindistan, Çin ve Güney Amerika’da sürdürdüklerini belirtti.
Elena Valdés del Fresno, Türkiye’den çok sayıda turist beklentisi nedeniyle vize sorununu çözmek üzere İspanya Dışışleri Bakanlığı’nın çalışmaları sürdürdüğünü belirterek “İspanya Tükler için vizeyi kaldırmaya çalışıyor” dedi.

ispanya--valdes2.jpg

İSPANYA TÜRKİYE PAZARINDA BÜYÜYOR

”İspanya, Türkiye pazarında 9. sırada yere alan ve büyüyen bir destinasyondur. 2010 yılında İspanya’yı ziyaret eden 78.277 Türk turist 13 milyon euro harcamıştır. Bu durumla ilgili olarak Valdés “İspanya’yı kültür, sanat ve müze seven; dilimizi öğrenmeye ilgi duyan insanlara tanıtmak için heyecan duyuyoruz” şeklinde konuştu..
Başka pazarlarda sürdürdükleri “I need Spain” – “İspanya’ya ihtiyacım var” adlı uluslararası kampanyayı Türkiye’de başlatacaklarını belirten Elena Valdés del Fresno şöyle devam etti: “ Kampanya görsellerinin bölgeye adapte edilmesi, potansiyel tüketicinin ülkemizle özdeşleşmesine katkıda bulunacak. Uluslararası kampanyamız dünyada şimdiden 467 milyon kişi tarafından izlendi. Avrupa pazarında yapılan araştırmalara göre tüketicilerin belleğinde en fazla bilinen markalar arasında birinci veya ikinci sırada yer alıyoruz.”

ispanya--valdes3a.jpg

TÜRKİYE’DEN 4 NOKTAYA UÇUŞ VAR

Türkiye’ye tanıtım için gelen İspanyaTurizm Kurulu Akdeniz havzasındaki tanıtım etkinliklerine hızlandırdı. 2004 yılından beri Türk havalimanlarından İspanya’ya gelen yolcu sayısı, Madrid ve Barcelona destinasyonları başta olmak üzere yüzde 114 oranında bir artış gösterdi.
Türk Hava Yolları, Iberia ve Spanair, Madrid ve Barcelona’yı İstanbul’a bağlıyor. Bu iki şehre ek olarak THY Valencia ve Malaga’ya da uçuşlar düzenliyor.
Turizmde lider ülke olarak görülen İspanya turistik zenginlikleri sayesinde İspanya, Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) rakamlarına göre yılda 53 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sayı İspanya’yı Avrupa’nın en çok yabancı turist tarafından ziyaret edilen 2. ülkesi haline getiriyor.

ispanya--valdes3.jpg

İSPANYA’DA TURİST SADAKATİ YÜKSEK

İspanyol Turizm Kurulu’nun Akdeniz ülkelerinden sorumlu Roma Turizm Ofisi Direktörü olan Elena Valdés, İspanya turizmine ilişkin verileri şöyle değerlendirdi:
“Grafikler, turizm endüstrimizin sağlığını değerlendirmemiz için önemlidir, fakat niteliksel veriler ziyaretçilerimizin İspanya’ya olan sadakatini göstermesi bakımından daha da dikkat çekici: İspanya’ya gelen turistlerin yüzde 84’ü ülkemizi en az bir kez daha; yüzde 40’ı ise en az on defa daha ziyaret ediyor. İspanya’nın kendine has özellikleri turizmin gelişmesinde önemli bir etkendir. İklimi, doğal güzellikleri, tadını çıkarabileceğiniz manzaraların çeşitliliği ve eşsiz sahil şeridinin uzunluğu turizme olumlu katkı sağladı. İspanya’nın lider ülke haline gelmesinde büyük bir stratejik çaba ve yatırım politikası önemli bir rol oynuyor. İspanya, turizm için modern altyapı ve turizm tesislerinin oluşturulmasından, iletişim ve marka konumlandırması yatırımlarına kadar gereken her türlü hamleyi gerçekleştiriyor..

ispanya-workshop-1.jpg

TESİSLERİN KALİTESİ VE HİZMET

Turizmle olan doğrudan ilişkisine dayanarak ulaşım altyapısını ele alındığında, üçü Avrupa’da ilk 15’te yer alan 47 havalimanıyla, 11 bin kilometrelik modern otoyollarıyla ve son olarak dünyanın en yeni ve en iyi hızlı tren ağıyla İspanya öncü ülke konumunda bulunuyor.
Turistik tesisler açısından, yalnızca dört ve beş yıldızlı otellere bakıldığında yarım milyon yataklık bir konaklama kapasitesinden ve geniş bir konaklama seçenekleri yer alıyor.
Devlet kontrolündeki Paradores de Turismo otel zinciri önemli bir kuruluş olarak turizme hizmet veriyor. Ülkenin tamamına yayılan, tarihi bir mimari ve doğal güzellik sunan 90 tesiste, eşsiz özellikler kusursuz servisle birleşiyor.

ispanya-workshop-8.jpg

TURİZM KALİTE MÜHRÜ

Otellerden seyahat acentelerine, kayak merkezlerinden restoranlara kadar, turizm endüstrisinin parçası olan şirketler tarafından sağlanan her türlü servisin kalitesinin arttırılması için sarfedilen çaba dikkat çekiyor. İspanya Turizm Kalite Enstitüsü, bir dış denetim mekanizmasınca titizlikle yapılan incelemerin ardından, gerekli kalite standartlarını yakalayan şirketleri Turizm Kalite Mührü‘yle ödüllendiriyor. İspanya geleceğin ihtiyaçlarını karşılamaya ve yeni pazarlara girmeye hazır bir ülke olarak görülüyor. Turizm endüstrisi, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) neredeyse yüzde 11’ini sağlıyor.

ispanya-workshop-5.jpg

YENİ STRATEJİLER

Sportif pazarlama açısından Real Madrid Futbol Kulübü, Turizm Ticaret ve Endüstri Bakanlığı, Madrid Yerel İdaresi ve Madrid Şehir Konseyi tarafından imzalanan ortaklık anlaşması dikkat çekiyor. “İspanya’yı ziyaret et, Madrid’i ziyaret et” sloganı sayesinde her iki destinasyona ilişkin farkındalığın, futbol kulübünün çarpıcı imajıyla arttırılması hedefleniyor.
Turespaña, günümüzde yaygın olarak kullanılan yeni iletişim araçlarında da yer alıyor. “Paylaşın” konsepti çerçevesinde Turespaña, her platform için farklı stratejiler geliştirerek, internet kullanıcılarını İspanya’daki en iyi anlarını ve tecrübelerini paylaşmaya davet eden kampanyalar gerçekleştiriyor. Yalnızca Facebook üzerinde yürütülen kampanyalarla 287.000 fana ulaşıldı
İspanya’nın sayısız turistik kaynağı arasından öne çıkaracağımız özellik çeşitliliktir. Kültürlerin, manzaraların, iklimlerin, dillerin ve daha pek çok şeyin çeşitliliği dikkat çekiyor. Bu çeşitlilik sayesinde, turistler gezileriyle ilgili tercihleri, ilgileri ve motivasyonları ne olursa olsun İspanya’yı tercih ediyorlar.

ispanya-workshop-99.jpg

ŞEHİRDE KÜLTÜR TURİZMİNİN ÖNEMİ

Kentsel turizm: kozmopolit, modern, kültürel açıdan ilgi çekici ve birbirine çok iyi şekilde bağlanmış; sıradışı bir geçmişi bugüne taşıyan tarihi merkezlerin yanı sıra modern ve avangard bir mimari anlayışın izlerini taşıyan şehirler turistleri çekiyor. Madrid, Barcelona, Bilbao, Sevilla ve Valencia gibi şehirleri sayabiliriz.
Prado müzesi, Thyssen-Bornemisza veya Picasso müzesi gibi mekanlar, ziyaretçilere bütün zamanların en büyük dehalarının sanat eserlerini hayranlıkla izleme imkanı sunuluyor.
Kültürel mirasa bakıldığında İspanya tarihini keşfetmenin çok sayıda farklı yolu bulunuyor. Gümüş Yolu, Halife Yolu, Sefarad Yolu, Kastilya dili Yolu, Endülüs Mirası veya San James Yolu gibi çeşitli turist yolları, ülkenin etkileyici mirasına nüfuz etmek için çarpıcı ve benzersiz imkanlar sunuyor. Bu yolların her biri sayesinde gezginler geçmişin paha biçilmez mirasının içine karışma imkanını yakalıyor.

ispanya-workshop-4.jpg

DÜNYA MİRASI ZENGİNLİĞİ

Dünya Mirası Alanları: İspanya, UNESCO tarafından belirlenen Dünya Mirası listesinde 46 bölgeyle en çok kültürel mirasa sahip ikinci ülke olma ayrıcalığına sahiptir. Listeye miras kapsamına alınan kentler düzeyinde bakıldığında ise İspanya birinci sıradadır. On üç İspanyol şehri bu prestijli unvanı taşıyor. Bunlar Santiago de Compostela, Córdoba, Salamanca, Ávila, Segovia, Cuenca, Cáceres, Toledo, Alcalá de Henares, Ibiza, San Cristóbal de la Laguna, Mérida ve Tarragona’dır.
Bu tarihi ve paha biçilmez hazinelerin korunması görevi, İspanya için hem bir onur hem de büyük bir sorumluluk olarak biliniyor.

ispanya-workshop-6.jpg

DÜNYANIN MODA MERKEZLERİNDEN BİRİNİ OLUŞTURUYOR

Ortadoğu’dan gelen ziyaretçilerin İspanya’yı tercih etmelerinin nedenlerinden biri alışveriştir. Büyük şehirlerin hemen hepsinde gerek uluslararası lüks markaların gerekse de İspanya modasının kendi önemli markalarının yer aldığı alışveriş bölgeleri bulunuyor.
İspanyol modası, Mango, Zara veya Massimo Dutti gibi uluslararası düzeyde tanınan ve trendleri erişilebilir fiyatlara sunan markalardan, Adolfo Dominguez, Victorio & Lucchino veya Purificación García gibi moda tasarımcılarının koleksiyonlarına kadar geniş bir yelpazeye sahip bulunuyor.

ispanya-workshop-2.jpg

SPOR TURİZMİNDE ÇEŞİTLİLİK SUNULUYOR

İspanya, doğal alanları, uygun iklim şartları ve kaliteli tesisleri bakımından pek çok outdoor etkinlik için ideal koşulları sağlıyor. Başta golf, su sporları, dağ bisikleti, binicilik ve kayak gibi sporlar olmak üzere İspanya spor turizmi yapmak isteyen ziyaretçiler için doğru bir tercih olarak görülüyor.
Golf severler için İspanya bir cennet olara tanınıyor. İspanyol Kraliyet Golf Federasyonuna göre, 16’sı rustik özellikli toplam 313 golf sahasıyla İspanya, golf turizminde Avrupa’da lider konumda bulunuyor.
Su sporları İspanya’da her zaman rağbet görüyor. Akdeniz, yelken, rüzgar sörfü ve uçurtma-severler için ideal şartlar sunuyor. Buna ek olarak, Atlantik Okyanusu’ndaki Kanarya adaları rüzgar sörfü için; Kantabriya bölgesi ise sörf için uygun destinasyonlar olarak ortaya çıkıyor.
Binicilikte geleneksel kültürün bir parçası olarak tanınıyor. Uluslararası düzeyde tanınan Kraliyet Endülüs Binicilik Sanatları Okulu’nun yıl boyunca düzenlediği gösteriler büyük ilgi topluyor.

MUTFAK KÜLTÜRÜ
Gastronomi İspanya’nın en çekici özelliklerinden biri olarak tanınıyor. İspanyol mutfağı, hem kalite hem de çeşitlilik açısından dünyanın sayılı mutfakları arasındadır ve lezzetli tabakların tadına bakmak İspanyol kimliğinin bir parçası olarak konuklara sunuluyor.
İspanya mutfağında geçmişle bugün bir aradadır. İspanya, yalnızca İspanyol kültürüne özgü lezzetleri tatmak için değil, Ferrá Adriá gibi dünyaca ünlü İspanyol şeflerin modern mutfaklarını sunuyor.

ispanya-turizm-yemek-1.jpg

ispanya-turizm-yemek-2.jpg

ispanya-turizm-yemek-3.jpg

ispanya-turizm-yemek-5.jpg

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.