• BIST 96.879
  • Altın 238,102
  • Dolar 5,7951
  • Euro 6,5168
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

İstanbul'da dünya aşçıları yarışacak

İstanbul'da dünya aşçıları yarışacak
TAŞFED Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nin Dünya Aşçılar Birliği-WACS işbirliğinde 29-31 Ocak 2015 tarihlerinde 13’cü kez İstanbul’da düzenleneceğini bildirdi.

ÖZKAN ALTINTAŞ,TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu-TAŞFED Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nin Dünya Aşçılar Birliği-WACS işbirliğinde 29-31 Ocak 2015 tarihlerinde 13’cü kez İstanbul’da düzenleneceğini bildirdi. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, Türkiye’nin dünya çapındaki Gastronomi Festivali’nde yaklaşık 50 kategoride Türk ve dünya şeflerinin madalya alabilmek için kıyasıya mücadele edeceklerini belirterek “Yarışmanın Jüri Başkanlığını Dünya Aşçılar Birliği (WACS) Başkanı Gissur Gudmundsson yapacak. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu’nun yıllardır yaptığı bu büyük organizasyonla Türk gastronomi dünyasına ve Türk mutfağına katkısı büyüktür”dedi. TAŞFED, bölgesel bir yarışma ile Türk mutfağını dünyaya açan İstanbul Gastronomi Festivali'nin karıştırıldığını belirterek "Türk mutfağına zarar verenler için hukuk sürecini başlatıyoruz" dedi.

skalite-2013-yalcin-manav.jpg

TÜRKIYE’NIN EN BÜYÜK GASTRONOMI YARıŞMASı 12 YILDIR İSTANBUL’DA YAPILIYOR

 Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu-TAŞFED Başkanı Yalçın Manav yarışma ile ilgili olarak şunları anmattı: “29 – 31 Ocak 2015 tarihleri arasında Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu tarafından bu yıl 13. Organize edilen Uluslararası  İstanbul Mutfak Günleri Beylikdüzü’nde Tüyap Kongre ve Fuar Merkezinde yapılacak. Türkiye’nin en büyük gastronomi yarışması ve festivali olan organizasyon 12 yıldır yapılıyor.  Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile gerçekleşen organizasyon Uluslararası  düzeyde gastronomi dünyasını ülkemizde ağırlıyor. Dünyanın gastronomi alanında önde gelen ülkelerinin federasyonları ve dernekleri ile gerçekleşecek organizasyona bu yılda geçmiş yıllarda ki gibi yoğun ilgi bekleniyor. Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunda büyük adımlar atılmasını sağlayan festival dünya lezzetlerini İstanbul’a taşıyacak.  Geçmişte yapılan başarılı organizasyonlarla iki yıl önce Dünya Aşçılar Birliği (WACS) tarafından “Kıtalar Arası (Continental) ” ünvanı alan İstanbul Mutfak Günleri ülkemizin genç şeflerine Uluslararası  düzeyde yarışma imkânı sağlıyor.

TÜRK MUTFAĞINI DÜNYAYA TANITIYOR
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu-TAŞFED’in Türkiye’de eğitim noktasında yeni açılan okullar ve benzeri sertifikasyon programlarıyla genç ve öğrenci şefleri dünya standartlarında yetiştirdiğinisöyleyen Yalçın Manav “Dünyaya açılma noktasında büyüyen ve Türkiye’de yer alan ulusal ve uluslararası  gastronomi markaları açısından büyük bir tanıtım noktası oluşturan İstanbul Mutfak Günleri festival alanı içinde özel açılarla markalara kendilerini tanıtma ve bilinirliklerini artırma imkânı sunuyor. Geçmiş yıllarda da İstanbul Mutfak Günleri içinde yer alan markalar kendi tanıtımları noktasında büyük ivme kazandılar. Bu yıl geçmiş yıllara göre daha geniş bir alandan yapılacak organizasyon birçok farklı tanıtım açısını da beraberinde getiriyor.
Hem yarışmak hem de ülkemizi gezebilme imkanı bulan dünyanın usta şefleri birbirinden renkli organizasyonlarla ağırlanıyor. Turizm açısından da ülkemize büyük değerler kazandıran İstanbul Mutfak Günleri, Türkiye ve dünya Gastronomi kültürüne yeni şefler kazandırırken Türk Mutfağının dünyada daha çok tanınması için köprü görevi üstleniyor.”

TÜRKİYE’NİN YARIŞMASINI BÖLGESEL YARIŞMAYLA KARIŞTIRMAYIN
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, bir internet sitesinde “12 Yıldır İstanbul’da yapılan aşçılık yarışması artık Alanya’da yapılacak” cümlelerini anlamakta zorluk çekiyoruz” diyerek Alanya Altın Kepçe Aşçılar Derneği’nin düzenlediği bölgesel yarışmanın TAŞFED ile WACS işbirliğinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri gibi Türk mutfağını dünyaya açan yarışma ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Yalçın Manav “Bu yarışmayı düzenleyen Alanya Altın Kepçe Aşçılar Derneği geçtiğimiz aylarda federasyonumuzdan ayrılma kararı almış ve bizlere kararı bildirmemişti. Alınan kararın iletilmemesi ve benzeri durumlar nedeni ile federasyonumuz 11.09.2014 tarihinde Yönetim Kurulu kararı ile Alanya Altın Kepçe Aşçılar Derneği’ni üyelikten çıkarmıştır.

ascilar-yalcin-manav.jpg

YAKLAŞIK 2 BINE YAKIN YARIŞMACI İLE DÜNYADAN JÜRI ÜYELERİ KATILIYOR

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, “ Yıllardır olduğu gibi bu yılda var gücümüzle Türkiye’nin gastronomi alanında ki en büyük yarışmasını en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışacağız. Geçmişe dönüp baktığımızda gerek başka ülkelerde katılıp ülkemizi temsil ettiğimiz yarışmalarda gerekse ülkemizde yaptığımız İstanbul Mutfak Günleri’nde mutfağımızı dünyaya tanıtmak için ülkemize büyük ivmeler kazandırdık. Bu güne kadar bürokrasi dünyasından, yerel yönetimlerimizden, sivil toplum örgütlerimizden ve iş dünyamızdan aldığımız destek ve cesaretle bu yolda emin adımlarla yürüdük. Bu yılda ben inanıyorum ki aynı desteklerin kat kat fazlasını göreceğiz. Yaklaşık 2 bine yakın yarışmacı ve jüri üyesinin katıldığı organizasyonumuzda maddi ve manevi desteğe her zaman ihtiyacımız var. Bu milli bir dava. Yıllar içinde aştığımız yollar dünyada Türk mutfağının ve Türk şeflerinin daha da saygınlık kazanmasını sağladı. Amacımız Türk mutfağını ve Türk şeflerini dünyada hak ettiği yere taşımak. Bunu başarmak içinde en büyük desteğimiz iş dünyasının mücadelemize vereceği büyük katkılar. Bu katkılar Türkiye’nin gastronomi alanında çıtasını yükseltebilmemiz için gerekli. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda en iyi şekilde ülkemizi temsil ederek destekçilerimizle birlikte hedefimize biraz daha yaklaşacağız. Bu günden geçmişte ve gelecekte bizlere destek olan her kişi, kurum ve markaya teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum. Bağlı bulunan dernekler ve başkanlık ettiğim Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu adına tüm vatandaşlarımızı festivalimize davet ediyor bu coşkuyu birlikte paylaşabilmeyi diliyorum.” dedi

TAŞFED HUKUK SÜRECİ BAŞLATIYOR
“İstanbul Gastronomi Festivali” çalışmaları sürerken bir internet sitesinde yer alan “12 Yıldır İstanbul’da yapılan aşçılık yarışması artık Alanya’da yapılacak” şeklindeki açıklama üzerine açıklama yapan Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu-TAŞFED “Kişiler geçici kurumlar ve yaptıkları kalıcıdır. Türkiye ve dünyanın bir çok coğrafyasında faaliyet gösteren Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu taşıdığı misyonu sorumluluğu nedeni konu ile ilgili hukuki süreci başlatacaktır” diyerek şu açıklamayı yaptı.

KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

Değerli Basın Mensupları ve Sektör Temsilcileri,

Yıllardır canla başla gastronomi sektörünün gelişimi ve dünyada hak ettiği yere ulaşması için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu olarak her yıl Türkiye’nin dünyaya açılan gastronomi kültür kapısı olarak görülen ve bu yıl 13.sünü gerçekleştireceğimiz “İstanbul Gastronomi Festivali’ne sayılı aylar kala bir konuda dikkatinizi çekmek isteriz.

Geçtiğimiz günlerde Alanya’da gerçekleştirilecek olan Alanya Altın Kepçe yemek yarışması ile ilgili kamuoyuna çıkan haberleri okuduk. Federasyon olarak sektörel gelişimi vizyonlu bir şekilde sağlayan her kişi ve kurumun her zaman bir haber portalında çıkan haberi gördüğümüzde kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapmamızın gerekli olduğuna karar verdik.

Haberde yer alan “12 Yıldır İstanbul’da yapılan aşçılık yarışması artık Alanya’da yapılacak” cümlelerini anlamakta zorluk çekiyoruz.
Bu yarışmayı düzenleyen Alanya Altın Kepçe Aşçılar Derneği geçtiğimiz aylarda federasyonumuzdan ayrılma kararı almış ve bizlere kararı bildirmemişti. Alınan kararın iletilmemesi ve benzeri durumlar nedeni ile federasyonumuz 11.09.2014 tarihinde Yönetim Kurulu kararı ile Alanya Altın Kepçe Aşçılar Derneği’ni üyelikten çıkarmıştır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz; Gastronomi kültürümüzün gelişimi ve dünyaya açılması ile ilgili her türlü kişi ve kurumun yanındayız. Ne yazık ki sektörümüzün en büyük derdi emek hırsızlığı. Basit kelime oyunları kamuoyunu yanlış bilgilendirerek kendilerine çıkar sağlamaya çalışan arkadaşlarımızı kınıyoruz. Bu yılda her yıl olduğu gibi “İstanbul Gastronomi Festivali” hazırlıklarımız tüm hızı ile sürmektedir. Alanya Altın Kepçe Aşçılık Derneğinde ki arkadaşlarımızda dahil olmak üzere Türkiye’de ki tüm aşçıların ve sektörün gelişimine ışık tutan uluslararası yarışmamız 2015’te de büyük bir başarıya imza atacaktır.

Bu noktada bir konunun daha altını çizmek kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından doğru olacaktır. Türkiye’de Federasyon statüsü ile aşçılık sektörünün dünyada üst birliği olan WACS (Dünya Aşçılar Birliği)’a üye tek federasyon Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonudur. Biz yıllardır WACS (Dünya Aşçılar Birliği)’a bağlı bir biçimde etkinliklerimizi gerçekleştiriyorken tüm bu kavramların yerinde ve doğru olarak kullanılmasına özen gösterdik. Aynı özeni içimizde ya da dışımızda bu sektöre gönül vermiş herkesten beklemekteyiz. Kişisel hırs ve kişisel algıların yönettiği bu tür girişimler totalde sektörümüze ve dünyada ki algımıza zarar vermektedir. Özellikle belirtmek ve altını çizmek isteriz ki kişiler geçici kurumlar ve yaptıkları kalıcıdır. Türkiye ve dünyanın bir çok coğrafyasında faaliyet gösteren Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu taşıdığı misyonu sorumluluğu nedeni konu ile ilgili hukuki süreci başlatacaktır…

Kamuoyuna duyurulur…

TAŞFED

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu                                                                  

tasfed-logo.jpg

YARIŞMA KATEGORİLERİ İSE ŞÖYLE:

Yarışma Adı Sınıf Kategori
Modern Kuzine Bireysel Pratik Ustalar
Kuzu Bireysel Pratik Ustalar
Balık Bireysel Pratik Ustalar
Arbella Makarna Bireysel Pratik Ustalar
Yılın Altın Türk Şefi Bireysel Pratik Ustalar
Orijinal Türk Yemeği Bireysel Pratik Ustalar
Sebze Oymacılığı Bireysel Pratik Ustalar
Asya ve Uzak Doğu Mutfağı Bireysel Pratik Ustalar
Restoran Tatlı Tabağı Bireysel Pratik Ustalar
Modern Türk Mutfağı Bireysel Pratik Ustalar
Lise Düzeyi Okular için Öğrenci Aşçı Balık Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Lise Düzeyi Okular için Öğrenci Aşçı Restoran Tatlı Tabağı Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Arbella Lise Düzeyi Okular için Öğrenci Aşçı Makarna Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Lise Düzeyi Okular için Öğrenci Aşçı - Ana Yemek Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı Restoran Tatlı Bireysel Pratik Gençler
Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı Balık Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Yılın Altın Genç Şefi Bireysel Pratik Gençler
Arbella Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı Makarna Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı - Ana Yemek Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Ezme Şekerleme Çalışması Bireysel Display Ustalar
Yağ Çalışması Bireysel Display Ustalar
Çikolata Çalışması Bireysel Display Ustalar
Badem Ezmesi Çalışması Bireysel Display Ustalar
Süslü Kutlama Pastası Bireysel Display Ustalar
Süslü Kutlama Partisi Bireysel Display Ustalar
Düğün Pastası Bireysel Display Ustalar
Minyatür Bireysel Display Ustalar
Pişmiş Şeker Çalışması Bireysel Display Ustalar
Şekerden Çiçek Çalışması Bireysel Display Ustalar
Minyatür Şeker Çiçekler Bireysel Display Ustalar
Modern Pasta Bireysel Display Ustalar
Buzdan Heykel Teşhiri Bireysel Display Ustalar
Festival Ekmeği Bireysel Display Ustalar
Ordövr veya Fingerfood Bireysel Display Ustalar
Balık Teşhir Tabağı Bireysel Display Ustalar
Et Teşhir Tabağı Bireysel Display Ustalar
Restoran Tatlı Tabağı Bireysel Display Ustalar
Pötiför Bireysel Display Ustalar
Somon Teşhir Tabağı Bireysel Display Ustalar
Restaurant Tabağı Teşhiri - Ana Yemek Bireysel Display Ustalar
Ezme Şekerleme Çalışması Bireysel Display Gençler
Yağ Çalışması Bireysel Display Gençler
Çikolata Çalışması Bireysel Display Gençler
Badem Ezmesi Çalışması Bireysel Display Gençler
Süslü Kutlama Pastası Bireysel Display Gençler
Minyatür Şeker Çiçekler Bireysel Display Gençler
Terin Tabağı Teşhiri Bireysel Display Gençler
Balık Teşhir Tabağı Bireysel Display Gençler
Et Teşhir Tabağı Bireysel Display Gençler
Restoran Tabakları Bireysel Display Gençler
Restoran Tatlı Tabağı Bireysel Display Gençler
Grand Prix, Şefler Ekibi Ekip Pratik
Pratik Ekip Yarışması Ekip Pratik
Gençler Pratik Ekip Yarışması Ekip Pratik
Lise Düzeyi Okullar için Modern Türk Mutfağı Ekip Yarışması Ekip Pratik
Üniversite Düzeyi Okullar için Modern Türk Mutfağı Ekip Yarışması Ekip Pratik
Parade de Chefs Banket Ekibi Ekip Pratik
Engelli Aşçı Yarışması Bireysel Engelliler
Yılın En İyi Lisesi Yarışması Ekip Pratik
Yılın En İyi Üniversite Yarışması Ekip Pratik
Yılın En İyi Aşk Yemeği Bireysel Pratik Ustalar
Sebze Oymacılığı Takım Yarışması Ekip Pratik
Wegitable Curwing Mystery Box Bireysel Pratik Ustalar
Usta Şefler Pizza Yarışması Bireysel Pratik Ustalar
Lise Düzeyi Okullar için Pizza Yarışması Bireysel Pratik Gençler
Üniversite Düzeyi Okullar için Pizza Yarışması Bireysel Pratik Gençler
 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.