• BIST 95.953
  • Altın 239,224
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5756
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

İstanbul'da 52 kişi gözaltında

İstanbul'da 52 kişi gözaltında
Sabah saatlerinde İstanbul'da düzenlenen operasyonda ünlü iş adamları, bakan çocukları, belediye başkanı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 İSTANBUL - Sabah saatlerinde İstanbul'da düzenlenen operasyonda ünlü iş adamları, bakan çocukları, belediye başkanı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.
TOKİ ihalelerinde yapılan yolsuzluk ve rüşvet verildiği iddiasıyla sabah saatlerinde 22 adrese düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

3 BAKAN'IN ÇOCUKLARI GÖZALTINDA
Türkiye'nin yakından tanıdığı savcı Zekeriya Öz'ün yürüttüğü rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda İçleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar gözaltına alındı.

İŞ ADAMLARI DA EMNİYETTE
Operasyondan gelen ilk detaylarda ünlü sanatçı Ebru Gündeş'in eşi olan ve Türkiye'de bir çok yatırıma imza atan ve eşi Gündeş'e aldığı milyon dolarlık hediyelerle adından söz ettiren Reza Serrab ile kendini Türkiye'nin yaşam mimarı olarak tanıtan ve lüks arabaları ile adının gündemden düşmediği Ali Ağaoğlu'da operasyon kapsamında gözaltına alındı.

FATİH BELEDİYESİ'NE BÜYÜK OPERASYON
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında baskın yapılan diğer bir adres ise Fatih Belediyesi oldu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir gözaltına alındıktan sonra yine belediye de görevli 4 kişide emniyete alındı.

HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ GÖZALTINDA
Öte yandan Halkbankası Genel Müdürü Süleyman Arslan'a da gözaltına alındı. Arslan'ın gözaltına alınmasının ardından bankanın hisselerinde düşüş yaşandı.

İstanbul polisinin bu sabah üç ayrı koldan başlattığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında toplam 52 kişi gözaltına alınırken, 7 kişi hakkında da arama kararı çıkarıldı.
İstanbul bu sabah büyük bir operasyonla güne başladı. Sabahın ilk saatlerinde Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun gözaltına alındığı haberi gelirken, hemen arkasından kabinedeki üç bakanın oğlunun da gözaltına alındığı ortaya çıktı.
İstanbul'da bu sabah düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin sayısı 52 oldu. Aralarında bakan çocukları ve ünlü işadamlarının da bulunduğu şüpheliler avukatları ile görüştürülürken ifade işlemleri henüz başlamadı. Ayrıca 7 kişi hakkında da arama kararı çıkarıldı.
Gözaltına alınan isimler arasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğulları da var. İçişleri Bakanı'nın oğlu Barış Güler, sağlık kontrolü için getirildiği hastanede ilk kez görüntülendi. Gözaltına alınan isimler arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun yakın akrabası da bulunuyor.
Bakanların gözaltına alınan oğulları Salih Kaan Çağlayan, Abdullah Oğuz Bayraktar ve Barış Güler.

istanbul-da-rusvet-ve-yolsuzluk-operasyonu-5434927_2993_m.jpg

FATİH BELEDİYE BAŞKANI 05.00'DA GÖZALTINA ALINDI
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen, 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği için gözaltına alındı.
Bu sabah yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınan isimler arasında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'de bulunuyor. Operasyon kapsamında, kritik konumda bulunan çok sayıda isim de gözaltına alındı. Fatih Belediye Başkanı Demir'in, Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen, 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği iddia ediliyor.
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün bir gazeteciyle yemekte buluşup, ilçeyle ilgili yapılanları, yapacaklarını anlatacaktı. Ancak saat 05.00 gibi Fatih'teki evinin kapısı çalındı. Gelenler Organize Şubesi polisleriydi. Şaşıran Mustafa Demir'e hakkındaki bir soruşturma için Emniyet Müdürlüğü'ne gideceklerini söylediler.

ÖNCE HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ
Hazırlanan Demir'i alan ekipler önce Haseki Hastanesi'ne uğradılar, Saat 07.30'ı gösteriyordu. Demir burada sağlık kontrolünden geçirildi. Ardandan Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada hakkında yürütülen soruşturma ile ilgili bilgi verildi
Savcı Celal Kara'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan ayrı bir soruşturma yürüttüğü bildirildi. Demir'in, "tarihi bir iş hanının otel yapılması" ve "Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği" iddia ediliyordu.

YARDIMCILARI DA EVLERİNDEN ALINDI
Belediye Başkanı Mustafa Demir'in ardından imardan sorumlu yardımcısı Adnan Güler ve 4 görevli daha evlerinden alındı. Sağlık kontrolünden geçirilip emniyete getirildi. Sabah belediye binasına gelen personel bir süre sonra üzerlerinde polis yeleği olan sivil kıyafetli kişileri görünce şaşkına döndü. Organize Suçlar Şubesi ekipleri Başkan Mustafa Demir'in odasında arama yapıp kapıyı mühürledi, başka birimlerde de inceleme yaptı. Bazı bilgisayarlara incelenmek üzere el koydu.

ÜÇ KURUL MÜDÜRÜ VE İKİ RAPORTÖR DE GÖZALTINDA
Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk operasyonunun adreslerinden biri de Sirkeci'deki İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlükleri binası oldu. 8 bölge koruma kurulunun bulunduğu binaya bu sabah baskın düzenleyen İstanbul polisi, gözaltına alınan İstanbul 2 Nolu Kültür Varlıkları Bölge Kurulu Günseli Aybay, 2 Nolu Yenileme Bölge Kurumu Müdürü Raşit Şentürk, 5 NOlu Koruma Kurulu üyesi Yavuz Çelik'in odalarında arama yaptı. Mimar Hüseyin Bayçetin de gözaltına alınanlar arasında.
Yine hakkında yakalama kararı bulunan 1 Nolu Koruma Kurulunda raportör olarak görev yapan Kemal Demir, işyerinde gözaltına aldı.
Polis bu aramaların ardından binadan ayrıldı. Müdürlüklerin bulunduğu tarihi binanın koridorlarında kurul personelinin büyük şaşkınlık yaşadığı, gruplar halinde olayla ilgili bilgilenmeye çalıştıkları gözlendi.

DEMİR’E SABAH ERKEN SAATTE SAĞLIK KONTROLÜ YAPILDI
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in Sabah erken saatlerde Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenilirken gün boyu başta İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Danışmanı Sadık Soylu olmak üzere onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Gün boyu hastanenin Adli Kontrol Bölümü önünde hareketlilik yaşandı. Aralarından 2 kadının da bulunduğu onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirilip yeniden Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

SOYLU'NUN YAKIN AKRABASI
Öte yandan Çevre Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu ve Zafer Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya'nın da gözaltına alındığı kaydediliyor. Gözaltına alınan isimler arasında bulunan Sadık Soylu'nun AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun amcasının oğlu olduğu öğrenildi.
Zafer Çağlayan'ın yakın çevresi, bakanın oğlu Salih Kaan Çağlayan'ın gözaltına alındığı iddiaları ile ilgili olarak "Bizim de haberimiz yoktu TV'den öğrendik" yorumunda bulundular.
Öte yandan oğlu Barış Güler gözaltına alınan İçişleri Bakanı Muammer Güler bugün Sofya'da katılacağı programı iptal etti. Güler, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında Kapitan Andreevo sınır kapısında kurulması öngörülen polis ve gümrük ortak temas merkezinin kuruluş ve işleyişine ilişkin anlaşmanın imza törenine katılacaktı.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ
Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, öğle saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Barış Güler, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sabaha karşı bazı adreslere baskın yapmış, gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne getirilmişti.

BAKANLAR TOPLANTILARI İPTAL ETTİ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı; Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti.
Bu sabah saat 09.45’te Ekonomi Bakanlığı’nda yapılması planlanan törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek de katılacaktı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler de, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında Kapitan Andreevo sınır kapısında kurulması öngörülen polis ve gümrük ortak temas merkezinin kuruluş ve işleyişine ilişkin anlaşmanın imza törenine katılacaktı.

SAVCI KARA YÜRÜTÜYOR
Soruşturmayı yürüten Savcılardan Kara, uzun süre 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görev yaptı. Savcı Kara, "Askeri Casusluk" ve "Sahte Çürük Çetesi" davalarının da savcısıydı.

istanbul-da-rusvet-ve-yolsu.jpg

TAŞ YAPI'NIN SAHİBİ EMRULLAH TURANLI DA GÖZALTINDA
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında inşaat firması Taş Yapı'nın sahibi Emrullah Turanlı'nın da gözaltına alındığı öğrenildi.
Şu ana kadar aralarında iş adamı Ali Ağaoğlu, üç ayrı bakanın oğlu, bazı danışmanlar, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Ebru Gündeş'in eşi Rıza Zarrab'ın da bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE 3. GÖZALTI
Bu sabah İstanbul'da başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda bakan oğullarının yanı sıra bakanlık çalışanları ve iş adamları da gözaltına alındı. Ünlü inşaat firması Taş Yapı'nın sahibi Emrullah Turanlı'nın da gözaltına alındığı öğrenildi.

BELGE VE DÖKÜMANLARA EL KONULDU
Operasyon kapsamında sabah saatlerinde şirketin Üsküdar Kısıklı Caddesi üzerindeki merkez binasında arama yapıldığı, bazı belge ve dokümanlara el konulduğu öne sürüldü.

Gözaltına alınan isimler şöyle:
* İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler
* Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan
* Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar
* Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir
* Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun kuzeni, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu
* Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan,
* İş adamı Ali Ağaoğlu
* Sanatçı Ebru Gündeş'in eşi iş adamı Reza Zerrab
* Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum
* Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya
* İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar (Beyoğlu, Eyüp, Kağıthane ve Şişli'den sorumlu)
* 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk (Süleymaniye dışında Fatih İlçesi'ndeki tüm yenileme alanları, Tuzla ve Zeytinburnu yenileme alanlarından sorumlu)
* İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay (Fatih ve Zeytinburnu'ndan sorumlu)
* 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin
* Taşyapı'nın sahibi Emrullah Turanlı
* Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca

toki-rusvet-operasyonu-2.jpg
Ebru Gündeş'in eşi Reza Zarrab

"BİR BAKAN 1,5 MİLYON DOLAR RÜŞVET ALIRKEN GÖRÜNTÜLENMİŞ"

Yolsuzluk operasyonunda flaş iddia: "Bir Bakan 1.5 milyon Dolar rüşvet alırken görüntülenmiş"
Kanal D Ana Haber Bülteni’nde yer alan habere göre, soruşturmayı yürüten savcı Celal Kara, 3 bakanla ilgili fezleke hazırladı. Savcı Kara, daha sonra bir bakanı daha soruşturma dosyasına ekledi. Bu bakanın, işadamı Reza Zerrab’tan 1,5 milyon dolar rüşvet alırken görüntülendiği ve soruşturmada isminin ilk defa yer alacağı iddia edildi. Kanal D’nin haberine göre, savcı Kara’nın bu bakan hakkında da fezleke hazırlayıp Meclis’e göndereceği öğrenildi. Ek fezlekeyle birlikte soruşturma kapsamındaki bakan sayısı 4’e yükselmiş oluyor.

REZA ZARRAB'DAN EBRU GÜNDEŞ'E 1 MİLYONLUK TABLO
İstanbul'daki yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Rezza Zarrab'ın Ebru Gündeş'e 1 milyon 50 bin liralık tablo aldığı ortaya çıktı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu sabah 'yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla' ilgili yürütülen soruşturma kapsamında çeşitle adreslere operasyonlar başlatıldı.

REZA ZARRAB'DAN 1 MİLYON LİRALIK HEDİYE
Sabah saatlerinde düzenlenen 'yolsuzluk' operasyonunda gözaltına alan Reza Zarrab'ın 500'ü aşkın isim katıldığı müzayedede, eşi Ebru Gündeş için 1 milyon 50 bin liralık tablo aldığı ortaya çıktı. Zarrab, böylelikle eşi Ebru Gündeş için aldığı milyonluk hediyelere birini daha eklemiş oldu.

rusvet-ebru-gundes-rezza.jpg
Rezza Zarrab'ın Ebru Gündeş'e Yılbaşı hediyesi olarak aldığı tablo...

Müzayede sonrası Zarrab salonda alkışlanarak diğer sanatseverlerin övgüsünü kazandı. Reza Zarrab tabloyu eşi Ebru Gündeş'e Yılbaşı hediyesi olarak armağan edecekti.

GÖZALTINA ALINANLAR NE İLE SUÇLANIYOR?
2 yıldır devam eden fiziki ve teknik takip süreci sonunda başlatılan soruşturmada Reza Zarrab'ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri ve bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verilmesini temin etme;
imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması;
Fatih Belediyesinin sit alanındaki arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak illegal olarak imar ve inşaata açılması;
Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni vermek gibi suçlamalar bulunuyor.

2 YILLIK TEKNİK TAKİP
İstanbul polisinin düzenlediği operasyonlar, yaklaşık 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucunda, "kara para aklama", "altın kaçakçılığı" ve "kamu görevlilerine rüşvet" iddiasıyla düzenlendi.

ÜNLÜ İŞ ADAMLARI EMNİYETE ÇAĞRILDI
Operasyon kapsamında inşaat sektöründe önce Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, öğle saatlerinde Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca, daha sonra da Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı gözaltına alındı. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da akşam saatlerinde bilgisine başvurulmak üzere Emniyet'e çağırıldı.

FATİH BELEDİYESİ'NE SABAH SAATLERİNDE OPERASYON
Yine sabah saatlerinde Fatih Belediyesi'ne düzenlenen operasyonda önce Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, arkasından da Sirkeci'deki İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar, 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay, 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik, Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin ve 1 Nolu Koruma Kurulunda raportör olarak görev yapan Kemal Demir gözaltına aldı.

UCU MARMARAY'A DOKUNDU
Savcı Celal Kara'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet etmek" suçundan ayrı bir soruşturma yürüttüğü bildirildi. Demir'in, "tarihi bir iş hanının otel yapılması" ve "Marmaray güzergahı üzerinde, aksi rapora rağmen 3 katlı bir otelin yapımına izin verdiği" iddia ediliyordu.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLİP EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜLER
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in Sabah erken saatlerde Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenilirken gün boyu başta İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Danışmanı Sadık Soylu olmak üzere onlarca kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.